Ingyenes szállítás DPD pontra és automatába 25.000 Ft felett

2020. 07. 31

A Microsoft tiltólistára tette az ingyenes CCleanert

A Windows Defender továbbiakban nem tolerálja a népszerû rendszertakarító alkalmazás egyes kiadásaitA Microsoft egy ideje már korlátozta a CCleaner terjedését

Nem kevés felhasználó fogadta meglepõdéssel, hogy a Windows beépített védelmi rendszere egyik napról a másikra, nem kívánatos alkalmazásként kezdett tekinteni a CCleaner segédprogramra. A Microsoft amúgy nem elõzmények nélkül vetette fekete listára, hiszen az utóbbi években az eredetileg megbízható programként számontartott és igen elterjedt CCleaner, többször is felbukkant a hírekben súlyos biztonsági problémái miatt. A dolog igazi iróniája, hogy ezek a gondok pont azután fordultak elõ, mióta a közismert Avast vírusirtó cseh fejlesztõje felvásárolta a CCleanert fejlesztõ Piriform céget. A tiltás nem minden verziót érint, ám az ingyenes változattal a jövõben nem igazán lesz érdemes probálkoznunk.

A fizetõs Pro és a Portable kiadásokat a tiltás nem érinti


Az elsõ komoly incidens alig két hónappal a 2017 július 18-án lezárult felvásárlást követõen robbant ki, szeptemberben ugyanis hackerek sikeresen szereztek kontrollt a CCleaner fejlesztõi infrastruktúrája felett, és nem sokon múlt, hogy idõben sikerült megakadályozni a tömeges károkozást. A szakértõk szerint a támadás elõkészületei már a felvásárlás elõtt megkezdõdtek, az akkor alig 42 fõs Piriform pedig sajnos könnyû prédának bizonyult. Az elsõ sikeres betörés ugyanis már július 3-án megtörtént, aminek eredménye végül 2.27 millió letöltés a fertõzött változatból. A fõleg nagyvállalatokra vadászó akció az átlag felhasználóknál végül nem okozott helyreállíthatatlan problémákat. 2018-ban már a legnépszerûbb tisztítószoftvernek tartották, ám áprilisban egy elbaltázott frissítés után elkezdte szétroncsolni és törölni a Google Chrome adatállományait, és alapállapotába állította vissza a böngészõt. A hiba minden verzióban megjelent, a javítás kiadására pedig egészen május közepéig kellett várni.

A frissítés és az adatgyûjtés is kötelezõ volt


A következõ gond még az év augusztusában jelentkezett, az akkor aktuális 5.45-ös verzió ugyanis kéretlen adatgyûjtést hajtott végre. A gond forrása abból fakadt, hogy a fejlesztõk bevezették a frissítések automatikus ellenõrzését és a program használatára vonatkozó adatok gyûjtését is, ám a két funkciót valamiért összevonva adták hozzá programjukhoz. Amikor valaki kiszedte a pipát a statisztikák jegyzetelését engedélyezõ menüpontból, a rendszer újraindítása után ismét ott találta, a mivel a frissítések keresése nem volt kikapcsolható. Az erõsen megkérdõjelezhetõ manõver természetesen egyre fokozódó elégedetlenséghez vezetett, pláne azután, hogy a készítõk nem közölték, hogy pontosan milyen adatokat gyûjtöttek, sem azt, hogy miért nem lehetett a két újítást különálló elemként bevezetni. Mindezek után az is olaj volt a tûzre, hogy a fejlesztõk nem álltak automatikusan vissza a korábbi verzióra, és azt csak a közönség erõs nyomására tették meg, a rendesen egybeolvasztott funkciók szétválasztása pedig ezúttal is több hetes munkát és várakozást jelentett.

Az AVAST nagyvonalúan bekalibrálná nekünk ingyenes vírusvédelmét


Most úgy tûnik, a Microsoft végleg leépíti a rendszerünk karbantartására megalkotott szoftver támogatását. Elõször csak a közösségi fórumán tiltotta meg a CCleanerhez köthetõ hivatkozások és posztok megosztását, a program telepítését és használatát nem tiltották senkinek. Legalábbis mostanáig, a Windows õrzését ellátó Microsoft Defender ugyanis "PUA:Win32/CCleaner" jelöléssel azonnal lecsap a szoftver bizonyos változataira. A tiltólistára elsõsorban a 14 napos próbaidõt biztosító ingyenes kiadás került fel, melynek elsõszámú okaként egyelõre a program telepítõjével érkezõ extra alkalmazásokat jelölték meg. Ahogy azt tapasztalhatjuk, az ingyenes verziók gyakran erõltetik különféle extra szolgáltatások telepítését is, és bár a CClenaerrel egybecsomagolt applikációk nem számítanak problémásnak, telepítésük nem kívánatos rendszermûveleteket válthat ki, mely negatív módon befolyásolhatja a felhasználói élményt. A Defender mostantól érzékeli, ha a telepítõ úgynevezett PUA-t, vagyis olyan potenciálisan nemkívánatos alkalmazást hordoz, melyek többek között reklámtevékenységet végeznek, felhasználói szokásainkat vizsgálják, kriptobányászatot folytatnak, esetleg szimplán rejtõzködnek az ellenõrzés elõl.

Ha továbbblépünk, alapértelmezett böngészõnk helyére a CCleaner saját megoldása kerül.


Mindezek mellett a ránk tukmált torrent alkalmazások, bizonyos víruskeresõk és egyes keresõszolgáltatások is nemkívánatosnak minõsülnek. A Microsoft azt is megjegyzi, hogy bár önmagukban a következõ szolgáltatásokat normálisnak tartják, és amúgy a Defender sem ugrik rájuk, amennyiben a CCleaner telepítõje tartalmazza a Google Chrome, Google Toolbar, Avast Free Antivirus, illetve az AVG Antivirus Free bármelyikét, akkor azonnal megy a levesbe. Mint kiderült, a keretprogram minden esetben megengedi, hogy kiválasszuk a telepíteni kívánt összetevõket, azonban a számos óvatlan felhasználó érdekében a tiltás mellett döntöttek. Az esetek többségében ugyanis a figyelmetlenül végrehajtott telepítések rendesen összekuszálják a rendszer megszokott mûködését, és a háttérben olyan mûveleteket hajtanak végre, melyek fölött a felhasználóknak nincs befolyása. A Microsoft korábban arról is nyilatkozott, hogy a rendszerkarbantartó szoftvereket többnyire igyekeznek nélkülözhetetlennek beállítani, ám azok alkalmasak rá, hogy összekuszálják a Windows adatbázisát és a rendszer instabilitásához vezessenek, amit kizárólag egy újratelepített oprendszer képes orvosolni. 

A CCleaner tehát önmagában tövábbra sem számít veszélyesnek, kizárólag az ingyenes kiadás hordoz aggályos elemeket. A Pro, vagy a telepítést nem igénylõ Portable kiadás egészen biztosan nem akad majd fent egyetlen ellenõrzésen sem, és bár a Pirisoft szoftvere valaimért nagyon a Microsoft bögyében van, a ránk erõltetett extra szoftvereket leszámítva a CCleaner használata már jó ideje nem járt semmiféle megkérdõjelezhetõ biztonsági problémával. Kellõ odafigyeléssel tehát továbbra is bárki nagy megelégedéssel használhatja a kártevõket és adathulladékot kisöprõ programot.

2020. 07. 31

Tablet tisztítás: 5 biztonságos módszer, amit otthon is használhatsz

Tablet tisztítás: 5 biztonságos módszer, amit otthon is használhatsz
A tablet tisztítás egy olyan feladat, amit sokan hajlamosak elfelejteni vagy alábecsülni, pedig az eszközöd élettartama és működése nagyban múlik rajta. Nem csak arról van szó, hogy a tableted szép és csillogó legyen, hanem arról is, hogy megelőzd a por, zsírfoltok és baktériumok felgyülemlését, amik hosszú távon károsíthatják a készüléket vagy épp egészségügyi kockázatot jelenthetnek. A tablet naponta többször érintkezik a kezeddel, vagy akár ételmaradékok, folyadékok is érhetik, ezért az otthoni, biztonságos tisztítás elengedhetetlen.
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, hogyan tudod ezt a folyamatot könnyen és biztonságosan megoldani.
Miért fontos a tablet tisztítás?
Alapvető eszközök, amik kellenek a tisztításhoz
A tisztítószerek használata (mitől kell tartózkodni)?
Hogyan készítsd elő a tabletet a tisztításhoz?
A képernyő tisztítása, a legérzékenyebb része a tabletnek
Hogyan tisztítsd a portokat és a gombokat?
A tablet házának ápolása
Milyen gyakran tisztítsd a tableted?
Mire figyelj, ha véletlenül folyadék kerül a tabletbe?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos a tablet tisztítás?
Tudtad, hogy egy átlagos tablet képernyőjén több baktérium lehet, mint egy nyilvános vécé kilincsein? Ez a tény is elég ahhoz, hogy komolyan vedd a rendszeres tablet tisztítást. A por és a kos

Tablet vásárlás: 8 szempont, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül

Tablet vásárlás: 8 szempont, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül
Tablet vásárlás előtt állni ma már nem csak tech-rajongók kiváltsága. Akár tanulni, dolgozni, szórakozni vagy rajzolni szeretnél, a megfelelő tablet kiválasztása komoly döntés. A választék hatalmas, a reklámok csábítóak, de ha nem tudod pontosan, mire figyelj, könnyen melléfoghatsz.
Ebben a cikkben segítek neked eligazodni! Nyolc olyan szempontot hozok, amiket fontosnak tartok, ha nem akarsz csalódni a vásárlás után.
1. Mire szeretnéd használni?
2. Kijelző: méret, felbontás és típus
3. Teljesítmény: processzor, RAM és tárhely
4. Operációs rendszer: Android, iPadOS vagy Windows?
5. Akkumulátor és üzemidő: ne csak a számokat nézd
6. Kiegészítők: billentyűzet, toll, tok (számolj velük előre)
7. Kapcsolódás: Wi-Fi, LTE, Bluetooth – mire van szükséged?
8. Ár-érték arány: a legfontosabb döntési tényező
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalásként
1. Mire szeretnéd használni?
Ez az első kérdés, amit magadnak fel kell tenned tablet vásárlás előtt. Más kell tanuláshoz, más a filmnézéshez, megint más, ha jegyzetelni vagy digitálisan rajzolni szeretnél. Ha például elsősorban böngésznél, YouTube-oznál vagy sorozatot néznél, akkor nem biztos, hogy a legdrágább, csúcskategóriás eszközre van szükséged.
Viszont ha grafikai munkára vagy komoly multitaskingre használnád, akkor máris szűkül a kör, és sokk

Tablet vagy laptop? 8 kérdés, ami segít dönteni

Tablet vagy laptop? 8 kérdés, ami segít dönteni
Tablet vagy laptop? Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit az emberek feltesznek maguknak, amikor új eszközt szeretnének venni. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, és a választás attól függ, mire használod majd a készüléket, milyen igényeid vannak, és milyen környezetben szeretnéd használni.
Ebben a cikkben végigvezetlek egy nyolc pontból álló gondolatmeneten, ami segíthet tisztábban látni, hogy számodra tablet vagy laptop a jobb választás.
Mire szeretnéd használni?
Mennyire vagy mobil?
Milyen operációs rendszerre van szükséged?
Mennyi időt töltesz gépeléssel?
Milyen a teljesítményigényed?
Mennyi időt töltesz egyhuzamban az eszköz mellett?
Milyen az akkumulátoridő?
Milyen csatlakozási igényeid vannak?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mire szeretnéd használni?
Az első és legfontosabb kérdés, hogy milyen feladatokra kell az eszköz. Ha főként böngészésre, közösségi médiára, egyszerű levelezésre, videónézésre, vagy olvasásra keresel valamit, egy tablet tökéletesen megfelel. Könnyű, kézbe simul, és az érintőképernyő miatt sokszor gyorsabb és kényelmesebb az ilyen jellegű feladatokhoz.
Ha viszont dolgozni is szeretnél vele, például szövegszerkesztésre, táblázatok kezelésére, vagy akár komolyabb programok futtatására, akkor egy laptop sokkal praktikusabb lesz. Egy teljes értékű operációs rendszer, bill
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.