Március utolsó napján újabb korlátozóeszköz került a felhasználók kezébe
Legutóbb a YouTube kísérleti jelleggel bevezetett újdonságáról olvashattunk, mely lehetõvé teszi a negatív kedvelések elrejtését a nyilvánosság elõl, most pedig a Facebook érkezik új funkcióval. A közösségi platform máshonnan közelít, és ha úgy tetszik, jóval drasztikusabb opciót ad a felhasználók kezébe.
A március utolsó napján érkezett bejelentés még pont megelõzte az április elsején ránk zúduló komolytalan híreket, és ha megnézzük, nem is találunk benne semmi különösebben mókásat. Az új beállítási lehetõséggel az üzenõfalra kihelyezett tartalmakat, konkrétan a kommentszekciót vonhatjuk szigorúbb ellenõrzés alá. Arra eddig is mindenkinek lehetõsége volt, hogy egy megosztás elõtt meghatározzuk a célközönséget és ki is zárhattunk profilokat, így a most bejelentett funkció akár ennek a finomhangolásának, kiegészítésének is tekinthetõ. Az egész azért különös, mert konkrétan az válik testreszabhatóvá, hogy ki szólhat és ki nem szólhat hozzá az adott bejegyzéshez, tehát lesznek majd, akik ugyanúgy látnak egy nyilvános posztot, mint bárki más, azonban számukra le lesz tiltva a megjegyzés lehetõsége.
A megoldás egyaránt megengedi, hogy általános érvényû szabályt állítsunk be, de minden egyes különálló alkalommal is élhetünk a változtatás lehetõségével, és felülírhatjuk az állandó korlátozási rendszerünket, így az adott témához olyanok is írhatnak kommentet, akiket többnyire kizárunk a beszélgetésekbõl. A változásról olvashatunk a Facebook hivatalos csatornáján, de természetesen számos online médium is foglalkozik vele. A közösségi portál újabb húzása kétélû fegyvernek tûnik, hiszen úgy kommunikálják, mint egy közkívánatra bevezetett újdonságot, mellyel nagyobb kontrollt szerezhetünk saját felületünk felett, meghatározva, hogy milyen hangvételû vitákat szeretnénk látni az általunk vezetett személyes, közéleti, vagy akár szakmai oldalunkon.
Ez azt jelenti, hogy akár magánszemélyként, akár közszereplõként, akár egy cég nyilvános felületeként regisztrálunk, személyeket és oldalakat is kedvünk szerint zárhatunk el a like-oknál tartalmasabb vélemények kifejezésétõl, miközben a közzétett tartalom továbbra is látható, elérhetõ marad. Természetesen van ennek kevésbé drámai olvasata is, hiszen elõfordulnak olyan események, amiket mondjuk csak a családunknak, közeli ismerõseinknek szánunk, de akkor felmerül a kérdés, hogy miért kell látványosan mások arcába dörgölni, hogy pont az õ véleményükre nem vagyunk kíváncsiak, ahelyett, hogy a láthatóságot koncentrálnánk az általunk megcélzott ismerõsökre. Bizonyos nagy látogatottságú oldalak esetén a dolog már jóval könnyebben igazolható, hiszen míg egy cég vagy híresség számára minden elérés értékes lehet, a rendszeresen destruktív, vagy alpári kommentekkel bejelentkezõ olvasók korlátozása segíthet kulturáltabb mederbe terelni a kommentszekcióban kialakult beszélgetéseket.
Szó esik még a Favorites, avagy Kedvencek menüpontról is, melyben kiválaszthatunk 30 olyan ismerõst és oldalt, akiknek a tartalmaival a falunkon a legszívesebben találkoznánk. Ez az „elit” csapat, az algoritmusok közbenjárásával automatikusan elsõbbséget élvez a többi felhasználóval szemben, sõt, ha a kedvünk úgy tartja, dönthetünk úgy, hogy éppen csak a Kedvencek megosztásai kerüljenek a szemünk elé. Mindezeken felül még szót ejtenek a legfrissebb hírek elõre sorolásáról is, melyeket a rendszer idõrendi sorrendbe helyezhet nekünk, és úgy jeleníti meg a hírfolyamban.
Amennyiben szeretnénk kipróbálni az új moderációs funkciót, a hozzászólási lehetõségek módosításához IDE kattintva találunk részletes útmutatót.