2019. 05. 16

Minden amit a RAM-ról tudni érdemes 2. rész

Az elkövetkező sorokban jobban beleássuk magunkat a ma ismert memóriák összességébe. Megismerjük hogyan is kell kiszámolni egy memória sebességét, milyen összefüggésben áll a memória az AMD és Intel processzorokkal, és milyen darabok találhatóak meg kínálatunkban.




Kezdjük is talán a legfontosabb kérdéssel, azaz hogyan számolható ki az általunk kiválasztott memória sebessége? Erre egy első ránézésre talán nehézkesnek tűnő képlet lesz a segítségünkre, amit a példa megfejtése után szerintem már mindenki érteni fog. A képlet a következő:

1000 / (a memória órajele / 2) = „X”,

„X” * „a memória időzítése” = „Y”

„Y” = A memória sebessége nanoszekundumban, jelzése „ns”.

 

Vegyünk példának egy 3000 Mhz-s órajelű memóriát CL16-s időzítéssel:


1000 / (3000 /2) = 0,66

0,66 * 16 = 10,66 ns


Mit is jelent ez számunkra? Ez a memória 10,66 nanoszekundum alatt képes válaszolni a processzor által kiadott parancsokra.
Persze jobban belegondolva ez a szám iszonyatosan kicsinek tűnik, azonban az adatok kezelésénél rengeteget jelenthet akár 1-2 tizednyi nanoszekundum eltérés is.





Milyen processzornál fontosabb odafigyelni a memória kiválasztásánál?

Egyértelmű hogy az AMD processzorok (ZEN architektúra, Ryzen termékcsalád) Infinity Fabric-ra épülő darabjainál a legfontosabb kiválasztani a megfelelő memóriákat. Az Infinity Fabric összefoglalva a processzorban található magok közti kommunikációt szolgálja, és minél nagyobb órajelen dolgozik, annál gyorsabban tudja végrehajtani a feladatokat. Az Infinity Fabric órajele megegyezik az alaplapra helyezett memóriájával. Tehát például ha egy 2666 Mhz-s RAM-ot használunk egy Ryzen 5 2600 mellé, akkor a processzorunk Infinity Fabric-ja is 2666 Mhz-en fogja továbbítani az adatokat.

 


Ez azt jelenti, hogy az Intel processzoroknál nem számít a memória kapacitása, órajele és időzítése?

Természetesen nem, azonban az AMD-s oldalon jóval nagyobb teljesítménybéli különbségek tapasztalhatók a megfelelő memória kiválasztásával. Intel processzoroknál ez a teljesítmény béli különbség kevésbé észrevehető, azonban nagyobb órajellel, és jobb időzítéssel itt is érhetünk el szemmel látható javulást.





Hallottál már a B-die-ról és társairól? Nem? Akkor most megismerkedhetsz velük is.

Bár a RAM-ok gyártóiból egyre több jelenik meg a világban, azonban a hozzájuk szükséges chipek gyártóiból összesen 3 db van a világon. Ez a három a Samsung, az SK Hynix, és a Micron. Nem szeretnék nagyon belemenni a gyártók sajátosságaiba, csak egy két dolgot kiemelni. Aki AMD-s processzorral rendelkezik, vagy a jövőben azt szeretne vásárolni, annak javaslom (aki pedig szeretné „tuningolni” azoknak főleg), hogy azokat a memóriákat keresse, amik Samsung B-Die chipekkel lettek szerelve. Ezek a chipek a legjobb minőségűek jelenleg, ezért ezeknek az ára is a legmagasabb. Ezeket a https://benzhaomin.github.io/bdiefinder/ weboldalon lehet talán a legkönnyebben megtalálni. Itt kiválasztva a gyártót, az órajelet, időzítést, és kapacitást, elég egyszerűen leszűkíthetjük a keresést. A gyártói számra rákeresve pedig már válogathatunk is az áruházak között. Sokszor a gyártói szám vége más betűkkel végződik, azonban ez nem mindig jelenti azt, hogy nem a jó memóriát találtunk meg, ugyanis a gyártók a színbeli eltéréseket jelölik különböző betűk kombinációjával. Fel kell készülni arra, hogy ezek a RAM-ok hamarosan elfogynak a piacról, ugyanis a Samsung hivatalosan bejelentette a B-die chipek gyártásának leállítását. A helyére érkező A-die névre hallgató chipekről még nem igazán tudni érdemi információt.

Persze ez nem azt jelenti, hogy ha nem B-die chipekkel szerelt memóriát veszünk, akkor az már nem fog működni, azonban előfordulhat, hogy nem a rájuk írt sebességet fogják produkálni, esetleg csak akkor fogják hozni azt, ha manuálisan állítjuk be őket, ami nem kis feladatnak számít.

 

A másik információ az SK Hynix gyártó oldalához tartozik, akik bejelentették, hogy még 2019 második felében piacra dobják a DDR5-s memória moduljaikat. Az új RAM-ok majdnem kétszeres adatátviteli sebességet ígérnek elődjeikhez képest. A gyártó véleménye szerint 2020-ban nagyjából a piac 25%-t fogja lefedni az új generációs memória, míg 2021-ben már a 44%-át.





Mi az előnye, ha a memóriákat párban vásároljuk?

Sok esetben láthatjuk, hogy a memóriákat párban úgynevezett „Kit”-ben vásárolhatjuk meg. Nagyon fontos, hogyha már rendelkezünk egy memóriával, próbáljuk meg azonos gyártói számmal rendelkező memóriát vásárolni, ugyanis ha másik memóriát választunk mellé sok gondot okozhatunk saját magunknak. Ha mégis úgy döntünk, ((vagy már esetleg nem kapunk)) hogy másik RAM-ot vásárolunk, erősen ajánlott azonos kapacitású, órajelű, időzítésű, és feszültségű modult választani. Ugyanis például ha egy 2666 MHz-s memória mellé beteszünk egy 3200 MHz-eset, akkor az alaplapunk automatikusan lehúzza a nagyobb órajelű memóriát a kisebbel megegyezőre. Előfordulhat az is, hogy a két memória modul nem igazán „kedveli” egymást, és akár „kék halált”, és egyéb hibákat produkál.

 


Miért ne vegyek egy 16 GB-s kapacitású memóriát két 8Gb-s helyett?

A válasz egyszerű. Ha az egy modulos memóriát választod, máris kidobtad a memóriád sávszélességének felét.





Mi a szerepe az alaplapnak a memóriáknál?

A számítógépünk kiválasztása előtt érdemes jól átnézni az alaplapunk adta lehetőségeket, ugyanis vannak olyan alaplapok, amik szabályozzák a memóriánk maximális órajelét, amit csak manuálisan lehet feloldani. Vannak olyan alaplapok, amik támogatják az Intel XMP profillal ellátott memóriákat, ami röviden annyit tesz, hogy egy gombnyomással a BIOS-ban az alaplap beállítja a memória által megadott óra jelet és időzítéséket. Megtalálhatóak olyan alaplapok is, amik ugyanezt a profilt támogatják AMD processzorok esetében is, vagy az AMD-s megfelelőjét, az AMP-t. Ezek hiányában, ha maximálisan szeretnénk kihasználni a memóriánkat, lehetséges, hogy kézzel kell beállítanunk azt. Itt megjegyezném, hogy érdemes megnézni a RAM magasságát is, ugyanis vannak olyan esetek, amikor egy memória nem fér el a processzor hűtőjétől.




Nézzük hát, milyen memóriák szerepelnek a kínálatunkban, amik megfelelnek a fenti sorok követelményeinek:



  • G.Skill Trident Z 2x8GB DDR4 3000 MHz F4-3000C14D-16GTZ Memória





    Habár a hűtőborda nem biztos, hogy elnyeri mindenki tetszését, ez a memória a kis időzítéssel, és a 3000 MHz-s órajelével igencsak megállja a helyét jelenleg a piacon. A tesztek alatt megbízható működést biztosított akár nagyobb feszültség, megnövelt órajel és szűkebb időzítéseknél is, persze ezek növelését mindenkinek csak saját felelősségre ajánljuk. Ez a memória rendelkezik az Intel XMP profillal.



  • Corsair 2x8GB DDR4 3600 MHz Vengeance RGB CMR16GX4M2C3600C18 és CMR16GX4M2C3600C18W Memória



    Ha valakinek üvegfalú számítógépháza van, legyen az fekete vagy fehér színű, ez a memória biztos, hogy jól mutat benne. Elsőre talán robusztusnak tűnhet, azonban az RGB-s világítással már kellemes látványt biztosít. Bár az időzítése kicsit magas, az órajel nagysága kompenzálja azt, és természetesen ez is rendelkezik XMP profillal, a gyors és egyszerű használathoz.



  • Kingston HyperX Predator 2x8GB DDR4 3600 MHz HX436C17PB3K2/16 Memória





    Ez a HyperX Predator hűtőbordával ellátott modul egy fokkal egyszerűbb, de egymás mellett elhelyezve mégis modern látványt nyújt. A magasabb órajel mellé itt is magasabb időzítés társul, azonban ennél a memóriánál is rendelkezésünkre áll az XMP profil, hogy a legegyszerűbben beállíthassuk a memóriáinkat.



  • G.Skill 2x8GB DDR4 3200MHz F4-3200C16D-16GTZR Trident Z RGB memória






    Ha azon találod magad, hogy ez a memória nincs rajta a „B-die”-os memóriák listáján, akkor helyes úton jársz. Ez a memória azért foglal itt helyet, mert egyedi és jól kinéző külseje mellett, megbízhatóan és egyszerűen teljesíti a leírt teljesítményt az XMP profillal, jó ár/érték aránnyal együtt. Természetesen ennél a memóriánál már kevésbé ajánlott bármiféle „tuning” próbálkozás, azonban az alap teljesítménye teljesen megfelel a mai elvárásoknak.


  • Corsair 2x8GB DDR4 3000MHz Vengeance LPX Black CMK16GX4M2B3000C15

    Az előző memóriához hasonlóan, ez sem „B-die” chipekkel szerelt, azonban kedvező ára és mégis jó teljesítménye miatt került ide. Hűtőbordája letisztult, kiváló hűtést biztosító, jól kinéző darab. XMP Profillal hozza a megfelelő értékeket.

 

Remélem sok hasznos információval lettél gazdagabb a cikkek által, és könnyebben megtalálod a számodra megfelelő memóriát.

DM-PCX

2019. 05. 16

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.