2017. 07. 08

Streacom ST-DB4S passzív számítógép ház

Streacom ST-DB4S a különleges látványt nyújtó ezüst kocka

Hűtőház az asztalodon - alu passzív ház

Most egy olyan kuriózumról fogok beszámolni, amit az ember igen ritkán lát az asztalon, igen egy hűtőházról lesz szó, de hogy jön ez a számítástechnikához? PC házakról és házhűtőkről már biztosan hallottál, de amit most láttam, az egy számítógépház, ami passzív hűtő is egyben!
Aki komolyabb gamernek tartja magát vagy csak egy olcsó lemez gépházra van szüksége, most nyugodtan tovább is lapozhat, ez az elegánsan egyszerű és szép minőségi alumínium számítógépház nem nekik ajánlgatja magát!

Ha nem is kifejezetten gémereknek, de HTPC építőknek vagy csak otthoni felhasználóknak igen meggyőző lehet egy olyan számítógépház, ami kizárólag passzív hűtéssel rendelkezik. Engem mindenesetre meggyőzött! A csajoknak is le fog esni az álla, ha ezt meglátják az asztalodon, persze a haverjaid eleinte fanyalogni fognak, mert ezen a házon nincsenek színes LED-ek....

Kevesen ismerik, de van egy passzív hűtésű házairól ismert holland gyártó, a Streacom aki mostanában jött ki Streacom ST-DB4S prémium minőségű alumínium hűtőbordákból alkotott bi-szimmetrikus kockaházával! Ezzel most egy olyan számítógépházat alkotott, mely bármelyik felhasználó számára valóban sokat adhat a felhasználói élményhez! Jobban belemerülve a ház tulajdonságaiba, meg kell osztanom veletek ennek valódi előnyeit egy megszokott gépházzal szemben!

Mindenki ismeri már az érzést, amit egy hagyományos számítógépet bekapcsolva érzünk, főleg nyári melegben. Felzúg jó pár ventilátor a házban, akár 4-5 darab is lehet egy gépben, kezdve a táp igencsak nagy méretű propellerével. Ez egész nap monoton zúgást biztosít szobánkban. Ezzel a házzal ezt nyugodtan elfelejtheted!

Az elsőre meghökkentő kialakítású, de igen egyszerű vonalvezetésű kompakt méretű gépház egy formás talpakon álló kicsi ezüst színű kocka, ami nem foglal sok helyet, mégis jól fog mutatni a monitor és a többi technikai kütyü mellett. Ha eddig csak hagyományos számítógép házakat láttál igencsak meg fogsz döbbenni a különbségen, ami főleg az ezüstkocka oldalait leszedve tárult eléd!

Kezdjük az elején, vegyük magunk elé a becsomagolt DB4S házat, ahogy megérkezik a futárral.

Már a dupla csomagolásból kiszedve is a prémium minőséget éreztetik veled! Maga a ház egy fogantyúval ellátott kulturált kartondobozban és rugalmas többrétegű polisztirol habréteg között érkezik, széthajtogatható dobozától megszabadítva a védőrétegből kivéve külön tetszeni fog, hogy a ház tetejét alkotó akril tetőlapot is védőfólia borítja, de ugyanilyen fólia réteg veszi körül az egész DB4S ezüstkockát, ez egyben húzható le róla. Az lesz az első benyomásod, hogy ebben a csomagolásban semmi sérülés nem érhette a házat.

 

A Streacom ST-DB4S ház a maga 7,5 kg tömegével is jelzi, hogy nem sajnálták belőle az anyagot, kompakt kialakítása és mérete miatt mégis modern és szofisztikált, hogy stílusos legyek, hűvös eleganciát áraszt! Akár a monitorod mellé helyezve is határozottan jól néz ki! Ha már megszerezted, nem fogod eldugni, de ezt nem is kell.

Az ezüst kocka mellett külön dobozban találod a processzor rögzítésére szolgáló keretet, a hűtést biztosító rézcsöveket, a hővezető fémlapokat, valamint kis csomagban ezek rögzítéséhez szükséges szereléket, még hőelvezető pasztát is. Ez utóbbi igen fontos, passzív hűtésnél különösen! Sokan tudják ezt, mégis gyakran elhanyagolják.

Ha raktál már össze számítógépes konfigurációt, a most kicsomagolt elemekből azonnal látni fogod, hogy a DB4S összeszerelése szokatlan élmény lesz. Itt viszont nem kell aggódnod, hogy minden furat megfelelő helyen lesz-e vagy be tudod-e majd hajtani rendesen az összes csavart! A részletes, rajzokkal ellátott leírás segítségével a rutinosabbak simán boldogulhatnak az összerakással. Ha mégsem megy, mert nem érzed magad elég gyakorlott gépösszerakónak, nyugodtan bízd a PCX-re a szerelést és profi munkát fogsz kapni.

A ház 13 mm-es extrudált, minőségi alumínium ötvözet oldallapokból áll, rendkívül masszív kerettel és precíziós megmunkálású belsővel rendelkezik, ha a kezedbe veszed a darabjait, valóban prémium minőség érzetét adja, egyszerűen szép és rögtön látható, hogy igen hatékonyan óvja majd a benne elhelyezkedő alkatrészeket is!

Itt jön a ház lényege, ugyanis kialakításának köszönhetően gyakorlatilag minden oldal passzív hűtőbordaként szolgál, a 4 darab 6 mm-es hőelvezető rézcső (heat pipe) segítségével a csatlakoztatott oldal 65W hőleadást tud kezelni, de az a hőleadás extra hűtőbordákkal és a gyártó L6H hőcsöveivel 110W-ra is emelhető.

Így néz ki a DB4S alumínium gépház a védőlapok eltávolítása után:


 Oldallapjai és beszerelő paneljai külön külön leszedhetők, így a táp és szükséges hardverelemek beszerelése igen könnyűnek ígérkezik!

Ebből a perspektívából nézve érteni fogod, miért is hatékony a DB4S passzív hűtése:

A ház méretei: 260 x 260 x 270 mm, ebből következik, hogy a Streacom ST-DB4S ház a mini-ITX alaplapokat támogatja. Az alaplap az oldalpanelekkel párhuzamosan szerelhető be, a hőelvezető csövek erre merőlegesen futnak.


Az univerzális konzolrendszernek köszönhetően szinte minden mini-ITX alaplapot be tudsz építeni a házba.
Ezt nagyban megkönnyíti, hogy az alkatrészeket valóban modulárisan és rugalmasan tudod elhelyezni, ezt a rögzítésükre szolgáló panelekkel és a felszerelő konzolokkal oldhatod meg.

Ha a processzorod még megfelel felhasználói igényednek, külön jó hír, hogy a beépíthető foglalatot állíthatóra tervezték, gyakorlatilag minden CPU-val kompatibilis. Nyugodtan nézd meg a foglalatod és nem fogsz kételkedni ebben egy pillanatig sem!

A maximális hőfelvétel érdekében a réz hőcsövek közvetlenül érintkeznek a processzorral, ezzel jelentősen javítják a hűtési teljesítményt. A felvett hőmennyiség leadását a réz hőcsövek közvetlenül a ház oldalával érintkezve érik el.

Tutira tetszeni fog, hogy a merevlemezek beszerelésére igen sok variáció lehetséges, alaphelyzetben 5 darab 3,5″-os HDD, vagy akár 12 darab 2,5″-os HDD, de a kedvenc SSD-d is helyet kaphat benne, de mindenki más-más kombinációban pakolhatja tele meghajtóival, attól függően, mennyi és milyen tároló és a rendszer futtatásra használt meghajtója van!

A képeken jól láthatod a meghajtók rögzítésének számtalan módját:

Ezen a képen láthatod, hogy a beszerelő konzolok rögzítési megoldása kifejezetten ötletes, mert nem furatokkal és csavarokkal van megoldva, hanem oldalirányba eltolható és kézzel meghúzható csavarokkal rögzíthetsz minden egyes konzolt a kerethez.

Ha HTPC-t szeretnél építeni, de nem válnál meg szívesen a DVD lemezeidtől sem, jó hírrel szolgálhatok, külön beszerezhető a gyártó Streacom DB4 ODD Kit kiegészítője, ami lehetővé teszi akár Blu-ray meghajtó beépítését is.

A ház teteje egy strapabíró tömör fekete akril lap, amire többen különböző kedvenc mütyürt fognak rakni, akár egy kisebb cserepes virág is jól mutatna rajta, ha nem kéne időnként meglocsolni! Ha szükséged van rá, ennek a lapnak a helyére szerelheted az opcionálisan megvásárolható DB4 ODD Kit-et, így a kedvenc filmedet gyakorlatilag csak be kell tolni a ház tetején lévő nyílásba. Nagyon egyszerű és mégis dizájnos megoldás. Lehetőleg pici gyerek ne jusson a közelébe, mert perselynek nézheti!

A videokártyák beszerelhetőségénél meg kell említenem egy igen hasznos infót, hogy a két beépítő helyre akár egy dupla slotos dedikált videokártya is kerülhet, ez maximálisan 200 mm hosszú, 110 mm magas lehet. Azért nem gamer kártyákra, de főleg nem bányászatra kell itt gondolni, de ezt nemsoká megérted, ha látod a tápok értékeit!

A nagy és zajos tápegységeknek búcsút mondhatsz, mert a ház energia ellátásának biztosítására a hagyományos ventilátoros tápegység helyett a gyártó kompakt méretű, passzív hűtésű ST-ZF240 ZeroFlex 240W tápját fogod megkapni és beépíteni.
Alternatívaként kompatibilisek még a házzal a Streacom Nano szériás 120W és 160W tápegységeket is, gyakorlatilag a beszerelt meghajtók és egyéb alkatrészek energia szükséglete határozhatja meg a megfelelő tápegységet. Szerintem érdemes kiválasztani a megfelelőt, ha a beépített alkatrészeknek bőven elég a kevesebb watt is!

Külön tetszeni fog majd, hogy a DB4S gépház harmóniáját semmilyen csatlakozó port elhelyezése nem töri meg, ezt egyszerűen azzal érték el, hogy a két USB 3.0 port a ház alján a széles lábak közé szélre került. Arra azért figyelj, hogy ha van nagyobb méretű pendrive-od, az már nem biztos, hogy csatlakoztatható függőlegesen, ez esetben érdemes egy USB hubot beszerezni.

A bekapcsoló gombot sem az oldallapon kell majd keresned, ez először talán kicsit szokatlan lesz, az is alulra került, ezt egyébként a ház talpán ikon jelöli, amit egy szolid LED világít meg. Szerintem sötétben is eszméletlenül jól néz ki majd emiatt!

Formabontó ugyan. de a ház falával párhuzamosan beépített mini-ITX alaplap csatlakozóinak kivezetéseit is alul, a ház közepén találod, de ezeket az épp megfelelő magasságú széles talpak miatt kényelmesen elérheted.

Ennyi lett volna a bemutató!

Nagyon remélem, hogy sikerült az érdeklődésed felkeltenem ez iránt a szuper különleges passzív hűtésű ház iránt!

Köszönöm a megtisztelő figyelmed!

2017. 07. 08

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Balogh Tamás
2017.08.07
Ennek a háznak semmi értelme,szellőzése nulla max vga nélküli alaplap+proci kombóra jó. De az ára király !! (100k körül)
Nagy Bence Bendegúz
2017.07.20
de jól néz ki :D
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.