A gépi tanulás egyre több hasznos eszközt ad az átlag felhasználók kezébe, például ezt az ügyes képretusáló weboldalt
Az Adobe Photoshop hosszú évek óta a képszerkesztés legkiforrottabb eszköze, mely sokrétûségével szinte egyedülállónak, és mindenképpen piacvezetõnek számít. Bár vannak azért a szoftverek között más, hasonlóan kompetens alternatívák, mindazok, akik csak egy gyors módosítást végeznének el egy fényképen, nem biztos, hogy nagyobb összeget akarnak rá költeni, vagy bele akarnak merülni egy ilyen profi program rejtelmeibe. Úgy tûnik, hogy ez manapság nem is feltétlenül szükséges, hiszen már elérhetõk olyan ingyenes eszközök, mint például a Cleanup.pictures.
Valószínûleg legalább egyszer az életben mindenki szerette volna utólag módosítani valamelyik fényképét. Mindegy, hogy az egy családi fotó, egy társasági összejövetel emléke, vagy csak egy jól elkapott pillanatkép a rezzenéstelennek gondolt tájról, sajnos egy váratlan tárgy, egy repülõ – többnyire szárnyas – állat, vagy egy hívatlan alak sok ilyen alkalmat és fényképet rontott már el. Ha a kép amúgy jól sikerült, de a nemkívánatos részlet feltûnõen zavaró, jól jöhet valaki, aki ért a Photoshophoz, vagy más hatékony képszerkesztõ szoftverhez. Ha viszont mi magunk nem vagyunk járatosak egyikben sem és egyetlen gyors mûveletért nem is szeretnénk belevetni magunkat, a Cleanup.pictures weboldal talán segíthet, hogy ne kelljen másokat zaklatnunk a bagatell problémánkkal. A beszédes URL cím pontosan azt teszi, amit ígér, segít kitakarítani azokat a fotókat, amelyeken valami zavaró elemet találtunk.
Maga a folyamat a felhasználó részérõl rendkívül egyszerû. Elõször is töltsük fel, vagy akár csak egérrel húzzuk a megfelelõ helyre a választott képet. Ezután a kép alatti csúszkán állítsuk be a jelölõecset méretét. Például, ha vékonyabb tárgy, mondjuk egy faág lóg be a képbe, valószínûleg a kisebbre vett pöttyel kell majd ügyeskednünk. Az utolsó mûvelet magától értetõdik, vagyis borítsuk be zölddel a számûzni kívánt részt, és amint elengedtük az egér gombját, az oldal már el is kezdi a munkát. Fontos, hogy a kijelölést egyetlen kattintás alatt kell végrehajtanunk, mert amint felengedjük az ujjunkat az egérrõl, a kijelölés félbeszakad és a program azzal kezd dolgozni, amit addig kiválasztottunk. Érdekes, hogy nem mindig a precíz kijelölés a célravezetõ, a saját illusztrációnkon például szépen eltüntette a két bóját, de ehhez érdemes volt azoknál valamivel szélesebb részt besatírozni, különben látványos foltok árulkodtak a módosításról. A munkaterület alatt amúgy néhány tesztképet is találunk, de valószínûleg a többség egy saját fotóval szeretné letesztelni a szolgáltatás képességeit.
Hogy milyen a végeredmény? Igazából meglepõen jó, és ahogy a tesztképeken látható, nagyban függ a kép összetettségétõl, és persze a kijelölt objektum nagyságától. Ha például a képen látható információk nagy százalékát az eltüntetni kívánt rész tölti ki, a rendszer olykor nehezen talál majd elég adatot az ügyes helyettesítésre, így leginkább egy elmosott, elmaszatolt foltot kapunk helyette. Más esetekben azonban lenyûgözõ munkát végez, egy grafikus szakember például Twitteren osztotta meg látványosra sikerült próbálkozásait, ahol Edward Hopper festményeirõl úgy tûntek el az ábrázolt alakok, mintha meg sem festették volna õket. Valószínûleg szintén gondokba ütközünk, ha egy személy arcát takarja ki valami, mivel az algoritmuson edzett eljárás nem fogja kitalálni, hogy valójában hogyan is nézhet ki az illetõ. Persze ezek az automatizált eszközök ma már nem mennek csodaszámba, hiszen a Photoshop Clone Stamp például ugyanerre szolgált, ám az AI-nak, illetve a gépi tanulásnak köszönhetõen ezek ügyessége folyamatosan fejlõdik, a feldolgozott képek minõsége pedig egyre csak javul.
A gépi tanuló rendszerekkel ma már nemcsak a szegmentálás (az objektum és a háttér közötti elválasztások jelölése), hanem az inpainting, vagyis az új tartalom létrehozása, és a megüresedett hely kitöltése is jobban megoldható. A Google éppen a múlt héten mutatta be az új Pixel 6 eszközeit egy ugyanilyen "Magic Eraser" funkcióval, de a Cleanup.pictures megmutatja, hogy ez a funkció hogyan vált árucikké. Az ügyes kis oldal mögött az a ClipDrop nevû csapat áll, mely korábban látványos kiterjesztett valóság demo-t készített mobilokra, amivel valódi térben fotózott objektumokat helyezhettünk át digitális környezetbe. A közös pont pedig nem csak az AI képességeiben rejlik, ugyanis mindkét projekt open source, vagyis teljesen szabadon hozzáférhetõ és akár módosítható a vállalkozó kedvû közösség számára.
Persze itt is vegyül némi üröm az örömbe, ugyanis mindegy, hogy milyen nagy felbontású képet töltünk fel, a módosított végeredménybõl jelenleg nem tölthetünk le 1024 képpontnál szélesebb változatot. Ez tehát inkább tûnik egy hatékony megoldás szórakoztató demonstrációjának, mint egy teljesértékû szolgáltatásnak, hiszen a ClipDrop néven elérhetõ háttéreltávolító alkalmazásukkal ellentétben, itt egyelõre nem találunk semmilyen elõfizetési lehetõséget, amivel ez a korlátozás feloldható lenne.