2019. 05. 10

Minden amit a RAM-ról tudni érdemes 1. rész

A rendszermemória napjainkban, azaz a RAM-ok világa.

Sokakban felmerülhet az a kérdés, hogy mi is az a RAM, azaz "random acces memory" magyarul, a közvetlen hozzáférésű memória. Napjainkban rengeteg félével és fajtával találkozhatunk foglalattól, órajelen át, a memória méretéig, gyártók soraival kell szembenéznünk. Mitől jobb egy memória a másiknál? Milyen processzorokhoz milyen memória passzol? Mire érdemes odafigyelni memóriák vásárlásánál? Ez a cikksorozat arra hivatott hogy megpróbáljuk összefoglalni ezekre a kérdésekre a választ. 

Kezdjük talán az alapoknál, mi az a RAM, és milyen feladatot lát el? A RAM a számítógépünk elsődleges memóriája, ez tárolja az összes olyan adatot és programot amit a processzornak végre kell hajtania, azonban csak addig képes eltárolni őket, amíg feszültség alatt van a számítógép, áramtalanításakor az összes adat elveszik belőle. A neve abból ered, hogy bármelyik memóriachip részében is helyezkedik el a keresett adat, ugyanannyi idő alatt lekérhető függetlenül az elhelyezkedéstől. A RAM mellett még egy rendszermemória megtalálható, mégpedig a processzornál, ez pedig a "cache" azaz a gyorsítótár.


SIMM


A memória alapja egy NYÁK-lap. Ezek külső burkolatokkal, érintkezőkkel vannak ellátva, amik lehetnek DIMM, SIMM vagy SO DIMM típusúak. A SIMM a 80-s évek elején jelent meg a piacon, és egészen a 90-s évek végéig jelen volt, azonban a DIMM modulok megjelenésével elvesztette jelentőségét. Mi a különbség a kettő között? A SIMM ( = "single in-line memory module") mind a két oldalán redundás érintkezők vannak és csupán 32 bites adatcsatornával rendelkezik, míg a DIMM (( = "dual in-line memory module" )) mindkét oldalán különböző érintkezők helyezkednek el, és adatcsatornája 64 bites. Ez az Intel 64 bites sínszélességgel  gyártott processzorainak megjelenésével egyértelműen a DIMM modulok használatát helyezte előnybe a 2000-es évek elején. Napjainkban is ezeket a foglalatokat használjuk személyes és szervergépeinkben. A SO DIMM ((="small outline dual in-line memory module")) ennek az érintkezőnek a kisebb méretű változata, nagyjából méretében a fele. Ezeket főleg olyan területeken használják ahol limitált a hely a memóriáknak, például laptopoknál, notebookoknál, kis méretű számítógépeknél, nagyobb irodai nyomtatóknál, routereknél. Napjainkban a memóriák nagy része hűtőbordával szerelt, ami nevéből eredően a memória melegedésének csökkentését szolgálja. Ezeknek rengeteg változata létezik, különböző színű, akár RGB-s darabokkal is találkozhatunk.

SODIMM memória

A lapokon továbbá megtalálható több darab memóriachip, amelyek apró cellákra vannak osztva, ebben tárolva az adatokat. A processzor a memóriavezérlőegység segítségével ezekből a cellákból kéri le az információt, azonban ez időbe kerül. Ezt az időt nevezzük késleltetési értéknek (= "Column Access Strobe (CAS) latency" ), memóriák nevében "CL" és egy érték mutatja, például: CL16. Egy memória sebességét nagyban befolyásolhatja a késleltetési érték.



A memóriát két nagy típusra tudjuk bontani:
A statikus RAM-ra (SRAM "Static Random Access Memory") és a dinamikus RAM-ra (DRAM "Dynamic Random Access Memory").
A statikus memóriánál egy memória cellát egy két állapotú tároló alkot, több tranzisztorral szerelve. Sebessége jóval nagyobb a DRAM moduloknál, azonban jóval drágább kivitelezni, ezért alkalmazzák főleg a már feljebb említett gyorsítótáraknál. A dinamikus memóriánál egy memória cellán egy kondenzátor és egy tranzisztor található. A DRAM-ok elterjedését főleg az olcsósága és a kisebb mérete növelte.

SIMM

Lassan el is érünk a ma használt memóriaszabványig, a DDR SDRAM ("double data rate SDRAM")  kétszeres átviteli sebességű memóriákig. Ennek két verziója van. Az egyik amit rendszer memóriának, a másik pedig amit grafikus memóriának használunk. Ebben a cikkben csak az elsővel fogunk foglalkozni. Elnevezése arra utal, hogy egy azonos órajelű SDRAM-hoz képest kétszer annyi sávszélességgel rendelkezik. Ezt az órajelek és az időzítések szigorú szabályozásával éri el. Első változatát 2000-ben jelentették be, ezt nevezték DDR SDRAM-nak, azonban mára már DDR1-nek nevezzük legtöbbször. Az évek során egyre nagyobb órajellel, sávszélességgel, és egyre szorosabb időzítésekkel látták el ezeket a memóriákat. A legutolsó változatot 2014-ben kezdték el forgalmazni DDR4-s jelzéssel. Ezek a modulok a DDR3-ssal szemben kisebb fogyasztással azonban jóval nagyobb memória mérettel rendelkeznek.

DRR4 Trident

Tehát amellett hogy megtudtuk, hogy az időzítés fontos tényező egy memória kiválasztásánál, mit kell még figyelembe vennünk? A DDR4-s memóriák 4, 8 és 16 gigabyte-os méretekben jelentek meg. Napjainkban egy játékra használt PC-nek ajánlott legalább 16 gigabyte memóriával rendelkeznie. Azok akik valamilyen nagyobb erőforrás igényű munkára használják a számítógépüket (Például: videóvágás, 3d-s vizualizáció), ajánlott ennél több memóriát beszerezni. A másik fontos tényező a memóriák órajele. A nevéből adódóan ("double date rate") a memóriáknál az effektív órajelet szokás megjelölni, nem pedig a ténylegeset. Például egy 3200 MHz-es memóriánál az effektív órajel a 3200, viszont a tényleges órajele "csak" 1600 MHz. DDR4-s memóriák esetében 1600-4000 MHz-s effektív órajellel rendelkező memóriákról beszélhetünk.  A memória órajele és időzítése adja meg a tényleges sávszélességet, ezért fontos a minél kisebb időzítésű, azonban minél nagyobb órajelű memóriák kiválasztása.

Ha szeretnéd jobban megismerni a memóriák kínálatát napjainkban, érdekel a következő generáció jelenlegi állása, esetleg vásárlás előtt állsz, javaslom olvasd el az elkövetkező cikkünket ezzel kapcsolatban.

DM-PCX

2019. 05. 10

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Schellenberger László
2020.05.02
Köszönöm, a cikk egy két dolgot rendbe tett a fejemben.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.