Újabb kínai vállalatok az Egyesül Államok tiltólistáján
Ahogy azt korábban mi is megírtuk, az amerikai kereskedelmi minisztérium még májusban tiltólistára helyezte, a kínai Huawei cégcsoportot. A vállalat eszközeit már hosszú ideje bojkottálták az amerikai hivatalokban, az indok pedig a végleges tiltás esetén is azonos: nemzetbiztonsági kockázat. A rendelet értelmében, a tiltás alá esõ cégekkel minden amerikai érintettségû vállalatnak meg kell szüntetnie az együttmûködést. A rendeletben foglaltaknak eleget téve, olyan cégek hátráltak ki a Huawei mögül, mint a Microsoft, a Google, a neves chiptervezõ ARM, vagy az SD Card Association.
A sor még nem ért véget, ám a Huawei nem adta fel, új partnerekkel egyeztet, és saját fejlesztésû operációs rendszerének tesztelését is megkezdte. Az elsõ bejelentést, a minisztérium által kibocsátott türelmi idõ követte, így ekkor még arra is esély mutatkozott, hogy az augusztusban lejáró idõszakon belül, az amerikai kormány és a kínai vállalat viszonya valamelyest rendezõdjön. Ez nem csak nem történt meg, de a Trump kormányzat most újabb kínai nagyvállalatokat tett feketelistára.
A szóban forgó öt nagyvállalat a Chengdu Haiguang Integrated Circuit, Chengdu Haiguang Microelectronics Technology, Wuxi Jiangnan Institute of Computing Technology, Higon, és Sugon. A cégeknek számos szuperszámítógéppel kapcsolatos munkája volt, a Sugon például a közelmúltban hozott össze, egy 160 000 processzormaggal üzemelõ rendszert, melyben az AMD közremûködésével készült, szerverekbe szánt processzorok dolgoznak. Az AMD sejthette, hogy nem lesz tartós az együttmûködés, ugyanis a projekt létrejöttét követõen jelezték, hogy további technológiák megosztását nem tervezik. A lépés azért is rejtélyes, mivel egy korábbi rendelet szerint, amerikai vállalatok alapból nem szállíthatnak technológiát kínai szuperszámítógépekhez, így ennek megkerülésére az AMD és a THATIC (Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co.) kínai vegyesvállalatot hoztak létre, ahol az AMD közel 300 millió $-ért biztosított technológiát, a szállítmányozást pedig a kínai fél végezte. A spekulációk szerint az Egyesül Államok, többek között Kína kiberhadviselését szeretné hátráltatni. Bár a Summit névre hallgató szuperszámítógéppel jelenleg beelõzték a konkurenciát, kínában rengeteg komputerfarm létesül, a hatalams teljesítményt pedig, az idõjárás elõrejelzésétõl, a nukleáris csapások szimulálásáig, szinte bármire alkalmas.
A döntés sok kérdést vet majd fel a, hiszen már a Huawei kizárásával is, évi tízmilliárd dollárral válik könnyebbé az USA gazdasága, a kínai nagyvállalatok pedig olyan licence-ektõl esnek el, mint az amerikai Synapse és a Candence, chipek tervezéséhez szükséges technológiái. A vállalatok kizárását, ezúttal nem elõzték meg nemzetbiztonsággal kapcsolatos nyilvános vádak, vagy vizsgálatok, így részletes indoklás nélkül, a lépés még a legutóbbinál is agresszívebbnek hat. A két ország viszonya tehát tovább romlik, a helyzet ráadásul igen kényes, hiszen Donald Trump és Hszi Csin-ping kínai elnök találkozója, egy hét múlva esedékes.