2017. 09. 19

Új korszak? - Samsung LC27H711QEUXEN ívelt monitor

Új korszak? - Samsung 27" LC27H711QEUXEN ívelt monitor

A informatika világa folyamatosan változik. Új fejlesztésekkel, technológia újításokkal rukkolnak elő a gyártók. Ez alól a monitorok sem kivételek. A domború CRT monitoroktól kezdve a sík képmegjelenítőkön keresztül a technológiával együtt a monitorok is folyamatosan fejlődnek. A 3D technológia mérsékelt sikere után a gyártók kétségbeesetten próbálják felrázni a piacot, most épp a 4K felbontással és az ívelt képernyővel. Aki volt már IMAX moziban, az átélhette, hogy milyen elképesztően bámulatos, hatalmas élmény az óriási ívelt vásznon látni a mozifilmet. Nos, ezt az élményt próbálják elhozni otthonunkba a monitorgyártók az ívelt képernyőtechnológia segítségével. Vajon működik ez kicsiben is? Megéri -e lecserélni a korábbi generációs monitorunkat? Mai tesztalanyunk - a Samsung LC27H711QEUXEN modellje - talán segít választ találni ezekre a kérdésekre.

Miután a 27"-os monitort kibontottuk a dobozából, az első dolog ami szembeötlik, az a letisztult fehéres-fémes ezüstös design, ezzel máris sikerült kiemelkedni a megszokott fekete monitorok tömegéből. A káva elképesztően vékony, az az érzésünk, hogy csak a kijelzőből áll az egész monitor. Ez persze nem probléma; sőt az eredménnyel maximálisan elégedettek lehetünk. Ma már szerencsére nem divat, hogy az előlapot mindenféle feliratok csúfítsák el, ezen a monitoron is csak a Samsung márkajelzést láthatjuk, amely a díszítő csíkról középen lelógó részre került. 

A köralakú talp és az állvány is stabilan, megbízhatóan tartja a monitort. Sajnos csak dönteni lehet vele a panelt, -2 és +15 fok között, a magasságot nem lehet szabályozni, valamint a Pivot funkció is hiányzik. Viszont van egy igazán ütős képessége, ami azon felhasználóknak jelent megváltást, akik írtóznak attól, hogy kábelek csúfitják el az asztal harmóniáját. Igen, az állvány kábelvezetőként is funkcionál, a képen látható módon tudjuk elrejteni a kanócokat. Ez a funkció a hátlap mögött található rejtett bemeneti csatlakozókkal együtt igazi kúriózumnak számít. Ha már csatlakozókról van szó, a monitor a tápcsatlakozásán kívül 1 db HDMI és egy 1 db mini-Displayport bemenettel rendelkezik.

A beépített panel tartogat néhány technikai újítást. A 26.9"-os 16:9-es méretarányú képátló mellé 2560x1440 pixeles, úgynevezett WQHD felbontást kapunk. Ez a WQHD felbontás a Full HD képpont-sűrűségének 1.7-szeresét nyújtja, így lenyűgözően részletgazdag képi élményt nyújt - ráadásul szélesebb munkaterületet is biztosít, amivel több dokumentum és honlap egyidejű megtekintését teszi lehetővé görgetés vagy zoom-olás nélkül. A panel VA technológíája minimalizálja a fényvisszaverődést az egész képernyőn, a 3000:1-es kontrasztarány pedig mélyebb feketéket és élénkebb fehéreket jelenít meg még a legsötétebb és legvilágosabb jelenetek esetén is. A fényerősség 300cd/m2.

Ezen specifikációk alapján többnyire egyértelműen el lehet dönteni, hogy alapvetően milyen felhasználásra ajánlott egy monitor. Jelen tesztalanyunk esetében azonban nem ez a helyzet. A kijelző támogatja az AMD-féle FreeSync technológiát, ami arra jó, hogy a monitor játék közben mindig az aktuális fps-hez igazítsa a képfrissítési frekvenciát (kiküszöbölendő, hogy a játék és a monitor eltérő képfrissítése miatt vízszintes csíkok jelenjenek meg a képen). Ugyanakkor a FreeSynckel általában párban lévő egyéb tulajdonságok hiányoznak; a 4ms válaszidő és a 60 Hz képfrissítési frekvencia már elmarad attól, amit az igazán hardcore játékosok keresnének.

A kijelző képmegjelenítési technológiája a továbbfejlesztett Quantum Dot, így sokkal gazdagabb és élénkebb színek kerülnek megjelenítésre a korábbi technológáikhoz képest. OLED kijelzős társaikhoz hasonlóan a Quantom Dot-os monitoroknak sincs szükségük külön háttérvilágításra, így ahol a kép éppen fekete, ott a QD-LED-ek sem működnek, ezáltal energiatakarékosabb a kijelzők üzemeltetése - méghozzá nem is kicsit, a technológiával készült panelek még az OLED-es modelleknél is 30-50 százalékkal kevesebbet fogyasztanak, mindezt pedig jobb képminőség mellett. Mindezek mellett QD képernyők az élettartam tekintetében is pozitív változást hoznak, miután a QD-LED-ek magját nem szerves anyag alkotja, így az OLED eszközöknél használt organikus elektrolumineszcens részecskéknél jóval időtállóbbak, például a magas páratartalom is sokkal kevésbé károsítja azokat. 

Ezzel az eljárással ráadásul (akárcsak az OLED esetében) hajlékony vagy hajlítható panelek is létrehozhatók akár kifejezetten nagy méretben is. Az iparág első hajlított LED-monitorjának 2014-es kiadása óta a Samsung tovább finomította a formatervezést, hogy megfeleljen a különféle felhasználói csoportok növekvő igényeinek. Jelen monitor egy 1800R ívű (1,800 mm-es görbületi sugarú) élesebb kijelzőt kapott a jobb képminőség és optimális megjelenítés érdekében, amely megfelel az emberi szem alakjának. 

Számos olyan funkciót tartalmaz, amely tovább csökkenti a visszaverődést és a vizuális kifáradást, lehetővé téve a felhasználók számára, hogy hosszabb ideig megtekinthessék a képernyőjüket. Például az egyik ilyen hasznos funkció a hosszabb ideig tartó káros kék fénykibocsátással szemben védi a szemet. Az egységes megjelenítés érdekében mind a horizontális, mind a vertikális betekintési szög az optimális 178 fok.

Filmnézés, játék esetén maximálisan hozza az elvárt színvonalat a monitor, elképesztően gyönyörű színvilággal jelennek meg a képernyőn. A kijelző szélei közelebb hajoltak hozzám, így a megfelelő távolságba ülve tényleg az az érzet fogott el, hogy a kijelző minden képpontja épp szemben van velem. Filmvágás és zeneszerkesztés közben könnyedén elférnek a megnyitott ablakok a monitoron, brutálisan sok hely marad mindennek, azt pedig már el sem merem képzelni, hogy milyen lehet, ha esetleg kettő ilyenünk is van. Konkrétan egy űrhajó vezérlőpultja elevenedik meg előttünk.

Azt, hogy megéri-e lecserélni a monitorunkat, azt elsősorban a felhasználási terület, na meg a pénztárca vastagsága alapján dönthetjük el. Például egyszerű internetezés, szövegszerkesztés esetén kihasználatlanok maradnának a monitor funkciói, de filmnézés és játékfelhasználás során már képes megcsillogtatni az igazi tudását. Az ívelt hatás dob a felhasználói élményen néhány százalékot, és ha emiatt nem sajnálunk többet rászánni egy monitorra, akkor ne keresgéljünk tovább! Megtaláltuk a megfelelőt.

Zolman

2017. 09. 19

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.