Hivatalosan is bejelentették az elõfizetéses, de bárhonnan elérhetõ rendszert
Igen elfoglalt mostanában a Microsoft, melyet az újabbnál is újabb, sokszáz millió dollár értékben végrehajtott céges felvásárlásokon túl, természetesen a Windows 11-hez köthetõ hírekbõl szûrhetünk le igazán. Jogosnak tûnik a vád, hogy most a csapból is a következõ generációs rendszer folyik, és természetesen a cégnél meg is tesznek mindent, hogy lehetõleg ez így is maradjon, azonban ma bedobtak a kosárba még egy érdekességet. Aktuális bejelentésük egy hat éve levédetett márkanévhez, a Windows 365-höz rendel valódi tartalmat, mely nem más, mint a stream alapú operációs rendszer, mely hamarosan bárki számára elérhetõ lesz.
Még 2015-ben hallhattuk elõször, majd viszonylag gyorsan el is felejthettük a Windows 365 nevet, mely az Office 365-tel ellentétben máig nem adta jelét annak, hogy valóban lesz belõle valamit. Szó szerint máig, ugyanis a Microsoft most lerántotta a leplet a háttérben végzett munkálatok, melyeknek köszönhetõen útjára indulhat az elsõ hivatalos, felhõ alapú Windows szolgáltatás. A 365 utótag az Office alternatív kiadása után már egészen árulkodó lehetett, ám az elõfizetéses rendszerben elérhetõ irodai szoftvercsomag koncepciójától egy igen fontos tulajdonság választja el: a Windowst ugyanis teljes egészében távoli szerverekrõl érhetjük el, a belépési pontra pedig nem feltétlenül kell telepítenünk semmit. A virtuális gépek és a távoli elérés persze aligha számítanak újdonságnak, ám egy olyan, egyetlen kattintásnyi távolságból elérhetõ rendszer, melyhez nincs szükségünk sem sajátháttérgépre, sem bérelt szerverre, az hatalmas kényelmi elõnyökkel jár. Hasonló esetben vagy hardveres, vagy szoftveres tekintetben, de bizonyos karbantartási folyamatok mindenképp ránk hárulnak, itt viszont elméletileg nem kell semmit telepítenünk, felügyelnünk, és megússzuk a kamrában duruzsoló szervergéppel járó villanyszámlát és zajt is, mivel egy kulcsrakész szolgáltatást kapunk, melynek elsõsorban a használatával kell törõdnünk.
Ahogy azt sejthetjük, az úgynevezett Cloud PC egy elsõsorban vállalkozások számára létrehozott szolgáltatáscsomag, mely lényegében egy szimpla webböngészõ segítségével enged hozzáférést egy teljesértékû Windows operációs rendszerhez, melyet így bármilyen asztali vagy hordozható számítógépen, sõt, akár mobiltelefonon keresztül is használatba vehetünk. A dolog haszna fõleg a közelmúltban vált egyértelmûvé, ugyanis egyes vállalkozások esetében teljes irodák kényszerültek otthoni munkavégzésre, így kifejezetten praktikussá vált, hogy bizonyos megkezdett munkafolyamatok bármikor és bárhol elérhetõk, illetve folytathatók legyenek. A Windows 365 esetében egy böngészõ, vagy akár a Microsoft Remote Desktop alkalmazása nyújthat hozzáférést a virtuális rendszerhez, miután elvégeztük a biztonságunkat garantáló többlépcsõs azonosítás összes lépését. "Ott folytathatod, ahol abbahagytad, mert a Cloud PC állapota mindig ugyanaz marad, még akkor is, ha eszközt váltasz" – magyarázza a lényeget Wangui McKelvey, a Microsoft 365 vezére.
Az indulás augusztus 2-án esedékes, egyelõre kizárólag vállalatok számára, akik havi elõfizetéses rendszerben férhetnek hozzá közvetített rendszerükhöz. Az árakat a Microsoft egészen a start idejéig nem tervezi közölni, azonban annyit elárult, hogy a Windows 365-öt úgy tervezték meg, hogy az egyszemélyes vállalkozásoktól kezdve akár többezer alkalmazottat foglalkoztató cégeket is kiszolgáljon. Egyelõre két csomag, a Business és Enterprise kiadás lesz elérhetõ, a háttérrõl pedig az Azure Virtual Desktop (korábban Windows Virtual Desktop) mellett elõre meghatározható paraméterekkel rendelkezõ PC-k gondoskodnak majd. Ahogy az sejthetõ, valószínûleg az elõfizetés költségeit nagyban befolyásolja majd, hogy megelégszünk-e egy egyszerû processzorral, 2GB RAM-mal és mindössze 64 GB tárhellyel, esetleg szeretnénk kihasználni 8 processzor erejét, 32 GB memória és 512 GB háttértár társaságában.
A listán 12 különbözõ konfiguráció szerepel majd, így a szolgáltatás minõsége kellõ mértékben az ügyfelek igényeire szabható, de várhatóan nem csak a szövegszerkesztési feladatokhoz lesz elegendõ. Hogy a Windows 365 vonzóbb legyen egy hagyományos virtuális rendszernél, a Microsoft rugalmassággal és kényelemmel igyekszik meggyõzni leendõ elõfizetõit, ugyanis a karbantartással és a stabilitással kizárólag a Microsoft személyzetének kell törõdnie. Ez idõvel vonzó ajánlat lehet az olyan, sokat dolgozó és utazó magánszemélyek számára is, akik egyszerre szeretnék kézközelben és biztonságban tudni munkájukat, már csak az kell, hogy elérhetõvé tegyék a felhasználók szélesebb rétegei felé. A Windows 365 tehát sokak számára lehet izgalmas, mivel egy iMac vagy iPhone felhasználót is csak az azonosítási procedúra választ majd el egy teljesértékû Windowsos rendszertõl, amihez a böngészõn és a stabil internetkapcsolaton kívül más erõforrásra nem igazán lesz szükség.
A hírek szerint kezdetben Windows 10-re számíthatunk, majd a megjelenést követõen a Windows 11 lesz az elsõszámú ajánlat, így valószínûleg a 10 támogatási ciklusának lejártáig a két rendszer egyaránt választható opció lesz.