Ezek a veszélyes Gigabyte tápegységek a gépünket is magukkal ránthatják
Ha felmerül a Gigabyte neve, a többség valószínûleg a mai napig alaplapokra és videokártyákra gondol elõször, pedig a tajvani vállalat már hosszú évek óta bõvíti termékpalettáját. Bár a mai napig az alaplapok tervezése és forgalmazása a cég elsõszámú tartópillére, repertoárjuk már a kétezres években kiegészült a nevüket viselõ tápegységekkel is, sõt, hozzájuk köthetõ az elsõ szoftveres vezérlésû egység kiadása is. A napokban azonban ijesztõ híreket hallani két termékükrõl is, melyek számos beszámoló szerint irreálisan gyakran mennek tönkre, sõt, akár komoly veszélyt is jelenthetnek a vásárlóikra.
Az esettel számos tech-oldal és közkedvelt YouTube-csatorna foglalkozik, miszerint a gyártó két terméke is kritikán aluli minõséget képvisel, és nem csak hajlamos a meghibásodásra, de akár tûzkárt és más problémákat is okozhat. Konkrétan a Gigabyte GP-P750GM és GP-P850GM modellekrõl van szó, melyek a kellemetlenül nagyszámú visszajelzés alapján olykor kisebb tûzijáték kíséretében vetnek véget indokolatlanul rövid pályafutásuknak. Az elsõ beszámoló állítólag egy elismert tápegység-tesztelõhöz, Aristeidis Bitziopoulos-hoz fûzõdik, aki még 2020-ban a TechPowerUp számára írt lehangoló soraiban részletezte a kezébe került Gigabyte tápok alacsony minõségét, kiemelve, hogy az Aorus tápok például meglepõen jól sikerültek. A vizsgálatai során akkor több alacsony minõségû komponensre is felhívta a figyelmet, ám akkor még nem tûnt vészesnek a helyzet, és megkeresésére a Gigabyte is azt nyilatkozta, hogy az említett termékekhez köthetõ garanciális igények száma teljesen átlagos, így az eladott darabok valószínûleg nem teljesítenek olyan rosszul.
Mint kiderült, csak idõ kérdése volt, hogy a kétes minõség végül a gyakorlatban is felfedje, illetve megbosszulja magát. A jelenség tömegessé duzzasztásához erõsen hozzájárult egy közkedvelt amerikai webáruház is, mely kihasználva a felhasználók videokártyák iránti éhségét, az elérhetõvé vált, ám továbbra is magas áron kínált kártyákhoz az említett tápegységeket csomagolta hozzá, ami a tapasztalatok tükrében az utóbbi idõk egyik legrosszabb ajánlatának is tekinthetõ. A történet végére a szakmai alaposságáról jól ismert GamersNexus igyekezett a végére járni, a csapat ehhez több hónapot szánt a hibajelentések elemzésére, illetve a GP-P750GM és GP-P850GM tápok tesztelésére. A panaszok között szimplán hallhattunk tönkrement darabokról, de nem ritkán konkrétan utaltak a feszültségszabályozásban kritikus MOSFET-ek hibájára, és a legextrémebb esetekben a PSU-k váratlanul fel is robbantak. Sajnos, az utóbbi jóval komolyabb gondnak bizonyult, mint azt gondolták, a csatorna munkatársai ugyanis arra jutottak, hogy tíz tesztpéldány fele kirobbanó sikertelenségrõl adott tanúbizonyságot. Ha pedig az nem lett volna elég, hogy a tápok szikrákat hányva füstölnek el és ijesztgetik a felhasználókat, az egyik még a csatorna egyik RTX 3080 videokártyáját is magával vitt az örök NYÁK-mezõkre, melyet a tesztelések során használtak.
Mondanunk sem kell, hogy alaposan eltanácsolták a vásárlókat az említett tápegységektõl, azokról nem is beszélve, akikhez új RTX kártyájukkal egy csomagban érkezett, jelenleg is idõzített bombaként hajtva az új szerzeményüket. "A Gigabyte és a Newegg végeredményében eladhatatlan terméket sóz a kétségbeesett vevõkre". A newegg.com ráadásul nem csak ráerõltette az érdeklõdõkre a kéretlen tápokat, de trükkösen egyedi szabályokat is alkotott az ilyen akciós csomagajánlatokhoz. Ezekben az esetekben arra kötelezi az akcióban résztvevõ vásárlókat, hogy amennyiben visszatérítést óhajtanak, akkor szépen küldjék vissza a VGA-t is, vagy együtt, vagy sehogy. Ezt az üzletpolitikát többen is különösen visszataszítónak találták, az oldalon olvasható értékelésekbõl pedig kiderül, hogy több PSU már a megérkezésének pillanatában teljesen mûködésképtelen volt, tehát jópáran ülnek most egy érintetlen, de használhatatlan tápon, csak azért, mert érthetõ okokból ragaszkodnak a nehezen megszerzett videokártyájukhoz. A 750 wattos modellt amúgy tavaly decemberben a TechPowerUp már szemügyre vette, akkor az oldal így nyilatkozott: "A dolog szó szerint felrobbant, és szerencsére egy erõs fadobozban volt, különben talán valami mást is megrongált volna a laboromban. Az elsõdleges kapcsoló FET-ek pokoli nagy robajjal robbantak fel".
Egyelõre úgy tûnik, hogy a Gigabyte sem kezeli valami fényesen a helyzetet. A tesztelés után az oldal felkereste õket, akik azt mondták, hogy 5 tesztelt darabjuk is hibátlan volt, és még csak eszükbe sem jutott elkérni a független tesztelõnél elpusztult példányokat, ahogy ez állítólag ilyenkor bevett szokás, és alapvetõ része az eljárásnak. A közhangulat most éppen a Gigabyte rémes ügyfélkezelése és elégtelen minõségellenõrzése miatt forrong, nem beszélve az illetékes webáruházról, az idõ közben érkezett panaszokról ugyanis nem csak a hanyagul eljáró Gigabyte, de a bolt is tudott. Furcsa látni, ahogy egy ekkora cég, mely ennyire komoly energiákat fordít például az Aorus termékcsalád felfuttatására, ilyen érthetetlenül reagál egy súlyos problémára. Hogy ez mennyit csorbít késõbbi megítélésükön az még kiderül, de a hír hallatán biztosan veszítenek néhány potenciális vásárlót, legalábbis ha tápegységekrõl van szó.