2021. 09. 27

Litvánia bojkottálná a Xiaomi mobilokat, a cég reagált

A litván védelmi minisztérium szerint konkrétan a kukában a Xiaomi telefonok helyeA Xiaomi telefonok elhajítására buzdít Litvánia.

Kevés vállalat akad manapság, ami rövid idő alatt akkora sikereket ért volna el, mint a Xiaomi, mely Kínából indulva szinte már meg is hódította Európát, legalábbis ami az elektronikai eszközök piacát illeti. A litván hatóságok azonban úgy látják, hogy a vállalat befolyása még ennél is komolyabb, a tech-vállalat pedig most határozottan reagált a súlyos vádakra.

A Fő vádpontok: cenzúra és adatgyűjtés.


A Xiaomi felől szinte csak jó hírek érkeznek, hiszen augusztusban megelőzték a Samsungot, mint Európa legsikeresebb mobilgyártója, többek között élen járnak a gyorstöltés fejlesztésében, de nemrég hallhattunk saját robotkutyájukról is. Persze mint feltörekvő kínai cég, ők sem kerülhették el az Egyesült Államok figyelmét, ám ők végül nem jutottak a ZTE, vagy éppen a Huawei sorsára. Sőt, februárban még éppen csak arról olvashattunk, hogy pert indítottak az amerikai feketelistázás miatt, februárban már meg is született a felmentő ítélet, miszerint nem működnek együtt a kínai hadsereggel, termékeik pedig nem jelentenek veszélyt, tehát sem a megbélyegzés, sem a kereskedelmi korlátozások bevezetése nem indokolt. Ez a cég, az üzletfelek és persze a vásárlók számára egyaránt pozitív fejlemény volt, ám úgy tűnik, hogy azért még akad olyan ország, amely szerint ez még nem feltétlenül egy lejátszott meccs. A legújabb vádak és kritikák Litvániából érkeztek, sőt, egy igen erős ellenpropaganda is megindult, mellyel mindenkit arra buzdítanak, hogy szabaduljunk meg Xiaomi készülékünktől.

Margiris Abukevicius, a litván védelmi tárca vezető-helyettese


A vádak a litván védelmi tárca szárnyai alatt tevékenykedő Országos Kiberbiztonsági Központtól származnak, mely szeptemberben beszámolt a Xiaomit érintő vizsgálatának eredményéről. Mint kiderült, a hatósági jelentés elsősorban cenzúráról beszél, melyet a telefonokba épített gyári böngészőn keresztül állítólag kiterjeszthetnek az európai vásárlókra, illetve felhasználókra is. A felsoroltak között például olyan kifejezések tilthatók le, mint a „szabad Tibet”, de elvileg a demokrácia iránti érdeklődést is szűrt tartalmakkal próbálják visszafogni, a tiltott kifejezések listája pedig 449 (kínai nyelvű) kifejezést tartalmaz. Ami még különösebb, hogy szerintük az európai piacon értékesített készülékekben ez a funkció nem működik, viszont távolról bármikor észrevehetetlenül bekapcsolható. A vádpontokhoz hozzá csatolták még az adatgyűjtés vádját is, mivel tapasztalataik szerint a Xiaomi gyártmányú okostelefonok egy szingapúri szerverre titkosított adatforgalmi információkat küldenek, de az adatlopás kérdését a Huawei sem úszta meg, mivel hasonló biztonsági résről beszélnek a Huawei P40 5G készülék esetében is. “Javasoljuk, hogy ne vegyenek új kínai telefonokat, és lehető leghamarabb szabaduljanak meg a már megvásárolt készülékektől” – szólalt fel egy sajtótájékoztatón Margiris Abukevicius, a litván védelmi tárca vezető-helyettese, majd hozzátette, hogy “mindez nemcsak Litvánia, hanem minden, a Xiaomi készülékeket használó ország számára fontos”.

A Xiaomi szerint nincs okunk elhajítani a mobilunkat.


Míg a sajtó képviselői a Xiaomi reakciójára vártak, kitértek a jelentés és a felszólalás érdekes időzítésére, arra utalva, hogy a két ország között egy ideje már elmérgesedett a viszony. Az aktuális csapás hátterében állítólag az áll, hogy Kína provokációként, illetve fenyegetésként értelmezte, hogy Vilnusban, vagyis a Litván fővárosban Tajvan képviseleti irodát létesíthetett és nagyköveteik hazahívását kezdeményezte. Végül a napokban előállt a Xiaomi és nem túl meglepő módon határozottan tagadta a vádakat. A Reutersnek küldött nyilatkozatában a Xiaomi szóvivője azt mondta, hogy készülékei nem cenzúrázzák a felhasználók felé vagy az irányukba érkező kommunikációt. "A Xiaomi soha nem korlátozta és nem is fogja korlátozni vagy blokkolni okostelefon-felhasználóink személyes viselkedését, például a keresést, a telefonálást, a webböngészést vagy harmadik féltől származó kommunikációs szoftverek használatát" - áll a közleményben. "A Xiaomi teljes mértékben tiszteletben tartja és védi minden felhasználó törvényes jogait" - tette hozzá. "A Xiaomi betartja az Európai Unió általános adatvédelmi rendeletét" – hangzott a reakció a titkosított készülékhasználati adatok eltulajdonításának vádjára, hozzátéve, hogy a személyes adatok felhasználását a Xiaomi mindig a végfelhasználó jóváhagyásától teszi függővé, továbbá minden esetben követik és betartják az adott országban, illetve az EU-ban érvényes adatkezelési előírásokat.

Margiris Abukevicius védelmi miniszterhelyettes a Reutersnek elmondta, hogy a minisztérium szerdán megosztotta jelentését más európai uniós országok és az Egyesült Államok kiberbiztonsági tisztviselőivel. A Xiaomi szerint félreértést az a reklámszűrő szoftver okozhat, mely szűk keretek között kezelheti a gyári appokon belül felbukkanó push értesítéseket, ám ez állítólag kizárólag a durva, ártalmas és sértő tartalmak megállításában vesz részt.

2021. 09. 27

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Pfeiffer Oszkár
2021.09.27
Letilthatja... Abban az esetben, ha a saját böngészőjét használod (Mi Böngésző)... De én olyan embert nem láttamm még aki azt elindította... Minimum Google Chrome. De én speciel a Xiaomi telefonomon is Brave böngészőt használok....
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.