Három új processzorral, és új lapkészlettel zárják az évet
Elérkezett a pillanat, az AMD pedig bemutatta, milyen termékekkel készülnek az utolsó negyedévre. Az õszi hardveresõbõl több, egymástól különálló szegmens is részesül, így a felsõ kategóriában otthoni, és céges felhasználásra szánt termékekrõl is lehullott a lepel. A felhasználók többsége valószínûleg a 16 magos Ryzen bejelentését várták a legjobban, ám nem ez volt a bemutató egyetlen érdekessége.
Az eddigi sormintát látva nem éppen váratlan, hogy az AMD az év végén is erõset alakít. Ahogy azt a korábbi bejelentés alapján már sokan várták, bemutatkozott a 16 magos Ryzen 9 3950X, két 7nm-es lapkával a fedélzeten, és napokon belül a forgalmazása is megkezdõdik, 225 000 Ft-os nettó áron. Ha ez nem lenne elég, végre leleplezésre került a Threadripperek következõ generációja is, mely Zen 2 chipekre épül, és új processzorfoglalatot is kap. Az ünnepeket megelõzõ idõszak, kiváló lehetõség az ígéretes termékek értékesítésére. A sikerhez azonban szükséges, hogy a 7nm-es termékeket képviselõ asztali Ryzen, és a munkaállomásokba szánt 3. generációs Threadripper árai is egyaránt megfelelõen alakuljanak, az új TRX40 lapkészlet már csak hab a tortán. Lássuk hát, mit tudunk az AMD újdonságairól.
A 16 magos Ryzen 9 3950X
Nagyot dobbantott az AMD, hiszen nem csak a Threadripper, de az otthoni felhasználásra szánt processzorok is szintet léptek, valódi fejlõdést hozva a piacra, olyasmit, amit sem az AMD, sem az Intel nem mutatott be, már jó hosszú ideje. A 3950X kettõ darab, 7nm-es csíkszélességen gyártott 8 magos chip-et használ, a már megismert PCI-E 4.0 és DDR4 vezérlõket magában foglaló, I/O lapka társaságában. Ezzel tehát asztali fronton is kihasználjuk mind a 16 magot, ám a 3900X-hez képest nem csak a négy plusz magot, de 100Mhz-cel magasabb Turbo frekvenciát is kapunk.
Tehát 16 mag és 32 szál; 3.5Ghz alap és 4.7Ghz turbó órajel; 8MB L2 és 64MB L3 cache, PCI-E 4.0, 16+4+4 szálas elosztásban, mindezt 105 wattos TDP mellett. A 16 magos szörnyeteg továbbra is AM4 foglalattal rendelkezik, ám ez már az a kategória, ahol ajánlott X570 alaplapot választani, mely képes kihasználni a 24 PCI-e 4.0 szálat. Természetesen a több maggal együttesen elérhetõ Turbo órajel maximuma, továbbra is nagyban függ az adott processzortól, illetve a megfelelõ alaplaptól. A fogyasztás is meghaladta azt a határt, amihez megelégedhetnénk a hagyományos gyári hûtõvel. A 105 wattos TDP bizony jelentõsen meg fog ugrani, ha mind a 16 magot munkára fogjuk, és ez már az AMD szerint is az a kategória, ahol a felhasználók vásárolnak, egy nagy teljesítménnyel bíró hûtési megoldást is. A termék dobozában tehát nem találjuk majd a 125 W TDP-re tervezett Wraith Prism hûtõt, a gyártó pedig egy listát tesz közzé a weboldalán, az általa ajánlott hûtõkrõl.
Az AMD szerint ahhoz, hogy a 3950X erejét teljes mértékben kihasználhassuk, alaplapunk számára mindenképp szükséges az 1.0.0.4B verziós AGESA frissítés. Azonban azt is jelezték, hogy egyes partnerek a teljes verzió helyett, egyelõre csak beta verziót tettek elérhetõvé, így vásárlás elõtt mindenképp tájékozódjunk, hogy csökkentsük a hibák lehetõségét. Ha minden klappol, a legütõsebb Ryzen 9 konkrétan 22%-os teljesítménytöbbletet ígér, egy elõzõ generációs Ryzen 5 2700X-hez viszonyítva, 1080p felbontás mellett pedig akár le is körözi az Intel i9-9900K és 9920X processzorokat, de legalábbis szorosan mellettük lesz. Tartalomgyártás és munkafolyamatok esetén, az adott szoftvertõl függõen akár 80%-os fölényt is tapasztalhatunk, az Intel 8 magos nagyágyúival szemben, miközben a Ryzen kevesebb energiát használ a konkurens CPU-hoz képest. A magok száma tehát komolyan megnõtt az otthoni kategóriában, ám ha számunkra több PCI-E szál szükséges, tovább kell lépnünk a legfrissebb 3. generációs Threadripper felé.
Érdekesség, hogy reagálva megváltozott felhasználói igényekre, mostantól az asztali kategóriában is élhetünk azzal a szoftveres megoldással, mellyel szabályozható, és csökkenthetõ processzorunk fogyasztása. Míg az Intel különálló, kifejezetten alacsony fogyasztásra belõtt termékeket dob a piacra, az AMD átugorja ezt a mûveletet, és lehetõvé teszi, hogy 3. generációs Ryzen CPU-k esetén magunk fogjuk vissza a tempót. Ez azt jelenti, hogy 95/105W helyett lehetséges a 65W, a 65W helyett a 45W, a 45W helyett pedig a 35W-os TDP. Az úgynevezett Eco-Mode, az 1.0.0.4-es AGESA frissítéssel válik elérhetõvé, és a korábbiaktól eltérõ módon, szükségtelen lesz a BIOS-ban garázdálkodnunk. A Ryzen Master-ben, néhány kattintással válthatunk a takarékos és ezáltal csöndes, vagy a magasabb fogyasztással járó, teljesítményorientált mûködés között. Hogy a megoldás mennyire lesz kiforrott és rugalmas, az még kérdéses, de reméljük, hogy gondolnak a kevésbé tapasztalt felhasználókra, és megoldják, hogy azok is élhessenek a lehetõséggel, akik nem Windows-t használnak.
32 magig nyújtózik a 3. generációs Threadripper
Mi van a 16 magos Ryzen és a 64 magos Rome platform között? Nos a 24 magos TR 3960X és a 32 magos TR 3970X. Nem kétséges, hogy amikor az AMD arról beszélt, hogy lehagynák az Intelt a HEDT processzorok piacán, akkor komolyan gondolta, az elsõ generáció után most itt a valódi bizonyíték, a Zen 2 mikroarchitektúrára építkezõ Castle Peak. A felosztás ezúttal 4 chip és egy I/O egység a kupak alatt, mindkét esetben maximum 4.5GHz-es Turbo órajellel, és 280 wattos TDP-vel. A logikai szálak ezúttal is a fizikai magok dupláját teszik ki, 128MB L3 cache társaságában, mely a második generációhoz mérve, duplázott mennyiség. A kisebb modell 3.7, a nagyobb 3.8GHz-es alap órajellel bír, ám aki megelégszik az elõzõ generáció teljesítményével, illetve mindenképp alacsonyabb fogyasztást vár el, a korábbi Thredaripper modellek továbbra is elérhetõk maradnak.
Zen 2 architektúrás magok, dupla cache, 64 PCI-E 4.0 szál, négy csatornás DDR4 támogatás, egészen 3200 MHz-ig. Memóriák esetén támogatást az ECC UDIMM kapott, RDIMM és LRDIMM nem lesz használható, azonban akár 32GB-os modulokat is bevethetünk majd. A hamarosan megjelenõ 32GB-os darabokból, akár 8 is megfér majd egymás mellett, így munkaállomásunk összesen 256GB-ból gazdálkodhat. A központi I/O egység, melyhez a 8 magos lapkák mindegyike csatlakozik, az összes PCI-E szál fölött rendelkezik, így az elõzõ generációknál fellépõ memória késleltetési problémák, valószínûleg nem jelentkeznek többé. További típusok érkezésérõl egyelõre nem nyilatkoznak, az árak azonban már ismertek. 24 magért jelenleg nettó 420 000 Ft-ot kell fizetni, aki viszont a maximális 32 magot ostromolná, nagyjából nettó 600 000 Ft-környékén találja a tekintélyes erõvel bíró processzort.
Váratlan újdonság – TRX40 alaplapok érkeznek
Bár erre nem számítottunk, AMD úgy döntött, hogy az új Threadripperek mellé, új foglalatot és vezérlõhidat vezet be. Az sTRX4 foglalat fõként a skálázhatóság, és a PCI-E 4.0 x8 elérhetõsége miatt vált indokolttá, és ezen kívül még legalább egy következõ generációt kiszolgál majd, azonban a gyártó ennél távolabbi terveket nem közölt. Mellé egy 14nm-es TRX40 chipset kerül, mely a korábbi X399 frissített változata. Az AMD elsõként büszkélkedhetett el PCI-Express 4.0-át használó termékeivel, és máris frissítést eszközölt.
Az X570 alaplapokkal PCI-E 4.0 x4 csatlakozásra volt lehetõségünk, ám az új TRX alaplapokon már x8 felel, a még komolyabb sávszélességért. Ez tulajdonképpen a PCI-e 3.0 x16 sebességét nyújtja, így az eddiginél akár négyszer gyorsabb adatmozgást tesz lehetõvé, az arra alkalmas NVME eszközök számára. A gyártó ajánlásai alapján, kifejezetten rugalmas lehet az új alaplapok kialakítása, a 64 sávból nyolcat a TRX40 híd foglal le, a fennmaradó 56 azonban szabadon elosztható. Ami biztos, az a tizenkét USB 3.2 Gen2, a négy USB 2.0, a négy SATA 6Gbps, és az NVMe RAID opció.
Az új termékek forgalmazása november 25-én kezdõdik, és ekkor leplezik le az új alaplapokat is.