2021. 10. 25

Ez a weboldal szinte bármit eltüntet bármilyen képről

A gépi tanulás egyre több hasznos eszközt ad az átlag felhasználók kezébe, például ezt az ügyes képretusáló weboldaltAz AI erejéhez ma már az átlag felhasználó is hozzáfér.

Az Adobe Photoshop hosszú évek óta a képszerkesztés legkiforrottabb eszköze, mely sokrétűségével szinte egyedülállónak, és mindenképpen piacvezetőnek számít. Bár vannak azért a szoftverek között más, hasonlóan kompetens alternatívák, mindazok, akik csak egy gyors módosítást végeznének el egy fényképen, nem biztos, hogy nagyobb összeget akarnak rá költeni, vagy bele akarnak merülni egy ilyen profi program rejtelmeibe. Úgy tűnik, hogy ez manapság nem is feltétlenül szükséges, hiszen már elérhetők olyan ingyenes eszközök, mint például a Cleanup.pictures.

Nincs túlbonyolítva, pár kattintás az egész.


Valószínűleg legalább egyszer az életben mindenki szerette volna utólag módosítani valamelyik fényképét. Mindegy, hogy az egy családi fotó, egy társasági összejövetel emléke, vagy csak egy jól elkapott pillanatkép a rezzenéstelennek gondolt tájról, sajnos egy váratlan tárgy, egy repülő – többnyire szárnyas – állat, vagy egy hívatlan alak sok ilyen alkalmat és fényképet rontott már el. Ha a kép amúgy jól sikerült, de a nemkívánatos részlet feltűnően zavaró, jól jöhet valaki, aki ért a Photoshophoz, vagy más hatékony képszerkesztő szoftverhez. Ha viszont mi magunk nem vagyunk járatosak egyikben sem és egyetlen gyors műveletért nem is szeretnénk belevetni magunkat, a Cleanup.pictures weboldal talán segíthet, hogy ne kelljen másokat zaklatnunk a bagatell problémánkkal. A beszédes URL cím pontosan azt teszi, amit ígér, segít kitakarítani azokat a fotókat, amelyeken valami zavaró elemet találtunk.

A bal felső sarok mellett a jobb alsót is érdemes megvizsgálni :)


Maga a folyamat a felhasználó részéről rendkívül egyszerű. Először is töltsük fel, vagy akár csak egérrel húzzuk a megfelelő helyre a választott képet. Ezután a kép alatti csúszkán állítsuk be a jelölőecset méretét. Például, ha vékonyabb tárgy, mondjuk egy faág lóg be a képbe, valószínűleg a kisebbre vett pöttyel kell majd ügyeskednünk. Az utolsó művelet magától értetődik, vagyis borítsuk be zölddel a száműzni kívánt részt, és amint elengedtük az egér gombját, az oldal már el is kezdi a munkát. Fontos, hogy a kijelölést egyetlen kattintás alatt kell végrehajtanunk, mert amint felengedjük az ujjunkat az egérről, a kijelölés félbeszakad és a program azzal kezd dolgozni, amit addig kiválasztottunk. Érdekes, hogy nem mindig a precíz kijelölés a célravezető, a saját illusztrációnkon például szépen eltüntette a két bóját, de ehhez érdemes volt azoknál valamivel szélesebb részt besatírozni, különben látványos foltok árulkodtak a módosításról. A munkaterület alatt amúgy néhány tesztképet is találunk, de valószínűleg a többség egy saját fotóval szeretné letesztelni a szolgáltatás képességeit.

Ha csak a második képet látjuk, talán fel sem tűnik a narancssárgás tükröződés.


Hogy milyen a végeredmény? Igazából meglepően jó, és ahogy a tesztképeken látható, nagyban függ a kép összetettségétől, és persze a kijelölt objektum nagyságától. Ha például a képen látható információk nagy százalékát az eltüntetni kívánt rész tölti ki, a rendszer olykor nehezen talál majd elég adatot az ügyes helyettesítésre, így leginkább egy elmosott, elmaszatolt foltot kapunk helyette. Más esetekben azonban lenyűgöző munkát végez, egy grafikus szakember például Twitteren osztotta meg látványosra sikerült próbálkozásait, ahol Edward Hopper festményeiről úgy tűntek el az ábrázolt alakok, mintha meg sem festették volna őket. Valószínűleg szintén gondokba ütközünk, ha egy személy arcát takarja ki valami, mivel az algoritmuson edzett eljárás nem fogja kitalálni, hogy valójában hogyan is nézhet ki az illető. Persze ezek az automatizált eszközök ma már nem mennek csodaszámba, hiszen a Photoshop Clone Stamp például ugyanerre szolgált, ám az AI-nak, illetve a gépi tanulásnak köszönhetően ezek ügyessége folyamatosan fejlődik, a feldolgozott képek minősége pedig egyre csak javul.

A festmények nagyon mennek a ClipDrop eszközének.


A gépi tanuló rendszerekkel ma már nemcsak a szegmentálás (az objektum és a háttér közötti elválasztások jelölése), hanem az inpainting, vagyis az új tartalom létrehozása, és a megüresedett hely kitöltése is jobban megoldható. A Google éppen a múlt héten mutatta be az új Pixel 6 eszközeit egy ugyanilyen "Magic Eraser" funkcióval, de a Cleanup.pictures megmutatja, hogy ez a funkció hogyan vált árucikké. Az ügyes kis oldal mögött az a ClipDrop nevű csapat áll, mely korábban látványos kiterjesztett valóság demo-t készített mobilokra, amivel valódi térben fotózott objektumokat helyezhettünk át digitális környezetbe. A közös pont pedig nem csak az AI képességeiben rejlik, ugyanis mindkét projekt open source, vagyis teljesen szabadon hozzáférhető és akár módosítható a vállalkozó kedvű közösség számára.

A végeredmény látványos, de nem mindig tökéletes.


Persze itt is vegyül némi üröm az örömbe, ugyanis mindegy, hogy milyen nagy felbontású képet töltünk fel, a módosított végeredményből jelenleg nem tölthetünk le 1024 képpontnál szélesebb változatot. Ez tehát inkább tűnik egy hatékony megoldás szórakoztató demonstrációjának, mint egy teljesértékű szolgáltatásnak, hiszen a ClipDrop néven elérhető háttéreltávolító alkalmazásukkal ellentétben, itt egyelőre nem találunk semmilyen előfizetési lehetőséget, amivel ez a korlátozás feloldható lenne.

2021. 10. 25

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.