Idén nyáron beérnek a Google tervei, és a Microsoft is átdolgozhatja az Androidos kompatibilitást
A Google már tavaly lerántotta a leplet azokról a közelgõ változásokról, melyek az Androidos alkalmazásboltot, a Google Play Store-t, avagy áruházat érintik. A reform legfontosabb újítása a mobilos felhasználók körében jól ismert APK formátumot érinti, mely egészen mostanáig az Androidos alkalmazások zömét rejtette. Az APK búcsúzik, a helyére pedig az Android App Bundle érkezik, melyet a Google boltján kívül nem igazán lehet terjeszteni.
Az Android application package – vagy közismertebb nevén APK –, az Android, illetve Android alapú rendszerek által elõnyben részesített konténer fájl, alkalmazások számára. Lényegében egy ZIP-hez hasonló tömörített archívumról van szó, amit az Android csomagkezelõje telepítés közben kibont, a futtatást pedig az elõre meghatározott fájlszerkezet és a mellékelt leírófájlok teszik lehetõvé. Amellett, hogy egyetlen, csökkentett méretû fájlban hordozza a teljes programot, a legnagyobb elõnye az, hogy önállóan is terjeszthetõ és a telepítéséhez alapvetõen nincs szükség a Google Play Áruházra. Így az olyan régebbi appok is elérhetõk maradhatnak, amiket hivatalosan már kivontak a forgalomból, sõt, biztonsági mentés céljából a már feltelepített appok is könnyedén APK-vá alakíthatók. A Play Áruházban sokáig ez volt a kizárólagos formátum, melyben a fejlesztõk és terjesztõk feltölthették termékeiket, ám egy 2018-ban megjelent új formátum változtatott ezen, ami idén augusztustól megkezdheti a hatalomátvételt, hogy idõvel végleg kiszorítsa elõdjét.
A Google három éve mutatta be az Android App Bundle névre hallgató új formátumot, melyet nem titkolt módon az új sztenderdnek szánt, és idén el is érkeztek ahhoz a határhoz, melyet átlépve az alkalmazásboltjuk nem fogad többé APK-t, kizárólag AAB-t. Az újdonság bejelentésekor legnagyobb elõnyeként a jóval soványabb fájlméretet emelték ki, mely a megszokotthoz képest 15%-kos csökkenést jelent, tehát kisebb appokat gyorsabb letöltési és telepítési sebességgel. Ezt a fejlõdést az úgynevezett Dynamic Delivery nevezetû technológiának tulajdonítják, mely abban segít, hogy telepítéskor csak azok a fájlok kerüljenek az eszközre, melyekre feltétlenül szükség van, ami kifejezetten játékprogramok esetén hozhat jelentõs változást. Például kiválogatja azokat a grafikai elemet, amelyeket a készülék megfelelõen meg tud majd jeleníteni, így kihagyja az alacsonyabb, vagy jóval magasabb felbontásra optimalizált felesleget, és hasonlóan tesz az extra nyelvi fájlokkal is. Mindezt moduláris felépítéssel segítik, így a csomagnak lesz egy fix része a kötelezõ alapokkal, és lehet több másik, melyekbõl csak a legszükségesebbek kerülnek letöltésre.
A vállalat tehát a fejlesztõknek és a felhasználóknak egyaránt egyszerûséget és hatékonyságot ígér, azonban az is fontos szempont, hogy az AAB úgymond Play Áruház-exkluzív, tehát önálló formában, vagy más platformon nem terjeszthetõ. Ez egyfelõl egy biztonsági megoldás, hiszen az APK rengeteg jogdíjas termék kalózváltozatának terjesztését tette rendkívül egyszerûvé, de a vírusok terjedésében is nagy szerepet játszott, amivel kapcsolatban a Google mostanáig nagyjából semmilyen értékelhetõ intézkedést nem tett. A fordulat egyelõre kizárólag az új alkalmazásokat érinti, tehát egyelõre a hatalmas mennyiségû APK-s feltöltés marad a helyén, és ezekhez a frissítések is érkezhetnek tovább. A döntés kétségtelenül drasztikus változást jelent, mely a felhasználók körében is rengeteg kérdést és aggodalmat szült. Sokan például elõre vetítik, hogy az Android egy késõbbi verziója idõvel kaphat egy olyan átfogó frissítést, mely végleg megtilthatja az APK-fájlok telepítését, ami igen érzékeny pontján szúrná meg a rugalmassághoz és szabadsághoz szokott felhasználói réteget.
A Google szerint azonban az APK-k készítése természetesen továbbra is lehetséges marad, és mindazok a cégek, akik nem rendelkeznek kizárólagos szerzõdéssel, a fejlesztéseiket más felületeken szabadon értékesíthetik akár APK-ba csomagolva is, ez a követelmény tehát kizárólag a Play Store-os terjesztésre vonatkozik. Nem tüntetik el továbbá a régóta nem frissülõ appokat sem, így amennyiben azok megfelelnek a biztonsági követelményeknek, továbbra is az áruházban maradnak, a megszokott formátumban. Sokan aggódtak még a Windows 11-hez korábban beígért Androidos kompatibilitás miatt is, azonban aligha jelenthet problémát az AAB-re való átállás, hivatalos forrásként pedig amúgy is csak az Amazon Store lesz elérhetõ, mely továbbra is APK-ban utazik, és szívesen látja a formátumot az újabb alkalmazások esetén is. Az AAB-t jelenleg több mint egymillió alkalmazás használja, és a Play Áruház 1000 legnépszerûbb letöltését is ilyen formátumban érhetjük el.