A rendszer egyik meglepõ újdonságát egyelõre még némi titkolózás övezi
A Windows 11 érkezését a napokban kõbe véste a Microsoft, majd a hírt megtoldotta néhány olyan információval, amik erõsen tompították az amúgy izgalmas bejelentés élét. Ilyen volt például a frissen meghatározott hardveres követelmény, mely minden olyan felhasználót jó elõre kizár a rendszer használatából, aki 8. generációnál öregebb Intel, vagy Ryzen 2000-nél korábban megjelent AMD processzort használ. Az újdonságok és furcsaságok között azonban szerepelt egy kifejezetten szimpatikus húzás is, méghozzá az Android alkalmazások futtatásának lehetõsége.
Mivel egy okostelefon ma már szinte mindenki zsebében ott lapul, nem meglepõ, hogy a többség többet használja szórakozásra, tartalomfogyasztásra a mobilját, mint bármilyen hagyományos számítógépet. Éppen ezért az utóbbi években egyre gyakrabban merül fel a kérdés, hogy mikor érhetjük el végre kedvenc mobilos appjainkat asztali gépünkön, vagy laptopunkon, hiszen számos olyan játék, vagy kreatív alkalmazás van, ami PC-n nem használható. Különbözõ emulációs megoldások már léteznek, és a Samsung is kínál már hasonló lehetõséget, ám azt a fajta rugalmasságot és megközelíthetõséget, amit az átlagos felhasználók megszoktak, illetve elvárnak, azt mostanáig senki nem tette lehetõvé. Mostanáig, mert ahogy az a Microsoft tájékoztatójából kiderült, már egészen biztos, hogy a Windows 11 rendszerrel natívan, vagyis emuláció nélkül is futtathatók lesznek olyan alkalmazások, melyeket eredetileg Androidos környezetbe szántak. Ez egyesek szerint egyértelmû reakció az Apple fejlesztéseire, az M1 chipekkel ugyanis ezekkel már a macOS is gond nélkül elboldogul az iOS alkalmazásokkal, így azok a mobilos appok, amiknek nincs egyenértékû asztali megfelelõje, mostantól nagyképernyõn is élvezhetõk.
De hogy közelíti meg az egészet a Microsoft? Nos, egyelõre egy érdekes kombinációt vetnek be, ugyanis hivatalosan az Amazon házi alkalmazásboltját, az Amazon Appstore-t hívják segítségül, az ott található appok pedig a megújult Windows Store-ban kerülnek listázásra, és úgy tûzhetõk majd a kedvencek listájára, akár a sima Windowsos programok. Érdekesség, hogy a siker érdekében az Intellel is együttmûködnek, aki a Bridge nevû fordítóprogrammal segíti a feladatot, és idõközben megnyugtattak mindenkit, hogy ez nem jelenti azt, hogy a mûködését majd kizárólag Intel processzorok tulajdonosai élvezhetik. "Az Intel fontosnak tartja ezt a képességet az összes x86 platformon biztosítani, és az Intel Bridge technológiát úgy tervezte meg, hogy támogassa az összes x86 platformot (beleértve az AMD platformokat is)" – tisztázta a dolgot a sajtó számára körbeadott nyilatkozatában. A Microsoft továbbá megerõsítette, hogy az Android-alkalmazások minden szilícium-szolgáltató számára elérhetõk lesznek, beleértve az ARM-et is, bár a vállalat arról még nem beszél, hogy ezek az alkalmazások valóban mennyire fognak gördülékenyen futni. Azt mindenesetre jó látni, hogy miután elbukták a kísérletet, hogy az Android appok fejlesztõit Windowsos átiratok készítésére vegyék rá, végre találtak egy olyan megoldást, amelynek lehet is jövõje.
Persze nem biztos, hogy az Amazon alkalmazásboltja, minden szükséges appot tartalmaz, hiszen mondjuk a Google boltjával kiegészítve már jóval nagyobb választékot élvezhetnénk, de ez már így is egy hatalmas ugrás. Természetesen a bejelentést követõen azonnal felmerült a legfontosabb kérdés, miszerint az nagyszerû, hogy a TikTok letölthetõ lesz, de mi a helyzet az önálló, apk kiterjesztésû telepítõfájlok használatával? Nemrég egy Microsoftos fejlesztõ Twitteren pozitív választ adott a kérdésre, tehát elvileg nem kell beérnünk az Amazon véges kínálatával. Az egyelõre nem tisztázott, hogy ezt milyen módszerekkel teszik lehetõvé, ahogy az sem, hogy a fertõzött apk-k nyújtotta fenyegetésekkel, és a könnyedén beszerezhetõ illegális tartalmakkal kapcsolatban milyen politikát folytatnak. Mivel a Microsoft láthatóan nagy dobra veri a biztonság iránti elkötelezettségét, az Amazon pedig kizárólag ellenõrzött és legális tartalmakat tesz elérhetõvé, a telefonunkról átmásolt fájlok szerepe egyelõre még nem világos. Márpedig a Snapchat, és még számos népszerû mobilexkluzív app nem szerepel az Amazon listáján, melyeket egészen biztosan sokan próbálnának meg alternatív forrásokból telepíteni.
Az Android alkalmazások tehát a Windows 11-ben is elérhetõk lesznek, a Microsoft azonban még adós néhány elég lényeges részlettel.