Megunta a Netflix, hogy olyanok is hozzáférnek egy regisztrációhoz, akik nem egy háztartásban élnek
Az online streaming szolgáltatók forradalma ma már történelem, hiszen a fizika adathordozók eltûnésével még a mozikultúra egykori szerepe is alaposan megváltozott. Az egy helyrõl elérhetõ tartalmak kényelme milliók számára vált vonzóvá, nem is beszélve arról a lehetõségrõl, hogy egyetlen elõfizetés megváltásával akár egész ismeretségi körök részesülhet a szolgáltatás elõnyeibõl. A Netflix azonban nemrég úgy határozott, hogy nem nézi tovább tétlenül a bevételkiesést, és szigorít a közös fiókhasználat feltételein.
Nem számít különleges esetnek, hogy egy digitális szolgáltatásban regisztrált fiókhoz akár többen is hozzáférhetnek. Akad rá példa a teljes családok által közösen használt Facebook profilokban, a barátoknak kölcsönadott Steam könyvtárakban, és manapság az olyan digitális film- és sorozattárak esetén is, mint a Netflix. Azonban az amerikai szolgáltató felhasználási feltételei szerint, a belépési adatainkat nem lenne szabad átadnunk olyanoknak, akik valójában nem egy háztartásban élnek a fiók eredeti tulajdonosával. A gyerekek, szülõk és nagyszülõk osztozhatnak a közös médiaforráson, és az sem gond, ha a lakásban több különbözõ készülékkel rendelkeznek, hiszen a megfelelõ csomag megváltásával jelenleg is élvezhetik az oldalon elérhetõ mûsorokat.
Más azonban a helyzet, ha egy ismerõsünk szeretné pótolni a kedvenc sorozatait, és mi elküldjük neki a fiókadatainkat, hogy pár napig darálja a kihagyott évadokat. Felesleges lenne úgy tenni, mintha nem élnének rengetegen azzal a lehetõséggel, hogy a szolgáltató néhány intelmen és kérésen túl nem különösebben szankcionálta az egyes fiókok tömeges megosztását. Tavaly például a Variety szerint a vállalat megpróbálta megkérni a felhasználókat, hogy adják meg bejelentkezési adataikat, hogy ezzel némileg visszaszorítsák az illetéktelen tartalomfogyasztók számát. Úgy tûnik, hogy a szép szónak nem volt elégséges hatása, így a vállalat most tempóváltásra készül, melyet extra költségek bevezetésén keresztül valósítana meg. A terv igen egyszerû: a következõ hetekben lehetõvé teszik profilonként legfeljebb két "kiegészítõ fiók" létrehozását, melyek egyenként nagyjából havi három dollárba kerülnek majd. Természetesen ezek mindegyikéhez biztosítanak saját bejelentkezési azonosítót és jelszót, így jogosultsággal kapcsolatos kétségek elvileg nem merülhetnek fel.
Mindezeken felül, ha egy felhasználónak van egy háztartáson kívül használt másik profilja, azt átviheti az újba, vagy összevonhatja egy már meglévõvel, így a megtekintési elõzmények és ajánlások sem fognak elveszni. Jelen állás szerint a kiegészítõ szolgáltatás egyelõre csak korlátozott formában, Peruban, Chilében és Costa Ricán kerül bevezetésre, illetve kizárólag a Standard és Premium elõfizetõk élhetnek vele. "Azon dolgozunk, hogy megértsük e két funkció hasznosságát a tagok számára ebben a három országban, mielõtt a világon bárhol máshol változtatnánk" – írta Chengyi Long, a vállalat termékinnovációs igazgatója a március 16-án, szerdán közzétett sajtóközleményben. Állítólag ezzel együtt megkezdik a gyanúsnak talált regisztrációk szûrését is, az érintetteknek pedig nem csak az új lehetõségrõl küldenek értesítést, de arra is megkérik a felhasználókat, hogy igazolják azt, hogy valóban közös háztartásban élnek. Az ellenõrzés módjáról és a bekért igazolásokról szintén nem közöltek konkrétumokat, de elõbbihez várhatóan azonosító kódokat alkalmaznak majd.
Mivel a Netflix a 2021-es évet 221.8 millió felhasználóval zárta, sejthetjük, hogy a kölcsönkapott belépõkodokkal milyen sokan élhetnek olyanok, akikre a cég potenciális elõfizetõként tekint. Hogy a kiegészítõ fiókok nemzetközi bevezetésére mikor kerülhet sor, arról egyelõre nem tudtak pontosabbat közölni, mindenesetre a havidíj körülbelül ezer forint körül alakul majd, mivel Peruban 7.9 PEN, Chilében 2380 CLP, Costa Ricán pedig 2.99 dollár lesz a tarifa.