A Gigabyte ezúttal nem szórakozott, a méretes 4K kijelzõket hozott, végre magas képfrissítéssel
Néhány éve még bizalmatlanul tekintgettünk a Gigabyte új brandjére, mely az Asus ROG-hoz hasonlóan a gyártó játékosoknak szánt, vagy ha úgy tetszik, gamer termékekeit gyûjtötte egy kalapba. Az egyedi dizájn és a megszaporodott RGB LED-eken azonban hamar túljutottak, ugyanis az alaplapokról és videokártyákról ismert cég elõállt elsõ Aourus kijelzõjével, mely 144Hz-es képfrissítését IPS panelen kínálta. Az évek múltak, a Gigabyte pedig alaposan felszívta magát, legutóbb például egészen magasra tette a lécet egy adag 100+ Hz-es, sík képernyõs 4K monitorral, az egyiknek ráadásul aligha juthat hely egy átlagos íróasztalon.
Kezdjük a sort a képátlók szerinti emelkedõ sorrendben, és mivel két 4K felbontású kijelzõrõl van szó, nagy a valószínûsége, hogy a kisebb, 32 hüvelykes Gigabyte AORUS FI32U modell lesz a vonzóbb ajánlat. Ez érthetõ is, hiszen sokan szívesen használnának ilyen terebélyes kijelzõt, ám ebben a kategóriában jóval gyakrabban találkozunk 1440p-s felbontással, ami egyes felhasználók szerint 27 col fölött már nem ideális az alacsony képpontsûrûség miatt. A 4K-s lépcsõfok azonban még ritka, legalábbis, ha magas képfrissítést és játékokra optimalizált terméket szeretnénk, nem csoda, hogy a Gigabyte élt a lehetõséggel. Azt is fontos kiemelni, hogy bár a 4K gaming még nem számít hétköznapi igénynek, az újgenerációs konzolok terjedésével, vagy akár felskálázott képpel már megvan a létjogosultsága ennek a kategóriának. Éppen ezért fontos kiemelni, hogy itt már aligha a belépõ kategóriában járunk, cserébe elvárhatjuk, hogy ne spórolják le a nagy felbontás mellett magas képfrissítést is lehetõvé tévõ HDMI 2.1 csatlakozást, a Gigabyte pedig oda is figyelt erre a részletre, méghozzá duplán, ká, hogy VGA-k terén legalább egy RTX 20 vagy 30 kártyára, illetve egy újabb Radeonra van szükség a kiaknázásához, melyek manapság nem számítanak könnyû fogásnak. Mellettük jutott még hátulra egy DisplayPort 1.4, két USB-A 3.0, egy USB-B ás egy USB-C is, illetve egy-egy 3.5mm-es jack a fejhallgatónk és mikrofonunk számára.
No de mirõl is van szó? Egy 4K-s, vagyis 3840x2160-as felbontású IPS panelrõl, mely 144Hz-es képfrissítést nyújt, valós 1ms-os MPRT/GtG váalszidõvel, a 8-bites színmélységet pedig FRC technikával igyekeznek 10-bitig húzni. Erõssége a színhûség is, mely játékokhoz vagy más tartalmak fogyasztásához a DCI-P3 színskála 90%-os és az sRGB skála 123%-os lefedettségét kínálja, igaz, munkára találunk ennél jobb, és igazából olcsóbb ajánlatot is. A fényerõ is hasonló, a 350-nit az esetek többségében bõven elegendõ lesz, azonban ez a gyakorlatban még a HDR belépõszintjéhez sem elég. Furcsa, mert utóbbit a hivatalos terméklapon ott találjuk, ami vagy elírás, vagy ezt már a kvarcórák is megkaphatják, ezen felül az 1000:1 kontrasztarány is véleményes, ami a sötét részletek megjelenítését illeti. Az FPS játékosoknak amúgy elérhetõ az elõre beállított lövöldés profil, mely a képminõségért cserébe világosít a sötét részeken, így az árnyékban bujkáló ellenfelek könnyebben kiszúrhatóvá válnak. Az irodai munka vagy a cikkek olvasása sem okozhat gondot, a tesztek tanúsága szerint a szöveg minden esetben élesen jelenik meg és kellõen részletgazdag, de ezt el is várjuk.
A dizájn a panelt szembõl vizsgálva egyszerû, lehelet vékonyságú kávákkal, alul középen pedig az AORUS logo alatt találjuk a jól bevált, joystick-szerû navigáló gombot az OSD menühöz. Hátul már jóval vadabb a látvány, a beépített tápegységnek köszönhetõen némileg, de nem vészesen domborodik a burkolat, a gamer kategóriára pedig az RGB ledek és a márka emblémájával rímelõ bevágások tesznek egyértelmû utalást. A stabilitásról a V alakú talpon pihenõ, enyhén rogyasztott nyak gondoskodik, mely emelést és süllyesztést, döntést és PIVOT módig terjedõ forgatást is megenged. Ami a funkciókat illeti, igény szerint elérhetõ az asztali OSD SideKick szoftver is, a menüben pedig opcionális célkereszt, a fontosabb pc-s komponensek állapotát és az fps-t listázó funkció, továbbá kép a képben mód, mely jó szolgálatot tehet, ha tudunk két felé figyelni és munka közben valami más tartalmat is szeretnénk figyelemmel követni.
Ami azt illeti, a HDR hiánya ebben a kategóriában kicsit olyan, mintha egy TN panelt szeretnének ránk sózni, de valójában nem ilyen drámai a helyzet. Szép éles színekkel szolgál, csak a fekete részletek nem mindenki számára lesznek elég sötétek, de ha nem HDR filmekhez használnánk, akkor a játékélmény kifogástalan lesz, és munkára is kiválóan alkalmas lehet. Az igazi vízválasztó azonban ezúttal is az ár, mely az AORUS FI32U esetében az Egyesült Államokban 999 dollár, itthon tehát valamivel több lehet majd akár 300 ezer forintnál is.
Végül lássuk az igazi csemegét, a GIGABYTE AORUS FO48U modellt, mely egy egészen gigantikusra sikerült darab. A TV-ket megszégyenítõ képátló egy egészen komoly, 10-bites OLED panelt takar, mely a 4K-s felbontás mellé 120Hz-es képfrissítést és 1ms-os GtG válaszidõt kínál. A 24Hz mínusz valóban visszalépés, ám ebben a kategóriában azért egyáltalán nem rossz, a konzolos felhasználóknál pedig amúgy is 120Hz a határ, tehát õket legfeljebb a termék ára fogja elrettenteni. Az OLED miatt természetesen a színhûség javul, a DCI-P3 már 98, az sRGB színtér pedig 130%-os lefedettséget kapott. Egyértelmû, hogy a fekete színek itt sötétebbek lesznek a csillagtalan éjszakánál is, ehhez mérten járt is a HDR10 (DisplayHDR 1000) szabványt igazoló plecsni. A grafikusoknak azért még ezekkel együtt sem pont ezt a modellt ajánlanánk, de ezt õk pontosan tudják, mindenesetre nem feltétlenül ez lesz a mindenes monitorjuk. A kontrasztarányra azért nekik sem lehet panaszuk, az OLED panel ezen a téren 135000:1 értéket kínál, ami tartalomfogyasztás esetén még a nem HDR tartalmak esetén is kellõen meggyõzõ lehet.
A képtöredezés kiiktatásához FreeSync Premium szabványt alkalmazták, mely sok Nvidia kártyával is kompatibilis, a tartalomfogyasztás és játék tehát igazán kellemes lesz. A csatlakozók terén ugyanazt kapjuk, mint a kisebb modellnél, az USB-k ráadásul stabilan töltik a digitális eszközöket, ami merülõ telefonok és kontrollerek esetén kellemes kényelmi szempont. A stabilitást ekkora méretben már egy pár V alakú láb szolgáltatja, mely a panel két sarkán kiváló munkát végez, igaz, itt nem igen vacakolhatunk döntéssel, vagy a magasság állításával, muszáj lesz olyan tereptárgyat találni a szobában, ami megfelel az igényeinknek. Persze itt már a VESA 300x300 rögzítõpontoknak is nagyobb szerep juthat, így a falon is jó helye lesz. A mérete ellenére a kijelzõ nagyjából 15 kg, ami meglepõ ebben a kategóriában, az elhelyezésnél tehát nem fogunk megszakadni, és talán a kereszthuzat sem borítja majd fel.
Az alsó éleken ráadásul egy pár 15 wattos hangkeltõt és egy 20 wattos mélynyomót is aktiválhatunk, és a tesztek szerint amikor nem ragaszkodunk a fejhallgatónkhoz, akkor egészen kellemes korrekt hangminõséget élvezhetünk. Az egyetlen gyanús pont, a 300-nit körül alakuló maximális fényerõ, mely a konkurens ajánlatok adatlapjait látva kissé alacsonynak tûnik, azonban ez csalóka lehet, és valószínûleg a HDR matricát sem a piacon szerezte. Fontos még kiemelni az energiaéhségét is, mivel a kisebb testvérben dolgozó IPS panel megáll 120 wattnál, a 48 hüvelykes OLED azonban elmehet akár 325 wattig is, amit azért érdemes figyelembe venni.
Persze azok nem feltétlenül törõdnek majd vele, akiknek nem okoz gondot nagyjából 1500 dollár, vagyis kb.450 ezer forint kifizetése, az AORUS FO48U ugyanis ennyiért lesz elérhetõ, még az év folyamán Európában is.