2020. 07. 31

A Microsoft tiltólistára tette az ingyenes CCleanert

A Windows Defender továbbiakban nem tolerálja a népszerű rendszertakarító alkalmazás egyes kiadásaitA Microsoft egy ideje már korlátozta a CCleaner terjedését

Nem kevés felhasználó fogadta meglepődéssel, hogy a Windows beépített védelmi rendszere egyik napról a másikra, nem kívánatos alkalmazásként kezdett tekinteni a CCleaner segédprogramra. A Microsoft amúgy nem előzmények nélkül vetette fekete listára, hiszen az utóbbi években az eredetileg megbízható programként számontartott és igen elterjedt CCleaner, többször is felbukkant a hírekben súlyos biztonsági problémái miatt. A dolog igazi iróniája, hogy ezek a gondok pont azután fordultak elő, mióta a közismert Avast vírusirtó cseh fejlesztője felvásárolta a CCleanert fejlesztő Piriform céget. A tiltás nem minden verziót érint, ám az ingyenes változattal a jövőben nem igazán lesz érdemes probálkoznunk.

A fizetős Pro és a Portable kiadásokat a tiltás nem érinti


Az első komoly incidens alig két hónappal a 2017 július 18-án lezárult felvásárlást követően robbant ki, szeptemberben ugyanis hackerek sikeresen szereztek kontrollt a CCleaner fejlesztői infrastruktúrája felett, és nem sokon múlt, hogy időben sikerült megakadályozni a tömeges károkozást. A szakértők szerint a támadás előkészületei már a felvásárlás előtt megkezdődtek, az akkor alig 42 fős Piriform pedig sajnos könnyű prédának bizonyult. Az első sikeres betörés ugyanis már július 3-án megtörtént, aminek eredménye végül 2.27 millió letöltés a fertőzött változatból. A főleg nagyvállalatokra vadászó akció az átlag felhasználóknál végül nem okozott helyreállíthatatlan problémákat. 2018-ban már a legnépszerűbb tisztítószoftvernek tartották, ám áprilisban egy elbaltázott frissítés után elkezdte szétroncsolni és törölni a Google Chrome adatállományait, és alapállapotába állította vissza a böngészőt. A hiba minden verzióban megjelent, a javítás kiadására pedig egészen május közepéig kellett várni.

A frissítés és az adatgyűjtés is kötelező volt


A következő gond még az év augusztusában jelentkezett, az akkor aktuális 5.45-ös verzió ugyanis kéretlen adatgyűjtést hajtott végre. A gond forrása abból fakadt, hogy a fejlesztők bevezették a frissítések automatikus ellenőrzését és a program használatára vonatkozó adatok gyűjtését is, ám a két funkciót valamiért összevonva adták hozzá programjukhoz. Amikor valaki kiszedte a pipát a statisztikák jegyzetelését engedélyező menüpontból, a rendszer újraindítása után ismét ott találta, a mivel a frissítések keresése nem volt kikapcsolható. Az erősen megkérdőjelezhető manőver természetesen egyre fokozódó elégedetlenséghez vezetett, pláne azután, hogy a készítők nem közölték, hogy pontosan milyen adatokat gyűjtöttek, sem azt, hogy miért nem lehetett a két újítást különálló elemként bevezetni. Mindezek után az is olaj volt a tűzre, hogy a fejlesztők nem álltak automatikusan vissza a korábbi verzióra, és azt csak a közönség erős nyomására tették meg, a rendesen egybeolvasztott funkciók szétválasztása pedig ezúttal is több hetes munkát és várakozást jelentett.

Az AVAST nagyvonalúan bekalibrálná nekünk ingyenes vírusvédelmét


Most úgy tűnik, a Microsoft végleg leépíti a rendszerünk karbantartására megalkotott szoftver támogatását. Először csak a közösségi fórumán tiltotta meg a CCleanerhez köthető hivatkozások és posztok megosztását, a program telepítését és használatát nem tiltották senkinek. Legalábbis mostanáig, a Windows őrzését ellátó Microsoft Defender ugyanis "PUA:Win32/CCleaner" jelöléssel azonnal lecsap a szoftver bizonyos változataira. A tiltólistára elsősorban a 14 napos próbaidőt biztosító ingyenes kiadás került fel, melynek elsőszámú okaként egyelőre a program telepítőjével érkező extra alkalmazásokat jelölték meg. Ahogy azt tapasztalhatjuk, az ingyenes verziók gyakran erőltetik különféle extra szolgáltatások telepítését is, és bár a CClenaerrel egybecsomagolt applikációk nem számítanak problémásnak, telepítésük nem kívánatos rendszerműveleteket válthat ki, mely negatív módon befolyásolhatja a felhasználói élményt. A Defender mostantól érzékeli, ha a telepítő úgynevezett PUA-t, vagyis olyan potenciálisan nemkívánatos alkalmazást hordoz, melyek többek között reklámtevékenységet végeznek, felhasználói szokásainkat vizsgálják, kriptobányászatot folytatnak, esetleg szimplán rejtőzködnek az ellenőrzés elől.

Ha továbbblépünk, alapértelmezett böngészőnk helyére a CCleaner saját megoldása kerül.


Mindezek mellett a ránk tukmált torrent alkalmazások, bizonyos víruskeresők és egyes keresőszolgáltatások is nemkívánatosnak minősülnek. A Microsoft azt is megjegyzi, hogy bár önmagukban a következő szolgáltatásokat normálisnak tartják, és amúgy a Defender sem ugrik rájuk, amennyiben a CCleaner telepítője tartalmazza a Google Chrome, Google Toolbar, Avast Free Antivirus, illetve az AVG Antivirus Free bármelyikét, akkor azonnal megy a levesbe. Mint kiderült, a keretprogram minden esetben megengedi, hogy kiválasszuk a telepíteni kívánt összetevőket, azonban a számos óvatlan felhasználó érdekében a tiltás mellett döntöttek. Az esetek többségében ugyanis a figyelmetlenül végrehajtott telepítések rendesen összekuszálják a rendszer megszokott működését, és a háttérben olyan műveleteket hajtanak végre, melyek fölött a felhasználóknak nincs befolyása. A Microsoft korábban arról is nyilatkozott, hogy a rendszerkarbantartó szoftvereket többnyire igyekeznek nélkülözhetetlennek beállítani, ám azok alkalmasak rá, hogy összekuszálják a Windows adatbázisát és a rendszer instabilitásához vezessenek, amit kizárólag egy újratelepített oprendszer képes orvosolni. 

A CCleaner tehát önmagában tövábbra sem számít veszélyesnek, kizárólag az ingyenes kiadás hordoz aggályos elemeket. A Pro, vagy a telepítést nem igénylő Portable kiadás egészen biztosan nem akad majd fent egyetlen ellenőrzésen sem, és bár a Pirisoft szoftvere valaimért nagyon a Microsoft bögyében van, a ránk erőltetett extra szoftvereket leszámítva a CCleaner használata már jó ideje nem járt semmiféle megkérdőjelezhető biztonsági problémával. Kellő odafigyeléssel tehát továbbra is bárki nagy megelégedéssel használhatja a kártevőket és adathulladékot kisöprő programot.

2020. 07. 31

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.