Már zajlik a 13. generációs Intel processzorok tesztelése, most egy ismeretlen 32 szálas asztali processzor tûnt fel
Már több, mint három hónapja, hogy az Intel 12. generációját képviselõ Alder Lake megjelent a piacon, melyek a csúcsmodellek után szép lassan megtöltik a belépõ és a laptop kategóriákat is. Ezzel a cég láthatóan kifogott némi szelet az AMD vitorlájából, a konkurencia ugyanis nemrég beszámolt a további növekedésérõl, ám nem kizárt, hogy a számaik még jobban is alakulhattak volna az Intel hibrid processzorai nélkül. Idén azonban folytatódik a verseny, mely nem csak az új Ryzen szériát, de az Intel 13. generációjának érkezését is jelenti, melynek egyik korai szereplõje felbukkant egy benchmark adatbázisban.
A Raptor Lake a 13. generációs Core sorozat kódneve, és ha a korábban szivárgott pletykákból származó információk helytállóak, akkor alapvetõen hasonló lesz az Alder Lake-hez, a teljesítményre fókuszáló P-magok enyhe finomhangolásával, egy halom extra L2 gyorsítótárral és további nyolc hatékony E-mag hozzáadásával. Ez összesen 24 magot és nem kevesebb, mint 32 szálat jelent a csúcsmodellben, melynek egy korai példánya nemrég megjelent a teszteléshez még mindig széles körben használt videojáték benchmark-listáján. Az Ashes of the Singularity nem elõször buktat le megjelenés elõtt álló processzorokat és videokártyákat, és most ismét ez volt az a platform, mely életjelet adott az év végén bemutatkozó Core-szériáról. Természetesen a további nyolc mag hozzáadása elég nagy dolognak számít, de a lapka területét tekintve ez valójában egy viszonylag kis módosítás, tekintve az energiahatékony Gracemont magok viszonylag apró méretét.
Ezek a magok azonban jól jönnek majd a masszívan többszálas munkamenetekben, mely kritériumnak az Ashes of the Singularity benchmarkja már csak véleményesen felel meg. Egyesek szerint a hatodik évében járó AotS azért olyan népszerû még ma is, mert szépen kihasználja a sokmagos processzorokat, míg mások szerint az egyre masszívabb CPU-k esetében már nem feltétlenül bánik olyan hatékonyan az erõforrásokkal. Akárhogy is, a hivatalos honlapon egy "Genuine Intel(R) 0000" fedõnéven szereplõ CPU friss eredményeit láthatjuk. A felsorolásban látható "32 fizikai mag" megtévesztõ lehet, ám az Ashes soha nem lett frissítve az Alder Lake-hez, így nem egészen érti az új struktúrát. A méréshez egy RTX 3090 kártyát vetettek be, viszont a 1080p-s felbontás és az alacsony Low beállítások segítenek, hogy a processzor a lehetõ legnagyobb terhelést kapja. A végeredmény 13400 pont, mely mindössze 100 ponttal több, mint a 12900K legjobbja.
Talán kissé korai és merész feltételezés, hogy ez egy Core i9-13900K minta, de az Intel összes létezõ 32 szálas CPU-ja a helyes magszámmal jelenik meg, és az Intel 32 magos CPU-i nagy Xeonok, amelyek valószínûleg nem tudnának utolérni egy Alder Lake Core i9-12900K-t ebben az Ashes benchmarkban. Valóban, ez a rejtélyes CPU a harmadik leggyorsabb eredményt érte el ebben a konkrét tesztben. Ez nem kiemelkedõ, de korrekt teljesítmény, feltéve, hogy ez valóban egy korai mintadarab, a Raptor Lake és az Alder Lake hasonlósága pedig azt jelentheti, hogy ezek a chipek hamarabb elkészülhetnek, mint az alapokat nyújtó 12. generáció. Az Intel jól bevált módszere, vagyis egy bevált architektúra hosszas csiszolgatása a továbbiakban is mûködõ recept lehet, már csak az a kérdés, hogy mekkora változásokkal készülnek. Azt azért reméljük, hogy idõvel kompetensebb szoftverekre is ráengedik, melyek esetében nem merülnek fel kétségek az architektúrában rejlõ lehetõségek maradéktalan kihasználásáról.
Az Intel minden bizonnyal addig vár a 13. generációval, amíg nincs értelme kiadni õket – mondjuk, miután az AMD bemutatja Zen 4 CPU-it. Mindkét alkatrészcsalád az év végén várható, kíváncsian várjuk, hogy idén mekkorát lépnek elõre a teljesítmény és a hatékonyság frontjain.