2022. 08. 29

30TB-os SSD fillérekért? Kerüljük el jó messziről.

Hordozható SSD 30 TB kapacitással, alig több, mint 10 ezer forintért? Óvakodjunk tőle!A Samsungtól kölcsönzött külső az egyetlen pozitívuma.

Ha valami túl jól hangzik ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg nem is lesz az. Ez az első dolog, ami eszünkbe juthat, amikor meglátjuk, hogy az USA egyik legismertebb kereskedőhálózata, a Walmart egy 30 TB-os hordozható SSD-t 39 dollárért árul, ami alig 15 ezer forint. A meghajtó több szempontból is távol áll a vásárlásra ajánlott kategóriától, a kerülendő tételek listáján viszont előkelő helyet érdemel.


A Ray Redacted nevű Twitter felhasználó nemrég vásárolt egy ilyen "30 TB-os hordozható SSD-t" pusztán a vicc kedvéért, ám nem az amerikai boltból, hanem az eredeti felbukkanási helyéről, mely nem más, mint az AliExpress. Az olcsó kütyük és elképesztő átverések otthonaként ismert távolkeleti webáruházban, még a Walmartnál is olcsóbban, mindössze 31.40 dollárért árulják a terméket, mely azt ígéri, hogy 30 db 1TB-os merevlemezt helyettesít, egyetlen kompakt, USB-s eszközben. Esztétikailag a "hordozható SSD" a népszerű Samsung T5 klónja, a kínai koppintás még a T5-öshöz hasonló szöveget is használ. Bár USB 3.1 meghajtóként hirdetik, Ray később arra is rájött, hogy csak USB 2.0 sebességgel működik. A lényeg azonban csak ezután jön, mivel a hordozható SSD belsőleg egy kicsi zöld NYÁK-kal (HUB-TF2) rendelkezik, amely két microSD-kártyát hordoz, ragasztva. Ugyanebből az átverésből többféle változat is létezik, egy másik Twitter-felhasználó például elárulta, hogy az ő hordozható SSD-je két microSD-kártya helyett egy USB-pendrive-ot rejtegetett a belsejében. Más szóval a hordozható SSD csak egy USB-hub különböző microSD-helyekkel, vagy a másik esetben valamilyen olcsóbb USB-pendrive jóval az állítólagos kapacitás alatt.




Nem ez az első eset, hogy kétes specifikációjú tárolóeszközöket látunk, de láthatóan egyre több helyen bukkannak föl, például olyan könnyen hozzáférhető felületeken, mint a Facebook Marketplace, ahol a naiv érdeklődők súlyos ezreket bukhatnak a tájékozatlanságukon. Hamis USB-pendrive-ok, SSD-k és SD-kártyák már mindenütt jelen vannak a piacon, ezért vásárláskor óvatosnak kell lenni, fontos tisztában lenni vele, hogy milyen árat is képviselnek a hasonló eszközök. Mindezek ellenére a tárgyban szereplő "hordozható SSD" egészen érdekes módon összetett megoldás. A csaló két microSD-kártyát használ, és egy feltört firmware-t társít hozzájuk, így csatalakoztatás esetén egy tetszőlegesen megadott, téves kapacitást láthatunk. A microSD-kártyák tényleges mérete nem fontos, mivel a firmware becsapja a Windowst, hogy az elérhető tárhely nagyobb, mint amekkora valójában.




Ray meghajtója esetében a Windows két 15 TB-os meghajtóként érzékeli a készüléket. A valóságban a microSD-kártyák nyilván kisebbek voltak, hiszen még a prémium kategóriás memóriakártyáknál sem találkozhatunk ilyennel. Megjegyezte, hogy az USB-C-ről USB-C 3.1-re csatlakozó kábel szintén csak látszat, és a meghajtó ragaszkodik az USB 2.0 szabványhoz, tehát még a gyors adatátvitelt sem teljesíti. Akinek már került a keze ügyébe ilyen hamisított termék, az valószínűleg már jól tudja, hogy mire számíthat, amikor használatba veszi. A feltört firmware új adatokkal írja felül a korábbiakat, de megtartja a könyvtárakat, hogy elsőre ne tűnjön fel a csalás. A gond csak az, hogy amikor megpróbálunk hozzáférni a fájljainkhoz, nincs ott semmi. Reméljük csak másoltunk, és nem áthelyeztünk… A fogyasztóknak óvatosnak kell lenniük, amikor online vásárolnak árut, legyen szó akár számítógépes hardverről, akár más kategóriáról. Ez manapság még fontosabb, mivel az olyan nagynevű kiskereskedők, mint a Newegg és a Walmart engedélyezték, hogy eladók harmadik félként használják platformjaikat, ám időpbe telhet, mire egy-egy hasonló hamisítvány miatt végül eltávolítják az ilyen alakokat.


Bár attól még messze vagyunk, hogy fillérekért vehessünk végtelen kapacitást kínáló SSD-ket, ahhoz egyre közelebb kerülünk, hogy az átlag felhasználók is nyugdíjazhassák végre a gépházban rezonáló merevlemezes backup meghajtókat. Ha egy ennyire csábító ajánlattal találkozunk, vagy idősebb rokonaink hiszik azt, hogy megütötték a főnyereményt, jobb, ha tisztában vannak vele, hogy az ilyen kereskedők pont a tájékozatlanságra utaznak. Hasonló esetben előbb bátran nézünk szét a hagyományos hardverkínálatban, ahol látni fogjuk, hogy még egy sima 256GB-os pendrive-nak is megkérik az árát, az 1-2 TB-os SSD-k pedig még távol állnak az ajándék kategóriától. A 30TB-os címkével ellátott "SSD" amúgy még mindig megtalálható a Wallmart kínálatában, annak ellenére, hogy már bebizonyosodott róla, valójában mit rejt a doboz.

2022. 08. 29

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Szalai László
2022.09.05
Én hasonlóan jártam egy 2 db tablettel! A hirdetésben Android 12, 6GB RAM, 512GB háttér, fullhd selfie kamera és 48MPx hátlapi kamera szerepelt! Ami jött, az egy Android 5-öt futtató vas, az ahhoz dukáló hardverrel. Persze simán az Android rendszer infóban minden szépen fel lett turbózba, a paraméterek stimmeltek is, de amikor ráeresztettem egy Android HW teszter appot, na, azt már nem tudta átverni a tablet "gyártója". Már a bekapcsolás után furcsa volt, hogy nem a 12-nek megfelelő animációval és alapképernyővel indult a rendszer... Az okos ember más kárán tanul, a buta (optimista) a sajátján! Eddig ez volt az első problémás vásárlásom az AE-n, ezért is mertem kackáztatni. Persze, a pénzem ment a lecsóba, AE nem igazán segítőkész a probléma megoldásában! Vigyázzatok, legyetek gyanakvóak! ;-)
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.