Érkezik a gyengébb készülékekre szánt Android, mellyel még az olcsóbb kütyük is megtáltosodhatnak
Amit anno a Huawei Európában elkezdett, azt azóta számos gyártó utána csinálta, és a többek között piacát is elvesztõ vállalat helyére számos másik kínai versenytárs igyekszik befurakodni. Ám hiába a végtelen számban elérhetõ olcsó mobilok, ha a kedvezõ ár miatt továbbra is fennál a gyenge felhasználói élmény lehetõsége. Az új élére csiszolt Android Go rendszer pontosan ezt az örökös problémát hivatott orvosolni, mely a szerényebb hardverrel bíró készülékekbõl is meglepõen gyors és energiatakarékos gépet varázsolhat.
Az Android 12 Go Edition gyorsabbá és hatékonyabbá teszi az olcsó telefonokat
Most, hogy az Android 12 egyre több készüléken válik elérhetõvé, a Google idõszerûnek látta, hogy bejelentse az Android 12 Go Editiont, mely lényegében az ismert mobilos rendszer "light" verziója lesz. Az elsõsorban olcsó telefonokra szánt operációs rendszer a vállalat szerint bizonyos mobilok esetén akár 30 százalékkal is gyorsabbá teszi majd az adott készülékeket. Ez ráadásul a cég szerint még hozzáadódik ahhoz a 20 százalékkal feljavított összteljesítményhez, amit a Google korábban az Android 11 Go Editionnel már elért. Mindezt ráadásul úgy érték el, hogy sikerült finomítani az indítási animációkon is, így a gyorsan betöltõ alkalmazásokat akadozásmentes ablakváltás és lágyabb áttûnés effektek elõzik majd meg.
A kedvezõbb áron beszerezhetõ telefonok esetében sokszor a tárolókapacitás terén is kompromisszumokat kell kötnünk, és ugyan ma már egy 64GB-os alapmemória már igazán nem számít luxusnak, a kamerát használva hamar eljutunk oda, hogy ismét számítani kezdenek a megabájtok is. Amennyiben a helyhiány problémát jelent, egy új funkció lehetõvé teszi, hogy az operációs rendszer az akkumulátor élettartama mellett egyben a beépített tárhelyünket is kímélje, melyet például úgy ér el, hogy a nem gyakran használt alkalmazásokat hibernációba küldi.
Emellett a Files Go segítségével a fájlokat a legnagyobb biztonsággal törölhetjük, mivel 30 napon belül még visszaállíthatók, szóva,l ha hirtelen valamilyen fontos eseményt szeretnénk videóra rögzíteni, egy gyors törléssel nem feltétlen okozunk maradandó károkat. Eközben a Nearby Share alkalmazás frissítése lehetõvé teszi az adataink mentését, lehetõvé téve, hogy az alkalmazásokat az egyik eszközrõl a másikra továbbítsuk. Emellett még szóba került egy érdekes kis apróság, mely a weblapok lefordítását teszi egyszerûvé, a legutóbb használt alkalmazásoknak elkülönített felületen ugyanis egy erre szolgáló parancsikon is helyet kapott.
A teljesítményjavítások mellett az Android 12 Go Edition elkészítésekor gondoltak az adatvédelmi fejlesztésekre is, mely a Google esetében azért továbbra is egy kényes területnek számít. Az Android 12 adatvédelmi mûszerfala átkerül a Go Editionbe, melynek segítségével áttekinthetõ lesz az összes olyan engedély, amely az alkalmazások esetében szabályozza a hozzáféréseket. Persze olyan mindig elõfordulhat, hogy például egy általunk megbízhatónak tartott alkalmazás a kameránk nélkül nem hajlandó elindulni, de hasonló esetekben az engedélyek és tiltások bármikor visszavonhatók. Emellett az állapotsoron található új adatvédelmi kijelzõknek köszönhetõen láthatjuk, hogy a telefon mikrofonja vagy kamerája éppen aktív-e, így tudni fogunk róla, ha egy app a tudtunkon kívül szeretne kémkedni utánunk. A frissítés továbbá a részletes lokációs adatink megcsapolása ellen is nyújt némi védelmet, mivel a kíváncsi alkalmazások a pontos helyünk helyett csak a hozzávetõleges tartózkodási helyünkhöz férhetnek majd hozzá.
Ha pedig valamiért arra lenne szükség, hogy valaki más is használhassa a készülékünket, mostantól közvetlenül a zárolási képernyõrõl is nyithatunk ideiglenes vendégfiókot. Ez két szempontból is hasznos, mivel ez a mód a személyes adatainkat nem tárja fel az alkalmi felhasználó számára, ráadásul a Go Edition automatikusan visszaállítja a telefont, ezzel eltüntetve az alkalmi felhasználó nyomait is. A keddi bejelentéssel a Google azt is megosztotta a közönséggel, hogy világszerte több mint 200 millió ember használ naponta Android Go Edition készüléket. Ez nem rossz, ha figyelembe vesszük, hogy a Go Edition csak 2017 óta létezik.
Az energiatakarékos lecsupaszított rendszerekre pedig egyre nagyobb igény mutatkozik, hiszen sok esetben a rengeteg háttérfunkció, vagy a látványos animációk még az izmosabb prémium modellek üzemidejét is érezhetõen lecsökkentik. Arra persze ne számítsunk, hogy a Samsung S vagy Note szériája hasonló, lebutított verzióval érkezzen, a kalandvágyóbb felhasználók azonban idõvel biztosan megtalálják a módját, hogy régebbi, már nem támogatott csúcsmobilokat is újra játékba hozzák.
Az Android 12 Go Edition operációs rendszer pontos megjelenési dátum ugyan még nem ismert, de az már biztos, hogy Google 2022-ben fogja kiadni.