2021. 09. 15

Az Age of Empires 4 ingyenes próbahétvégét kap

Az ikonikus stragtégiai játék új része ezen a hétvégén mindenki számára ingyen kipróbálhatóKözeleg az ingyenes próbahétvége!

Szó szerint és átvitt értelemben is történelmi pillanat közeleg, hiszen hamarosan megjelenik az egyik legismerteb, és méltán legkedveltebbek között számontartott videojáték-széria következő része. A Microsoft az elmúlt években alaposan kibővítette videojátékos érdekeltségeit, hiszen az új Xbox bevezetése és a PC-n is elérhető Gamepass szolgáltatás ügyes menedzselése mellett számos játékstúdiót olvasztott magába, melyekkel határozott lépést tett a videojátékos közösség felé. Egy új Age of Empires érkezése azonban mindezektől függetlenül is különleges eseménynek számít, hiszen egy méltatlanul elhanyagolt zsáner, a valós idejű stratégia egyik legnevesebb képviselőjéről van szó. A közelgő debütálást ráadásul egy próbahétvége előzi meg, ahol bárki ingyen tehet egy próbát a hivatalos folytatással.


Az Age of Empires (AOE) a kilencvenes évek végén robbant be és milliók szívét rabolta el, akkor, amikor az RTS, vagyis a valós idejű stratégia műfaja még valóban a csúcson volt. Ehhez az emlékezetes időszakhoz persze a Microsoft kiadói támogatása alatt megjelent AOE is nagyban hozzájárult, olyan alkotásokat követve, mint a Dune II, a Command and Conquer: Red Alert, vagy az első Warcraft, és olyan címeket előzve meg, mint például a hasonlóan legendás Starcraft. A sorozat egyértelműen a második résszel vált időtlen klasszikussá, melyet a mai napig is milliók játszanak, és amely 2019-ben újabb lendületet szerzett a mindkét rész számára elkészített Definitive Edition változatokkal, amik az élmény fokozásának érdekében egy kellemes grafikai tuningot is kaptak. Természetesen fontos megemlékezni az RTS és a sorozat feltámasztásának 2005-ös kísérletére is, hiszen ekkor mutatkozott be az Age of Empires 3, mely bár a maga nemében üdítő színfolt volt, túlságosan eltért a megszokott formulától és az elődök sikerét már képtelen volt megközelíteni. Végül a több mint kétmillió eladott példány ellenére sem tudta hosszú távon megragadni a közösséget, ami hamar visszatért az előző két részhez.

Hamarosan összecsaphatnak a középkori birodalmak.


Most, elképesztő 16 év csend után azonban elmondhatjuk, hogy csak pár hónapra vagyunk a negyedik rész érkezésétől, amitől érthető módon sokan nagyon sokat várnak. Bár az RTS-láz felélesztését nem lenne fair elvárni tőle, és a szigorú rajongóbázist sem lesz könnyű lenyűgözni, mégis rengetegen figyelnek most a Relic Entertainment stúdióra, hiszen munkájuknak köszönhetően ennyi év után újra visszatérhetünk a valós időben zajló birodalomépítéshez. A fejlesztők korábban már elhintették, hogy a játékosokat középkorba kalauzolják majd el, és azt a hangzatos kijelentést is megengedték maguknak, hogy az Age of Empires II szellemi utódjára számíthatunk. "Igyekeztünk olyan civilizációkat találni, amelyek nyomot hagytak a történelemben, és amelyek kiállták az idő próbáját az akkoriaktól napjainkig" – olvashattuk a csapat kedvcsináló szavait. Azóta úgy tűnik, hogy legalább 8 népcsoport alaposan kidolgozott életútját egyengethetjük majd, akik új, specifikus tulajdonságokkal hódítanak majd. Négy, új megközelítésű kampány is bizonyosan játszható lesz, melyeket részletes és informatív narráció kísér majd, de autentikusnak szánt videofelvételeket is megtekinthetünk, több mint három órányi dokumentarista igényességű filmanyag formájában. Nem mellékes részlet, hogy a kész alkotás teljes mértékben mentes lesz a mikrotranzakcióktól, ebben a tekintetben tehát egészen biztosan klasszikus megközelítést alkalmaztak.

A második rész szellemi utódját ígérik, néhány hasznos és izgalmas újítással megfűszerezve.


A legfontosabb részleteket azonban ezen a hétvégén bárki felfedezheti, hiszen az augusztusban levezényelt szűk körű, zárt béta után a Microsoft megnyitja az ingyenes próbahétvégét, ahol kiderül, hogy sikerült-e megőrizni a játék eredeti szellemét úgy, hogy egyaránt megfeleljenek a 2021-es közönség, és a véresszájú AOE rajongók kényes elvárásainak. Ez úgymond egy "technikai stresszteszt" keretei között valósulhat meg, ahol a szerverek és a teljes rendszer teherbírását vizsgálják, miközben mi igyekszünk a lehető legtöbbet kisajtolni az élményből, remélve, hogy a játék nem omlik össze a nagy érdeklődés miatt. A cél tehát az, hogy megbizonyosodjanak a matchmaking, a lobbik és a többjátékos mód gerincét alkotó funkciók stabilitásáról. Az előzetes információk szerint szigorúan veszik az induláshoz megszabott alapvető hardveres követelményeket, és elvileg a sikeres belépést követően a játék maga határozza majd meg az optimálisnak vélt grafikai beállításokat is. Meghívó tehát ezúttal nincs, a teszt build pedig elérhető lesz az Xbox Insider Hub alkalmazásban (pl. a Microsoft Store-on keresztül) de szerencsére a Steamen is. A kezdők számára játszható lesz a játék oktatómódja, mely a Mission Zero névre hallgat, de az alapok elsajátítása nem kell egyből veteránokkal elveretnünk magunkat, mivel az AI, avagy gépi ellenfelek ellen is megmérhetjük képességeinket. A Microsoft azért reméli, hogy a sikeres teszt érdekében inkább egymással, illetve egymás ellen játszunk majd, és remélik, hogy lesz elegendő érdeklődő a szerverek megizzasztásához.

A fejlődés a győzelem kulcsa, ezért egy percre sem pihenhetünk!


A belépésre két lehetőségünk lesz. Az Insider Hubon keressük az Age of Empires IV Preview részleget, a Steamen pedig a Hozzáférés kérése (esetleg Playtest, vagy játékteszt) gombra kell kattintani, az e-mailben érkező értesítő után pedig már indulhat is a letöltés. A fejlesztők a hivatalos fórumon várják az értékes visszajelzéseinket, de állításuk szerint az augusztusi béta óta is számos fontos változás történt, például a kamerával alaposan kizoomolhatunk, hogy a játéktér jobban látható legyen. Külön jó hír a sajtónak és a streamereknek, hogy a nyílt hétvége alatt a játék részletei szabadon rögzíthetők és közvetíthetők, emiatt tehát senki nem számíthat kellemetlen retorziókra. Ami a gépigényt illeti, a processzor terén a minimum egy Intel Core i5-6300U vagy AMD Ryzen 5 2400G szükséges, továbbá 8GB RAM, videokártya terén azonban megelégszik egy Intel HD 520, vagy egy Radeon RX Vega 11 gyorsítóval is. Tárhelyből ajánlott legalább 50GB-ot felszabadítani, Windows 10-nél korábbi rendszerrel pedig nem lesz érdemes próbálkozni.

Október 28-án érdemes lesz nekiesni az egyjátékos kampánynak is.


Az ingyenes hosszú hétvége konkrétan szeptember 17-én pénteken, este 19:00-kor indul, és egészen szeptember 20-án, hétfő este 19:00-ig tart majd. Reméljük, hogy mindenki pozitív tapasztalatokkal gazdagodik majd, elvonási tünetek esetén pedig elvileg csak október 28-ig kell várnunk, jelenleg ugyanis ez a hivatalos megjelenés időpontja.

2021. 09. 15

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.