Nem csak az új Windowst, de az új követelményeket is bejelentették, sokan elégedetlenek
Az ígéretek szerint megrendezésre került a Microsoft nagy leleplezõ eseménye, melynek keretében hivatalosan is aláhúzták a Windows 11 érkezését. A jövõre vonatkozó tervek között szerepelt néhány érdekes, és pár kifejezetten ígéretes húzás is, azonban a kompatibilitás kérdésével kissé messzire mentek a korábbi ígéreteiktõl. Nem is olyan rég még joggal hihettük azt, hogy a Windows 10 valóban az utolsó asztali kiadás, mely jóformán mindenki számára elérhetõ rendszert nyújt, az új jövevény érkezése azonban mindent felülír, a 11 ugyanis nem igazán szereti a 3-4 évnél idõsebb architektúrákat.
Természetesen a fejlõdéshez haladni kell a hardverek tekintetében is, ám mind átélhettük már azt az érzést, amikor mondjuk egy videojáték grafikája vizuálisan semmivel sem tûnik fejlettebbnek annál, amit az elmúlt években már megszoktunk, azonban a gépünkön mégsem hajlandó mûködni. Sokan érezhetik most ezt az új Windows 11 kapcsán, melynek az egyik leginkább megosztó tulajdonsága az indokolatlan gépigénye lett. Amikor a bejelentés megtörtént, akkor még nem tértek ki külön sem az Intel, sem az AMD processzoraira, így a többség jogosan feltételezhette, hogy a frissítésre lesz lehetõségük a jelenleg használt PC-iken, vagy akár laptopjaikon is. Az egyetlen szigorúbb követelményt meghatározó konkrét információ az úgynevezett Intel Trusted Platform Module-ra vonatkozott, mely egy olyan biztonsági hardver, amit az Intel 4. generációjától fölfelé nagyjából minden gépben megtalálhatunk.
Tehát elméletben az, aki ragaszkodik régebbi masinájához, ugyanakkor szeretné élvezni a frissebb Windows 11 újdonságait, annak 2025-ig, vagyis a Windows 10 támogatásának lejártáig volna ideje gondoskodni egy kicsivel modernebb számítógéprõl. A Microsoft azonban az asztalra csapott és úgy határozott, hogy modern rendszerét nem hajlandó elindítani 8. generációs Intel processzoroknál öregebb hardveres környezetben. Hiába van hát kéznél a megfelelõ TPM modul, ha mi egy i7-7700K büszke tulajdonosai vagyunk, esetleg egy elsõ generációs Ryzen 1000 processzorral éljük a PC-sek mindennapjait, akkor ne is álmodozzunk új Windows rendszerrõl. Ami azért fura, mert a rendszer futtatása alapvetõen nem emészt fel sokkal komolyabb erõforrásokat, hiszen a minimum állítólag két processzormag, legalább 1 GHz-es órajellel, 4GB rendszermemória és minimum 64 GB tárhely. Lehet tehát Pentium, Celeron, vagy Athlon CPU-nk is, amire tényleg szükség van, az a TPM 1.2, vagy 2.0 verzió (a kötelezõ verziószámban még nem tudtak magukkal kiegyezni), melyet a BIOS-ban aktiválni kell, hogy gépünk átmenjen az ellenõrzésen.
Merthogy már egy rendszerellenõrzõ alkalmazást is kiadtak PC Health Check néven, melyet elindítva számos Windows 10 felhasználó szembesült a lehangoló piros X-es hibaüzenettel, miszerint számítógépe nem alkalmas a Windows 11 futtatására. Néhány éve még nem csaptak ekkora felhajtást egy új Windows körül, sõt, volt, ahol a még újnak számító Windows 7 kifejezetten gyorsabb rendszerbetöltést produkált elõdjénél, mindenesetre ez a mostani szervezkedés kissé túlzásnak tûnik. "Az elmúlt 5-7 évben megjelent CPU-knak szinte mindegyikében van TPM" – magyarázza David Weston, a Microsoft vállalati és OS biztonságért felelõs igazgatója. Azt is javasolja, hogy aki az ellenõrzõszoftvertõl elutasító üzenetet kap, elõször próbálkozzon a BIOS-ban a "PTT", illetve AMD eszközök esetén a "PSP fTPM" opciók bekapcsolásával. Mivel minden BIOS-nak más-más beállításai vannak, elõfordulhat, hogy a laptop – többnyire online elérhetõ – kézikönyvében kell keresgélni, ha az opció esetleg nehezen fellelhetõ lenne, mindensetre ha az alaplap nem ismeri a UEFI Secure Boot lehetõséget, valószínûleg kiestünk a játékból.
Ez hosszú évek óta az elsõ drasztikus váltás a rendszerkövetelmények tekintetében, nagyjából a Windows 8 bemutatása óta, az pedig 2012-ben volt. Ha hozzávesszük az internet nélkül nem mûködõ telepítést és azt, hogy hordozható gépeken kötelezõ lesz az elõlapi kamera megléte, akkor a Microsoftnak még lesz dolga a közönségével, mert ezeknek a követelményeknek mintha még nem ágyaztak volna meg megfelelõen. A kompatibilis processzorok listáját ide kattintva, a Microsoft hivatalos oldaláról érhetjük el. A Windows 11 még az év második felében megjelenik, és a Windows 10 felhasználói számára ingyenes frissítés formájában is elérhetõ lesz.