2021. 05. 19

Már tölthető a Windows 10 21H1 funkciófrissítés

A hosszas próbaidőszak véget ért, legalábbis hivatalosan már nem tesztalanyok vagyunkElstartolt az őszi frissítésnek megágyazó májusi csomag!

Az elmúlt napokban a Microsoftnak volt néhány érdekes bejelenteni valója, alaposan kibővül például a Teams csevegőszolgáltatás publikus verziója, az pedig csak néhány órája derült ki, hogy a Windows 10X hivatalosan is kaszát kapott. Eközben viszont elérhetővé vált a Windows 10 májusi frissítése is, melyre egyelőre meglepően kevés panasz érkezik.

A windows Update menüben csak pár kattintás a frissítés.


Ahogy azt a Microsoft nemrég hivatalos közleményben is tisztázta, a hosszasan fejlesztgetett Windows 10X már egészen biztosan a süllyesztőben végzi, ám a redmondiak által fontosnak talált újdonságokat és funkciókat – app konténerek, hangvezérléses gépelés és más finomságok – azért előbb félreteszik, és egy részüket szép lassan átmentik az asztali Windows 10 rendszerbe. A most útjára indított 21H1 azonban még mindig nem az a drasztikus újításokat szállító csomag, amit Sun Valley néven is ismerhetünk, mivel az a 21H2 verziószám alatt érkezik, és valamikor ősszel várható. „A 2021. májusi frissítés célja a biztonság, a távoli hozzáférés és a minőség javítását szolgáló fontos szolgáltatások biztosítása, és úgy tervezték meg, hogy gyors frissítési élményt nyújtson" – írta blogbejegyzésében John Cable, aki többek között a javításokért és frissítésekért felelős részleg vezetője. Ez tehát egy kisebb update, vagy ha úgy tetszik, egy megelőző csapás, mely utat csinál a nyári szünet után bevetésre kerülő nagyágyú számára.

Nem csak a Windows Update automatikus telepítője működik.


Az egyik érdemleges frissítés a Windows Defender Application Guard (Alkalmazásőr), avagy WDAG szolgáltatást érinti, mely az utóbbi idők egyik legjobb extrája volt, amivel az operációs rendszer bővült. Ez egy izolált konténer, vagyis egy olyan biztonságos virtuális környezet, melyben anélkül indíthatunk el bármiféle alkalmazást, hogy az veszélyt jelentene rendszerünk és adataink számára. Az új verzió az általános sebességérzetet igyekszik megnövelni, az ott megnyitott dokumentumok gyorsabb betöltésével. Többé nem foglal le magának felesleges memóriát, amikor nem is használjuk, megszűnik az akár egy perces várakozási idő egyes fájlok megnyitásakor, és a 400 MB-ot meghaladó fájlmásolás sem rontja a teljesítményt. Hasonló sebességnövekedést ígér a távoli elérés funkció is, a tovább fejlesztett csoportházirend-szolgáltatásoknak köszönhetően. A biztonságosabb bejelentkezést segítő Windows Hello is kapott csiszolgatást, de itt elsősorban a több kamerát használó felhasználók örülhetnek. Érdemes lehet megemlíteni, hogy ezzel a lendülettel mindenki gépéről végleg kitakarítják a Microsoft Edge korábbi verzióját, melyet természetesen a Chromium alapokra átültetett, és mostanra a világ második legnépszerűbb böngészőjévé vált új kiadással helyettesítenek. Ez sokaknak érdekes lehet, hiszen amellett, hogy alapból is gyorsabb és jobban használható elődjénél, az összes Chrome bővítmény, pl. reklámblokkolók, fordítási segédek és más kiegészítők is szépen működnek vele.

Bevethető a Media Creation Tool, amivel a Windows 10 is telepíthető.


Amit a telepítésről tudni érdemes, hogy mivel a Microsoft tapasztalatai szerint bevált a lépésenként végrehajtott bevezetés, így szervereik és a felhasználók idegeinek védelmében nem egyszerre zúdítják rá a közönségre. A következő hetek során, szép lassan az összes támogatott Windows 10 rendszernek fel kell majd ajánlania, amennyiben azok rendelkeznek a 2004 vagy 20H2 verziószámú frissítések valamelyikével. Mivel ez egy kisebb csomag, úgy férhetünk hozzá, mint egy havi kumulatív frissítéshez, mely különösebb hercehurca, vagyis lassulások és zavaró újraindítási procedúra nélkül csorog le és épül be a rendszerbe. Aki mindenképpen gyorsan túl szeretne lenni a telepítésen, a 21H1 hozzáférhető ISO, vagyis képfájl formájában, majd a Media Creation Tool segítségével manuálisan is felrakható, ám ez egy kevésbé javasolt módszer. Ha manapság egy frissítés nem ajánlja fel magát, az nagy valószínűséggel kompatibilitási gondokat jelent, az tehát a kisebbik rossz, ha megvárjuk, míg a rendszer szól róla és automatikusan elvégzi a folyamatot, mivel ezzel csökken a hibák lehetősége. Aki mégis ezt szokta meg, és esetleg lemaradt a 20H2 verzióról, az sajnos már nem talál belőle ISO formátumot, mivel azt a Microsoft jelenleg már nem teszi elérhetővé.

Ha minden jól megy, a verziószámnak stimmelnie kell.


Az Insider program sajnos még nem garancia a csiszolt állapotban megjelenő frissítésekre, de egyelőre nagyon kevés megmaradt hibát jelentettek. Az egyik az 5.1-es hangeszközök esetén felbukkanó éles digitális zaj problémája, melyre máris érkezett enyhítő frissítés. A másik pedig leginkább a Japán nyelvterületen élő felhasználókat érinti, ugyanis gépeléskor előfordulhat, hogy hibás Furigana karakterek jelennek meg, mely egyelőre az Input Method Editor komponens korábbi verziójával orvosolható. Aki óvatosságból csak nagyon ritkán fogadja el a frissítéseket, annak érdekes lehet, hogy az új verzió támogatása egészen 2022. 12. 13-ig kitart majd. A 21H1 frissítést a Rendszerbeállításokon belül a Windows Update szolgáltatás tárja majd elénk, ha viszont megpróbálkoznánk a 3264-bites ISO letöltésével, a fájlt és a telepítősegédet IDE kattintva érhetjük el.

2021. 05. 19

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.