2021. 08. 20

A Noctua vásárlóinak ingyenes az LGA1700 rögzítőkészlet

Az osztrák gyártó hű marad régi hagyományaihoz, és most is megkönnyítik a platformváltástA Noctua hű mrad önmagához és vásárlóhoz.

Mint kiderült, az Intel tört némi borsot a PC-s felhasználók és perifériagyártók orra alá, soron következő processzoraik ugyanis megnehezíthetik a korábban vásárolt hűtők alkalmazását. Azt megszokhattuk, hogy az új foglalatok miatt a korábbi alaplapok nem vészelték át a generációváltást, az viszont jóval ritkább, hogy a forgalomban lévő hűtők se legyenek átmenekíthetők az új processzorunkra. Bár az új foglalat alakjához nehéz lesz tökéletesen idomulni, a Noctua vásárlóinak a rögzítéssel egészen biztosan nem lesz problémája.

Ingyenes a frissítés, ha megvan a számla.


Ahogy azt megszokhattuk, az osztrák Noctua nem csak hatékony és magas minőségű hűtőket gyárt, de hírnevét annak is köszönheti, hogy ezt a magas minőséget egyetlen termékük esetén is akár 10-15 éven át élvezhetjük. Az időtállóság kulcsa nem csak az anyaghasználat, vagy az aprólékos mérnöki munka, de például az az ügyfélközpontú hozzáállás, mely lehetővé teszi, hogy egy nagyobb változással járó platformváltás esetén sem kell búcsúznunk szeretett Noctua bordánktól. "Az AMD 2006-os AM2 bevezetése óta ingyenesen kínálunk ügyfeleinknek friss szerelőkészletet, és ezt a hagyományt büszkén folytatjuk az Intel közelgő Alder Lake-S processzorai és az LGA1700 foglalat kapcsán" – mondta Roland Mossig, a Noctua vezérigazgatója. Ez a lépés persze a márkát ismerők, illetve a rajongók számára nem volt meglepetés, mindenesetre jó látni, hogy a folyamatos változásban is ott van az a megnyugtató állandóság, amit a Noctua képvisel.

Igényes kiegészítő, ahogy a Noctua-tól megszoktuk.


Az új NM-i17xx-MP83 és NM-i17xx-MP78 SecuFirm2™ rögzítőkészletek lehetővé teszik a 83 és 78 mm-es elosztással rendelkező Noctua hűtők LGA1700-ra történő frissítését. A sajtóközlemény szerint a készletek a kiemelkedő megbízhatóságot, az optimális érintkezési nyomást és a könnyű, egyszerű telepítést ötvözik a fix merevítésű hátlapokkal, amelyek nem igényelnek semmilyen előzetes összeszerelést vagy beállítást. „Hogy mely hűtők kompatibilisek az egyes LGA1700-as alaplapokkal, azt a részletes alaplap-kompatibilitási listák tüntetik fel, melyek a Noctua Kompatibilitási Központban (NCC) lesznek megtekinthetők, amint az alaplapok elérhetővé válnak” – olvashatjuk az előzetes információkat. Szerencsére a hírhez mellékeltek egy kis listát is, melyből kiderül, hogy mely termékeikhez és azok egyedi kiadásaihoz érkezik külön kiegészítés, illetve az is, hogy mikor kezdődik meg az egyes hűtők frissített kiadásainak forgalmazása, melyek dobozában már alapból megtalálható lesz az LGA1700-as rögzítőkészlet.

Az NH-U14S kivételével szinte minden hűtőjük átaesik a frissítésen.


Külön kiemelik, hogy a barnás árnyalatról sötétebbre hangolt Chroma Black termékcsaládhoz is (NM-i17xx-MP83 és NM-i17xx-MP78) biztosítanak majd azokhoz színben passzoló, fekete rögzítőkészleteket, továbbá azt is egyértelművé teszik, hogy miként élhetünk az ingyenes frissítés lehetőségével. Aki esetleg nemrég csapott le egy Noctua hűtőre és hosszú távra tervez, esetleg még a kiegészítőkkel együtt újracsomagolt változat előtt szerezné be sajátját, annak néhány részletre oda kell majd figyelnie. A Noctua teljesen ingyen küldi el vásárlóinak az extra rögzítőelemeket, ám ehhez nem csak a Noctua hűtőnkről szóló számlát kell bemutatnunk, de egy LGA1700 CPU, vagy egy LGA1700 alaplap vásárlását igazoló bizonylatra is szükségünk lesz. Amennyiben a termékekkel rendelkezünk, de a régebben vásárolt hűtőnk számláját már nem találjuk, a frissítésre akkor is lehetőségünk lesz, igaz, nem ingyen, a boltokban ugyanis 7.90 €-ért, vagyis kb. 2800 forintért szerezhetjük majd be, hasonlóan az AM4 rögzítőkészlethez.

Chromax hűtőhőz fekete rögzítőkészlet


A Noctua régóta hangoztatja, hogy gondolnak a jövőre és hisznek a fenntarthatóságban. "Egy CPU-hűtő használata több platformgeneráción keresztül ahelyett, hogy minden egyes generációhoz új hűtőbordát vásárolnánk, nemcsak gazdaságos, de segít csökkenteni a felesleges hulladékot és értékes erőforrásokat takarít meg" – magyarázza a vezérigazgató Roland Mossig. "Azzal, hogy a hűtő cseréje helyett frissítesz, aktívan hozzájárulsz egy fenntarthatóbb PC-iparhoz!" A Noctua tehát a tudatos vásárlókat igyekszik megcélozni, akik a hűtőikre befektetésként is gondolhatnak, hiszen számos generációt lefedhetnek egyetlen vásárlással. Sajnos azonban van olyan produktumuk, ami kivételt képez, az NH-L9i sorozatú hűtőkhöz például nem lesz elérhető a különálló készlet. Ezeket a modelleket ugyanis súlyos kompatibilitási nehézségek miatt teljesen át kell tervezniük, az új NH-L9i-17xx és NH-L9i-17xx chromax.black hivatalosan októbertől lesz elérhető.

Az AMD AM5 űlíltólag méret tekintetében nem tér majd el a korábbiakból.


Az AMD-s felhasználóknak jó hír, hogy az új AM5 foglalatuk több mint valószínűleg gond nélkül fogadja majd a piacon lévő hűtőket, anélkül, hogy különálló, frissített rögzítőkészletet kelljen szereznünk hozzá. Bár az AMD szintén LGA-ra vált, de állítólag megőrzi a foglalat négyszögletes kialakítását, szemben az Intel új, téglalap alakú formájával, mely egyes hűtők esetén megnehezítheti a korábbi hűtési hatékonyság elérését. Aki pedig most nézelődne CPU-hűtés után, gondolja meg, hogy az átlagnál költségesebb Noctua termékkel milyen minőséget, garanciát és törődést kap, mely akár a következő tíz év során is garantálhatja a biztonságérzetét.

2021. 08. 20

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.