2018. 09. 09

Processzorhűtés mesterfokon - Cooler Master MasterLiquid ML240R áttekintés

Létezik egy olyan processzorhűtő, ami kicsi, nagy teljesítményű, és olcsóbb, mint az általa lekörözött piaci vetélytársak. Sokan nem is gondolják, mekkora jelentősége van a megfelelő processzorhűtő megtalálásának, ezért érdemes végiggondolni, mekkora különbségek vannak ezen a téren is. A Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB olyan teljesítményt nyújt, ami a nagyobb, 360-as vízhűtések számára is kihívást jelent, de mindezt kisebb, elérhetőbb kiszerelésben teszi.

Specifikációk

Jellemzők

Közvetlen összehasonlításban a MasterLiquid ML240R RGB hőkezelése jobb számokat mutat, mint a nála nagyobb Raijintek Orcus 360 AIO, ami önmagában is figyelemre méltó; a ML240R RGB mintegy 8-10 ezer forinttal olcsóbb, kevesebbet fogyaszt, de jobban teljesít, így nem nehéz előnyben részesíteni nagyobb hűtőrendszerekkel szemben.

Miközben a legtöbb Intel és AMD processzor foglalathoz hozzátartozik a szerelési hardver, a MasterLiquid ML240R RGB csak a modernebb CPU-kat támogatja. A ventilátor és vízhűtés kontrollal a Cooler Master az alaplap csatlakozási lehetőségeire épít, emellett felhasználói kontrollra ahelyett, hogy a cég saját szoftvert adna ki a hűtés minden aspektusának kezelésére.

A felhasználó választhat, hogy az alaplap 4-pines RGB felületére kapcsolja a hűtést, vagy a mellékelt Cooler Master RGB világításvezérlőre. Az RGB vezérlő alaplapra kapcsolódása 9-pines csatlakozóval vagy USB apa segítségével fizikailag lehetséges, de a mellékelt dokumentáció nem ad semmilyen információt arról, milyen szoftvert lehet használni ehhez a kapcsolódási módhoz.

A MasterLiquid ML240R RGB pumpa fedele egy eltávolítható, matt fekete, domború fedél, ami a Cooler Master logó átlátszatlan változatát mutatja. A fedél el is fordítható, hogy a beszerelés orientációjának megfelelő legyen. A hűtőcsövek 90 fokos szögben, forgatható szerelvényen át lépnek be a dobozba és hagyják el azt, és a tömlő teljes hosszában fekete nejlonba van burkolva, hőszigeteléssel van lezárva.

Az ML240R alapja nagy hasznát látja egy oldalirányban hántolt rézlemeznek, ami a pumpa házába van süllyesztve. Az integrált beépítőkeretek azt is lehetővé teszik, hogy a felhasználó kicserélje a megfelelő rögzítőlemezt, ezáltal teljes hosszában garantálva a megfelelő stabil rögzítést.

A 12-csöves, 240 mm-es alumínium hűtőt kettős RGB MF120R ARGB ventilátor hűti, ami LED-enként egyénileg kontrollált modulokat használ, hogy egyöntetű működés helyett lehetővé tegye a “hullámok”, “ciklusok” és más effektek használatát. A 120 mm-es ventilátorok 2000 RPM-ig tudnak felgyorsulni, és 4-pines PWM-mel, RGB kábellel egyaránt rendelkeznek.

A 16,7 milliós színösszetétel (pontosan: 16.777.216) kizárólag az alaplap RGB integrációval lehetséges. Ugyanakkor, kompatibilis alaplap nélkül is lehetséges az előredefiniált világítássémák használata az ML240R-hez kapott vezérlő segítségével.

A beépítés során azonban óvatosan kell eljárni: bár a hosszabbítókábelek egy részében vannak a csatlakozásra allkalmas pinek, a vezérlőegység és a ventilátor közti kapcsolatok többsége elég laza, és pusztán a kábel súlya is elegendő ahhoz, hogy amiatt leoldódjon a kábel. A processzorhűtőkhöz használt RGB csatlakozók rendszerint vékonyabb kábelt és nagyobb, robusztus csatlakozófejet használnak.

A gyártó részéről egy kifejezetten elegáns megoldás, hogy a lecsatolható előlap lehetővé teszi a pumpa megfelelő orientációjú beépítését, olyan módon, hogy továbbra is látható maradjon a Cooler Master logó. Mikor beszereljük a MasterLiquid ML240R-t, hirtelen annyira kézenfekvőnek tűnik ez a megoldás, hogy nem is értjük, más gyártók miért nem alkalmazzák ugyanezt a felépítést. Ameddig nem kezdik el teljesen interaktív LCD kijelzőkkel elllátni az AIO hűtőrendszereket, valószínűleg ez marad a legjobb módja annak, hogy a logó beszerelés után is látható maradjon.

Teszteredmények, következtetés

Az előzetes hűtőtesztek alapján egy szemléletes táblázatban össze lehet foglalni, hogyan teljesít a MasterLiquid ML240R RGB más, azonos kategóriába sorolható aktív hűtésekkel szemben. Az NZXT Kraken M22, a Raijintek Orcus 360, és az Enermax LIQFUSION 240 RGB összehasonlítása a következő eredményeket hozza.

A hőprofilokat tekintve azt láthatjuk, hogy a Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB némileg lemarad a Raijintek Orcus 360-hoz képest, de ez a lemaradás mindössze egy tized fokot jelent. Bár ez minimálisnak tűnik, az ML240R RGB ezt az eredményt 33%-kal kisebb hűtővel és eggyel kevesebb ventilátorral éri el.

Az ML240R RGB-n található 120mm-es ventilátorokat úgy hirdetik, hogy 2000 RPM +/-10%-os sebességre tudnak gyorsulni, a gyakorlatban azonban az átlagos sebességnél jobb eredményt érnek el, kicsivel 2100 RPM felett teljesítenek, ezzel az összehasonlításban szereplő termékek közt a leggyorsabbnak számítanak. A magas rotációs sebesség azonban magasabb decibel értékkel is jár.

A 100%-os ventilátorsebesség mellett mért 5 decibeles különbségek igen éles versenyt mutatnak. Bár a MasterLiquid ML240R RGB ventilátorai mutatják a legjobb értéket sebesség terén, nem jutottak első helyre a mért zajszint terén. Igaz, azt hozzá kell tenni, hogy az összehasonlításban szereplő “leghangosabb” opció, az Enermax LIQFUSION 240 sem csap akkora zajt, hogy egy csendes könyvtári beszélgetést megzavarjon, így pusztán mért értékekről beszélhetünk.

A közel hallhatatlan "zaj" és a mindösssze néhány decibel különbség önmagáért beszél, ezek közül a Raijintek Orcus 360 tud jobb eredményt hozni, de kizárólag a nagyobb hűtőtestnek és lassabb ventilátornak köszönhetően.

A teljesítményt összesítő táblázatok pedig némi betekintést engednek abba, hogyan alakul a hűtési kapacitás a termék árához és a teljes összehasonlítási csoport átlagárához képest. A Cooler Master MasterLiquid és az Enermax LIQFUSION 240 ára nagyon hasonló, ennél némileg olcsóbb az NZXT Kraken M22 és a Raijintek Orcus 360.

FLIR One Pro mérőeszköz segítségével kapott hőkép terén szintén apró különbségek mutatkoznak a pumpa körül és hűtőcsöveknél a teljes- és félsebességű működés során. Külön érdekesség, hogy 100%-os rotációs sebességnél maga a ventilátor is további hőt termel.

A MasterLiquid ML240R RGB esetében a Cooler Master egy 240mm-es AIO hűtőberendezést kínál, ami felveti azt a kérdést, hogy akár egy overclockolt, magas TDP értékű processzor esetében is indokolt-e egyáltalán egy 360mm-es hűtő. Ez a processzorhűtő láthatóan jobban teljesít, mint nagyobb piaci vetélytársai, rááadásul kisebb, megfizethetőbb kiszerelésben teszi mindezt, emiatt ideális választás bármilyen mainstream gépösszeállításba.

NTG - PCX

2018. 09. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.