2019. 01. 18

Megéri SSD-rõl játszani? WD Green, Kingston A400 és UV500, Samsung 850 EVO és 860 EVO SSD-k tesztje

Megéri SSD-rõl játszani?

Az SSD, vagyis Solid State Drive megjelenése igazi megváltást hozott a PC-s felhasználók számára. Az elmúlt néhány év tanúsága szerint megkerülhetetlen eszközzé vált, hiszen még a kiöregedõ gépösszeállításoknak is látványos lendületet adhat, a mozgó alkatrészekkel mûködõ merevlemezekkel szemben. A folyamatos fejlesztések és a technológia népszerûsége okán, mára a sebesség és élettartam egyaránt olyan ideális állapotot ért el, mely a gyártási költségek csökkenésével egy viszonylag könnyen megfizethetõ hardverré tette, így mára a legtöbb esetben legalább a rendszermeghajtók helyére SSD-k kerülhetnek. A teljesítménynövekedés elõnye hatványozottan érzékelhetõ, ha munkaeszközként tekintünk rájuk, hiszen az írási/olvasási sebesség korábban nem tapasztalt mértékben ugrott meg. De mi a helyzet a játékokkal? Nem ritka, hogy az operációs rendszeren és legfontosabb alkalmazásokon túl, kedvenc szórakoztató szoftvereinket is egy ilyen eszközrõl indítjuk, leredukálva a töltõképernyõk elõtti hosszas várakozási idõt, miközben gépünk zajszintje és fogyasztása is jelentõs mértékben csökkent. A következõ rövid összeállítás, néhány jelenleg a piacon elérhetõ SSD relatív teljesítményét hivatott bemutatni, játékok betöltési idején keresztül.

A videón is megnéznéd, hogyan sikerültek a mérések? A YouTube linket IDE akttintva találod!


Western Digital Green 120gb
(~7500 Ft-tól)

A WD Green igazi kis méregzsák

Tesztünk egyik legkisebb tárhellyel rendelkezõ darabja mindössze 120GB-os, ám egy oprendszert és az általunk preferált programokat kényelmesen kiszolgálja, de ha másodlagos meghajtóként alkalmaznánk, a jelentõsen meghízott AAA kategóriás játékszoftverekbõl is elférhet rajta néhány darab. A Western Digital rendkívül népszerûvé vált megbízható és minden igényt kielégítõ merevlemezes kínálatával, ezt ámasztja alá az is, hogy a merevlemez alapú adattárolók piacán 40% fölötti részesedéssel bír már hosszú ideje. 2016-ban pedig magába olvasztva a memóriakártyák és pendrive-ok gyártása terén élen járó SandDisk-et, WD címke alatt belekezdett az SSD-k gyártásába is. A Green szériás termék belépõszintû modell, megfizethetõsége ellenére jó választás lehet, hiszen nem csak lenyom bármilyen HDD-t, de a tesztünkben szereplõ belépõ kategóriás daraboknál magasabb írási sebességet ígér. SATA 3 csatlakozós, adatírási sebessége 430MB/s, olvasási sebessége 540MB/s.


Kingston UV500 120GB
(~9300 Ft-tól)

Tényleg király

A másik 120GB-os példány az UV500-as. A Kingston-t szintén nem kell bemutatni, hiszen hosszú ideje képviselteti magát a memóriaegységek piacán, legyen szó gépünk DDR memóriakészletérõl, vagy akár egy hétköznapi SD kártyáról. Az írási sebessége papíron a legalacsonyabb, 320MB/s, olvasási sebessége viszont 520/MB/s, amivel nem kell szégyenkeznie, pláne, hogy még mindig 10.000.Ft alatti kategóriában vagyunk.


Kingston A400 240GB
(~11000 Ft-tól)

A memóriám nem a régi

Szintén Kingston, és továbbra is belépõszintû modellrõl beszélhetünk, hiszen írási sebessége a nyers gyártói adatok szerint 350MB másodpercenként, olvasási sebessége azonban 500MB/s SATA3-as csatlakozással. A tárhely duplázódott, így a tesztelt játékok akár egyszerre is elférhetnek rajta, az ár miatt pedig továbbra sem kell fognunk a fejünket, hiszen alig 1000Ft különbséggel kétszer annyi területtel gazdálkodhatunk.


Samsung 850 EVO 500GB
(~45000 Ft-tól)

Felfelé terjeszkedik

Az SSD-k között komoly elismerést vívott ki magának a Samsung, hiszen míg HDD-k esetén nem feltétlenül választjuk elsõként a termékeiket, addig az EVO és PRO szériás SSD-k rendkívül jó tapasztalatokkal gazdagították a felhasználókat. A 3D NAND chipek kifejlesztésével nõtt a gyártási hatékonyság, a városok felépítését alapul véve, az egymás mellett elhelyezkedõ chipek okozta korlátokon túllépve sikerült léterhozni a vertikális felépítést, mellyel új távlatok nyíltak. Tehát az EVO sorozat is olyan újítás volt a Samsung részérõl, mely jobb minõségû termékek elkészítését tette lehetõvé a gyártási költségek csökkentésével. Ezek a termékek kiállták az évek próbáját, strapabírók és kiegyensúlyozott teljesítményükrõl híresek, így jogosan szerepelnek a közép és felsõ kategória kínálatában. Bár itt már jelentõs árnövekedésrõl is beszélhetünk a barátságos belépõ modellekhez viszonyítva, hosszú távon a befektetés kifizetõnek mutatkozott a felhasználók számára. Az emelkedõ tárhely mellett gyorsul az olvasási sebesség is melyet csak a SATA3 fog vissza némileg. Az 500GB-os tárhelyû modell esetében az olvasás 540MB/s, de szorosan ott lohol mögötte írási potenciálja, mely 520MB/s.


Samsung 860 EVO 250GB
(~21000 Ft-tól)
Emeli a tétet

Az EVO sorozat egyel újabb változata a 860-as modell, melybõl egy 250GB-os változatot próbálhattunk ki. A bevált 32rétegû felépítést alkalmazó 3D V-NAND flash technológia továbbfejlesztett változata 64rétegû, és bár a 6GBps sebességre képes SATA3 korlátokat szab a továbbfejlesztett megoldásban rejlõ potenciál teljes kiaknázásának, így is 550MB/s olvasási és 520MB/s írási sebességrõl beszélhetünk.


Samsung 850 EVO 500GB M.2
(~45000 Ft-tól)
Második fokozatba kapcsol


A felsorolás végére hagytuk a 850 EVO M.2-es változatát. Az M.2 csatoló olyan univerzális csatlakozó, mely azon túl, hogy más, a szabványnak megfelelõ bõvítõkártyák befogadására is képes, jelentõs sebességnövekedést kínál, így a SATA3 leváltásával valódi fejlõdést könyvelhetünk el. Az alaplapi foglalatba közvetlenül csatlakozó aprócska lapkák szinte elhomályosítják a zajos és melegedésre hajlamos merevlemezes meghajtók emlékét, de egy újabb ugrással kiiktatták a SATA formátumnál elkerülhetetlen táp- és adatkábel szükségességét is. Az 500GB-os változat olvasási sebessége 540MB/s és 500MB-nyi adat írására képes másodpercenként.


Idõ/töltés


Egy online mérkõzéshez való csatlakozás vagy játékmentéseink betöltése rendkívül hosszúra nyúlhat. A nagy méretû textúrák, és a hatalmas egybefüggõ területek megjelenítéséhez mindig is türelemre volt szükség, de a várakozás frusztráló módon megnõ, ha a tekintélyes adatmennyiség mellé elavult grafikai motor is társul. A Fallout 4 pl. hatalmas bejárható területet és rengeteg karaktert jelenített meg, ám ehhez irreális töltési idõ társult, amit egy SSD hajlamos látványosan redukálni. Az alábbi válogatásban olyan népszerû és széles körben ismert játékok szerepelnek mint a Fortnite vagy a PUBG, de megnéztük a látványos Battlefield 1-et, vagy a sandbox játékok úttörõjének utolsó epizódját, a GTA V-öt.

Hosszú ideje az egyik legnagyobb világsiker a Fortnite Battle Royale, ingyenes és több mint 80 millióan játszanak vele.

Épületes szórakozás

Nem illik megfeledkezni a Player Unknown's Battlegrounds-ról sem, mely bár számtalan technikai problémával küzd, mégiscsak ez az ami a zsánert feltette a térképre, és még most is népszerû. A tapasztalat is azt mutatja, hogy ha idõben akarjuk kezdeni a mérkõzést, jobb ha régi merevlemezünk helyett SSD-re telepítjük, így idõben ugorhatunk ki a repülõbõl.

Vadászat a naplementében


A Batlefield sorozat alatt dolgozó Frostbite Engine évrõl évre szebb. Nincs ez másként a Battlefield 1 esetében sem, ami az elsõ világháború hangulatát igyekszik felidézni és jó néven veszi a támogatást.

Zeppelin, Zeppelout.


Végül a Grand Theft Auto V száll versenybe, ami hatalmas nyílt világával nem csak processzorunkat és videokártyánkat dolgoztatja meg, de háttértárunknak is bõven ad gondolkodni valót.
Szélvédõ? Szellõzõ!


Tesztre fel
Az eredmény már nem is hullámzik, szinte rezeg

Az egyes játékok esetén láthatunk érdekességeket, hiszen volt ahol a különbségek minimálisak voltak, de elõfordult, hogy egy-egy meghajtó nagyon lemaradt a többiekhez képest. A Fortnite-nak sikerült kihasználnia az M.2 csatoló elõnyeit, így 9 másodperc alatt ért célba, nyomában az UV500-zal és a 860EVO-val. A sereghajtó a WD Green lett, amin jó 6 másodperccel késõbb sikerült belépni a mérkõzésbe.

A PUBG-val nincs könnyû dolga a rajongóknak, hiszen játék közben is hajlamos drasztikus sebeségcsökkenést produkálni, egy ismerõsömmel játszva pedig magam is tapasztaltam, hogy míg én már rég a szerveren voltam és csak másodpercvek voltak a kezdésig, õ még mindig a töltõképernyõt figyelte. A legjobb idõt ezúttal a SATA3-as 850EVO futotta, de szorosan mögötte a 860 és az M.2-es EVO, egyaránt 10 másodperc alatt. Az UV500 és A400 11 másodperc körül teljesített, a WD pedig 12 másodperc felett ismét az utolsó lett.

A két Battle Royale móka után, a teszt következõ alanya nagyobb falatnak bizonyult az SSD-k számára. A Battlefield 1 tesztje alatt majdnem duplázódtak a töltési idõk, de képzeljük csak el, hogy merevlemez használatával hogyan alakulnak az itt mért 20-30 másodperc körüli idõk. Az eddigi arányok viszont már rendesen felborulnak a középmezõnyben, hiszen épp csak átlépte a 22 másodpercet az UV500, pár tizedmásodperccel szinte kézenfogva követi az A400. Ezzel a Kingston egyértelmûen megelõzte a mezõnyt, ráadásul az M.2-es EVO konkrétan 33 másodperccel az utolsó helyre került. A 860 legalább beért 30 alatt, a WD pedig végre nem lett utolsó.

Végezetül jöjjön a GTA V, ami a korában leírtakhoz igazodva szintén igényt tart némi gondolkodási idõre, és a BF-hez hasonlóan nagyjából fél percet rabol el az értékes játékidõnkbõl. A viruális város részleteit leggyorsabban a 860EVO-val láthatjuk meg, kerek 28 másodperccel lett elsõ. Ismét jól teljesít a két Kingston, hiszen az A400 érkezéséig pislogni se volt idõnk, ahogy az UV500 se tett nagy kerülõt, ám kettejük közé valahogy be tudott furakodni az M.2-es Samsung, szorosan a 28 másodperc körül tobzódva. A WD ismét nem lett utolsó, hiszen bár alig észrevehetõen, de jobb idõt futott mint a SATA3-as 850EVO.

Mivel játsszunk?


Ami biztos, hogy egy hagyományos merevlemezhez képest bármelyik típus felszabadító élményt nyújt, még a Western Digital Green 120GB-os változata is, ami ezúttal a leggyengébben teljesített, cserébe mindössze 7000 Ft körüli áron beszerezhetõ. A teszt ugyanakkor mégis szolgált meglepetésekkel, a Samsung eszközeitõl például magabiztosabb fellépésre számítottunk. A két 500GB-os 850EVO SATA3 és 850EVO M.2. nem a legolcsóbb eszközök, hiszen bár kifutó terméknek minõsülnek, a 45000Ft körüli induló áruk már nem a belépõszintben gondolkodók választása, esetleg egy kisebb kapacitású, de valamivel gyorsabb modell mint a Samsung 860EVO 250GB jó középutas megoldás lehet. A Kingston pedig kellemes csalódást okozott mindkét modelljével, ami az árérzékeny vásárlóknak érdekes lehet, hiszen nagyjából 10000 Ft körül elérhetõk, igaz az A400 valamivel nagyobb, cserébe lassab írásra képes. A leggkiegyensúlyozottabbnak talán az UV500-at mondanám, 10000 Ft alatti árát is figyelembe véve részünkrõl pirospontot érdemelt.


Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem egy igazi stresszteszt, tehát nem bombáztuk az eszközöket különbözõ írási és olvasási feladatokkal, nem végeztünk adattömörítést vagy hasonlót, ahol valószínûleg a papírformához jobban igazodó eredmények születnének. Azok számára, akik eddig bizonytalanok voltak, hogy játékra is érdemes-e SSD-t választani, reméljük némi bizonysággal szolgáltunk.

2019. 01. 18

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.