2021. 07. 14

Ez hiányzott? Itt a Windows 365, a felhő alapú OS

Hivatalosan is bejelentették az előfizetéses, de bárhonnan elérhető rendszertAz előfizetéses Windows, amihez csak internetre lesz szükség.

Igen elfoglalt mostanában a Microsoft, melyet az újabbnál is újabb, sokszáz millió dollár értékben végrehajtott céges felvásárlásokon túl, természetesen a Windows 11-hez köthető hírekből szűrhetünk le igazán. Jogosnak tűnik a vád, hogy most a csapból is a következő generációs rendszer folyik, és természetesen a cégnél meg is tesznek mindent, hogy lehetőleg ez így is maradjon, azonban ma bedobtak a kosárba még egy érdekességet. Aktuális bejelentésük egy hat éve levédetett márkanévhez, a Windows 365-höz rendel valódi tartalmat, mely nem más, mint a stream alapú operációs rendszer, mely hamarosan bárki számára elérhető lesz.


Még 2015-ben hallhattuk először, majd viszonylag gyorsan el is felejthettük a Windows 365 nevet, mely az Office 365-tel ellentétben máig nem adta jelét annak, hogy valóban lesz belőle valamit. Szó szerint máig, ugyanis a Microsoft most lerántotta a leplet a háttérben végzett munkálatok, melyeknek köszönhetően útjára indulhat az első hivatalos, felhő alapú Windows szolgáltatás. A 365 utótag az Office alternatív kiadása után már egészen árulkodó lehetett, ám az előfizetéses rendszerben elérhető irodai szoftvercsomag koncepciójától egy igen fontos tulajdonság választja el: a Windowst ugyanis teljes egészében távoli szerverekről érhetjük el, a belépési pontra pedig nem feltétlenül kell telepítenünk semmit. A virtuális gépek és a távoli elérés persze aligha számítanak újdonságnak, ám egy olyan, egyetlen kattintásnyi távolságból elérhető rendszer, melyhez nincs szükségünk sem sajátháttérgépre, sem bérelt szerverre, az hatalmas kényelmi előnyökkel jár. Hasonló esetben vagy hardveres, vagy szoftveres tekintetben, de bizonyos karbantartási folyamatok mindenképp ránk hárulnak, itt viszont elméletileg nem kell semmit telepítenünk, felügyelnünk, és megússzuk a kamrában duruzsoló szervergéppel járó villanyszámlát és zajt is, mivel egy kulcsrakész szolgáltatást kapunk, melynek elsősorban a használatával kell törődnünk.

Egyelőre vállalati ügyefeleket várnak.. (Kép: theverge.com)


Ahogy azt sejthetjük, az úgynevezett Cloud PC egy elsősorban vállalkozások számára létrehozott szolgáltatáscsomag, mely lényegében egy szimpla webböngésző segítségével enged hozzáférést egy teljesértékű Windows operációs rendszerhez, melyet így bármilyen asztali vagy hordozható számítógépen, sőt, akár mobiltelefonon keresztül is használatba vehetünk. A dolog haszna főleg a közelmúltban vált egyértelművé, ugyanis egyes vállalkozások esetében teljes irodák kényszerültek otthoni munkavégzésre, így kifejezetten praktikussá vált, hogy bizonyos megkezdett munkafolyamatok bármikor és bárhol elérhetők, illetve folytathatók legyenek. A Windows 365 esetében egy böngésző, vagy akár a Microsoft Remote Desktop alkalmazása nyújthat hozzáférést a virtuális rendszerhez, miután elvégeztük a biztonságunkat garantáló többlépcsős azonosítás összes lépését. "Ott folytathatod, ahol abbahagytad, mert a Cloud PC állapota mindig ugyanaz marad, még akkor is, ha eszközt váltasz" – magyarázza a lényeget Wangui McKelvey, a Microsoft 365 vezére.

Mindegy hol és milyen eszközről, ha van net, lesz Windows is.


Az indulás augusztus 2-án esedékes, egyelőre kizárólag vállalatok számára, akik havi előfizetéses rendszerben férhetnek hozzá közvetített rendszerükhöz. Az árakat a Microsoft egészen a start idejéig nem tervezi közölni, azonban annyit elárult, hogy a Windows 365-öt úgy tervezték meg, hogy az egyszemélyes vállalkozásoktól kezdve akár többezer alkalmazottat foglalkoztató cégeket is kiszolgáljon. Egyelőre két csomag, a Business és Enterprise kiadás lesz elérhető, a háttérről pedig az Azure Virtual Desktop (korábban Windows Virtual Desktop) mellett előre meghatározható paraméterekkel rendelkező PC-k gondoskodnak majd. Ahogy az sejthető, valószínűleg az előfizetés költségeit nagyban befolyásolja majd, hogy megelégszünk-e egy egyszerű processzorral, 2GB RAM-mal és mindössze 64 GB tárhellyel, esetleg szeretnénk kihasználni 8 processzor erejét, 32 GB memória és 512 GB háttértár társaságában.

12 PC-s összeállításból választhatunk.


A listán 12 különböző konfiguráció szerepel majd, így a szolgáltatás minősége kellő mértékben az ügyfelek igényeire szabható, de várhatóan nem csak a szövegszerkesztési feladatokhoz lesz elegendő.
Hogy a Windows 365 vonzóbb legyen egy hagyományos virtuális rendszernél, a Microsoft rugalmassággal és kényelemmel igyekszik meggyőzni leendő előfizetőit, ugyanis a karbantartással és a stabilitással kizárólag a Microsoft személyzetének kell törődnie. Ez idővel vonzó ajánlat lehet az olyan, sokat dolgozó és utazó magánszemélyek számára is, akik egyszerre szeretnék kézközelben és biztonságban tudni munkájukat, már csak az kell, hogy elérhetővé tegyék a felhasználók szélesebb rétegei felé. A Windows 365 tehát sokak számára lehet izgalmas, mivel egy iMac vagy iPhone felhasználót is csak az azonosítási procedúra választ majd el egy teljesértékű Windowsos rendszertől, amihez a böngészőn és a stabil internetkapcsolaton kívül más erőforrásra nem igazán lesz szükség.

Egy böngésző elég, és mehet a munka.


A hírek szerint kezdetben Windows 10-re számíthatunk, majd a megjelenést követően a Windows 11 lesz az elsőszámú ajánlat, így valószínűleg a 10 támogatási ciklusának lejártáig a két rendszer egyaránt választható opció lesz.

2021. 07. 14

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.