2021. 06. 14

Csendben leleplezték a Windows 10 lejárati dátumát

Nagyon úgy tűnik, hogy a Microsoft hamarosan ismét köpönyeget és operációs rendszert cserélKészülhetünk, már csal pár év, és nincs több Win 10 frissítés.

„Az utolsó Windows” – olvashattuk mindenhol a Microsoft hangzatos bejelentését, miszerint az éppen hatodik évét taposó operációs rendszer az utolsó hivatalos asztali Windows kiadás lesz. Valószínűleg egy jó darabig valóban ez volt a terv, ám néhány furcsa jel és pár makacs tény is arra utal, hogy valami időközben nagyon megváltozott.

Satya Nadella elnök-vezérigazgató a Windows 10-ről mesél (2015).


Egy ideje tudjuk, hogy a Microsoft valami igazán komoly bejelentésre készül, hiszen mindent megtett azért, hogy a sajtó foglalkozzon a június 24-re időzített fontos eseményükkel, és az online előadásra időzített nagy leleplezéssel. Bár az új OS érkezésére talán nem kaptunk minden kétséget kizáró bizonyítékokat, viszont az elnök-vezérigazgató már következő generációt emleget, és mintha már meg sem próbálnák leplezni, hogy kissé eltúlozták, amikor a Windows 10-hez az idők végezetéig tartó támogatást ígértek. Az egészen biztos, hogy számos újdonság érkezik, és hogy több funkció megváltozik, vagy teljes leváltásra kerül. A kulcs pedig már az első beharangozó óta a bűvös 11-es szám, mely egyre nagyobb hangsúlyt kap a promóciós hadjárat során, hiszen náluk pont 11 óra lesz az esemény kezdetekor, de a sejtelmes ablakos animációval, sőt már egy 11 másodperces nosztalgiavideóval is hergelik a közönséget. A start menü, a tálca és ablakok kisebb-nagyobb változásai már senkit nem érhetnek meglepetésként, ahogy a Microsoft Store ráncba szedését is igyekeztek elejteni pletykák, majd ígéretek formájában, ám hogy egy vadonatúj rendszer mit tartogathat nekünk 2021-ben, azt még homály fedi.



"Most éppen a Windows 10-et adjuk ki, és mivel ez a Windows utolsó verziója, ezért mindannyian a Windows 10-en dolgozunk." – hangzott az egyik vezető fejlesztő, Jerry Nixon 2015-ös kijelentése. A dolog azért is furcsa, mert a folyamatos termékfrissítési szolgáltatás bevezetésével valójában nem sok minden indokolja a névváltást, hacsak az nem, hogy így ismét magukra és új fejlesztéseikre irányíthatják a vásárlók figyelmét. A felhasználói igények és szokások folyamatos változása miatt nyilván a Windowsra is ráférhet egy alaposabb vérfrissítés, az pedig több mint elgondolkodtató, hogy a napokban közzétették a Windows 10 hivatalos lejárati dátumát. Mint kiderült, a Windows 10 Home és Pro kiadásai egyaránt 2025. október 14-én kaphatják meg az utolsó frissítésüket, így a 2015. július 29-én debütált rendszer bőven 10 éves lesz, mikor átveszi az utolsó csomagját és végleg leszereli a postaládát. Bár a tíz éves támogatás lényegében már az indulást követően megerősítést nyert, az utóbbi időben jogosan gondolhattuk, hogy ezt a határvonalat jóval messzebb tolták. Ha tehát félretesszük a sokat emlegetett „utolsó Windows” ígéretet, akkor a 10 esetében is az elődökhöz hasonló, korrekt támogatási időről beszélhetünk, illetve egy újabb ügyes trükkről, amivel a közelgő bejelentés felé terelhetik a Windows jelenlegi és lehetséges felhasználóit.

A Rengeteg Windows 11 koncepció egyike. (betanews.com)


Az sem kizárt, hogy végre megoldást találtak arra, hogy a Windows, mint digitális platform végre ne csak a PC-k piacát dominálja, de ismét határozott lépéseket tegyen az elektronikai eszközök szélesebb rétege felé, ahogy azzal egyre több vállalat kísérletezik. A 10X eredetileg hasonló koncepció volt, de az is világos, hogy amennyiben az egységes szolgáltatásoké a jövő, úgy egy széles körben használt rendszernek többet illene tudnia, és nem kevesebbet. Hogy ez a húzás végül részét képezi-e a nagy tervüknek, azt a jövő héten megtudjuk. Sokan reménykednek végre egy átgondoltabb és rugalmasabb rendszerben, melyhez nem telik évekbe kidolgozni egy új hardver támogatását, ahogy azt az AMD és a Ryzen processzorok érkezésével megtapasztalhattuk. A kényelmi funkciók és a vizuális elemek korszerűsítése érthető, és adott esetben hasznos is, de a legfontosabb mégiscsak az, hogy eközben mi robog a motorháztető alatt. A biztonság kérdése is egészen biztosan a terítékre kerül, legalábbis nagy hiba lenne a cég részéről, ha nem mennének egy ilyen égető kérdés elébe, vagy nem készülnének legalább egy elfogadható válasszal.

A következő 4 évben nem kell aggódnunk a frissítések miatt. Kép: newsexpressus.com)


A Windows 10 tehát 2025-ben az öregebb testvérei mellé kerül, ideértve a Home, Pro, Pro Education és Workstation kiadásokat, június 24-én pedig megtudhatjuk, hogy a Microsoft mit kínál fel helyette a következő tíz évre.

2021. 06. 14

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Kovács László
2021.06.16
Csak felébrednek végre az emberek, és belekóstolnak a Linux világába... Én 3 éve megtettem, és kösz, jól vagyok (Windows nélkül is).Ha nem szempont az aktuális szupergame.exe (bár a Steam eléggé ott van), meg az offisz2024-egész-öttized, viszont a stabil normális napi használat, nagyon is járható út :))) Csak kell egy löket, hogy meginduljon az ember.... Nálam a Windows 10 csapta le a biztosítékot, másoknál talán a 11 fogja :))))
Kirchknopf Gábor
2021.06.16
Na de gondolj bele majd semmilyen régebbi gépen nem fog a sok hiba miatt települni vehet a többség új gépeket vagy totál felújítás ha lehet,nem beszélve a most is akadozó teljesítményű régebbi laposokról,és az otthoni gépekről.A cégesek megoldják a kis többség szenvedni fog.A Ram cserével nem úszód meg,sanszos az SSD használat minimum videókari csere és meg amit írtál a többi szarság jön hozzá.
Krehó Krisztián
2021.06.15
1: Istenkém! Bukjuk a frissítéseket? Mit fogok csinálni a felszabadult 1-6,5 órában havonta?2: Új OS? Oké, oké. De ez is meg fog enni 2,3 GB RAM-ot, ha megnyitom a feladatkezelőt és megmozdítom az egeret? Vagy a "haladjunk a korral" - elv alapján ezúttal még több RAM kell a még több interaktív-csilli-villihez?3: Lesz végre új fájlrendszer az NTFS helyett, hogy ne barmoljon szét mindent? Vagy marad a jól bevált "dobáljunk szét mindent mindenhová, oszt majd defragolsz, vagy újrarakod" metódus?4: Mennyivel lesz jobb a 10-nél? 1-el, mert 11 lesz? ;)5: Az eddigiek alapján, majdnem 5%-ra mondanám, hogy valami tök újat fogunk kapni és nem egy hasonló Wint, más számozással. Azért az 5%, mert mégiscsak egy Mega-Giga-Korporációról van szó, aminek hatalmas lenne a kapacitása. 6: Hű, tök izgis lesz júni 24. 11 óra :)7: Integrálva lesz bele a Discord? vagy azt még nem vásárolták fel?
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.