2019. 01. 18

Erre képes a Samsung 1TB 860 QVO

A Samsung nagyrészt annak köszönhetően tölt be vezető szerepet az SSD iparban, hogy nyitottnak mutatkozott a versenyre a 3D flash termékek terén. A gyártó húzóerővé vált SSD téren, és rendszerint a Samsung szabja a standardokat a teljesítmény, minőség és szoftveres támogatás terén. Bár a QLC SSD-k terén nem úttörő szerepet tölt be – az Intel és Micron/Crucial már rendelkeznek saját gyártású QLC SSD-vel -, csak idő kérdése volt, hogy a Samsung is becsatlakozzon.

A 860 QVO a Samsung legújabb, SATA interfésszel és MJX vezérlővel ellátott V4 QLC V-NAND SSD-je. Ezek a komponensek együttes erővel 550/520MB/s szekvenciális olvasási/írási sebességet produkálnak, ami 97,000/89,000 véletlenszerű olvasási/írás IOPS-el párosul. A teljesítmény azonban csak egy része az egyenletnek: a 860 QVO alacsony minőségű QLC flash-t használ, annak érdekében, hogy ezáltal alacsonyabb áron nagyobb kapacitású terméket tegyen elérhetővé vásárlók széles tömegei számára.

2018-ban kezdődött a QLC SSD-k bevezetése, de széles körű elterjedésük csak az idei évben kezdődhet, tehát félig-meddig egy újdonságról van szó. A kritikusok óvatos távolságtartással kezelik ezt a kérdést, amiért a QLC flash eredendően alacsonyabb írási sebességgel és várható élettartammal rendelkezik, mint a legtöbb modern SSD által hahsznált TLC vagy MLC flash. Ennek ellenére a QLC áttörést hozhat az alacsonyabb árszabású nagyobb tárhelyek terén, ami a felhasználó számára remek hír. Ennek kiemelkedő példája az Intel 660p, ami megjelenésekor a legolcsóbb minőségi NVMe tárhely volt. Ezt követően jelent meg a Crucial P1 modellje, hasonlóan alacsony árszabással.

A Samsung 860 QVO megjelenését néhány hónappal ezelőtt leplezte le a cég, majd októberben a Samsung Tech Day után már nevet is lehetett tudni. A bejelentés során röviden bemutatta a 860 QVO-t, valamint érintőlegesen hallhattunk a 980 QVO modellről, amiről egyelőre nem sokat tudni. Mivel más, újonnan megjelenő SSD-k esetében más típusú flash-t használnak, egy egészen színes termékpalettára számíthatunk, közte nagyobb teljesítményű és hosszabb várható élettartamú, valamint olcsóbb és lassabb modellekkel, így előrevetíthető volt, hogy a 980 QVO egy nagyobb teljesítményű modell lesz. A megjelenés várható idejét azonban nem tudni - egyelőre a 860 QVO-t lehet kapni.

A fogyasztói piac számára már korábban elérhetők voltak más NVMe QLC SSD-k, de a QVO 860 az első QLC modell, ami SATA interfésszel rendelkezik. A Samsung igencsak mélyre kellett ásson az elérhető firmware-ek közt és egy sor változtatást kellett eszközöljön, hogy a jóval komplexebb V4 64-rétegű QLC V-NAND esetében az elvárásoknak megfelelően magas teljesítményt hozza. A Samsung a 860 QVO-t - ahogy korábban a 860 és 970 EVO modelleket - Intelligent TurboWrite technológiával látta el. Ez a flash memória egy részét elkülöníti SLC mód futtatására, létrehozva ezáltal egy külön gyorsítótárat, ami a beérkező adatokat elnyeli és elérhetővé teszi nagysebességű műveletek számára.

Valamennyi QVO SSD 6GB statikus írási gyorsítótárral rendelkezik, ami körülményektől függetlenül változatlan. Emellett van nekik – a meghajtó kapacitásától függően - egy további 36-72GB intelligens írás gyorsítótár. Ez az intelligens gyorsítótár dinamikusan növekszik és a meghajtón tárolt adatmennyiségtől függően egyre nagyobb kapacitással üzemel. Ezáltal igen lenyűgöző teljesítményt láthatunk az írási teljesítmény terén - kivéve, ha a meghajtón már nincs ehhez elég szabad hely, mert ekkor az intelligens gyorsítótár nem elérhető, mindössze a statikus 6GB gyorsítótár fog működni. Az 1TB modell esetében az intelligens gyorsítótár akkor kapcsol ki, amikor a meghajtón kevesebb mint 168GB szabad hely van.

A Samsung 860 QVO december 16-án jelent meg, ekkor 1TB, 2TB és 4TB kapacitású modellek váltak elérhetővé. Ezek mindegyike 550/520 MB/s szekvenciális olvasási/írási sebességgel és 97,000/89,000 véletlenszerű olvasás/írás IOPS értékkel rendelkezik.

A QVO a várható élettartam terén jóval magasabb számokat hozott, mint a szintén QLC-t használó Intel 660p és Crucial P1; 1TB-os modell esetében 360TBW (ez a garanciaidőn belül elviselt teljes írásmennyiség), a 4TB-os esetében pedig 1440TBW. Ami viszont kimaradt, az az ötéves jótállás – a Samsung modell ehelyett három éves gyártói garanciát kapott. Ezen nem feltétlen kell meglepődni, hiszen a 860 EVO-nál alacsonyabb kategóriás modellről beszélünk, ami a piacon elérhető olcsóbb SSD-kkel száll versenybe, és ezek többsége 2-3 év gyártói garanciával rendelkezik.

Az SSD-k többségével ellentétben a Samsung 860 QVO AES 256-bit hardveres titkosítással rendelkezik. Ez TCG és Opal 2.0 kompatibilis, emellett támogatja az IEEE1667 specifikációt, ami azt jelenti, hogy használhatjuk Windows BitLockerrel is. A BitLocker igen nagy előnyt jelent, ha olyan módon akarunk elsőrangú adatbiztonságot, hogy az ne a teljesítmény rovására menjen.

Szoftver és kiegészítők

A 860 QVO a Samsung legújabb Magician SSD eszköztárával működik. Ez lehetővé teszi a firmware frissítését, a titkosítási lehetőségek beállítását, az SSD élettartamának nyomon követését és számos más dolgot. A Samsung emellett rendelkezésünkre bocsátja a Data Migration szoftvert, ami lehetővé teszi, hogy a jelenleg használt meghajtóról egy az egyben minden adatot átmásoljunk az újonnan vásárolt SSD-re. Mindkét program ingyenes letölthető a Samsung weboldaláról.

Közelebbi megtekintés

A Samsung QVO standard 2,5”os 7mm-es formátumú, és 6GB/s SATA kábellel csatlakozik. Külső megjelenésében is impozáns, karcsú fémkeretben foglal helyet.

Az 1TB-os modell külső burkolata mögött a létező legkisebb, a 860 Evo esetében is látott PCB-t találjuk. Ezen kap helyet egyetlen SSD vezérlő, DRAM és NAND csomag. A komponensek méretét tekintve a 2,5”-os méret túlzásnak tűnik, de a nagy keret ahhoz szükséges, hogy biztosított legyen a kompatibilitás a ma létező standardokkal.

Ugyanazt az MJX vezérlőt láthatjuk, ami a Samsung EVO és PRO modellekben is helyet kapott, így a legtöbb környezzetben nem lesz probléma a kompatibilitással és stabilitással. A vezérlő az energiahatékonyság érdekében LPDDR4 DRAM-ot is támogat. Mindegyik QVO modell esetében 1MB:1GB a DRAM/flash aránya, ami az 1TB-os esetében 1GB LPDDR4 DRAM csomagot jelent, a 4TB-os modellnél pedig 4GB LPDDR4-et. A használt memória így prémium kategóriába esik, és a DRAM elrendezés egy érdekes tényező ennél a terméknél, mert a legtöbb cég költségcsökkentési szempontok miatt inkább kevesebb DRAM-ot használ. Példának okáért: az Intel 660p modellnél ez 256MB DRAM az 1TB-os modell esetében.

1TB teljesítmény

A Samsung 860 QVO teljesítményének értékelésébe bevehetünk más, igen nagy népszerűségnek örvendő SATA SSD-ket, köztük a Crucial MX500, Toshiba OCZ TR200, WD Blue 3D termékeket, valamint nagytestvérét, a Samsung 860 EVO-t. Ide vehető még az Intel 600p, ami a legolcsóbb QLC-alapú NVMe SSD (és a Crucial QLC P1 SSD-jével azonos teljesítményt nyújt), a valós környezetben teszteléshez pedig helyénvaló idevenni a 960GB-os Intel Optane SSD 905P-t és a 2TB-os WD Blue HDD-t referenciának, mint a piacon elérhető legjobb és leglassabb tárhely opciókat.

PCMark 8 eredmény

A PCMark 8 olyan benchmark, ami a Microsoft Office, Adobe Creative Suite, World of Warcraft és Battlefield 3 együttesét használja arra, hogy valós körülmények közt tesztelje a merevlemezek teljesítményét. A fent említett opciók közül a Samsung 860 QVO itt 5. helyezést kap, átlagosan 219MB/s sávszélességgel. Ez nem azonos a 860 EVO esetében mért adatokkal, de teljesítményében leköröz számos belépő szintű TLC SSD-t, köztük a Toshiba OCZ TR200-t. Az MX500 és WD Blue azonban gyorsabbnak bizonyul.

Játékok, töltőképernyő

A Final Fantasy XIV StormBlood benchmark szintén valós környezetben teszteli a játékok esetében tapasztalható betöltési időt. Ebben a Samsung 860 QVO átlagos teljesítményt hoz: két másodperccel lassabb, mint más, azonos kategóriájú mainstream SSD-k, de 11 másodperccel gyorsabb, mint egy HDD.

ATTO

Az SSD kereskedők által a termékeik szekvenciális teljesítményének mérésére használt ATTO betekintést enged abbba, hogyan kezeli az eszköz a különböző fájlméreteket. A 860 QVO a gyakorlatban könnyedén eléri a gyártó által közölt 550/520 MB/s olvasási/írási sebesség értéket, ami a hasonló kategóriás SATA SSD-k esetében mérhetőnek megfelelő érték. Látványos előnye ezzel szemben egyedül az intel 660p-nek van, ami az NVMe interfésznek köszönhetően 1.8GB/s sebességre képes.

CrystalDiskMark

A CrystalDiskMark szerint a 860 QVO szintén a hasonló kategóriás SSD-knek megfelelő teljesítményt nyújt.

Szekvenciális írási sebesség

A hivatalosan feltüntetett írási adatok azonban csak hozzávetőleges képet adnak a teljesítményről. A legtöbb SSD gyártó egy SLC gyorsítótár puffert használ, ez az SLC programozású flashnek egy kifejezetten gyors területe, ami a beérkező adatokat gyűjti be. Az adatírási sebesség csorbát szenved, amikor a terhelés ezen az SLC gyorsítótáron “túlcsordul”. A 860 QVO esetében az Intelligent TurboWrite 520MB/s írási sebességet tesz lehetővé (egészen 42GB adatmennyiségig), ennek túlterhelése után a fenntartható adatírási sebesség 80MB/s. Persze ugyanez igaz a legfőbb piaci riválisokra, tehát a TR200 és Intel 660p esetében ugyanezt lehet megfigyelni.

Fogyasztás

Az üresjáratban mért fogyasztás egy fontos tényező lehet, különösen, ha laptop számára keresünk új meghajtót. Bizonyos SSD-k sok wattot fogyasztanak terhelés nélkül is, míg más esetben a fogyasztás miliwattokban mérhető. Egy meghajtónak lehet ugyan nagy a terhelés alatti fogyasztása, de a nagyobb teljesítmény pontosan azt segíti elő, hogy minél hamarabb újra üresjáratban legyen, ami végső soron az energiatakarékosságot segíti elő, így érdemes azt megnézni, hogyan teljesít a 860 QVO, amikor nincs nagy terhelés alatt.

Üresjáratban a 860 QVO-nál energiatakarékos üzemmódban 30mW alatti fogyasztás mérhető, ami kifejezetten jó eredmény egy SATA SSD számára. A 860 EVO-hoz képest némileg magasabb a fogyasztása – 50GB adatállomány másolása során ez átlagosan 1.9W, maximum 2.32W.

Összegzés

A Samsung elsősorban azok számára tervezte a 860 QVO-t, akik ahelyett, hogy egyetlen nagy tárhelyet keresnének, inkább egy kisebb SSD-t vennének az operációs rendszer számára, és egy nagyobb HDD-t tárhelynek. Mivel a 860 QVO sorozat 4TB-os modellt is kínál, ez a legtöbb felhasználó igényeit kielégíti.

Összességében ez egy igen jó vételnek mondható, külön hangsúlyt érdemel a gyártási minőség. Felépítését, kinézetét tekintve is esztétikus a 860 QVO - mivel a Samsung nem egy olcsóbb műanyag keretet használt, külsejét tekintve leginkább a high-end tárhelyekhez hasonlítható.

A 860 QVO egy SATA meghajtóhoz mérten elfogadható teljesítményt nyújt. Nem lenyűgözően gyors, de valós környezetben más TLC SSD-khez hasonló teljesítményt nyújt. Bizonyos feladatok esetében nem kiemelkedő a teljesítménye, például nagy fájlok átvitele esetén az Intelligent TurboWrite gyorsítótár "túlcsordulhat", ekkor visszalassul a teljesítmény. Ez a célközönség számára azonban nem probléma – ezen az SSD-n valószínűleg az operációs rendszerünk lesz, valamint a leggyakrabban használt játékok, és a telepítés során zajló nagy adatmozgást követően a mindennapi használatban már kiváló teljesítményt nyújt a 860 QVO. Amennyiben mégis nagyobb teljesítményre van szükségünk, az eggyel magasabb kategóriás modellek az EVO és PRO sorozat tagjai, ebben az esetben ezek közül érdemes választani.

NTG - PCX

2019. 01. 18

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.