A GFP-GAN egy új ingyenes AI eszköz, amely a legtöbb régi fotót azonnal és meglepõen ügyesen javítja fel
Egy nemrég megjelent mesterséges intelligencia (AI) modell, a "Generative Facial Prior" (GFP-GAN) képes a legtöbb régi fényképet másodpercek alatt kijavítani, ráadásul mindezt ingyen. Bárkinek, akinek vannak olyan régi fotói a családjáról és barátairól, amelyek nem állták ki az idõ próbáját, függetlenül attól, hogy a kép kicsi és/vagy rossz állapotban van, most esélyt kap arra, hogy a megfakult és repedezett képeket helyreállítsa, és akár még az eredetinél is szebbé tegye azokat.
A fenti nyolcperces videóban a What's AI csatornától Louis Bouchard leírja, hogy a "Towards Real-World Blind Face Restoration with Generative Facial Prior" projekt (2022 márciusában jelent meg) milyen jól mûködött a fotórestaurálásban, részletesen bemutatva, hogyan lehet ingyenesen használni. Bouchard szerint az AI-modell még nagyon rossz minõségû és alacsony felbontású fájlokkal is mûködik, és látszólag még mindig képes felülmúlni sok más, hihetetlen eredményeket nyújtó fotórestaurációs AI-eszközt. Bár a helyreállított képek lenyûgözõek, Bouchard szerint "nem a tényleges képet képviselik. Fontos megérteni, hogy ezek az eredmények csak a modell találgatásai, de olyanok, amelyek meglepõen pontosnak tûnnek.
"Az emberi szem számára úgy tûnik, hogy ugyanaz a kép képviseli a személyt. Nem tudnánk kitalálni, hogy egy modell több pixelt hozott létre anélkül, hogy bármi mást tudnánk a személyrõl". A GFP-GAN modell továbbfejlesztett 1.3-as verziója megpróbálja elemezni a képen található dolgokat, hogy megértse a tartalmat, majd kitöltse a hiányosságokat és pixeleket adjon a hiányzó részekhez. Egy elõre betanított StyleGAN-2 modellt használ. A további metrikák használata segít a mesterséges intelligenciának az arc részleteinek javításában, olyan fontos helyi jellemzõkre összpontosítva, mint a személy szeme, szája és orra. A rendszer ezután összehasonlítja a valós képet az újonnan helyreállított képpel, hogy lássa, még mindig ugyanaz a személy van-e a generált fotón.
A GFP-GAN azonban nem mentes a hibáktól. A fejlesztõk szerint, bár a helyreállított képek sokkal részletesebbek, mint a korábbi és más verziók, a mostani helyreállított képek nem túl élesek, és elõfordulhat, hogy "kissé megváltozik az azonosság". Ez azt jelenti, hogy bizonyos esetekben a helyreállított képek néha más személynek tûnhetnek. Ez jellemzõen inkább a nagyon alacsony felbontású és erõsen sérült képeknél fordul elõ, így a mesterséges intelligenciának nagyjából találgatnia kell, hogy mi lehetett a fénykép elmosódott vagy szakadt részei mögött.
Bouchard szerint bár az eredmények többnyire fantasztikusak és figyelemre méltóan közel állnak a valósághoz, "a kapott kép pont úgy fog kinézni, mint a nagyapánk, ha elég szerencsések vagyunk. De akár egy vadidegenre is hasonlíthat, és ezt figyelembe kell vennünk, amikor ilyen modelleket használunk".