Az osztrák gyártó hû marad régi hagyományaihoz, és most is megkönnyítik a platformváltást
Mint kiderült, az Intel tört némi borsot a PC-s felhasználók és perifériagyártók orra alá, soron következõ processzoraik ugyanis megnehezíthetik a korábban vásárolt hûtõk alkalmazását. Azt megszokhattuk, hogy az új foglalatok miatt a korábbi alaplapok nem vészelték át a generációváltást, az viszont jóval ritkább, hogy a forgalomban lévõ hûtõk se legyenek átmenekíthetõk az új processzorunkra. Bár az új foglalat alakjához nehéz lesz tökéletesen idomulni, a Noctua vásárlóinak a rögzítéssel egészen biztosan nem lesz problémája.
Ahogy azt megszokhattuk, az osztrák Noctua nem csak hatékony és magas minõségû hûtõket gyárt, de hírnevét annak is köszönheti, hogy ezt a magas minõséget egyetlen termékük esetén is akár 10-15 éven át élvezhetjük. Az idõtállóság kulcsa nem csak az anyaghasználat, vagy az aprólékos mérnöki munka, de például az az ügyfélközpontú hozzáállás, mely lehetõvé teszi, hogy egy nagyobb változással járó platformváltás esetén sem kell búcsúznunk szeretett Noctua bordánktól. "Az AMD 2006-os AM2 bevezetése óta ingyenesen kínálunk ügyfeleinknek friss szerelõkészletet, és ezt a hagyományt büszkén folytatjuk az Intel közelgõ Alder Lake-S processzorai és az LGA1700 foglalat kapcsán" – mondta Roland Mossig, a Noctua vezérigazgatója. Ez a lépés persze a márkát ismerõk, illetve a rajongók számára nem volt meglepetés, mindenesetre jó látni, hogy a folyamatos változásban is ott van az a megnyugtató állandóság, amit a Noctua képvisel.
Az új NM-i17xx-MP83 és NM-i17xx-MP78 SecuFirm2™ rögzítõkészletek lehetõvé teszik a 83 és 78 mm-es elosztással rendelkezõ Noctua hûtõk LGA1700-ra történõ frissítését. A sajtóközlemény szerint a készletek a kiemelkedõ megbízhatóságot, az optimális érintkezési nyomást és a könnyû, egyszerû telepítést ötvözik a fix merevítésû hátlapokkal, amelyek nem igényelnek semmilyen elõzetes összeszerelést vagy beállítást. „Hogy mely hûtõk kompatibilisek az egyes LGA1700-as alaplapokkal, azt a részletes alaplap-kompatibilitási listák tüntetik fel, melyek a Noctua Kompatibilitási Központban (NCC) lesznek megtekinthetõk, amint az alaplapok elérhetõvé válnak” – olvashatjuk az elõzetes információkat. Szerencsére a hírhez mellékeltek egy kis listát is, melybõl kiderül, hogy mely termékeikhez és azok egyedi kiadásaihoz érkezik külön kiegészítés, illetve az is, hogy mikor kezdõdik meg az egyes hûtõk frissített kiadásainak forgalmazása, melyek dobozában már alapból megtalálható lesz az LGA1700-as rögzítõkészlet.
Külön kiemelik, hogy a barnás árnyalatról sötétebbre hangolt Chroma Black termékcsaládhoz is (NM-i17xx-MP83 és NM-i17xx-MP78) biztosítanak majd azokhoz színben passzoló, fekete rögzítõkészleteket, továbbá azt is egyértelmûvé teszik, hogy miként élhetünk az ingyenes frissítés lehetõségével. Aki esetleg nemrég csapott le egy Noctua hûtõre és hosszú távra tervez, esetleg még a kiegészítõkkel együtt újracsomagolt változat elõtt szerezné be sajátját, annak néhány részletre oda kell majd figyelnie. A Noctua teljesen ingyen küldi el vásárlóinak az extra rögzítõelemeket, ám ehhez nem csak a Noctua hûtõnkrõl szóló számlát kell bemutatnunk, de egy LGA1700 CPU, vagy egy LGA1700 alaplap vásárlását igazoló bizonylatra is szükségünk lesz. Amennyiben a termékekkel rendelkezünk, de a régebben vásárolt hûtõnk számláját már nem találjuk, a frissítésre akkor is lehetõségünk lesz, igaz, nem ingyen, a boltokban ugyanis 7.90 €-ért, vagyis kb. 2800 forintért szerezhetjük majd be, hasonlóan az AM4 rögzítõkészlethez.
A Noctua régóta hangoztatja, hogy gondolnak a jövõre és hisznek a fenntarthatóságban. "Egy CPU-hûtõ használata több platformgeneráción keresztül ahelyett, hogy minden egyes generációhoz új hûtõbordát vásárolnánk, nemcsak gazdaságos, de segít csökkenteni a felesleges hulladékot és értékes erõforrásokat takarít meg" – magyarázza a vezérigazgató Roland Mossig. "Azzal, hogy a hûtõ cseréje helyett frissítesz, aktívan hozzájárulsz egy fenntarthatóbb PC-iparhoz!" A Noctua tehát a tudatos vásárlókat igyekszik megcélozni, akik a hûtõikre befektetésként is gondolhatnak, hiszen számos generációt lefedhetnek egyetlen vásárlással. Sajnos azonban van olyan produktumuk, ami kivételt képez, az NH-L9i sorozatú hûtõkhöz például nem lesz elérhetõ a különálló készlet. Ezeket a modelleket ugyanis súlyos kompatibilitási nehézségek miatt teljesen át kell tervezniük, az új NH-L9i-17xx és NH-L9i-17xx chromax.black hivatalosan októbertõl lesz elérhetõ.
Az AMD-s felhasználóknak jó hír, hogy az új AM5 foglalatuk több mint valószínûleg gond nélkül fogadja majd a piacon lévõ hûtõket, anélkül, hogy különálló, frissített rögzítõkészletet kelljen szereznünk hozzá. Bár az AMD szintén LGA-ra vált, de állítólag megõrzi a foglalat négyszögletes kialakítását, szemben az Intel új, téglalap alakú formájával, mely egyes hûtõk esetén megnehezítheti a korábbi hûtési hatékonyság elérését. Aki pedig most nézelõdne CPU-hûtés után, gondolja meg, hogy az átlagnál költségesebb Noctua termékkel milyen minõséget, garanciát és törõdést kap, mely akár a következõ tíz év során is garantálhatja a biztonságérzetét.