2021. 09. 10

A Facebook néha belenéz a titkosított WhatsApp üzenetekbe

A titkosítás jól működik, a Facebook olykor mégis beleolvashat a privát üzeneteinkbe isNem is olyan privát az a privát üzenet.

Tegnap a ProPublica független hírportál részletes tanulmányt tett közzé, amelyben a népszerű WhatsApp üzenetküldő platform adatvédelmére vonatkozó kijelentéseit vizsgálta. A szolgáltatásról jól ismert, hogy "végponttól-végpontig titkosítást" kínál, amit a legtöbb felhasználó érthető módon úgy értelmez, hogy a szolgáltatást 2014 óta birtokló Facebook sem tudja elolvasni az üzeneteket, így nem is továbbíthatja azokat a bűnüldöző szervek felé.

Mindegy milyen a titkosítás, egy kiskapu mindig akad. (Kép: propublica.org)


Ennek az állításnak azonban ellentmond az az egyszerű tény, hogy a Facebook mintegy 1000 WhatsApp-moderátort foglalkoztat, akiknek a munkája bizony kizárólag a "helytelennek" minősített üzenetek felülvizsgálata. „A WhatsApp nem képes megtekinteni a végpontok közötti titkosítással védett üzenetek tartalmát, és nem tudja meghallgatni az ilyen hívásaidat. Ez azért van, mert a WhatsAppon küldött és fogadott üzenetek titkosítása és dekódolása teljes egészében a telefonon zajlik. Mielőtt az üzeneted elhagyná a készülékedet, az biztosításra kerül egy titkosítási zárral, amihez csak a fogadó fél rendelkezik kulccsal. Ezenfelül ez a kulcs cserélődik minden elküldött üzenethez. Miközben ez mind a színfalak mögött zajlik, te magad is ellenőrizheted a beszélgetéseid védelmét a telefonodon található biztonsági hitelesítő kóddal – olvasható a WhatsApp adatvédelmi tájékoztatójában.


De akkor hol a kiskapu? A megoldás meglepően egyszerű, ugyanis az üzeneteket bármelyik címzettnek lehetősége van megjelölni, mint ellenőrzésre szolgáló tartalmat, melyekről a megjelölés pillanatában azonnal egy másolat készül és továbbításra kerül, egyenesen a Facebookhoz. A megjelölt üzenetek az esetek többségében illegális tevékenységek, elsősorban csalás vagy visszaélés, spam, továbbá gyermekeket érintő zaklatás és pornográfia gyanújával bélyegzik meg, melyekről közismert, hogy minden közösségi platform – és különösen a Facebook – kiemelt figyelemmel kezeli őket. Amikor egy üzenet címzettje megjelöl egy WhatsApp-üzenetet felülvizsgálatra, a rendszer a beszélgetésben szereplő négy legutóbbi üzenettel együtt, egy jegy mellékleteként átküldi a WhatsApp felülvizsgálati rendszerének. Arra persze nincs semmiféle bizonyíték, hogy a Facebook ezt a beavatkozást kérés vagy felhatalmazás nélkül is megteszi, ugyanakkor nehéz elmenni a tény mellett, hogy technikai akadálya valójában szintén nincs.

Nagyjából ezren vizsgálják a bejelentett üzeneteket.


A folyamat első néhány lépését, például a rangsorolást és továbbítást alapvetően mesterséges intelligencia végzi, a kiértékelést azonban szerződéses munkavállalók végzik. Az eseteknek megnyitott felülvizsgálati jegyek ilyenkor két sorba is bekerülnek. Egyfelől az ellenőrzésre kijelölt üzeneteknek fenntartott részre, de van egy sor az úgymond nem titkosított metaadatok feldolgozására is, ahol a felhasználói csoportok neveit, fényképeit, telefonszámokat, a kapcsolódó Facebook- és Instagram-fiókokat sőt, egyéb információk mellett állítólag a készülékekbe táplált ujjlenyomatokat is gyűjtik. Az ember ellenőrök mindkét listát átnézik, keresve a feltételezett szabálysértéseket, a folyamat során pedig három lépésből választhatnak. Lehetőségük van figyelmen kívül hagyni az esetet, viszont az érintett fiókot megfigyelés alá vonhatják, vagy teljesen le is tilthatják. A ProPublica szerint a Facebook azért hozta ezeket a korlátozott számú intézkedéseket, hogy így indokolja azt a kijelentését, miszerint a véleményezők nem "moderálják a tartalmat".

Bármikor visgálatra jelölhetünk egy titkosított üzenetet. (Kép: REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo)


Bár a WhatsApp ellenőrei szűkebb lehetőségekkel bírnak a Facebook vagy Instagram hasonló munkát végző alkalmazottainál, a rájuk nehezedő kihívások és nehézségek nem feltétlenül különbek. Közismertek például a nyelvi akadályok, melyekbe olykor a több nyelven is beszélő alkalmazottak is beleütköznek. Itt jön a képbe a félresikerült moderátori döntések egyik alapvető problémája, a vizsgálók által nem beszélt nyelven írt üzeneteket ugyanis a Facebook automatizált nyelvi fordítóeszközei nézik át. "A három év alatt, amióta ott vagyok, ez mindig szörnyű volt" – mondta egy moderátor a ProPublicának. A Facebook fordítási eszköze alig vagy egyáltalán nem tudja értelmezni a szlenget, vagy a kontextust – tehát többek között a viccet, vagy az iróniát sem – ami nem meglepő, mivel az eszköznek gyakran még a forrásnyelv azonosítása is nehezen sikerül. Egy egyértelműen arcszőrzetre specializált borotvákat árusító cégre például rásütheti, hogy fegyvereket árul, míg egy melltartógyártó céget "szexuális irányultságú vállalkozásként" azonosíthat. Az Ars Technica témával foglalkozó cikke az ellenőrök zavaros és vélhetően rendkívül kellemetlen munkakörülményeivel is foglalkozik, külön kiemelve a pedofíliával kapcsolatos döntések megszületését, a különféle fotók tüzetes ellenőrzését, vagy éppen azt, hogy miként állapítják meg az erőszakosnak titulált tartalmak valódiságát. És persze azt sem árt hozzátenni, hogy a munkakört végző személyek nem tartoznak semmilyen hivatalos hatósághoz, ami csak tovább nehezíti az amúgy is kétes helyzetet.

Akár titkosított üzenetekbe másznak bele, akár nem, a kérdéskörhöz az is hozzá tartozik, hogy a hasonló vizsgálódások nem egyszer vezettek indokolt letartóztatásokhoz, beleértve egy adatszivárogtatáson kapott volt amerikai pénzügyminisztert is, akit pont a bizonyító erejű WhatsApp üzeneti vezettek el az FBI-hoz. A WhatsApp végpontok közötti titkosítása azonban ettől függetlenül nem az, amit a nyilvános szabályzat és tájokoztató ígér, így a felhasználóknak továbbra sem árt odafigyelni a kétértelmű üzenetekre és a ritka nyelvek használatára.

2021. 09. 10

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.