2019. 05. 09

Ez az egyik legkisebb ATX gépház: MasterBox Q500L

A kompakt asztali gépházak világában gyakran kell túl nagy áldozatot hozni a helytakarékosság érdekében. Az esetek többségében a kisebb hely nagyobb hõvel jár, emellett romlik a hozzáférhetõség és kisebb a választási lehetõség a beszerelhetõ komponensek esetében. Nem ez a helyzet a Cooler Master MasterBox Q500L ATX gépházával, ebbe mindent beszerelhetünk, amire egy költséghatékony gamer rendszerben szükség lehet.

A Cooler Master MasterBox Q500L 386 x 230 x 381mm mérete mellett mindössze 3.81kg súlyú, kívül-belül fekete acél- és mûanyag konstrukció, hat oldalából három szellõzõnyílásokkal rendelkezik. A fedlap egészét egy perforált fém panel borítja, ezen mágneses szûrõfelület található és rögzítõfelületet képez két 120mm-es vagy 140mm-es ventilátor számára. Az elõ- és hátlap egyaránt ehhez a felülethez hasonlatos.

A szabadon pozicionálható I/O panel két USB 3.0 porttal, fejhallgató és mikrofon csatlakozóval rendelkezik, emellett itt található a merevlemez aktivitását jelzõ LED-es indikátor, valamint ki-be kapcsoló és reset gomb. Ez a panel felhasználói igényektõl függõen több helyre is átszerelhetõ (fent, oldalt és legalul).

Az áttetszõ oldallapot fém hüvelykszorítók tartják. A másik oldal fémlapját gumiborítású fém hüvelykszorítókkal rögzítették, ezeknek olyan szerepe is van, hogy a gépház nem csak toronyként, de fekvõ pozícióban is használható, ekkor ezek a rögzítõk funkcionálnak csúszásgátló gumitalpként.

A 120mm-es hátulsó elszívóventilátort szintén olyan nyílásra lehet rögzíteni, ami az elhelyezés terén lehetõvé tesz kisebb módosításokat a légáramlás optimizálása érdekében, vagy hogy helyet szabadítsunk fel más komponenseknek. Emellett ez a felület ad otthont egy hosszabbító kábelnek, mivel helytekarékossági szempontok miatt a tápegység a gépház elülsõ részébe kerül.

Az oldallap ugyanazt a fém dizájnt kapta, mint az elõlap és fedlap, mindössze annyiban különbözik, hogy a hüvelykszorítók gumi borítással lettek ellátva, így ezek tartják a gépet, ha nem toronyként, hanem oldalára döntve akarjuk használni.

A MasterBox Q500L szûrõrendszere igen hatékony, megakadályozza, hogy a por bejusson a gépházba. A felsõ és alsó szûrõket mágneses védõréteg keretezi. A gépház alján lévõ szûrõfelületet gumi dugók tartják a helyén, ami tisztításkor kissé kellemetlen lehet, különösen abban az esetben, ha vertikális elhelyezéssel használjuk a gépet. Horizontálisan álló gépház esetében ez kevésbé probléma.

Belsõ felépítés

Kicsomagoláskor egy kis mûanyag tasakban található a kiegészítõk többsége; belsõ hangszóró, kábelkötegelõk és sok különféle csavar, ami az összeszereléshez és merevlemezkeret beépítéséhez szükséges. A doboz egyúttal összeszerelési útmutatót is tartalmaz.

Az alaplap rekeszen négy nyílás áll rendelkezésre a kábelek elvezetéséhez. A tápegység méretétõl és elhelyezkedésétõl függõen ebbõl kettõt a PSU elérhetetenné tehet. Az alaplap bal felsõ sarkánál lévõ nyílást kifejezetten a ventilátor kábelek elvezetéséhez és ATX12V/EPS12V tápkábel számára tervezték.

Tekintve, hogy ez egy kompakt ATX gépház, a fõ belsõ terület megepõen letisztult és tágas. A MasterBox Q500L több mint elégséges helyet biztosít számos különféle rendszer számára, nem csak gamereknek. Legfeljebb 160mm magas hûtõ szerelhetõ be.

A processzorfoglalat magasságában található nagy nyílás hozzáférhetõséget ad a hûtõbordákhoz anélkül, hogy az alaplapot elmozdítanánk. A gépház összesen hét bõvítõhellyel rendelkezik és egyidejûleg több videokártya beszerelését teszi lehetõvé, ezek maximális hossza 360mm.

Mindegyik eltávolítható merevlemezrekeszben találhatók szerelõnyílások két SSD, vagy egyetlen 3,5” merevlemez számára, így összesen két 3,5”-os HDD, vagy négy 2,5”-os SSD szerelhetõ be az alaplap mögötti másodlagos felületre. Bár a tárhelyek beépítési lehetõsége korlátozott, ez a szám is lehetõvé tesz RAID konfigurációt egy pár SSD-vel és egy HDD-vel.

A MasterBox Q500L legfeljebb öt 120mm-es ventilátor beszerelését támogatja: kettõt felül, kettõt lent és egyet a hátlapon, de akár két 140mm-es ventilátort is szerelhetünk a fedlapra. Gyárilag egy elszívó ventilátort kapunk, ami a hátlapon foglal helyet. Érdemes emellett beszerelni legalább egy másik ventilátort, mert a gyárilag szerelt nem generál elég intenzív légáramlatot ahhoz, hogy a teljes rendszert hatékonyan hûtse.

Radiátorokat és AIO hûtést csak a gépház alsó és hátsó részébe tudunk beszerelni. A hátsó rész beépítõhelyére 120mm-es ventilátort szerelhetünk, míg a felsõ rész támogatja radiátorok és AIO hûtés beépítését legfeljebb 240mm-es méretig.

Bár a gyártói adatok szerint legfeljebb 180mm-es tápegység szerelhetõ be, a gyakorlatban problémamentesen befér a 200mm-es is. A tápegységet több különbözõ helyre beszerelhetjük a gépház elülsõ részében, mini-ITX rendszer esetén pedig a legaljába is.

További elõnyök

A Cooler Master MasterBox Q500L egyik hátránya, hogy az egyetlen gyárilag szerelt ventilátor nem elég hûtés egy teljes gamer rendszer számára. Bár a 120mm-es elszívó ventilátor mûködése szinte hallhatatlan (legnagyobb terhelés alatt 30,8dBA), a gépház távolabbi sarkában nem sokat segít, így jó eséllyel nem feltétlen tudjuk kihasználni a videokártyában rejlõ lehetõségeket, és további ventilátorok beszerelésére lesz szükség. A jó hír az, hogy ez a gépház pont egy ventilátornyival olcsóbb, mint a hasonló kategóriás gépházak többsége.

A Cooler Master MasterBox Q500L emellett lényegesen kisebb is, mint a hasonló árkategóriás gépházak általában, és nehéz ennél kisebb méretût találni anélkül, hogy a mini-ITX kategóriát érintenénk. Ha az is tényezõ, hogy a gépház mellett még mi fér el az íróasztalon, a Q500L egy jó megoldás. Sokoldalú felhasználási lehetõségei miatt is érdemes elgondolkozni a megvételén – toronyként és elfektetve is használható, valamint az IO panel áthelyezhetõsége is fokozza a személyre szabhatóságot.

NTG - PCX

2019. 05. 09

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.