2021. 02. 20

A Rage 2 most ingyenes az Epic Game Store-on

Az id Software posztapokaliptikus akciójának folytatása most ingyen a miénk lehetHa nem zavar a lapos történet, a változatos akció kielégítő lesz

Aki nem játszott a 2011-es első résszel, sem a 2019-es folytatással, annyit talán hallott róluk, hogy bár a legendás id Software nevéhez köthetők, egyik sem tudott igazán felnőni a játékosok elvárásaihoz. Márpedig az első rész valójában meglepően jól teljesített a kasszáknál, a Doom és Quake rajongók nagy része ugyanis a vegyes kritikák, és a játéksajtó által szétcincált grafikai bugok ellenére is bizalmat szavazott a játéknak. Sokáig mégis úgy tűnt, hogy talán soha többet nem térhetünk vissza ezekre a világvége utáni helyszínekre, az Avalanche Studio közreműködésével azonban mégis elkészült a második rész, mely rendkívül szórakoztató akcióelemeket, de annál felejthető történetet kapott. 

Irány a sivatag! Na jó, nem csak a sivatag.


Amikor kiderült, hogy az eredeti első részért felelős id Software csak másodhegedűs lesz az Avalanche Sofware mögött, a közönség nyelt egy nagyot, és a továbbiakban inkább csak fél szemmel figyelt a játékkal kapcsolatos hírekre. Az E3-as bemutató végül egészen bizalomgerjesztő volt, a játékmenet szórakoztatónak tűnt és azt sugallta, hogy egy jól felépített világgal és történettel még valami igazán ütős is kisülhet a dologból. Végül 2019 májusában meg is jelent, a mosolyunk azonban kissé felemás maradt. Aki tényleg várta a játékot, az valószínűleg csalódott benne, ugyanis az elképesztően élére csiszolt akciók köré végül egy olyan játékot építettek fel, mely híján volt minden olyan elemnek, ami hosszútávon képes benntartani az embert, a befejezés pedig sokszor előbb elérkezett, mint az igazi végigjátszás. Egy olyan nyílt világú játékról beszélünk, amiben nincs elég változatosság és tartalom ahhoz, hogy sokáig kerüljük a fő küldetésszálat, melynek rövidségénél csak a fantáziátlansága volt lesújtóbb. Ha viszont csak egy extrém akcióorgiára vágytunk, akkor viszont megkaptuk az egyik leszórakoztatóbb, legpörgősebb, legdinamikusabb FPS-t, amit talán valaha kipróbálhattunk.

Akad itt láp és dzsungel, és persze némi városi romhalmaz is!


Egy meteor által letarolt föld, mutánsok, kerekeken száguldó benzinfalók, rablóbandák, hadurak és a többi. Nem könnyű a tízezredik posztapokaliptikus játék alkotójának lenni, ám ez sajnos nem menti fel a készítőket, amiért igazán meg sem próbálták. Az ipar számára már nem kihívás nagy és szabadon bejárható nyílt világokat építeni, a kérdés csak az, hogy megéri-e bejárni és felfedezni egy újabbat. Nos, a helyzet az, hogy akadnak hangulatosra sikerült területek, néhol egészen sok energiát fektettek a helyszínek kidolgozásába, ha pedig hozzám hasonlóan valakinek gyengéje a látványos, akár túlzó fizikai szimuláció, akkor egy ideig menni fog előre és élvezni fogja a konfliktusokat. Márpedig itt abból pont nem lesz hiány, a motivációnk mégis hamar alább hagyhat. Aki elvárások nélkül ugrik be a játékba, az azt tapasztalhatja, hogy a felvezetés után szabadon enged minket a játék, és jelzi, hogy a világ különböző pontjain összeszedhetjük az egyre újabb különleges képességeket, melyekkel a harcok még változatosabbak, karakterünk pedig még halálosabb lehet. A gond tehát csak órákkal később jelentkezik, amikor rájövünk, hogy ennél sokkal több meglepetést nem rejtegetnek számunkra.

Visszatér a posztapokaliptikus TV, ahol a látványos túlélés pénzt ér.


Szinte semmi sem kényszerít minket, hogy elinduljunk az úton, ami elvezet minket intróban felvázolt főellenfélhez és a kötelező nagy összecsapásig. A kezdeti lelkesedés engem is inkább a felfedezés és az új szuperképességek (fejlesztések) felé terelt, próbáltam minél erősebb lenni, gondolván mennyivel jobb lesz, ha nem felkészületlenül nézek az események elébe. Azonban rá kellett jönnöm, hogy miután átgázoltam ellenfelek ezrein, a legszórakoztatóbb harci trükkök felkutatása közben, a fő történetszál szinte semmit nem tett hozzá az eddigiekhez. Elképesztően elcsépelt sablon gonoszt kapunk, aminél ma már egy AI algoritmus is két perc alatt izgalamsabbat alkotna, és ez ugyanígy áll a szinte nem létező történetvezetésre. Menny ide, lődd le ezt, lődd le azt, fejlődj, hogy jobb képességeid és több fegyvered legyen stb. stb. Lelombozó volt a felismerés, hogy lényegében ugyanazokat az összecsapáskat ismételhetem meg egészen addig, amíg egyszer csak véget nem éra pár órás fővonal. Nem kizárt, hogy valaki napokon át elvan a gyűjtögetéssel és fejlesztgetéssel, nekem viszont időnként szükségem volt némi motivációra, hogy azt érezzem, nem csak autózok vagy drónon repkedek a lepusztult vidéken, de tényleg tartok is valahová. Így néha bele- belenézten egy egy főküldetésbe, majd meglepően hamar realizáltam, hogy igazából már túl is vagyok rajta. Bárcsak azt mondhatnám, hogy tele a játék frappáns és sokszínű mellékszálakkal, sajátos küldetésekkel, melyek ellensúlyozzák az ötlettelen alaptörténetet. Aki tehát egy faéknél összetettebb és érdekesebb világépítést vár, esetleg az első rész hangulatosan nyomasztó, sötét atmoszféráját keresi, az valószínűleg csalódni fog. A meglátogatható városrészek, illetve kólóniák is csak azért vannak, hogy rohangászhassunk két NPC között, akik majd úgy is azt kérik, hogy menjünk el valahova és lőjjünk.

Egy darabig azért akad felfedezni való.


Szó se róla, lőni rég volt ennyire élvezetes egy akciójátékban. Ha valamit az Avalanche jól eltalált, az az belső nézetű lövöldözés dinamikája, a képességeink kombinációjának zökkenőmentes használata, és úgy általában az élmény, ahogy szétcsaphatunk a ránk támadó rosszarcúak között. Az ellenfeleink amúgy szintén a korábban felsorolt típusokban merülnek ki, így lesznek Mad Max stílusú beöltözős buliból szökött martalócok, technológiai kísérletekkel módosított mutánsok, és nyilván gyilkos robotok, így a széjjel repülő testek néha vércsík helyett szikrákat szórnak majd szét. A közepesnél valamivel talán jobb látványt a robbanások és a pusztítás kavalkádja feldobják, de ha egy idő után többre vagyánánk, szükség lesz az elérhető DLC-k beszerzésére, melyek pár új helyszínnel és ellenféltípussal toldják meg az alapcsomagot. A grafika amúgy hangualtos, ám már megjelenéskor is kissé mosottas összképet nyújtott, így őszinte dicséretet sajnos erről sem írhatok.

Igazi cypberpunk fővezér, de végül úgyis letépjük a száját. Vagy izé, SPOILER?


Sajnos a fejlesztéskor nem szántak időt és pénzt multiplayer opciók beépítésére sem. Ami anno bevált a Wolfenstein: New Order esetében, az kevésbé működött a Rage 2-nél. Ez a döntés a 2019-ben már javában dúló battle royale mánia miatt érthetőnek tűnik, ám egyben elszalasztott lehetőségnek is. Legalább egy co-op mód belefért volna, hisz a magányos mészárlás olykor szinte üvölt egy játszópajtásért. Furcsa, hogy a Wolfenstein a pontos ellenpéldája ennek, hiszen ott az ütősre sikerült történet végigvezetett minket a játékon, így a multit szinte senki nem hiányolta, pedig a lövöldözés közel sem voltak ennyire kidolgozott. A co-op ami a Wolfenstein: Young Blood esetében már nem tudta megmenteni az igénytelen folytatást, az itt biztosan tovább benntartotta volna a játékosokat, de legalábbis több vásárlást generált volna, mivel a játékból talán feleannyi kelt el, mint elődjéből. A kiadó és a stúdió mentségére szóljon, hogy nem tűntek el a megjelenés után, és a szitokszóként is használt live service modell keretében folyamatos frissítésekkel jelentkeztek. Kár, hogy az alapvető problémán ez nem sokat segít: nagyon (NAGYON) szórakoztató akció, de kevés valós tartalom. A nyílt világ ugyanis szinte pofátlan alibiként szemez velünk, amikor feltesszük a kérdést, hogy miért nem ölték inkább az energiát egy változatosabb, tartalmasabb, akár lineárisan vezetett játék elkészítésébe. Nem akarok igazságtalan lenni, én magam is sok órát beleöltem és nagyon jól szórakoztam, de mégiscsak ott van az a de. Nem emlékszem egyetlen igazán emlékezetes karakterre, történeti elemre, jól megkomponált pillanatra, csak a sodró lendületű zúzásra. Ami tagadhatatlanul kategóriájának egyik legjobban kivitelezett zúzása, ahhoz mégsem volt elég, hogy a rosszarcú főellenfél kiiktatása után ismét elindítsam a Rage 2-t.

A kisasszony türelmesen áll ezen a ponton, amíg mi végigvisszük a játékot.


Aki szeretné kiengedni a gőzt, lőne, ugrana, robbantana, esetleg neon színekkel megfestett Mad Max járgányokkal hasítva vívná a harcokat sivatagban, dzsungelben és a városi romok között, az akár 10-20 órán át is jól érezheti magát. Aki ennél többet vár egy FPS-től, amin ott virít az id Software logója is, az inkább próbálkozzon valamelyik Doomal. Furcsa leírni ezt, mert szerintem a Rage 2-ben szórakoztatóbb lövöldözni, mint az új Doom epizódok bármelyikében. A testek fizikája és az ikonikus sörétes, vagy géppuska becsapódó töltényeinek hatása sokkal zsigeribb, közvetlenebb élményt ad, a játék mégsem léphet a jól sikerült démonvadászat nyomába. A hangulata nem elég erős, a világa nem elég átgondolt, és már az első órkban világossá válik, hogy hol ér véget az iparos munka, és hol kezdődik egy erős koncepcióval és odaadással készült játék.

Aki néhány szórakoztató óra erejéig szívesen belefeledkezne a látványos és vérgőzös akciókba, az egészen február 25-ig, pontosan délután öt óriáig ingyen csaphat le a Rage 2-re, az Epic Games Store jóvoltából.

2021. 02. 20

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.