A bíró lényegében lesöpörte az asztalról a Facebook ellen benyújtott indítványt, szárnyalnak a részvényeik
Még tavaly decemberben számoltunk be egy érdekes fejleményrõl, mely a vezetõ közösségi portált és a mögötte álló cégbirodalmat, vagyis a Facebookot állította korábban nem látott helyzet elé. Szinte az összes amerikai állam egyként járult az igazságszolgáltatás elé, hogy a vállalat felosztását és monopol helyzetének felszámolását kérjék. Kevesebb mint egy évvel késõbb nagyon úgy tûnik, hogy nem jártak sikerrel, sõt, a felgerjesztett hullámok még új lendületet is adtak a vállalatnak.
Az Egyesült Államok két nagy pártját és összesen 48 államát képviselõ fõügyészek, továbbá a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság, avagy az FTC (Federal Trade Commission) közösen, két párhuzamosan indított perrel támadták meg a Facebookot, ám a szövetségi bíróság hétfõn elutasította a trösztellenes panaszcsomagot. Az FTC azzal érvelt, hogy a Facebook szisztematikus stratégiát folytatott a monopóliumát fenyegetõ veszélyek felszámolására, beleértve az Instagram és a WhatsApp 2012-es, illetve 2014-es felvásárlását, amelyeket az FTC amúgy korábban engedélyezett. Külön kiemelték azt a gyakorlatot, mellyel a Facebook szisztematikusan kihasználja a konkurens, vagy számukra is értékes szolgáltatásokat nyújtó vállalatokat, melyeket vagy ellehetetlenít, vagy egészen addig támogat, míg nem válnak elég értékessé ahhoz, hogy végül egy felvásárlással magába olvassza õket. A bíróság azonban hétfõn úgy döntött, hogy az FTC nem tudta bizonyítani fõ állítását és az ügy sarokkövét: azt, hogy a Facebook monopolhelyzetben van az amerikai személyes közösségi hálózatok piacán.
"Bár a bíróság nem ért egyet a Facebook minden állításával, végsõ soron egyetért azzal, hogy az ügynökség panasza jogilag elégtelen, ezért azt el kell utasítani" – olvasható az Egyesült Államok kolumbiai kerületi bíróságának beadványában. "Az FTC nem hivatkozott elegendõ tényre ahhoz, hogy hitelt érdemlõen bizonyítsa a 2. szakasz szerinti összes állításának egy szükséges elemét - nevezetesen, hogy a Facebook monopolerõvel rendelkezik a személyes közösségi hálózati (PSN) szolgáltatások piacán" – folytatódik az idézet a bírósági nyilatkozatból. "A panasz kétségtelenül kevés konkrét ténybeli állítást tartalmaz a fogyasztók váltási preferenciáira vonatkozóan" – írta a bíróság. "Ezek az állítások – amelyek még csak becsült tényleges számadatot vagy tartományt sem közölnek a Facebook piaci részesedésére vonatkozóan az elmúlt tíz év bármely pontján – végsõ soron nem elegendõek annak hitelt érdemlõ bizonyítására, hogy a Facebook piaci erõvel rendelkezik". A bíróság tehát nem csak a visszaélésrõl nincs meggyõzõdve, de arról sem, hogy a Facebook egyáltalán monopol helyzetben lenne.
A most elhangzott ítélet azonban nem feltétlenül jelenti az ügy végét. A bíróság elismerte, hogy az FTC képes lehet orvosolni érvelésének gyengeségeit, így nyitva hagyta a lehetõséget, hogy késõbb módosított keresetet nyújtson be, és a megfelelõ bizonyítékok, vagyis kellõ felkészültség birtokában folytassa a pert. Míg ez nem egy lejátszott mérkõzés, az állami fõügyészek párhuzamos keresete azonban annak tûnik, azt ugyanis a bíróság teljes mértékben elutasította. Az indok lényegében abban áll, hogy a 2012-es és 2014-es felvásárlások, illetve a 2020-ban benyújtott kereset között eltelt idõ túl hosszú, a jogi panaszt sokkal korábban kellett volna felvetniük. A bíróság a 6, illetve 8 éves késedelmet állami szinten példátlannak tartja, a Facebook konkurens alkalmazásokkal szemben folytatott gyakorlatát pedig nem találja törvénybe ütközõnek. Ha az elutasítás nem lenne elég, a döntés még végleges is, tehát ebben a kérdésben újabb indítvány benyújtására nincs több lehetõség. Ezzel egyidõben ugyan zajlik az úgynevezett trösztellenes törvénykezés, a Facebook ezt a kört mindenképpen megnyerte.
Ez meg is látszott a cég részvényárfolyamának emelkedésén, mely fényes lobbanással fáklyaként jelezte a kedvezõ ítéletet. Hétfõn a hír nyomán a feldarabolását – egyelõre – elkerülõ Facebook részvényei több mint 4%-kal emelkedtek, és ezzel elõször a vállalat piaci értéke 1 billió, vagyis ezer milliárd dollár fölé ért. Ezzel olyan cégek mellé sorolt be, mint a Microsoft, az Apple, az Amazon, illetve a Google fölött álló Alphabet. "Örülünk, hogy a mai határozatok elismerik a Facebook ellen benyújtott kormányzati panaszok hiányosságait. Minden nap tisztességesen versenyzünk az emberek idejéért és figyelméért, és továbbra is nagyszerû termékeket fogunk nyújtani a szolgáltatásainkat használó emberek és vállalkozások számára" – olvasható a Facebook hivatalos közleményében.