A nemzetközi kezdeményezés közel 140 eszközt biztosít, számos titkosítás ellen van már segítség
A zsarolóprogram-támadások száma évek óta folyamatosan növekszik, a támadások mögött állók pedig elsõsorban a váltságdíjköveleésekre fókuszálnak, melyek korábban elképzelhetetlenül magas összegeket követelnek az áldozatoktól. Az adatok valóban riasztóak, de ez ma már nem feltétlenül jelenti azt, hogy tehetetlenek vagyunk, ugyanis a No More Ransom projektnek köszönhetõen már nem a kétesélyes fizetés az egyetlen megoldás.
Az úgynevezett ransomware, avagy zsarolóvírus hosszú évek óta az internet egyik legkellemetlenebb jelenségének számít, mely egyre több gyanútlan áldozatot szed. Ezek a digitális kártevõk ugyanis titkosítják megtámadott rendszeren található fájlok egy részét, ügyelve arra, hogy az operációs rendszer mûködõképes maradjon, így a pórul járt felhasználók nézhetik az asztal hátterének beállított zsarolólevelet, és persze tehetetlenül böngészhetik a meghajtón sorakozó, megnyithatatlan adatokat. Bár a hírekben többnyire a vállalatokat érintõ támadások és az egyre pofátlanabb méreteket öltõ váltságdíjkövetelések kerülnek a címlapokra, a helyzet már kezdetek óta sújtja az átlagfelhasználókat is, akik többnyire családi fotóikat és személyes dokumentumaiakt sirathatják. Erre kínál megoldás a No More Ransom nevû nemzetközi kezdeményezés, mely lelkes közösségként folyamatosan bõvíti a dekódolást elvégzõ eszközök számát.
A No More Ransom a napokban ünnepelte fennállásának hatodik évét, melyet az Europol, a holland rendõrség és velük együttmûködõ információniztonsági cégek hívtak életre, és amelyhez mostanáig közel kétszáz partner csatlakozott. A lelkiismeretes résztvevõk között ugyanúgy találhatunk független érdeklõdõket, mint különbözõ vállalkozásokat és magánszervezeteket, együttmûködésük lényegeként pedig az ingyenességet érdemes kiemelni, hiszen a támadókkal ellentétben a különbözõ zsarolóprogramok elleni feloldókulcsokért nem kérnek anyagi ellentételezést. A jelenleg 136 szabadon hozzáférhetõ eszköz többek között olyan ransomware-változatok ellen kínálnak megoldást, mint a REvil/Sodinokibi, a Gandcrab, a Maza/Egregor/Sekhmet, de a készítõk igyekeznek monitorozni a frissen felbukkanó vírusokat, hogy a lehetõ leghamarabb elkészülhessenek a feloldókulccsal.
A rendszer fennállása alatt közel 1.5 millió embernek sikerült helyreállítani a legkódolt adatoakt és meghajtókat, anélkül, hogy ezért fizetniük kellett volna bûnözõknek. Az oldal ráadásul a 37 elérhetõ nyelv között magyarul is olvasható, mely megkönnyíti a tájékozódást a hazai érdeklõdõknek is. Azt azonban nem érdemes elfelejteni, hogy továbbra is a megelõzés a legjobb megoldás, például sokan nem ismerik fel a folyamatos biztonsági mentés fontosságát, egészen addig, míg bele nem futnak egy ilyen elkeserítõ helyzetbe. Természetesen a gyanús weboldalak elkerülése, vagy az ismeretlen forrásból érkezõ e-mailek csatolmányainak elkerülése legalább ilyen fontos, de ma már sok esetben érdemes hozzászokni a bejelentkezést kicsit kényelmetlenné tevõ kétfaktoros azonosítást.
Ha gépünkön egyszer csak bitcoint követelõ zsarolóüzenet jelenik meg, pánikolás helyett elõször próbálkozzunk a No More Ransom weboldallal, ahol jelenthetjük is az ilyen eseteket, így akkor is közelebb kerülhetünk a segítségrhez, ha esetünkben még nem elérhetõ el a megfelelõ ellenszer.