A legismertebb és legagresszívebb rendszervédõ szoftverek egyike is felült a kriptohullámra
A Norton vírusirtót valószínûleg kevés PC-vel rendelkezõ felhasználónak kell bemutatni, hiszen lassan 40 éve tartozik a biztonsági szoftverek élvonalába. Azt viszont néhány éve még senki sem gondolta volna, hogy hamarosan bevezetik a külön kriptobányászatra fókuszáló programjukat is.
A jelenleg Norton 360 néven futó szolgáltatás, mintegy 13 millió felhasználót lát el aktív rendszervédelemmel, ezzel lényegében a legelterjedtebb ilyen program a piacon. Úgy tûnik, hogy ez hatalmas bázis rengeteg kriptovaluta iránt érdeklõ ügyfelet is magában foglal, vagy ha nem, hát a Norton most közülük is megpróbál néhányat magához csábítani. Az egykor Symantec, ma pedig Norton LifeLock néven tevékenykedõ biztonsági vállalat ugyanis kiveti digitális hálóját erre a piaci területre is, ami a hullámvölgyek ellenére sem csillapodó bányászláz ismeretében a legkevésbé sem meglepõ fejlemény. A kissé tolakodó vírusirtójáról ismert cég pár napja bejelentette, hogy hamarosan útjára indul a Norton Crypto, ami egy új eszköz, mely lehetõvé teszi a fogyasztók számára, hogy Norton 360 termékén keresztül „biztonságosan” bányásszanak kriptovalutát.
Legalábbis így szól az ajánlat, mely lényegében azokat a laikus érdeklõdõket célozza meg, akik egyszerre szeretnének friss, ropogós Ethereumhoz jutni, és biztonságban tudni rendszerüket a nemkívánatos betolakodók ellen. Ahogy azt sajtóközleményükben elmondták, az elmúlt évek során rengetegen vállaltak nagy kockázatot azzal, hogy a valuták bányászata miatt lekapcsolták rendszerük védelmét, ezzel kitéve magukat a kártékony programok által okozott károknak. Az állításukban van némi igazság, hiszen a Norton és más víruspajzsok, számos esetben tévesen azonosítják veszélyforrásként a különbözõ bányász alkalmazásokat, így aki nem egy speciálisan kialakított, elõre bekonfigurált rendszerrel kezdett bele a videokártyákat felizzító tevékenységbe, annak valóban deaktiválnia kellett a vírusirtóját. Ha tehát büszke Norton felhasználók vagyunk, valóban meg van az esély, hogy az összekapart érméinket egy beszivárgó program végül használhatatlan kódhalmazzá alakítsa. A Norton Crypto pontosan erre kínál megoldást, továbbá egy felhõben, vagyis az általuk kezelt, titkosított szervereken tárolt digitális pénztárcát, mely automatikusan fogadja és elzárja az általunk kitermelt Ethereumot.
Egyelõre ez a valuta lesz ugyanis az egyetlen, amihez a Norton gyanús szolgáltatása segít hozzáférni minket. Fontos, hogy természetesen az energiát igénylõ, és elsõsorban videokártyánkat fárasztó folyamat továbbra is a mi gépünkön zajlik majd, a Norton Crypto pedig az egyelõre nem részletezett bányászati protokollt, és a biztonságot ígérõ szoftveres platformot biztosítja hozzá. Gagan Singh, a NortonLifeLock vezetõ termékmenedzsere szerint ezzel megnyitják a lehetõséget azok elõtt, akik eddig bonyolultnak és körülményesnek találták a bányászatot, amit a segítségükkel mindössze pár kattintással elérhetnek. Büszkeségének a vezérigazgató, Vincent Pilette is hangot adott, miszerint õk az elsõ vállalat, akik biztonságos lehetõséget kínálnak a bányászatra, így a magára hagyott gépek jóváhagyásunk esetén minden percet Ethereum utáni kajtatással tölthetnek. Ezzel némileg szembe megy a tény, hogy vannak olyan célszoftverek, melyeket 7 év óta folyamatosan fejleszt a közösség, hogy azok ne csak hatékonyak, de kellõen biztonságosak is legyenek. Mindenesetre a Norton valóban az elsõ lesz, aki legálisan is elõre telepített bányásszoftverrel házalhat, hiszen számos laptop, vagy elõre összeállított PC kerül forgalomba a Norton levakarhatatlannak tartott vírusirtójával.
Az elsõ kérdések és aggályok természetesen máris felvetültek a Norton ajánlatával szemben, melyek egyelõre nem kerültek tisztázásra. Az Ethereum ugyanis egyszerûbb számítógépeken és laptopokon kifejezetten nehezen bányászható, így a kisebb számítási kapacitást nyújtó gépek ereje valószínûleg összeadódik majd egy úgynevezett "pool"-ban, az egyesített erõbõl származó bevétel pedig jó esetben arányosan kerül majd szétosztásra a résztvevõk között. Ez a lehetõség, hasonló esetekben minimum 1%-os díj fejében elérhetõ, de azt nem tudni, hogy a Norton hogyan kezeli majd a kifizetéseket. Az mindenesetre nem kizárt, hogy a közel sem bányászatra termett gépek tulajdonosai között lesznek olyanok, akik ezzel a Norton számára termelnek majd bevételt, miközben beáldozzák saját alkatrészeik értékes élettartamát.
A Norton Crypto program egyelõre csak limitált számú résztvevõnek, és csak meghívásos alapon elérhetõ, de ha lezajlott a bevezetõ szakasz, egy frissítés keretében mind a 13 millió felhasználó számára megnyitják az opciót. A cég szerint, ha a szolgáltatás népszerûnek bizonyul, utat engednek több népszerû kriptovalutának is.