2021. 08. 11

Robbanásveszélyes Gigabyte tápok kerültek forgalomba

Ezek a veszélyes Gigabyte tápegységek a gépünket is magukkal ránthatjákEz lett volna a tökéletes csomagajánlat.

Ha felmerül a Gigabyte neve, a többség valószínűleg a mai napig alaplapokra és videokártyákra gondol először, pedig a tajvani vállalat már hosszú évek óta bővíti termékpalettáját. Bár a mai napig az alaplapok tervezése és forgalmazása a cég elsőszámú tartópillére, repertoárjuk már a kétezres években kiegészült a nevüket viselő tápegységekkel is, sőt, hozzájuk köthető az első szoftveres vezérlésű egység kiadása is. A napokban azonban ijesztő híreket hallani két termékükről is, melyek számos beszámoló szerint irreálisan gyakran mennek tönkre, sőt, akár komoly veszélyt is jelenthetnek a vásárlóikra.

Nem árt lecsekkolni, hogy melyik széria is hajtja gépünket.


Az esettel számos tech-oldal és közkedvelt YouTube-csatorna foglalkozik, miszerint a gyártó két terméke is kritikán aluli minőséget képvisel, és nem csak hajlamos a meghibásodásra, de akár tűzkárt és más problémákat is okozhat. Konkrétan a Gigabyte GP-P750GM és GP-P850GM modellekről van szó, melyek a kellemetlenül nagyszámú visszajelzés alapján olykor kisebb tűzijáték kíséretében vetnek véget indokolatlanul rövid pályafutásuknak. Az első beszámoló állítólag egy elismert tápegység-tesztelőhöz, Aristeidis Bitziopoulos-hoz fűződik, aki még 2020-ban a TechPowerUp számára írt lehangoló soraiban részletezte a kezébe került Gigabyte tápok alacsony minőségét, kiemelve, hogy az Aorus tápok például meglepően jól sikerültek. A vizsgálatai során akkor több alacsony minőségű komponensre is felhívta a figyelmet, ám akkor még nem tűnt vészesnek a helyzet, és megkeresésére a Gigabyte is azt nyilatkozta, hogy az említett termékekhez köthető garanciális igények száma teljesen átlagos, így az eladott darabok valószínűleg nem teljesítenek olyan rosszul.


Mint kiderült, csak idő kérdése volt, hogy a kétes minőség végül a gyakorlatban is felfedje, illetve megbosszulja magát. A jelenség tömegessé duzzasztásához erősen hozzájárult egy közkedvelt amerikai webáruház is, mely kihasználva a felhasználók videokártyák iránti éhségét, az elérhetővé vált, ám továbbra is magas áron kínált kártyákhoz az említett tápegységeket csomagolta hozzá, ami a tapasztalatok tükrében az utóbbi idők egyik legrosszabb ajánlatának is tekinthető. A történet végére a szakmai alaposságáról jól ismert GamersNexus igyekezett a végére járni, a csapat ehhez több hónapot szánt a hibajelentések elemzésére, illetve a GP-P750GM és GP-P850GM tápok tesztelésére. A panaszok között szimplán hallhattunk tönkrement darabokról, de nem ritkán konkrétan utaltak a feszültségszabályozásban kritikus MOSFET-ek hibájára, és a legextrémebb esetekben a PSU-k váratlanul fel is robbantak. Sajnos, az utóbbi jóval komolyabb gondnak bizonyult, mint azt gondolták, a csatorna munkatársai ugyanis arra jutottak, hogy tíz tesztpéldány fele kirobbanó sikertelenségről adott tanúbizonyságot. Ha pedig az nem lett volna elég, hogy a tápok szikrákat hányva füstölnek el és ijesztgetik a felhasználókat, az egyik még a csatorna egyik RTX 3080 videokártyáját is magával vitt az örök NYÁK-mezőkre, melyet a tesztelések során használtak.

Mínusz egy táp, mínusz egy RTX 3080. (GamersNexus)


Mondanunk sem kell, hogy alaposan eltanácsolták a vásárlókat az említett tápegységektől, azokról nem is beszélve, akikhez új RTX kártyájukkal egy csomagban érkezett, jelenleg is időzített bombaként hajtva az új szerzeményüket. "A Gigabyte és a Newegg végeredményében eladhatatlan terméket sóz ​​a kétségbeesett vevőkre". A newegg.com ráadásul nem csak ráerőltette az érdeklődőkre a kéretlen tápokat, de trükkösen egyedi szabályokat is alkotott az ilyen akciós csomagajánlatokhoz. Ezekben az esetekben arra kötelezi az akcióban résztvevő vásárlókat, hogy amennyiben visszatérítést óhajtanak, akkor szépen küldjék vissza a VGA-t is, vagy együtt, vagy sehogy. Ezt az üzletpolitikát többen is különösen visszataszítónak találták, az oldalon olvasható értékelésekből pedig kiderül, hogy több PSU már a megérkezésének pillanatában teljesen működésképtelen volt, tehát jópáran ülnek most egy érintetlen, de használhatatlan tápon, csak azért, mert érthető okokból ragaszkodnak a nehezen megszerzett videokártyájukhoz. A 750 wattos modellt amúgy tavaly decemberben a TechPowerUp már szemügyre vette, akkor az oldal így nyilatkozott: "A dolog szó szerint felrobbant, és szerencsére egy erős fadobozban volt, különben talán valami mást is megrongált volna a laboromban. Az elsődleges kapcsoló FET-ek pokoli nagy robajjal robbantak fel".

A TechPowerup nem hagyta a dobozban, jött is a tüzijáték.


Egyelőre úgy tűnik, hogy a Gigabyte sem kezeli valami fényesen a helyzetet. A tesztelés után az oldal felkereste őket, akik azt mondták, hogy 5 tesztelt darabjuk is hibátlan volt, és még csak eszükbe sem jutott elkérni a független tesztelőnél elpusztult példányokat, ahogy ez állítólag ilyenkor bevett szokás, és alapvető része az eljárásnak. A közhangulat most éppen a Gigabyte rémes ügyfélkezelése és elégtelen minőségellenőrzése miatt forrong, nem beszélve az illetékes webáruházról, az idő közben érkezett panaszokról ugyanis nem csak a hanyagul eljáró Gigabyte, de a bolt is tudott. Furcsa látni, ahogy egy ekkora cég, mely ennyire komoly energiákat fordít például az Aorus termékcsalád felfuttatására, ilyen érthetetlenül reagál egy súlyos problémára. Hogy ez mennyit csorbít későbbi megítélésükön az még kiderül, de a hír hallatán biztosan veszítenek néhány potenciális vásárlót, legalábbis ha tápegységekről van szó.

2021. 08. 11

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.