Felbukkantak az Intel úgy gyári hûtõi, mely a LAMINAR márkanév alatt érkeznek
Az Intel novemberben megjelenõ Alder Lake asztali CPU-i vadonatúj chiparchitektúrával, vadonatúj platformmal, vadonatúj I/O-val (DDR5/PCIe 5.0), és a jelek szerint végre vadonatúj dobozos CPU-hûtõkkel is rendelkeznek majd. Az Intel LAMINAR sorozata a szivárgás alapján új tervezésû gyári hõeloszlató megoldásokat hoz a piacra, lefedve a teljes 65W-os Alder Lake CPU-szériát. A Videocardz oldalán megjelent leleplezõ fotókat egy Ayxerious nevû felhasználó tette közzé Twitteren keresztül, hozzátéve, hogy nem teljesen biztos a képanyag valódiságában. A kiszivárgott képbõl kiderül, hogy az Intel legalább három eddig sosem látott CPU-hûtõvel tervez kifejezetten a 12. generációt képviselõ Alder Lake termékcsaládhoz, tehát a dobozból kivéve garantáltan kompatibilisek lesznek az LGA 1700-as foglalattal, és hatalmas elõrelépést jelentenek a cég korábbi dobozos CPU-hûtõihez képest. A három kategória belépõje az alap RS1, mely a visszafogottabb képességekkel bíró Pentium és Celeron termékekhez készül, az RM1 a legnépszerûbb Core i7, Core i5 és Core i3 lapkákhoz passzol, a magasabb kategóriás RH1 pedig a Core i9 lapkákhoz jár majd.
A felsõ kategóriás Laminar RH1 dobozos CPU-hûtõvel kezdve egy egészen magas léghûtõvel állunk szemben, amely a réz kontaktfelülethez csatlakozó, több alumínium lamellából épül fel. A hûtõ középen természetesen egy ventilátor ül, és ahogy azt már az AMD is bevetette a Wraith hûtõk esetében, már ez is rendelkezik RGB LED-ekkel. A felsõ kategóriás változatnak a rögzítési mechanizmusát is frissítették, így az egyszerû csavaros és reteszes kialakítás helyett csak a legkényelmesebb csavaros kialakítással rendelkezik, továbbá szintén ezt találjuk majd a két belépõ szintû megoldáson, mivel az RS1 és az RM1 is ezt fogja használni. Ez a két hûtõ alapvetõen nagyon hasonlít egymásra, de itt-ott azért észrevehetünk néhány változást. Az RM1 több alumínium lamellával és egy erõteljesebb belsõ hûtõbordával rendelkezik, illetve egy ventilátort körülvevõ kis LED csíkkal is, míg az alap RS1 hûtõnek LED, és úgy tûnik, hogy egy kisebb kör alakú hûtõbordát kapott a nagyobb alumíniumlemezek nélkül. Nagyon úgy tûnik, hogy a kistestvér esetében az alap hûtõbordához csatlakozó lamellák valójában mûanyagból készültek, és leginkább látványelemként szolgálnak.
Sajnos nagyon valószínû, hogy ezek a hûtõk csak nem-K, vagyis a szorzózárral ellátott Alder Lake asztali CPU-khoz lesznek elérhetõek, míg a K-sorozatú SKU-k ugyanúgy ajándék hûtés nélkül érkeznek, akárcsak a jelenlegi generációs chipek. Az Intel a magasabb kategóriás, de más gyártóktól származó lég- és folyadékhûtõket fogja ajánlani azoknak, akik túlhajtásra, vagy csak normál használatra vásárolnak tuningra kész Alder Lake chipeket, mivel azok alap TDP értéke 125W-os teljesítményre lett méretezve. Az Intel ezek szerint a megújult hûtõkkel az AMD lépéseit követi, hiszen riválisuk a Ryzen termékcsaláddal szintén vadiúj hûtõket vezettek be Wraith márkanév alatt, és esetükben is több lehetõség közül lehetett választani. Az AMD Wraith hûtõit szintén a CPU-k dobozában találtuk meg, igaz, ezt a jó szokásukat a Ryzen 5000 processzorok érkezésevel kissé visszafogták, hiszen a nagyobb teljesítményû CPU-k mellé már õk sem csomagoltak belõlük. Az AMD megoldásai is az adott processzor TDP korlátaihoz igazítva készülnek, egy Stealth hûtõ igazán egy szabványos 35W-os "GE" chiphez megfelelõ, míg a Wraith Spire sorozat a 65W-os, a Wraith Max a 95W-os, míg a Wraith PRISM a magasabb szintû 105W-os SKU-khoz.
Látható, hogy az Intel az otthoni felhasználású termékcsaládok esetében is próbálkozik jobb ajánlatnak bizonyulni, egy minõségi hûtõ pedig mindenképpen szimpatikus húzás. Kíváncsian várjuk, hogy az új Laminar sorozatú hûtõk miként teljesítenek majd mûködés közben az Intel Alder Lake asztali CPU-kon, melyeket remélhetõleg legkésõbb az év vége felé megismerhetünk.