2018. 10. 29

Két rém egy házban - RTX2070 és GTX1080 összehasonlító teszt.

Az alábbi összehasonlításban szereplő konfigurációt vásárlónk rendelése alapján állítottuk össze, majd két videokártyát teszteltünk, melyik teljesít jobban ugyanazon feltételek mellett. Az MSI RTX 2070 modellje némileg jobban teljesített, mint a Palit GTX 1080, de több esetben is holtverseny alakult ki.

A PCX Ryzen N627 2700X/RTX2070 számítógép és a PCX Ryzen N628 2700X/GTX1080 számítógép közös összetevő alkatrészei:

Gigabyte GA-B450 AORUS PRO alaplap

AMD Ryzen 7 2700X YD270XBGAFBOX processzor

Kingston 2x8GB DDR4 3200MHz HyperX Fury Black HX432C18FB2K2/16 memória

Samsung 250GB 970 EVO MZ-V7E250BW M.2 PCIe SSD meghajtó

Toshiba 1TB 64MB HDWD110UZSVA merevlemez

Spirit of Gamer ROGUE 3 Red fekete-piros ablakos számítógépház

2X Spirit of Gamer SOG-SW12RE AIRFLOW 12cm piros rendszer hűtő

Az összehasonlított videokártyák:

MSI RTX2070 8GB GDDR6 ARMOR 8G OC videokártya

Palit GTX1080 8GB GDDR5X NEB1080015P2D videokártya

PCX Ryzen N628 2700X/GTX1080 számítógép és PCX Ryzen N627 2700X/RTX2070 számítógép

AMD Ryzen 7 2700X YD270XBGAFBOX processzor

Az AMD Ryzen 2700X esetében egy sor új tartozékkal bővítették a Zen+ architektúrát, az első generációs Ryzen processzorokhoz képest 15%-kal jobb teljesítményt nyújt játékok terén. Ez a processzor már 12nm-es technológiával készült, így az AMD magasabb órajelet tudott elérni az eredeti Zen Core dizájnhoz képest. L1, L2 és L3 gyorsítótár esetében 13, 34 és 16 százalékkal csökkent a késleltetés.

A nyolcmagos, tizenhat szálas processzor alap órajele 3,7 GHz, legmagasabb elérhető boost órajele 4,3 GHz. A TDP érték 10 Wattal javult az előző sorozathoz képest, így a fogyasztása 105W.

A Ryzen 7 2700X-et Wraith Prism LED-es hűtővel látták el. Ez egyrészt nagyon impozáns, kivilágításával hangulatosabbá teszi a gép megjelenését. Másrészt a felépítése miatt kiemelkedő teljesítményt nyújt; négy, a processszorral közvetlen érintkező réz hűtőcső gondoskodik a hőelvezetésről, emellett gyárilag kent hűtőpasztával érkezik. Terhelés nélkül 31 fokot mérhetünk rajta, terheléssel 4GHz körül futtatva legfeljebb 85 fokra melegedhet fel, gyárilag állított hőprofil alapján ez még nem fogja vissza a teljesítményt.

A Ryzen 2700X DDR4 típusú memóriát tud kezelni, beépíthetőségét tekintve PCIe 3.0 x16 csatlakozással rendelkezik és AM4 foglalatba illeszthető.

MSI RTX2070 8GB GDDR6 ARMOR 8G OC videokártya és Palit GTX1080 8GB GDDR5X NEB1080015P2D videokártya

Az MSI RTX 2070 videokártya beépíthetősége némileg eltér a Palit GTX 1080-étól. Három DisplayPort 1.4, egy HDMI 2.0b és egy C-típusú USB csatlakozó található rajta, emellett 8-pines és 6-pines tápcsatlakozó. A második kártya esetében a DP és HDMI csatlakozás ezzel megegyező, viszont rendelkezik Dual-Link DVI-D csatlakozással, de nincs rajta USB C és 6-pines tápcsatlakozó.

Mindkét videokártya esetében 8GB a beépített memória, ám a típusa eltérő; az MSI kártya GDDR6 memóriát használ, míg a Palit GDDR5X típusút. A két videokártya esetében a boost órajel szinte megegyező, míg az MSI esetében az alap órajel 1410MHz, a Palit GTX 1080-nál ez 1607MHz. A memória órajel 14000MHz az MSI és 10000MHz a Palit videokártyánál.


Az MSI és a Palit modellek hűtésében nincs lényegi eltérés, abban az értelemben, hogy mindkettő aktív hűtéssel és két ventilátorral rendelkezik. Különbség, hogy az MSI videokártya esetében tradicionális és a levegőáram elosztását célzó ventilátorlapátok működnek együtt, míg a Palit videokártyánál két ellentétes forgásirányú ventilátor végzi a hűtést.

Mindkét videokártya DirectX 12 és OpenGL 4.5 támogatással rendelkezik.

Kingston 2x8GB DDR4 3200MHz HyperX Fury Black HX432C18FB2K2/16 memória

A HyperX Fury DDR4 megjelenésekor arról vált híressé, hogy érzékeli a rendszer komponenseit és automatikusan overclockolja magát a legmagasabb engedélyezett frekvenciára, egészen 3466 MHz-ig. Ezzel a memóriakártyával tehát nincs probléma, ha ki akarjuk belőle hozni a maximumot, abszolút Plug N Play módon máris overclockolja magát, ezzel jelentősen feljavítva a játékélményt, legyen szó akár FPS-ről, akár MMO játékokról, de a videoszerkesztés terén is hasznunkra válik ez a tulajdonság.

Ebbe a konfigurációba 3200 MHz órajelű modulokat építetünk. Ezek CL 18 időzítéssel rendelkeznek, és 1.2V feszültségre van szükségük a célsebesség eléréséhez. A beépített memóriakártyák összkapacitása 16 GB.

Spirit of Gamer ROGUE 3 Red fekete-piros ablakos számítógépház

Ez a konfiguráció egy vörös Spirit of Gamer ROGUE 3 számítógépházban került összeállításra. ATX formátumú gépház, amibe legfeljebb 400mm-es videokártya és 163mm-es processzorhűtő szerelhető. Összesen 7 bővítőhely áll rendelkezésre. Gyárilag tartozék két HDD dokkoló, emellett 3 SSD is beszerelhető. Gyárilag szerelve elöl és hátul 120mm-es ventilátorokat kapunk, ezek RGB világítással vannak ellátva. A megvilágítás igen látványos az edzett üveg oldalfalon keresztül, a ház kialakításának köszönhetően a gépalkatrészek többségét megvilággítva láthatjuk. Az előlapon két USB 3.0 és audió/mikrofon csatlakozót találhatunk.

A videokártyákat a szokásos tesztprogramok és játékok alatt teszteltük, maximális beállítások és Full HD felbontás mellett.

Az elért eredmények diagramon ábrázolva:

A PCX Ryzen N627 2700X/RTX2070 számítógépet és a PCX Ryzen N628 2700X/GTX1080 számítógépet megtalálod a PCX számítógépek között és a “Konfigurálom” gombra kattintva tetszés szerint át is alakíthatod. Ha az alapoktól szeretnéd újra tervezni a számítógépedet, használd a gépösszerakót!

2018. 10. 29

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.