2019. 01. 04

Újévi próbajáték - RX580, GTX1060 és GTX1070 videokártyák tesztje

Aki az újévben játékra alkalmas videokártya vásárlását tervezi, és kíváncsi hogy milyen teljesítményre számíthat az előző generációs eszközök felső, illetve középső szegmensében, az jó helyen jár. A népszerű GTX 1060 és RTX 580 igazi vetélytársak, most megnézzük, hogy mire képesek egy GTX 1070-el szemben.

Egymás hegyén-hátán

Elő a dobozból!

A három különböző kártya mindegyike más-más gyártótól érkezett. Az AMD képviseletében egy PowerColor RX580 8GB GDDR5 Red Devil AXRX580 8GBD5-3DH/OC indult, mely enyhe gyári tuningot is kapott.

Csak óvatosan közelítünk

Ez a modell nem spórol a fedélzeti memóriával, a 256 bit-es és 8000 MHz-es GDDR5 memóriából egyenesen 8 GB áll rendelkezésünkre, mely az évek múlásával hasznosnak bizonyulhat. A GPU órejele 1257 MHz, ám ezt akár 1380 MHz-re is felfeltornászhatjuk, ehhez pedig használhatjuk a kártyán lévő BIOSZ kapcsolót is, így bekapcsoláskor mindig az általunk kívánt beállítás lesz az alapértelmezett. A gyári tuningnál még vadabb a megjelenése. Talán a Diablo rajongóknak fog a legjobban tetszeni, a vörös-fekete kombináció mellett a hátlapon még pentagramot is találunk. A hűtésről két légterelő gondoskodik, melyek egyike sem mozdul meg 60 fok alatt! Csatlakozók tekintetében 3 DisplayPort, egy HDMI és egy DVI-D állnak rendelkezésünkre.


Állandó kihívója a GTX1060-as, ami most egy fehérben pompázó Asus GTX1060 6GB GDDR5 DUAL-GTX1060-6G.

Jól áll neki a fehér

A 6GB 192bit-es GDDR5 memória 8008 MHz-en üzemel, 1506 MHz-es GPU órajel mellett. Két display port és egy DVI-D kimenet várnak a megfelelő kijelzőre. Háza esztétikus fehér színű, a két megszokott ventillátor gondoskodik a hűtásről, a passzív mód pedig természetesen már alapvető, tehát alacsony terhelés mellett meg sem mozdulnak a ventik.


A következő lépcsőfok az Nvidia részéről, egy Gigabyte GTX1070 8GB DDR5 GV-N1070G1 GAMING-8GD.

Megszokott formavilág, az ismerős 3 ventilátorral

A 8 GB GDDR5 memória immár 256 bites és 8000 MHz-es, a GPU pedig 1594 MHz-en duruzsol. A nagyobb teljesítményt ezúttal a Gigabyte-nál gyakori 3 ventillátoros rendszer kíséri, ám a külseje más meglepetést nem tartogat. Helyette gondoskodtak a kártya aljának védelméről is, oldalt pedig világító felirat jelzi ha a légterelők éppen nem dolgoznak. A megjelenítőket 3 Display Port, egy HDMI és egy DVI-D bőséges csatlakózói várják.

A grafikus kártyákat az Intel nyolcadik generációs, tuning mentes processzora, egy i7 8700 támogatta a komoly terhelést nyújtó játékok meghajtásában. A hat mag egyenként 3.2 GHz-es alap és 4.6 GHz turbo frekvencián üzemel 65 W fogyasztás mellett, az alaplapon 1151-es foglalatba illeszthető. A kártyákat az ASUS játékosoknak szánt ROG STRIX Z370-F GAMING alaplapja fogadta, a stabil feszültséget egy minőségi BE QUIET! 750W DARK POWER PRO 11 szolgáltatta. A BE QUIET! BG025 SILENT BASE 601 fekete-narancs számítógépház rendkívül masszív darab, igényes anyaghasználat és jó szellőzés jellemzi, tágas és könnyedén szerelhető.

Itt minden kártya otthon érezte magát

Játékzóna


A teszthez két népszerű széria új epizódját, az antikvitásba kalauzoló Assassin’s Creed Odyssey-t, és az elfeledett mítoszok közt kalandózó a Shadow of The Tomb Raider-t próbáltuk ki. A szokásos GTA V is bevetésre került, mivel változatlanul komoly terhelést ró rendszerünkre. A tesztek 1920x1080-as felbontásban futottak - mely elsősorban a középkategória ideális terepe - az elérhető legmagasabb beállítások mellett. A függőleges szinkronizációt természetesen kikapcsoltuk, hiszen komoly teljesítménycsökkenést okoz. 

GTA V

Hétköznapi jelenet

A mai napig komoly terhelést ró a kártyánkra, az online módja pedig töretlenül népszerű.

Assassyn's Creed Odyssey

Van hová kirándulni

Sikeresen halad tovább az Origin által megkezdett úton, bár a pajzs eltűnését a harcokból biztosan sokan nehezen fogadták.

Shadow Of The Tomb Raider

A kullancsokkal érdemes vigyázni

Úgy néz ki Lara kalandja egy időre lezárulhat ezzel a harmadik epizóddal, ám már most kíváncsian várjuk, hol és hogyan bukkan fel legközelebb.

 

A kártyák mindegyike képes a DirectX 12 használatára, ám a három játék közül csak a Tomb Raider tudott élni a lehetőséggel. A driverek a legfrissebbek amelyek a teszt pillanatában elérhetők, a GTX kártyákhoz használt driver a 417.35-ös verziószámú, az RX pedig a 25.20.15003.5010 számú szoftvert használta.

Teszt-idő

Érnek még meglepetések

A teszt eredményei nagyjából a várható módon alakultak. Az 580 szinte az elérhető legalacsonyabb alapórajelen futott, nem kapcsoltuk át tuning üzemmódba, így a 1060 némi előnnyel indult, ám ez sem volt elég ahhoz, hogy teljesen fölé kerekedjen, sőt.

A Shadow of The Tomb Raider esetében az AMD a 75 FPS-ével 13 képkockát vert rá a 1060-ra másodpercenként, ami az átlag FPS-eket illeti, és ami meglepő, hogy még a 1070 is lemaradt 4 FPS-el. Az Odysseynél már szorosabb volt a verseny, a 1070 előnye pedig jóval egyértelműbb. Az 580 mindössze 3 FPS-el maradt le a 1060 37-es átlag értéke mögött, míg a 1070 a 60 képkockás átlagot ostromolta 57 frame-mel.

A GTA esetében pedig nagyjából a várt eredmény született, ami mindig az Nvidia kártyáknak kedvez és ez most sincs másként. Az RX580 kullog a sor végén 33 FPS-el, a 1060 egy nagy lépéssel tartja a 45-ös átlagot, a 1070 pedig kényelmesen 60 képkocka felett marad.

Vége a játéknak

A tesztek rámutatnak, hogy a teljesítmény optimalizáció függő, tehát míg az egyik játék alatt szárnyal az RX580, addig a másikban az esélytelenek nyugalmával száll versenybe. Az 580 és a 1060 továbbra is kiváló riválisai egymásnak, ám az újabb játékok esetén talán többször billen némileg az AMD felé a mérleg, a 1070 pedig egy áreső alkalmával magabiztos vétel lehet, ami jóval magabiztosabban szolgálhatja ki, a Full HD-nál nagyobb felbontásra vágyókat is.

Ami az árakat illeti, a szép lassan lecsengő bányászláz még érezteti hatását. A felsoroltak közül a GTX1070, kategóriájához híven a legköltségesebb választás. Jelenleg a legolcsóbb 1070-es modell 130-140000 Ft-körül indul, az itt szereplő példány pedig 150-160 között mozog. Ez mondhatni tetemes árkülönbség, hiszen a tesztelt GTX1060 jelenleg 56000 Ft-al olcsóbb, de találhatunk olyan változatot is, mely akár 80000 Ft körül beszerezhető. Az RX580-as modellek helyzete hasonló, hiszen a 8GB-os verziók között is találunk olyat, mely alulról súrolja a 90000 Ft-ot, az itt vizsgált egyedi darab pedig nagyjából 110000 Ft környékén érhető el. Az árak nagyban függnek a gyártótól és az adott kiadás típusától is, legyen szó akár egyedi hűtésről vagy a tuningolási lehetőségekről, de természetesen a forgalmazók által megszabott árak is beleszólnak a döntésbe.

Ha valakinek szimpatikus a tesztben szereplő konfiguráció, webshopunkban egyaránt megtalálható az RX580-al, a GTX1060-al és a GTX1070-el szerelt változat is.


KD - PCX

2019. 01. 04

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
TheDoctor46
2019.01.06
Nem értem miért pont ezeket a játékokat vettétek alapul... Az általam látott tesztek alapján az 580 simán verte az 1060-t lehet mert én Sapphire nitro+ verziót láttam? Pubg,CoD BO4, BF5 Fortnite, R6, és hasonló játékok szerintem jobban kimutatnák a különbséget. :)
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.