2021. 09. 24

Nagy az étvágya az új DeepCool AK620 CPU hűtőnek

A legnagyobbakkal konkurál az új duplatornyos processzorhűtő, ráadásul jóval olcsóbban tesziA prméium liga új kihívója meggyőző belépőt tett.

A kínai illetőségű DeepCool már 25 éve látja el a hardverek kedvelőit a legkülönfélébb termékekkel, a perifériákon és tápegységeken túl azonban elsőként talán gépházaik és hűtési megoldásaik juthatnak eszünkbe. Most utóbbi kategóriával igyekeznek öregbíteni hírnevüket, az eredményt látva nem is sikertelenül, az AK620 ugyanis egy extrém teljesítményre felkészített asztali toronyhűtő lesz, mely a legerősebb Noctua hűtővel szemben is megállhatja a helyét, és úgy tűnik, hogy jóval kevesebbet kérnek érte.


Sokat elárul a piac felső szegmenséről, hogy a Noctua hűtők csúcsának számító NH-D15 már hét éve nem talál legyőzőre, igaz, erős kihívók és korrekt alternatívák azért időről időre érkeznek. Pontosan erre vállalkozott legutóbb a DeepCool, most bemutatkozó újdonságuk ugyanis szintén a felső ligában játszik, és a legerősebb asztali processzorok mellé kínál nem csak dizájnos, de hatékony hűtést, folyadék alkalmazása nélkül. Esetünkben tehát egy újabb méretes toronyhűtőről beszélhetünk, mely kiterjedésével és masszív tömegével már első ránézésre is bizalmat kelthet a vásárlóban, azonban felmerül a kérdés, hogy miért venne valaki a legjobbhoz nagyon közel álló terméket, ha még a legjobb is forgalomban van? Ebben a kérdésben két tényező befolyásolhatja nagyban a döntést, ebből az egyik a dizájn, mely erősen szubjektív, ebben a kategóriában pedig már erősen elgondolkodtató, hogy egy nekünk jobban tetsző forma vagy szín megéri-e, hogy ne a leghatékonyabb megoldást válasszuk. A másik viszont az ár, mely, ha a boltokban nem haladja meg jelentősen a DeepCool ajánlását, sok esetben akár el is billentheti a mérleget az AK620 felé, a korai tesztek szerint ugyanis több helyen is képes volt megszorongatni azt, sőt.

Nem meglepő módon tehát egy újabb, dupla tornyos szörnyetegről van szó mely 129×138×160 mm-es dimenzióival legalábbis tekintélyt parancsolónak nevezhető, de az 1456 grammos tömege sem éppen egy könnyű léptű madárkát jellemez. A felépítését tekintve nagy meglepetés szintén nem érhet senkit, hiszen két 120×120×25 mm-es ventilátor hűti, melyeket kedvünk szerint akár push-pull elrendezésben is felszerelhetünk. A folyadékdinamikus csapágyakkal szerelt 120-as ventik amúgy 68.99 CFM-es légszállítást és legfeljebb 28 dB-es zajszintet ígérnek, 500-1850 RPM fordulatszámon pöröghetnek és a gyártó szerint 50 ezer órára hitelesítették őket. Az adoredtv.com oldalán fellelhető teszt szerint pedig nagyjából észrevehetetlen mértékben, de valamivel zajosabbak az NH-D15-nél.

Ez azonban nem akkora eltérés, hogy ellensúlyozná a nyers teljesítményt, mely a jelek szerint igen meggyőző. A gyártó alapvetően 260 wattban határozta meg a maximálisan eldolgozható hőmennyiséget, mellyel az Assassin III-at sajnos nem éri utol. A 20 wattos lemaradás miatt pedig HEDT platformon jelenleg inkább az Intel mellé ajánlják, mivel az AMD Threadripperek esetén találkozhatunk 280 TDP-s értékkel is, mellyel már biztosan nem birkózna meg. Ami a kompatibilitást illeti, az AMD esetében az AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2/FM1 foglalatok élveznek támogatást, az Intel részéről pedig az LGA2066/2011-v3/2011/1200/1151/1150/1155 a választék, de a DeepCool állítólag azt is jelezte, hogy az új LGA1700-as foglalattal is kompatibilis lesz, bár az érintkező felület gyanúsan nem téglalap alakú.

A két, sűrűn sorakozó alumínium lamellákból álló tornyot hat-hat, egyenként 6mm-es átmérőjű, szokás szerint rézből készült hővezető cső nyársalja fel, melyek a hűtőborda nikkelezett alapjánál találkoznak. A rögzítés állítólag rendkívül kényelmes, itt a gyártó az elérhető legegyszerűbb megoldást alkalmazta, ami jelentős pozitívum. A megoldás ismerős, a dizájn pedig egyszerű, a megjelenés feszesre szabott, akár letisztultnak is nevezhető. A tornyok fekete színű rácsos kupakja egységessé teszi a fekete ventikkel kiegészülő képet, oldalról azonban a hagyományos bepattintós rögzítési megoldást látjuk, pedig ennél azért láttunk már elegánsabbat és kényelmesebbet.


Ezt valószínűleg az árazás indokolta, a DeepCool ugyanis láthatóan szeretne alákínálni a konkurencia legerősebb ajánlatainak, ami a teljesítményt tekintve nagyon is elfogadható kompromisszumnak tűnik. Az említett AdoredTV-s teszt eredménye legalábbis nagyon bíztató, az AK620 ugyanis ügyesen megbirkózott az Intel i9 10900K (4.8ghz) processzorral. A képek szerint volt, ahol fej fej mellett haladtak a Noctua NH-D15-tel, a Cinebench R23-as renderfolyamat alatt azonban 2 kerek °C-kal hűvösebb volt, játékok alatt pedig hol leheletnyivel, hol újabb két fokkal, de sikerült lejjebb csavarnia a fűtést, ami igazából meglepő és egyben örömteli hír.

Volt, ahol a Noctua legjobbját is lehagyta pár fokkal.


Hogy miért örömteli? Természetesen az ára miatt! A tesztoldal szerint az ajánlott fogyasztói ár 69.99 dollár lesz (~ 21 ezer forint), a Wccftech azonban azt írta, hogy a DeepCool megerősítette számukra a 64.99 dolláros MSRP-t (~ 20 ezer forint). Akármelyik is bizonyuljon igaznak, még a rárakódó extra költségekkel együtt is egyértelműen olcsóbb lesz, mint a legendás Noctua NH-D15, mely alsó hangon 40 ezer forintnál kezdődik a boltokban. Az AK620 pedig már néhány ezer forinttal olcsóbban is nagyszerű választásnak tűnik, de a jelek szerint 30 ezer forint alatt is hozzáférhető lesz.

2021. 09. 24

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.