Méltatlanul kevés figyelmet kap, de megfizethetõ és kiemelkedõen jó teljesítményt nyújt az MSI Pro sorozatának legolcsóbb alaplapja. A Z370-A Pro nem fog szépségversenyt nyerni, de támogatja az overclockolást, és kihozza a maximumot a rá szerelt processzorból.
A Z370-A Pro az MSI Z370 13 tagból álló családjának legolcsóbb tagja. Nem arra tervezték, hogy RGB fényarzenállal lepje el a szobát, vagy a lenyûgözõ külseje miatt csodáljuk. Ehelyett az MSI inkább azokat célozta meg, akiknek kiemelkedõ teljesítményû alaplapra van szüksége, emellett a legújabb Intel Coffee Lake processzorokat használják – mint az i7-8700K -, de nem akarnak fölöslegesen több pénzt fizetni olyan járulékos dolgokért, amit amúgy sem használnának.
Az alaplap ezzel a fekete-sötétbarna dizájnnal biztosan nem fog szépségversenyt nyerni, de nem is ez a célja. A látványos hûtõbordák és RGB LED világítás csak hozzáadna a költségekhez, miközben ezek a járulékos tartozékok a professzionális felhasználó számára nem különösebben fontosak. Az MSI Z370-A Pro sokkal inkább azt a felhasználót célozza, aki megbízható rendszert akar építeni, gyors és hatékony munkavégzéssel, de fölösleges költségek nélkül.
A Z370-A Pro erõsségei közé tartozik a kedvezõen alacsony fogyasztás, és a kifejezetten gyors bootolási idõ. Overclockolás esetén ezzel a 33 ezer forintos alaplappal 5.1 GHz-et lehet elérni. Tehát a csillagos ég nem határ, a Z370-a Pro aligha állít elénk korlátokat. Az alaplap képességei helyett a megfelelõ hûtés hiánya foghatja vissza a mutatókat, de ha kellõ tisztelettel bánunk a géppel, kiváló teljesítményt nyújt a sorozat tizenharmadik tagja. Az egynyomásos “OC Genie 4” gomb a processzor teljes és magonkénti sebességét is fokozza 100 MHz-el, 4,4GHz-4,8GHz eredményeket elérve, anélkül, hogy a hûtés által megszabott keretektõl nagyon eltérne.
A tárhely lehetõségeket tekintve az MSI Z370-A Pro hat SATA portot biztosít a felhasználónak, valamint egy M.2 foglalatot nagysebességû tárhelynek. A hálózati feladatok ellátásáról egy Realtek LAN vezérlõ gondoskodik, bár Wi-Fi nem elérhetõ. Az USB csatlakozási lehetõségek szintén kielégítõek: összesen 14 lehetséges csatlakozási pont, ebbõl 6 a hátlapon (négy USB 3.0 és két USB 2.0). Hiányzik viszont az USB 3.1 támogatás, amire, ha szükség van, hozzáadott kártyával kell majd róla gondoskodni.
Az alaplap összesen hat PCIe slottal rendelkezik, kettõ teljes sávú, és négy x1 méretû slottal. Az elsõ teljeshosszú slot CPU csatlakozású, míg a második (és x1-esek) PCH. Az alaplap Crossfire támogatással rendelkezik, azzal a kitétellel, hogy az MSI közlése szerint a Pro sorozat fizikai elrendezését és energiafelhasználását kriptovaluta bányászásra optimalizálták, beleértve bizonyos BIOS lehetõségeket is, amivel lehetõvé válik a hosszú távú bányászat.
Amit az Intel Coffee-Lake processzorairól érdemes megjegyezni, hogy ezek a CPU-k LGA1151 foglalatot használnak, akár Z170-nel és Z270-nel használt a 6. és 7. generációs CPU-k. A két processzorsorozat esetében eltérõ a pinek leosztása, emiatt a 8. generációs Coffee Lake csak a Z370 alaplapokkal fog mûködni, nincs kereszt-kompatibilitás.
Mindezekbõl egyértelmûen látható, hogy az MSI Z370-A Prot üzleti felhasználásra tervezték. Az alaplap biztosítja a legalapvetõbb lehetõségeket, mint az egy M.2 slot, hat SATA port, Gigabit LAN, és Crossfire támogatás AMD Radeon Gaming dual videokártya számára. A 33 ezer forintos ár mellett ezekkel a Z370 olcsónak mondható, de tartalmazza mindazokat a tartozékokat, amire az üzleti felhasználónak szüksége lehet, beleértve a jó overclockolási lehetõséget, és hatfázisú teljesítmény-leadással kiválóan kezeli az i7-8700K processzort, kellõ hûtéssel elérhetõ az 5.1GHz teljesítmény.
Az alaplap fõ hiányosságának mondható, hogy nincs rajta USB 3.1 port. Ha nagysebességû USB tárhelyre van szükség, ezt egy PCIe x1 kártyával kell biztosítanunk. Ezen felül a barna PCB sem szükségképp nyeri el a felhasználó tetszését, de nem is az a cél, hogy az alaplap külsejében gyönyörködjünk, így ezt aligha lehet hibaként értelmezni.
Ebben az árkategóriában a Z370-A Pronak igen sok versenytársa van, többek közt a GIGABYTE Z370P D3, az ASRock Z370 Pro4, és az ASUS Intel Prime Z370-P. A fõ különbségeket a fizikai elrendezésben láthatjuk, például az ASRock és ASUS alaplapok két M.2 slottal rendelkeznek, viszont ezeken hat helyett csak négy SATA port áll rendelkezésre. Vannak még különbségek az audiokodek (Realtek ALC892 helyett ALC887), valamint a videokimenetek terén is.
Bár az MSI Z370-A Pro fizikai lehetõségei nem annyira szerteágazóak, mint a jóval drágább alaplapoké, oveclockolásban jól tartja a lépést, és minden alapot biztosít ahhoz, hogy a felhasználó egy megbízható PC-t építsen - legyen szó üzletrõl, akár egyszerû otthoni használatról.
NTG - PCX