2019. 07. 31

Mennyire szuper? - RTX 2060 és RTX 2060 SUPER videokártyák

Mennyire SUPER? Mit tud most az RTX széria belépő kategóriája?

Még egy évet sem várt az Nvidia, az AMD-vel szemben ismét fel kell venni a kesztyűt

 

Az informatika világában, a nyár az AMD-ről és a konkurenciával folytatott versenyéről szól, hiszen megérkeztek a 7nm-es csíkszélességen támadó Zen 2 processzorok, és a Navi videokártyák. De mi az Nvidia válasza az új RDNA architektúrás Navikra? Természetesen a felturbózott RTX széria, melyet sebtiben SUPER névre kereszteltek és még azelőtt bejelentettek, hogy az új Radeonok első szállítmányai elindulhattak volna. Az Nvidia érdekes döntést hozott azzal, hogy nem a már piacon lévő kártyák árait csökkentette, helyette újratervezett példányok gyártásába kezdett, melyek ráadásul le is váltják elődjüket. Ez alól kivételt képez az RTX 2060 SUPER, ami mellett piacon marad az eredeti kártya is, az RTX 2070 és 2080 viszont idővel átadják helyüket a SUPER változatoknak. A koncepció lényege, hogy mostantól nagyobb teljesítményt kapunk, nagyjából azonos áron, ráadásul a sugárkövetés is elérhető marad, ami az AMD esetében egyelőre aligha lesz opció. Az RTX 2060 eddig sem volt egy rossz kártya, de nézzük, hogy mit tud egymáshoz képest a két testvérke, egy Intel processzorral szerelt, közel 400 000 Ft-os rendszerben. Először az összeállítás alkatrészeit mutatjuk be, a két kártya és a játékteszt részletei a cikk végén sorakoznak.

Jobban kedveled a videós formátumot? Gépszerelés és játékteszt a YouTube csatornánkon!


Az összeállítás



ZALMAN S2

Csendes, tágas, megfizethető? Mi kell még?

A Zalman már 1999 óta van jelen a hardverek világban, és elsősorban hűtési megoldásokkal foglalkozott, ám ahogy ez egy 20 év körüli cégnél egyáltalán nem meglepő, folyamatosan bővítette profilját, és alkalmazkodott a piaci igényekhez. Van monitorjuk, és fejhallgatójuk is, bár meg kell hagyni, nem minden esetben felső kategóriát megcélzó termékeket készítenek, így az ember általában meggondolja, mielőtt választ a belőlük. A számítógépház azonban nem esik olyan messze az eredeti arculattól, és már jó ideje a termékeik sorát bővíti ez a kategória is. Előre szólok, a választott házzal egyáltalán nem jár rosszul senki, aki egy jól szerelhető, ráadásul csendes számítógépházra vágyik. Aki bizalmatlan lenne a márkával szemben, ezt a modellt nyugodtan megvásárolhatja, ráadásul a vásárlói visszajelzések is pozitívak. Az S2 egy visszafogott dizájnt alkalmazó ATX midi torony, ami Micro-ATX és Mini-ITX lapok fogadására is képes. Az anyaghasználat alapvetően korrekt, a plexi oldallap is jó minőségű, és a konstrukció elég igényes ahhoz, hogy elbánjon a rezgéssel és üzem közben csendes maradjon. A kialakítása mára viszonylag átlagosnak számít, tehát optikai meghajtót már nem kezel, a tápegységet pedig alul fogadja. CPU hűtőt 156 mm-ig, VGA-t pedig 330 mm hosszúságig fogad, hagyományos 3,5" merevlemezből és 2,5" SSD-ből is kettőt-kettőt szerelhetünk be. Porszűrőt alul és felül is találunk, a felső rács ráadásul mágneses. A házban összesen nyolc 120 mm-es ventilátor fér el, ebből egy hátul már beszerelve vár minket.

Intel Core i7-8700

Nem lesz okunk panaszra, minden játék hasítani fog

Hiába az új ár/érték bajnoknak kikiáltott Ryzen 5 3600, az Intel processzorok továbbra is népszerűek. Számos teszt készült a Ryzen 3000 debütálása óta, ezek pedig többnyire az AMD processzorát hozzák ki győztesként a 8. generációs i7-essel szemben, nem beszélve a legalább 15 000 Ft-os árkülönbségről, ami szintén a Ryzen-t dícséri. Az AMD rendesen alágyújtott az Intel-nek, ám ettől még az i7 8700 egy hatékony processzor, a legnagyobb gond vele, hogy szorzózáras, vagyis nem tuningolható, így megfelelő hűtés, és minőségi alaplap mellett sem hozhatunk ki belőle többet, mint a gyárilag beállított Boost órajel. A 1151-es tokozásba illeszkedő processzor 6 magos és 12 szálas, alap órajele 3.2, a maximális turbo frekvencia 4.6 GHz, a fogyasztása pedig 65 W, amit a tapasztalatok alapján azért többnyire túllép, pláne ha a Boost órajel eléréséről van szó. Bár ebben a kategóriában viszonylag ritkán lesz rá szükség, de beépített UHD 630 grafikus vezérlő is került a kupak alá, így akkor sem maradunk gép, illetve kép nélkül, ha VGA-nk felmondaná a szolgálatot.

Alpenföhn Brocken Eco

Olcsó, csendes,és tuning nélkül egész biztos megbízhatóan teljesít

Az EKL meghatározó szereplője az európai ipari hűtéstechnológiának, és kiveszik a részüket az informatika szektorból is, még ha nem is ez az elsődleges prioritás. Ennek ellenére, kínálatukban azok is találnak majd izgalmas darabokat, akik alapvetően nem akarnak több tízezret kiadni, egy processzorhűtőért, az eredeti Alpenföhn Brocken például lassan tíz éves lesz. Az Eco, a nagyobb testű Broken 2 testvérének tekinthető, de nem csak kisebb és halkabb, de még hűvösebb is nála. Felépítése tipikusnak is mondható, az alumínium lamellákat négy darab 6mm-es réz hőcső látja el az elvezetett forrósággal, a 120 mm-es Wing Boost 2 légterelő pedig 500-1500 rpm-ig terjedő fordulatszámmal oszlatja el a meleget. Ha ez nem elég, a kialakítás lehetővé teszi még egy ventilátor felszerelését. A méreteit tekintve 126mm széles, 150mm magas, és 88mm mély, ventilátorral együtt. A zajszintről annyit, hogy alapvetően az 5 dB-t sem éri el, de terhelés alatt is nagyjából 27 dB környékén dolgozik. A kompatibilitás miatt kár aggódni, jóformán az összes létező foglalatra rögzíthető, még az LGA 775 sem tabu. Persze, aki teheti, vegye meg valamelyik Dark Rock modellt, aki viszont nem igazán akar elrugaszkodni a 10 000 Ft-os összeghatártól, az bátran tegye le a voksát az Eco-ra, áruházunkban ugyanis nagyjából ennyiért elérhető.

Gigabyte B360 AORUS GAMING 3 WIFI

A játékosok kedvelni fogják!

Nem tervezünk tuningolni, de minőségi alaplapra vágyunk? Ez a B360-as lapkészletre épülő lap tökéletes választás! A Gigabyte nem régen indította útjára az Aorus szériát, hogy meghódítsák a szimplán"gamernek" nevezett szegmenst, elsősorban játékra szánt termékekkel. Ez már a dizájnon és a hűtőbordák kialakításán is tetten érhető, az RGB pedig lassacskán minden terméknél alaptartozék lesz, így itt is találunk RGB Fusion 2.0 LED-vezérlést. A sebesség megszállottjai két darab M.2 foglalatot is találnak, az SSD-k túlhevüléséről, és az általános hőelosztásról pedig M.2 Thermal Guard hűtés gondoskodik, és ez még nem minden. A SATA és NVMe formátumot is kiszolgáló portok mellett, technikailag egy harmadik csatlakozónk is van, ám ezt nem használhatjuk szabadon, ugyanis dedikáltan az ultragyors Intel® 802.11ac Wave2 CNVi WIFI egységet szolgálja ki. Élhetünk az Intel Optane képességeivel; különféle védelmi és gyorsító technológiákkal ellátott LAN csatlakozót kapunk, gigabites sebességgel; a Smart Fan 5 pedig intelligens módon, egyenként kezeli akár az összes beszerelt ventilátort, hőérzékelőkkel segíti a jobb hűtést, a hibrid csatlakozók pedig a vízpumpákat is kezelik.

Nem rossz, de egy gyárilag beépített I/O shield-nek azért örültünk volna

A játékosok egészen biztosan örülnek majd a zajszűréssel és minőségi Audio kondenzátorokkal biztosított, tiszta és éles hangnak. A legfelső PCI-E foglalatot alumínium védelemmel látták el, és mindegyik foglalat duplán biztosított rögzítést kapott, hogy a gyakori szerelés ellenére se lazuljanak meg, vagy váljanak le a foglalatról. A legfeljebb 64GB DDR4 memóriából, maximum 2666 MHz-es modulokat válasszunk, melyekhez elérhető az XMP funkció, így egész biztos, hogy az elérhető legmagasabb fekvencián üzemelnek majd. Nem túl gyakoriak a kétkártyás rendszerek, hiszen sokat fogyasztanak és nem hatékonyak, mivel alig van játék ami támogatná őket, azért talán érdemes megemlíteni, hogy az AMD Crossfire támogatott, ám Nvida kártyával inkább vegyünk egy drágább kártyát mint két olcsóbbat, egyéb esetben biztos, hogy drágább alaplapunk is van. A korrekt felszereltséggel bíró Aorus szériás lap jelenleg 37 000 Ft-tól kapható.

Kingston 2x8GB DDR4 2666MHz HyperX Predator HX426C13PB3K2/16

A HyperX mindig megbízható választás

A processzor és az alaplap által támogatott frekvenciához ideális választás a 2x8 GGB DDR4 kiszerelés, mely az egyik legpatinásabb gyártó megbízható termékcsaládjának darabja. Aki nem kíván villogó, szirénázó modulokat a gépébe szerelni, de elvárja a jó időzítést és a hosszú élettartamot, a HyperX Predator mindig kiszolgálja majd. Ez a termék ugyan éppen kifogyott, így a hasonló paraméterekkel rendelkező Kingston modulok között IDE KATTINTVA válogathat.

Be quiet! BN294 600W Pure Power 11

Csendes és hatákony, még szerencse hogy nem fegyver.

A Be Quiet tápegységeit már sokat méltattuk, hiszen anyaghasználat, megbízhatóság, stabilitás és zajszint tekintetáben is kiváló minőséget szolgáltatnak. A 80+ Gold minősítés garantálja a magas hatásfokot, ami akár 92% is lehet, ezáltal garantáltan stabil működésre és relatív alacsony fogyasztásra számíthatunk. A DC-DC átalakítás gondoskodik róla, hogy a feszültségelosztás nagy terhelés alatt is stabil legyen, a két 12 voltos ág sem hagy majd cserben bennünket, ráadásul négy darab PCi-Express csatlakozót is kapunk, ha több GPU-val szerelt összeállításhoz vásárolnánk. A 120 mm-es ventilátor garantáltan halk működést ígér, a kábelek igényesen harisnyázottak, az egyetlen szépséghiba, hogy a táp nem moduláris kialakítású, így minden feleslegesen maradt kábelt a gépházban kell valahol elvezetnünk, és elhelyeznünk. A 600 W-os tápegységet most 24 498 Ft-ért vásárolhatjuk meg.

Samsung 250GB 970 EVO Plus MZ-V7S250BW M.2 és Seagate 2TB BarraCuda 256MB ST2000DM008

Gyors, energiatakarékos, és sokáig bírja. A gyártó a maga részéről 5 év jótállást biztosít.

Ha tárhely akkor ma már első az SSD, hiszen rendszerünk, vagy akár játékaink betöltési sebeségét, egy hagyományos merevlemez már nem szolgálja ki hatékonyan. Előbbihez egy M.2 csatlakozóba illeszkedő Samsung 970 EVO Plus modellt választott a vásárló, mely vitán felül az egyik legjobb választás ebben a kategóriában. A egújabb V-NAND technológiának köszönhetően kihasználhatjuk az NVMe sávszélességét, a 250GB tárhely pedig az operációs rendszer és jó néhány program számára elegendő lesz. Az EVO Plus komoly előrelépés az alap EVO modellhez viszonyítva, hiszen nem csak az élettartama jóval magasabb, de olvasási sebessége 3500, írási sebessége pedig akár 3300MB másodpercenként. A minőségi meghajtó áruházunkban 24 506 Ft.

Zene, film, családi emlékek archiválására továbbra is ideális megoldás

Ugyan a 970 EVO Plus akár 2TB mérettel is rendelhető, általános felhasználásra nem feltétlenül van szükségünk ekkora sebességre, hiszen archiválásra egy hagyományos HDD is megfelelő, az árkülönbségről nem is szólva. A Seagate Barracuda 7200RPM-es fordulatszámot, 256MB cache-t, és SATA III csatlakozót kínál. A 2TB-os változat 17 000 Ft-ért rendelhető.

Kártya/játék

Asus RTX2060 6GB GDDR6 ROG-STRIX-RTX2060-A6G-GAMING

A játékosok álma, teljesítmény, hűtés, túlhajtás, dizájn és RGB egy helyen.


Az RTX 2060 tehát a Turing architektúrát, illetve a hardveres sugárkövetést bevezető széria belépő, és egyben talán a legkelendőbb darabja is. Mostanra már számos kiadás elérhető, köztük a legolcsóbb, egyetlen ventilátorral ellátott alacsony profilú változatok, akár 110 000 Ft környékén. Hacsak nem vagyunk helyszűkében, és van még némi ráfordítható keret, az örök szabály itt is érvényes: figyeljünk oda a megfelelő hűtésre. A vásárló nem is vacakolt, mindjárt egy három ventilátorral ellátott darabot választott, méghozzá egy gyárilag tuningolt Rog Strix kiadást. A játékosok számára tervezett széria 1365 MHz-es alap órajelen kezd, ám választhatjuk az 1740 MHz-es Boost értéket is, ami természetesen nem a csúcs, ha szeretnék, tovább is emelhetjük a frekvenciát. A 12nm-es csíkszélességű TU106 GPU-ban, 1920 CUDA mag teljesít szolgálatot, 120 textúrázó- és 48 renderelő egységgel, 240 Tensor és 30 RT maggal. A fedélzeten 6 GB, 14000 MHz-es órajellel bíró GDDR6 memóriát is találunk, 192-bites memória interfész társaságában. A halk és hatékony hűtés a széria védjegye, így a hűtőborda jobb érintkezése miatt javult a hőleadás, az IPX5 porállósággal ellátott ventilátorok pedig csak akkor hagyják el a mozdulatlan 0dB módot, ha valóban indokolt. RGB és Aura Sync ebben a kategóriában alap, így az AURA RGB csatalakozóval minden teljes szinkronban villoghat, és a hűtő burkolatán is ott a teljes színskálát lefedő LED csík, amihez dedikált gomb is tartozik. Ha már gomb, a Dual BIOS kapcsolóval váltogathatunk a teljesítményorientált, illetve a csendes üzemmódok között, ezen felül részletesebb testreszabhatóságot a GPU Tweak II szoftver kínál, ahol az órajeleket és a hűtést kedvünk szerint módosíthatjuk, továbbá különféle profilokat készíthetünk. A fogyasztás 160 W, a gyártó ehhez minimum 500 W teljesítményű tápegységet javasol, melyet 6+8-pines kábellel csatlakoztathatunk. A videojelet két HDMI 2.0b, és két DisplayPort 1.4 csatlakozón keresztül közvetíti. A kártya nem éppen apróság, méretei 300 x 132 x 50 mm. A Tuningra és masszív igénybevételre tervezett videokártya, áruházunkban 138 592 Ft-tól rendelhető.


MSI GEFORCE RTX 2060 SUPER ARMOR OC 8GB GDDR6

Több és gyorsabb memória, erősebb GPU, tuningra tervezve.

Lássuk, mit kínál az RTX 2060 SUPER, egy szintén túlhajtásra kihegyezett változattal, az MSI kínálatából. A 7nm-es Navi GPU miatt életre hívott fejlesztést, az RTX megjelenése után alig 8 hónappal eszközölte az Nvidia, ez pedig főleg a belépőmodell esetén fejtette ki jótékony hatását, hiszen a legnagyobb előrelépést itt könyvelhettük el, miközben drasztikus áremelés nem történt. Eredetileg a TU106 GPU képességeinek negyedét "levágták", hogy az RTX 2060 megfelelő távolságra kerüljön testvérétől, az RTX 2070-től. A 2304 CUDA magból csak 1920-at engedélyeztek, de a memória mérete és sebessége is korlátozva volt. Ezzel szemben a 2060 SUPER már 8GB GDDR6 memóriából gazdálkodhat, a 256-bit széles memóriabuszon keresztül pedig 448 GB/s sávszélesség érhető el, ami nem kis változás, ugyanis ezek az adatok pontosan megegyeznek, a jóval drágább RTX 2080 felszereltségével. A CUDA magok száma immár 2176, a TMU és ROP 136-ra, illetve 64-re hízott, de nőtt az RT magok száma is, 30-ról 34-re, a Tensor magok pedig 240-ről 272-re. Természetesen a GPU alap órajele sem a régi, 1365 MHz-ról 1470 MHz-re ugrott, a Boost frekvencia pedig 1650 helyett 1680 MHz. A GPU jól tuningolható, így némi hozzáértéssel máris egy RTX 2070 teljesítményénél vagyunk. A hűtési megoldás itt is hasonló, a hűtőborda itt is nagyobb felületen érintkezik a kártyával, a duplagolyós-csapággyal ellátott TORX Fan 2.0 légterelők pedig szintén megpihennek, ha a kártya nincs komoly terhelés alatt. A Mystic Light Sync fantázianevű RGB megoldással nem csak a kártyán lévő MSI emblémát szabályozhatjuk, de a rendszer összes RGB LED megoldásával, kedvünk szerint szinkronba hozhatjuk. Ha túlhajtásra kerülne a sor, a jól ismert MSI Afterburner szoftverrel nekiállhatunk, szabályozhatjuk a ventilátorokat, de a teljesítményt és a hőértékeket is monitorozhatjuk. A fogyasztás 175W, melyhez a gyártó minimum 550W-os tápegységet ajánl, tápcsatlakozóból azonban egyetlen 8-tűs is elegendő. Kimeneti csatlakozókból kicsit felborult az arány, HDMI 2.0B-ből csak egy, DisplayPort 1.4-ből viszont három is van. A két ventilátoros modell méretei valamivel visszafogottabbak, konkrétan 250 x 129 x 44 mm. Nem csak a teljesítmény, de az ár is magasabb lett, a jelentős változásokon átesett RTX, áruházunkban 160 000 Ft-ért kapható.

Játék? Teszt!

Egy ideje már nem az 1920x1080-as pixelsűrűség a legnépszerűbb, a Full HD helyére szép lassan a WQHD, azaz a 2560x1440-es felbontás került. A magasabb felbontás azonban videokártyánkat is jobban megizzasztja, és ha emellett maximális részletességre vágyunk, akkor könnyen a bűvös 60 FPS alatt találhatjuk magunkat. A következő három tesztben három olyan játékot is kipróbáltuk, ami bármilyen kártyát képes megizzasztani.

Robbanás, vér, és akció megállás nélkül


A Rage 2 egyértelműen a legvéresebb, de gépünk szempontjából talán még a legbarátságosabb alkotás. A nyílt világú FPS-ben szinte egy percig sem áll le a műsor, ha épp egy küldetésre tartunk, körülöttünk akkor is folyamatosan felrobban valami, és repkednek fejünk mellett a golyók. A látványos akciókat mindkét VGA jól bírta, azonban az átlag 60 feletti FPS-t csak a SUPER tudta hozni.

Hihetetlenül gyönyörű tájak, az Exodus igazi hardverzabáló


A Metro Exodus egy különleges darab. Nem csak fantasztikus látvánnyal bír, de az előző részek szűkös alagútrendszerei, és föld alatti létesítményei után, végre nyílt tereket is bebarangolhatunk. A grafikai opciókat jóformán a világ végéig is eltolhatjuk, ám esetünkben megelégedtünk az Ultra beállításokkal, ás az FPS-gyilkos RTX is kikapcsolva maradt. A mért eredmények rendkívül hasonlók a Rage 2 számaihoz, viszont mindkét kártyáról elmondható, hogy rendkívül stabil teljesítményt nyújtanak. Az átlag FPS a SUPER esetén pontosan 60, míg a sima 2060 mindössze 3 képkockával maradt le mögötte.

Az időutazás nem olcsó dolog


Végül jöjjön az Assassin's Creed Odyssey, mely a sorozat legutóbbi darabja. Az ókori görög világ tájai híresen számításigényesre sikerültek, viszont itt jóval élesebben kiütközik a kártyák közötti különbség. Míg a 2060 maximum 56 FPS-re volt képes másodpercenként, addig a SUPER 81-re, és a 46-os átlag sem az igazi, míg a SUPER sikeresen 60 felett maradt. A legalacsonyabb értékek is látványosak, a SUPER 49-es minimumon állt meg, 12 FPS fölénnyel.

Mit is vegyek?

A saját méréseink, és a világhálón fellelhető tesztek alapján, a kártyák közti különbség. nagyjából 10-15 FPS az RTX 2060 SUPER javára, ha pedig szemeinket a sugárkövetés által felturbózott látvánnyal is kényeztetnénk, 1080p felbontáson rendkívül jó eredményeket érhetünk el, mivel a 60 FPS ott már reális elvárás. Aki szeretné végre kihasználni a Ray Tracing nyújtotta lehetőségeket, vagy csak szeretne egy RTX 2070 körüli teljesítményt, az RTX 2060 SUPER jó választás lesz számára. Aki viszont beéri az alacsonyabb teljesítménnyel, vagy az alacsonyabb beállításokkal, az RTX 2060 is a piacon marad, és a széles kínálatnak köszönhetően, egyelőre jóval olcsóbb modellek között is válogathat.

KD - PCX

2019. 07. 31

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.