2021. 09. 14

Gyorsabb és kisebb Windows 11-et ígér a Microsoft

A Windows 11 megjelenését alapos optimalizáció elõzte megA Microsoft az optimalizalt teljesítményrõl mesélt.

A Microsoft Windows 11 végleges változata a nagyközönség számára alig egy hónap múlva elérhetõvõ válik, így a Microsoft végre beszélt azokról a fejlesztésekrõl, ami az operációs rendszerük várható sebességét és teljesítményét érinti. A hírportálok többsége érthetõ módon fõleg a bevezetett korlátozásokkal foglalkozott, de a fejlesztõk most felhívnák a figyelmet a pozitív változtatásokra is, nagyobb sebességet és termelékenységet ígérve a felhasználóknak.


A korábbi generációs PC-k egy részét érintõ támogatás, illetve kompatibilitás elvesztése, vagy a sokat emlegetett TPM modul megkerülhetetlensége némileg beárnyékolták a következõ Windows érkezésének érdekességét, ugyanakkor tagadhatatlanul generáltak bõséges médiafigyelmet is. A napokban azonban a Microsoft Mechanics Youtube-csatornán közzétett videóban Steve Dispensa, a Microsoft vállalati menedzsmentért felelõs alelnöke egy szûk negyedórás videó keretei között átfutotta a Windows 11 azon fejlesztéseit, amelyekkel az új operációs rendszer vonatkozásában a CPU-ra, memóriára és az adattárolókra koncentrálnak. A Windows történetét egyszerre kísérte technológiai innováció és olykor a felhasználói elégedetlenség is, hiszen miközben ez a világ legnépszerûbb PC-s platformja, folyamatosan akadnak problémái biztonsággal, a frissítésekkel érkezõ mûködési hibákkal, vagy éppen az elõzõ generációkra írt szoftverek kiszolgálásával. Legutóbb arról hallhattunk, hogy milyen fejlesztéseket vittek véghez, hogy jobb sebességet és felhasználói élményt érjenek el.

Optimalizált hardverhasználat, ügyesebb energiakezelés az ígéretek között.


A videóban Steve Dispensa többek között azt hangsúlyozta, hogy mekkora energiát fektettek az optimalizált processzorhasználatba, melybõl fõleg a frissebb architektúrát használó PC-k tulajdonosai profitálhatnak majd, hiszen AMD részérõl az elmúlt bõ három év során a CCX (Core Complex) alapú felépítés vált hangsúlyossá, de az Intel is próbálkozik az erõsebb és takarékosabb magokat variáló hibrid felépítéssel. A Ryzenek képességeinek elégtelen kiaknázása miatt rengeteg kritikát kaptak, de állítólag az új Alder Lake megjelenésére is felkészültek, mely a különféle processzormagok közti dinamikus feladatmegosztásban mutatkozik majd meg, mely a fogyasztás terén is pozitív végeredménnyel jár. Az egyik fontos lépés a prioritáskezelés terén történt, ami egyértelmûen az elõtérben futó alkalmazások futtatásakor jelent extra teljesítményt, illetve akkor, ha a nagy terheléssel járó folyamat mellett újabb alkalmazást nyitunk meg. A Microsoft szerint ez a fejlõdés a kevésbé friss hardverösszeállítások esetén is érékelhetõ javulást hoz, de nyilván az új masinákon még látványosabb lesz. Példaként a Ryzen 2000-sorozatot, az Intel 8. generációját és az ennél újabb gépeket hozta fel. Hangsúlyozta továbbá, hogy ezzel együtt búcsúznak a CSM (Compatibility Support Module) módtól, és mostantól az UEFI-alapú firmware/BIOS a Windows 11 mûködésének nélkülözhetetlen feltétele lesz.

Az új generációs hardvereken kiemelkedõ gyorsulást ígérnek.


Ez elsõsorban biztonsági elõnyökkel jár, de az általános stabilitásról szerzett tapasztalatokat sem felejtette el megemlíteni, ugyanis az eddigi teszteredmények szerint mostanáig az új chipekre épülõ PC-k 99.8%-án nem tapasztaltak összeomlásokat. Tény, hogy minél kevesebb felhasználó egyedi masinájával kell foglalkozniuk, annál jobb eredményeket érhetnek el, mindenesetre az AMD és Intel gépek stabilitását érintõ vita talán a jövõben kisebb hangsúlyt kap majd. Az energiaelosztás optimalizálása és a precízebb erõforráskezelés ecsetelésekor olyan hangzatos számokat is elejtett, mint a processzorok terhelésének akár 37%-os csökkentése, míg a rendszermemória kihasználtsága akár 32%-kal is karcsúbb lehet. Itt a böngészõk jól ismert memóriaéhségérõl beszélt, mivel a Windows 11 az éppen nem használt böngészõfüleket és ablakokat leállítja majd, ezzel a kritikus komponensek terheltsége az említett mértékben javul. Az utasítások végrehajtása is jelentõs mértékben fejlõdött, a kezdeményezett folyamatok sokkal hamarabb teljesülnek, a minimalizált késlekedés pedig értelemszerûen jobb felhasználói élményhez vezet. Ez pedig nem csak a memóriahasználatra gyakorol pozitív hatást, de így az üresjáratban futó PC általánosságban is sokkal gördülékenyebben bírható aktív használatra.

Optimalizált CPU és RAM használat, alacsonyabb fogyasztás mellett.


A Windows 11 érkezését rengeteg elõzetes, és nem alaptalan kommentár követte, miszerint lényegében egy frissített, átdolgozott Windows 10 érkezik. Nos, ezzel nehéz lenne vitatkozni, ugyanakkor arra ígéretet kaptunk, hogy a Windows 10-es alkalmazások továbbra is probléma nélkül mûködnek majd, ezen a területen tehát nem kell aggódnunk a változások miatt. A driverek, avagy vezérlõprogramok esetén azonban találkozhatunk megkötésekkel, ugyanis bizonyos hardverekhez a gyártóknak univerzális DCH drivereket kell biztosítaniuk, ez a szigorítás azonban állítólag a mért 99.8%-os stabilitás egyik elsõszámú feltétele. Az egyik legjobb hír, hogy maga a rendszer is kisebb lesz és kevesebb szabad tárhelyet igényel majd, ahogy az érkezõ frissítések is. Mivel kizárólag a legszükségesebb összetevõk kerülnek letöltésre, Microsoft szerint a korábbiakhoz képest nagyjából 30-40%-kal kisebb csomagokra számíthatunk, és a gyorsabb letöltésére és telepítésére is ígéretet tettek. Összességében pedig csökken a bekapcsolástól a rendszer betöltéséig tartó idõ, de a vállalat szerint fürgébb lett az alvó üzemmódból és a hibernációból történõ ébresztés is.

Kisebb frissítõcsomagok, gyorsabb letöltési és telepítési idõvel.


Kíváncsian várjuk a megjelenést követõ széleskörû felhasználói tapasztalatokat és bízunk benne, hogy a Windows 10 számára 2025. október 14-ig megszabott támogatási határidõ a többség számára elegendõ idõt biztosít a kényelmes váltásra, ekkor ugyanis a biztonsági frissítések is leállnak majd. A hivatalos indulás október 5-én esedékes, és bár a frissítés csak fokozatosan válik majd elérhetõvé, az ingyenes váltást minden aktív Windows 7 és 8 rendszer számára megnyitják. A beszámolót tartalmazó videó feljebb beágyazva megtekinthetõ, az elhangzottak teljes szövege pedig a techcommunity.microsoft.com-on teljes terjedelmében elolvasható.

2021. 09. 14

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.