Mintha a gyártó nem tartaná túl sokra a saját termékét
Február közepe óta tudjuk, hogy az NVIDIA új kártyaszériát indít, melynek tagjai kifejezetten, sõt, lényegében kizárólag kritpovaluták bányászatára lesznek alkalmasak. A CMP (Cryptocurrency Mining Processor) széria számos gyártópartnerük kínálatában elérhetõ lesz, az elmúlt napokban pedig szép lassan fel is tûntek az elsõ modellek, a Gigabyte azonban mintha nem hinne igazán a játékra alkalmatlan hardver minõségében.
Az elsõsorban Ethereum bányászatára optimalizált és ajánlott CMP HX sorozat egyelõre négy eltérõ képességû változattal képviselteti magát, melyek természetesen bányászati teljesítményükben és fogyasztásukban különböznek egymástól. A piacon ezúttal nem a csúcskártyák jelennek meg elõször, hanem a belépõ modellek, tehát az 90HX, 50HX, 40HX elõtt a leggyengébbnek is nevezhetõ 30HX ér partot elsõként. Hivatalos kiadásokat az ASUS, Colorful, EVGA, PC Partner, Palit, és az MSI készíthet, illetve a Gigabyte, akinek most felbukkant saját 30HX változata. Az új kriptokártyák érkezésének híre kifejezetten vegyes reakciókat váltott ki a közönségbõl. Míg a játékosok úgy érzik, hogy az Nvidia a legnagyobb chiphiány idején a gamer kártyák rovására készít ilyen célhardvereket, addig ezek a bányászoknak is kevésbé vonzó termékek, hiszen a kriptoláz esetleges leapadása esetén nem igazán lesz kinek eladni õket. Ha ez nem lenne elég, a Gigabyte kártyáját látva felvetõdik még néhány kérdés.
A 720 dollár, vagyis nagyjából 220 ezer forint környékén útjára indított termék, az eddigiek szerint nagyon úgy tûnik, hogy a GTX 1660 SUPER alapjaira épít, ami eredeti formájában egy teljesen vállalható kártya lenne 1080p-s, vagyis Full HD felbontáson futtatott játékok kiszolgálására. Erre azonban videókimenetek híján nem sok esélye lesz, legalábbis átlag felhasználók számára semmiképpen, ám ez csak az egyik érdekesség a sorban. A 6GB GDDR6 fedélzeti memóriával, 192-bites adatbusszal, illetve a gyártó jól ismert WINDFORCE 2X hûtõrendszerével felszerelt termék ugyanis mindössze 26 MH/s hash arányt, vagyis a bányászat szempontjából releváns számítási teljesítményt nyújt, ami a viszonylag alacsony 125 wattos fogyasztás mellett is kifejezetten véznának mondható. Az összehasonlítás kedvéért ez csak minimálisan több, mint amit a nem túl fiatalos Radeon RX580 teljesíthet, míg egy korlátozások nélkül dolgoztatott RTX 3060 képességei 45-50 MH/s körül tetõznek.
Ha figyelembe vesszük, hogy az elsõ értékesítésre kínált 30HX-ek 700-ról simán felugrottak 1000 dollár környékére, ez egyáltalán nem tûnik egy kifejezetten erõs ajánlatnak. Az i-re a pontot azonban a gyártó által vállalt garancia teszi fel, mivel valami érthetetlen okból mindössze 3 hónap lett. Ha eltekintünk attól, hogy a minimum 1 évnek alapvetõen járnia kéne egy ilyen drága termékhez, ez a 3 hónapos jótállás intõ jelként hívja fel magára a figyelmet. Természetesen a nagyipari bányászfarmok bõven profitálhatnak egy ilyen termékbõl is, a Gigabyte pedig jóformán semmilyen kockázatot nem vállal a kártyával, hiszen pár hónap múlva leveszi róla a kezét. Az biztos, hogy a játékosok nagy részének nem lesz túl õszinte a mosolya a hír hallatán, fõleg, hogy egy évnél korábban senki nem jósolja az árak, illetve hozzáférhetõség javulását. Nem kizárt, hogy a gyártóknál akad még olyan alapanyag, ami teljesértékû kártyák elkészítésére nem, de ilyen ipari hulladéknak tûnõ kriptohardverek elõállítására még alkalmasak. Persze az is lehet, hogy a Gigabyte szeretné minél nagyobb nyereséggel értékesíteni õket, ezalatt a három hónap alatt pedig egy kínai bányászfarmon egészen jó munkát végezhetnek, így a játékosokon kívül mindenki jól jár.
Még márciusban számíthatunk a 40HX megjelenésére is, míg a legizmosabb 90HX valamikor májusban mutatkozhat be, az árát azonban megtippelni sem merjük a 30HX-hoz képest több mint háromszoros hash rate-et ígérõ modellnek. Az Nvidia állítólag tervez egy 220HX névre tippelt bányász szörnyeteget is, melynek erejét 200 MH/s fölé tippelik, de ez egyelõre csak az ipari pletykák szintjén létezik. Annyi biztos, hogy a 30HX valóban megjelenik, a létjogosultsága azonban erõsen kérdéses.