2019. 05. 09

Ez az egyik legkisebb ATX gépház: MasterBox Q500L

A kompakt asztali gépházak világában gyakran kell túl nagy áldozatot hozni a helytakarékosság érdekében. Az esetek többségében a kisebb hely nagyobb hővel jár, emellett romlik a hozzáférhetőség és kisebb a választási lehetőség a beszerelhető komponensek esetében. Nem ez a helyzet a Cooler Master MasterBox Q500L ATX gépházával, ebbe mindent beszerelhetünk, amire egy költséghatékony gamer rendszerben szükség lehet.

A Cooler Master MasterBox Q500L 386 x 230 x 381mm mérete mellett mindössze 3.81kg súlyú, kívül-belül fekete acél- és műanyag konstrukció, hat oldalából három szellőzőnyílásokkal rendelkezik. A fedlap egészét egy perforált fém panel borítja, ezen mágneses szűrőfelület található és rögzítőfelületet képez két 120mm-es vagy 140mm-es ventilátor számára. Az elő- és hátlap egyaránt ehhez a felülethez hasonlatos.

A szabadon pozicionálható I/O panel két USB 3.0 porttal, fejhallgató és mikrofon csatlakozóval rendelkezik, emellett itt található a merevlemez aktivitását jelző LED-es indikátor, valamint ki-be kapcsoló és reset gomb. Ez a panel felhasználói igényektől függően több helyre is átszerelhető (fent, oldalt és legalul).

Az áttetsző oldallapot fém hüvelykszorítók tartják. A másik oldal fémlapját gumiborítású fém hüvelykszorítókkal rögzítették, ezeknek olyan szerepe is van, hogy a gépház nem csak toronyként, de fekvő pozícióban is használható, ekkor ezek a rögzítők funkcionálnak csúszásgátló gumitalpként.

A 120mm-es hátulsó elszívóventilátort szintén olyan nyílásra lehet rögzíteni, ami az elhelyezés terén lehetővé tesz kisebb módosításokat a légáramlás optimizálása érdekében, vagy hogy helyet szabadítsunk fel más komponenseknek. Emellett ez a felület ad otthont egy hosszabbító kábelnek, mivel helytekarékossági szempontok miatt a tápegység a gépház elülső részébe kerül.

Az oldallap ugyanazt a fém dizájnt kapta, mint az előlap és fedlap, mindössze annyiban különbözik, hogy a hüvelykszorítók gumi borítással lettek ellátva, így ezek tartják a gépet, ha nem toronyként, hanem oldalára döntve akarjuk használni.

A MasterBox Q500L szűrőrendszere igen hatékony, megakadályozza, hogy a por bejusson a gépházba. A felső és alsó szűrőket mágneses védőréteg keretezi. A gépház alján lévő szűrőfelületet gumi dugók tartják a helyén, ami tisztításkor kissé kellemetlen lehet, különösen abban az esetben, ha vertikális elhelyezéssel használjuk a gépet. Horizontálisan álló gépház esetében ez kevésbé probléma.

Belső felépítés

Kicsomagoláskor egy kis műanyag tasakban található a kiegészítők többsége; belső hangszóró, kábelkötegelők és sok különféle csavar, ami az összeszereléshez és merevlemezkeret beépítéséhez szükséges. A doboz egyúttal összeszerelési útmutatót is tartalmaz.

Az alaplap rekeszen négy nyílás áll rendelkezésre a kábelek elvezetéséhez. A tápegység méretétől és elhelyezkedésétől függően ebből kettőt a PSU elérhetetenné tehet. Az alaplap bal felső sarkánál lévő nyílást kifejezetten a ventilátor kábelek elvezetéséhez és ATX12V/EPS12V tápkábel számára tervezték.

Tekintve, hogy ez egy kompakt ATX gépház, a fő belső terület megepően letisztult és tágas. A MasterBox Q500L több mint elégséges helyet biztosít számos különféle rendszer számára, nem csak gamereknek. Legfeljebb 160mm magas hűtő szerelhető be.

A processzorfoglalat magasságában található nagy nyílás hozzáférhetőséget ad a hűtőbordákhoz anélkül, hogy az alaplapot elmozdítanánk. A gépház összesen hét bővítőhellyel rendelkezik és egyidejűleg több videokártya beszerelését teszi lehetővé, ezek maximális hossza 360mm.

Mindegyik eltávolítható merevlemezrekeszben találhatók szerelőnyílások két SSD, vagy egyetlen 3,5” merevlemez számára, így összesen két 3,5”-os HDD, vagy négy 2,5”-os SSD szerelhető be az alaplap mögötti másodlagos felületre. Bár a tárhelyek beépítési lehetősége korlátozott, ez a szám is lehetővé tesz RAID konfigurációt egy pár SSD-vel és egy HDD-vel.

A MasterBox Q500L legfeljebb öt 120mm-es ventilátor beszerelését támogatja: kettőt felül, kettőt lent és egyet a hátlapon, de akár két 140mm-es ventilátort is szerelhetünk a fedlapra. Gyárilag egy elszívó ventilátort kapunk, ami a hátlapon foglal helyet. Érdemes emellett beszerelni legalább egy másik ventilátort, mert a gyárilag szerelt nem generál elég intenzív légáramlatot ahhoz, hogy a teljes rendszert hatékonyan hűtse.

Radiátorokat és AIO hűtést csak a gépház alsó és hátsó részébe tudunk beszerelni. A hátsó rész beépítőhelyére 120mm-es ventilátort szerelhetünk, míg a felső rész támogatja radiátorok és AIO hűtés beépítését legfeljebb 240mm-es méretig.

Bár a gyártói adatok szerint legfeljebb 180mm-es tápegység szerelhető be, a gyakorlatban problémamentesen befér a 200mm-es is. A tápegységet több különböző helyre beszerelhetjük a gépház elülső részében, mini-ITX rendszer esetén pedig a legaljába is.

További előnyök

A Cooler Master MasterBox Q500L egyik hátránya, hogy az egyetlen gyárilag szerelt ventilátor nem elég hűtés egy teljes gamer rendszer számára. Bár a 120mm-es elszívó ventilátor működése szinte hallhatatlan (legnagyobb terhelés alatt 30,8dBA), a gépház távolabbi sarkában nem sokat segít, így jó eséllyel nem feltétlen tudjuk kihasználni a videokártyában rejlő lehetőségeket, és további ventilátorok beszerelésére lesz szükség. A jó hír az, hogy ez a gépház pont egy ventilátornyival olcsóbb, mint a hasonló kategóriás gépházak többsége.

A Cooler Master MasterBox Q500L emellett lényegesen kisebb is, mint a hasonló árkategóriás gépházak általában, és nehéz ennél kisebb méretűt találni anélkül, hogy a mini-ITX kategóriát érintenénk. Ha az is tényező, hogy a gépház mellett még mi fér el az íróasztalon, a Q500L egy jó megoldás. Sokoldalú felhasználási lehetőségei miatt is érdemes elgondolkozni a megvételén – toronyként és elfektetve is használható, valamint az IO panel áthelyezhetősége is fokozza a személyre szabhatóságot.

NTG - PCX

2019. 05. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.