2021. 06. 29

Októberig csökkenni fog a Windows 11 gépigénye

Kiderült, hogy mikor érkezhet az új rendszer, a Microsoftnak addig van ideje a követelmények csökkentéséreMég van ideje a Microsoftnak, hogy rendet rakjon az indulásig.

Nem meglepő módon nagy lett a felhajtás a Windows 11 körül, melyet a Microsoft június 24-én online jelentett be. A közönségre ekkor kifejezetten ellentmondásos információzuhatag borult, a kellemetlen változtatások és feltételek ígéretei pedig mintha árnyékot vetettek volna az érkező operációs rendszer pozitív változásaira. Ahogy azt korábban már többször is tapasztalhattuk, miután a vállalat szembesült közönség negatív visszajelzéseivel, óvatosan megpróbál kihátrálni a leginkább visszatetsző kijelentései mögül, de legalábbis igyekszik finomítani rajtuk, és még egy előzetes próbaverziót is elérhetővé tett.

Az ingyenes próbaverziót elérhető az Insider résztvevőinek.


Rendesen összezavarták az érdeklődőket, és elsősorban a Windows 10 tulajdonosokat, a közzétett rendszerkövetelmények ugyanis nem csak irreálisak voltak, de nem is kommunikálták őket egyértelműen, a PC Health Check – avagy PC-állapotellenőrzés – néven közzétett segédszoftver pedig csak tovább fokozta a káoszt. A kis programot elvileg azért adták ki, hogy az összes Windows 10-es felhasználó idejében megbizonyosodhasson róla, hogy gépe megfelel-e azoknak a telepítési feltételeknek, melyet a Microsoft a bejelentést követően megszabott a Windows 11 használatához. A gond viszont már az első pillanatokban megmutatkozott, az apró kis alkalmazás ugyanis nem látta el túl fényesen a feladatát. Először is az ellenőrzés elvégzése után rengetegen kaptak elutasító üzenetet, miszerint gépük nem alkalmas az új rendszer fogadására, ám az app azt már nem volt hajlandó részletezni, hogy mégis hol talált problémát és milyen változtatásra lenne szükség. Ezt ráadásul tette viszonylag friss és aktuális konfigurációkon is, melyek valójában megfelelnek az enyhén szólva szigorúan meghatározott igényeknek.

A telepítés legalább a többségnél működött. (Kép: windowsreport.com)


A Microsoftnak tehát beletelt pár napba, de belátta, hogy ez megint egy mérsékelten sikeres indulás volt és gyorsan intézkedni kezdett. Először is nagyon úgy tűnik, hogy PC Health Check még az utólagos javítások ellenére sem működik megfelelően, így hamarosan pihenőre küldik, és egészen addig nem is adják ki újra, míg nem készül el egy végleges álláspont a gépigényt illetően, az ígéret pedig az, hogy ősszel ismét megpróbálkoznak vele. Merthogy nyilván elért hozzájuk a tömeg hangja, ami nem volt túl vidám, amiért kizárólag az Intel 8. generációjával egy időben, vagy azután kiadott processzorokkal válthatnak jegyet a Windows 11-re. Hogy csillapítsák a kedélyeket, bejelentették, hogy máris tesztelni kezdték az OS-t az egy generációval korábbi hardvereken is, ráadásként pedig hétfőtől elérhetővé vált a Windows 11 előzetes változata, a korábban kiszivárgott verziónál frissebb kiadásban. A letöltés lehetősége bárkinek teljesen ingyenes, amennyiben jelentkezik, esetleg már tagja az Insider programnak. A cél nyilván az, hogy a hivatalos megjelenésig tovább pofozgassák, és a beérkező adatok ismeretében valamelyest a széles közönség igényeihez idomítsák az operációs rendszert, hogy a hivatalos bemutató napján ne csak az ordas nagy hibákról szóljanak a hírek.

Segítség helyett cak még több káoszt teremtett, ezért eltüntetik.


De hogy mikor is várható az a bemutató? Több jel is arra mutat, hogy októberben, legalábbis a Microsoft nem egyszer utalt erre. A Windows Teams egyik üzenetében például ez olvasható: "izgatottan várjuk, hogy 11-re kapcsoljuk... alig várjuk az októbert". Ezt Stevie Bathiche, a Surface eszközök egyik kulcsmérnöke írta Panos Panay-nak, a Microsoft Windows és eszközök részleg felelős vezetőjének. Bár az nem egyértelmű, hogy a megjelenési dátumra, esetleg új Surface hardverekre, esetleg mindkettőre utal, az októberi dátum egyre sűrűbben bukkan fel a céges és nyilvános kommunikációban, így érdemes lehet megjegyezni. Fontos információ derült ki az ingyenes frissítés várható időpontjáról is. Ahogy azt többször is hangsúlyozták, a Windows 10 felhasználói számára ingyenes váltást biztosítanak, azonban kiderült, hogy a megjelenés napján erre nem biztos, hogy lehetőség nyílik majd, sőt.

Aki az ingyenes frissítésre vár, várnia kell majd néhány extra hónapot.


Az ingyenes frissítés beindításának várható idejéről a Windows hivatalos Twitter-oldala adott tájékoztatást, melyben megerősítették, hogy a megjelenés 2021 vége felé esedékes, az aktív Windows 10 rendszerek pedig valamikor 2022 első felében férhetnek majd hozzá a frissítéshez. Ez biztosan sokakat zavar, ám a kezdeti hibák elkerüléséhez valóban az a legjobb megoldás, ha nem vetjük bele magunkat az első napon, és inkább várunk az első tapasztalatokra és javító frissítésekre.

2021. 06. 29

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Hidvégi Kornél
2021.07.12
Én is próbáltam telepíteni és nem fogatta el a gépet(Pedig nem szar)Elvileg minden kritériumnak meg felel.Most ilyenkor mi van.
Szakály György
2021.07.01
A kiszivárgott build esetében is azonnal tele volt a net módosított telepítőkkel, szóval a végleges kiadáskor - ha derék Microsoft eleve nem veszi ki az ilyen TPM meg hasonló okosságokat - is tutira meglesz a kiskapu és szinte MINDEN gépen ugyanúgy futni fog a 11, ahol a 10 futott.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.