Ingyenes szállítás DPD pontra és automatába 25.000 Ft felett

2017. 10. 06

MSI X370 alaplapok a célkeresztben

MSI X370 chipkészletû, AMD AM4 processzorfoglalatú alaplapok célkeresztben.

Ryzen processzorok piacra dobása után egyértelmûvé vált, hogy aki erre a platformra szeretne váltani, annak új alaplapra lesz szüksége, mivel az AMD hosszú idõ után processzor foglalatot váltott, amely az AM4 elnevezést kapta. A Ryzennel tehát kötelezõvé vált a foglalatváltás, így az alaplapcsere is, melyekre egyúttal új vezérlõhidak is kerültek. Az AMD három chipkészletet (A320B350 és X370) készített a Ryzen procikat kezelõ deszkákhoz. Mi most ezek közül a csúcsot jelentõ, legtöbb szolgáltatást nyújtó X370 chipkészletû MSI alaplapok 3 prominens képviselõjét fogjuk közelebbrõl megismerni:

MSI X370 SLI PLUS alaplap
MSI X370 GAMING PLUS alaplap
MSI X370 KRAIT GAMING alaplap

Ha a designt és a néhány egyedi tulajdonságot figyelmen kívül hagyjuk, akkor egyértelmûen megállapítható, hogy ez a három alaplap bizony azonos jellemzõkkel bír, például a csatlakozók típusában, számában teljesen megegyezik. Az egyedi tulajdonságokat a cikk végén külön kiemeljük, ám elõször a közös vonásokat nézzük meg részletesebben.

A már említett AM4 processzor foglalat - mint minden alaplapnál - itt is a központi részen kapott helyett. Felépítésérõl annyit érdemes tudni, hogy maradtak az eddig használt PGA-ZIF megoldásnál, azaz a tûk továbbra is a processzoron helyezkednek el. Az érintkezõk számának növekedése miatt (1331 darab) a foglalat mérete is megváltozott, tehát emiatt szükséges az alaplapcsere. A jobb oldalán található a 4 db DDR4 DIMM memória foglalat, ami akár 64 GB memória kezelésésre is képes. Gyári beállításon 1866/2133/2400 MHz-en mûködteti a beépített modulokat, túlhúzás esetén akár 3200 MHz-et is ki lehet facsarni belõlük. Lentebb 2 db PCI Express 3.0 x16-os, 1 db PCI Express 2.0 x16-os és 3 db PCI Express 2.0 x1-es csatlakozó képes kiszolgálni a több VGA-s rendszerek szerelmeseit. Mivel az MSI az X370-es chipkészletû alaplapokhoz kicsengette az SLI-hez szükséges jogdíjat az NVIDIA-nak, ezért a CrossFire mellett SLI rendszerek is egyaránt kiépíthetõek.

Minden valamire való alaplap kötelezõ kelléke az M.2 csatlakozó. Nincs ez másként itt sem. A beépített M.2 csatlakozójával képes az akár 32 Gbps adatátviteli sebesség elérésére is. Az M.2 foglalat acél borítást kapott, ami nemcsak hogy erõsítésként szolgál, de az elektromágneses interferencia szûrésében is nagy szerepet játszik. Tovább vizsgálódva az alaplapon 6 db SATA3 portot, pár darab USB 2.0-s és USB 3.1-es tûsort fedezhetünk még fel, illetve látható a külsõ RGB LED szalagok számára fenntartott csatlakozó is. A hûtésért felelõs csatlakozók terén az összesen 6 db 4 pines PWM csatlakozóból egy a processzor ventilátoráért, egy pedig a pumpáért felel, a többire bármilyen egyéb ventilátor köthetõ a ház jobb hûtésének érdekében. A vízpumpa szabályzó (2 Amperig) biztosítja a tökéletes hûtés és a csendes mûködés vezérlését. A megfelelõ tápellátás biztosítására 24+8 tûs tápcsatlakozás lett integrálva, tehát a megszokott 8 pines csatlakozón keresztül kapja a tápellátást a processzor. A hûtõbordák színvilága természetesen eltér, ám meg kell hagyni, rendkívül elegáns designnal rendelkezik minhárom alaplap, amely igen vonzó lehet az eleganciát kedvelõ vásárlók számára.

A hátlapon található csatlakozók terén is bõ a kínálat. A kivezetések közé az MSI becsempészte a jó öreg PS/2 portot, de USB-bõl sincs hiány, a 4 db USB 3.1 Gen1 Type-A és az 1 db USB 3.1 Gen2 Type-A csatlakozók mellett a ma már kötelezõnek mondható USB 3.1 Type-C portból is fellelhetõ 1 db. A HDMI és DVI-D portok egymás mellett helyezkednek el. Ethernetbõl csak egyet kapunk és nem hiányozhatnak a 7.1-es hangzásra képes analóg audiokimenetek sem. Az Audio Boost technológia a lehetõ legtöbbet hozza ki a hangprocesszorból, így mindig a helyes és megfelelõ hangminõséget kapjuk, legyen az sztereo vagy akár térhangzás.

Mint látható, rengeteg paraméterben megegyeznek az MSI alaplapjai, alább pedig az egyedi sajátosságok közül emeljük ki a legfontosabbakat.

MSI X370 GAMING PLUS alaplap

Érdekes, hogy a 3 vizsgált alaplap közül egyedül ezen nem található takarólemez a hátlapi I/O csatlakozókon. Szerencsére a tetszetõs fekete-piros design eltereli errõl a tekintetet. Kiemelendõ az alaplap A-XMP támogatása, ami a memória névleges paramétereinek beállításában nyújt nagyon nagy segítséget. Az XMP profilok segítségével egyetlen gombnyomással beállítható az adott memóriamodul névleges órajele, a hozzá tartozó idõzítés, valamint a mûködési feszültség. Ezzel szinte egy másodperc alatt beállíthatóak az értékek a memória optimális teljesítményhez. Fontos szempont, hogy csak olyan memóriákkal mûködik ez a dolog, amik az alaplap gyártói oldalán található memóriatámogatottsági listában szerepelnek. Érdemes tehát a kompatibilitást ellenõrizni, mielõtt kiválasztanánk a megfelelõ memóriacsomagot.

Gaming Hotkey szolgáltatás segítségével különféle funkciókat rendelhetünk billentyûzetünk egyes billentyûi számára, mint például a kedvenc játékunk indítása mindössze a billentyû lenyomásával, vagy egy korábban beállított OC profil betöltése. Hasznos funkció lehet a Game Booster, ha a játék során nagyobb processzor teljesítményre és több memóriára van szükségünk a minél több FPS kisajtolására. Ennek segítségével egy kattintással optimalizálhatjuk a számítógép teljesítményét, mielõtt játszani kezdünk a gépen. A program automatikusan kilövi a háttérben futó, és a gép erõforrásait felemésztõ felesleges folyamatokat, kipucolja a RAM-ot, s optimalizálja a processzor használatot. Ha végeztünk a játékkal, szintén egy kattintással visszatérhetünk az eredeti beállításokhoz.

Az MSI gondolt azokra is, akik játék közben szeretnek Youtube videót vagy Twitch Streamet nézni anélkül, hogy másik monitort kellene bámulniuk, vagy váltogatni az ablakok között, ezért kitalálták a Dragon Eye funkciót. Ez úgy mûködik, mint a televízióknál megszokott PIP funkcó (kép a képben). Néhány funkcióbillentyû segítségével tudjuk a kisebb ablak méretét, pozicióját a képernyõn és az áttetszõségét szabályozni. Másik érdekes funkció azoknak szól, akik minden körülmények között szeretnének visszajelzést kapni rendszerük egyes komponenseinek állapotáról, így például játék közben megjelenik az FPS számláló, a GPU vagy a CPU hõmérséklete, memória kihasználtság, stb.

A közös jellemzõkben említésre került az Audio Boost technológia, ám ez az alaplap tartalmazza a Nahimic 2 hangtechnológiát is, amelyik nem csupán megteremti a virtuális térhatású hangzást, de emellett olyan funkciókkal is bír, mint például a zajcsökkentés, vagy az automatikus hangszín szabályozás fejhallgatók használata esetén. Az alaplapokon helyet kapott egy VR Boost IC is, amely egyfajta jelerõsítést ad a VR Boostra kifejlesztett USB foglalatokra. Így, ha kb. 1 méternél hosszabb kábeleket használ valaki, akkor sem fog veszteni a jelbõl és kevesebb lag-ot fog észlelni, amely azért nem csekély elõnyt jelent a játék során.

MSI X370 KRAIT GAMING alaplap

Ha MSI, akkor nem lepõdünk már meg a sárkányos motívumon, ami visszaköszön a Krait Gaming X370 chipkészleten lévõ hûtõbordán. A három vizsgált alaplap közül egyedül ez kapta meg ezt a logót. 

Kiemelendõ tulajdonság itt is az A-XMP támogatás, ami a memória névleges paramétereinek beállításában nyújt nagyon nagy segítséget. Ez az alaplap is tartalmazza a Nahimic 2 hangtechnológiát a tisztább, élvezhetõbb térhangzásért. A VR Boost IC itt is megtalálható, így, ha kb. 1 méternél hosszabb kábeleket használ valaki, akkor sem fog veszteni a jelbõl és kevesebb lag-ot fog észlelni, amely azért nem csekély elõnyt jelent a játék során. A Dragon Eye funkcióról fentebb már szó esett, ennél az alaplapnál is lehet élvezni ezt az elõnyt. A többi alaplappal ellentétben egyedül ez rendelkezik aranyozott jack kimenetekkel a hátlapon.

MSI X370 SLI PLUS alaplap

Az alaplap külsõ megjelenése az SLI PLUS sorozatnak megfelelõen a megszokott fekete-ezüst. A chipset hûtõn egy méretes MSI felirat tetszeleg, ami ugyanabban az elegáns színvilágban pompázik, mint a VRM hûtõbordája. Itt is meg kell említeni a Gaming Hotkey szolgáltatást, mely segítségével különféle funkciókat rendelhetünk billentyûzetünk egyes billentyûi számára, mint például a kedvenc játékunk indítása mindössze a billentyû lenyomásával, vagy egy korábban beállított OC profil betöltése.

Összességében három kiváló X370-es chipkészlettel felfegyverzett MSI alaplapot láthattunk, melyek tudásukat tekintve nagyon közel állnak egymáshoz, így lényegében a külön kiemelt extrákban van több-kevesebb eltérés. Bármelyik alaplapra is essen a választásunk, az biztos, hogy a Ryzen processzorral kíváló párost alkotnak, így egy olyan stabil rendszer alapját képezhetik, amik megfelelnek a mai elvárásoknak.

Zolman

2017. 10. 06

Tablet tisztítás: 5 biztonságos módszer, amit otthon is használhatsz

Tablet tisztítás: 5 biztonságos módszer, amit otthon is használhatsz
A tablet tisztítás egy olyan feladat, amit sokan hajlamosak elfelejteni vagy alábecsülni, pedig az eszközöd élettartama és működése nagyban múlik rajta. Nem csak arról van szó, hogy a tableted szép és csillogó legyen, hanem arról is, hogy megelőzd a por, zsírfoltok és baktériumok felgyülemlését, amik hosszú távon károsíthatják a készüléket vagy épp egészségügyi kockázatot jelenthetnek. A tablet naponta többször érintkezik a kezeddel, vagy akár ételmaradékok, folyadékok is érhetik, ezért az otthoni, biztonságos tisztítás elengedhetetlen.
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, hogyan tudod ezt a folyamatot könnyen és biztonságosan megoldani.
Miért fontos a tablet tisztítás?
Alapvető eszközök, amik kellenek a tisztításhoz
A tisztítószerek használata (mitől kell tartózkodni)?
Hogyan készítsd elő a tabletet a tisztításhoz?
A képernyő tisztítása, a legérzékenyebb része a tabletnek
Hogyan tisztítsd a portokat és a gombokat?
A tablet házának ápolása
Milyen gyakran tisztítsd a tableted?
Mire figyelj, ha véletlenül folyadék kerül a tabletbe?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos a tablet tisztítás?
Tudtad, hogy egy átlagos tablet képernyőjén több baktérium lehet, mint egy nyilvános vécé kilincsein? Ez a tény is elég ahhoz, hogy komolyan vedd a rendszeres tablet tisztítást. A por és a kos

Tablet vásárlás: 8 szempont, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül

Tablet vásárlás: 8 szempont, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül
Tablet vásárlás előtt állni ma már nem csak tech-rajongók kiváltsága. Akár tanulni, dolgozni, szórakozni vagy rajzolni szeretnél, a megfelelő tablet kiválasztása komoly döntés. A választék hatalmas, a reklámok csábítóak, de ha nem tudod pontosan, mire figyelj, könnyen melléfoghatsz.
Ebben a cikkben segítek neked eligazodni! Nyolc olyan szempontot hozok, amiket fontosnak tartok, ha nem akarsz csalódni a vásárlás után.
1. Mire szeretnéd használni?
2. Kijelző: méret, felbontás és típus
3. Teljesítmény: processzor, RAM és tárhely
4. Operációs rendszer: Android, iPadOS vagy Windows?
5. Akkumulátor és üzemidő: ne csak a számokat nézd
6. Kiegészítők: billentyűzet, toll, tok (számolj velük előre)
7. Kapcsolódás: Wi-Fi, LTE, Bluetooth – mire van szükséged?
8. Ár-érték arány: a legfontosabb döntési tényező
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalásként
1. Mire szeretnéd használni?
Ez az első kérdés, amit magadnak fel kell tenned tablet vásárlás előtt. Más kell tanuláshoz, más a filmnézéshez, megint más, ha jegyzetelni vagy digitálisan rajzolni szeretnél. Ha például elsősorban böngésznél, YouTube-oznál vagy sorozatot néznél, akkor nem biztos, hogy a legdrágább, csúcskategóriás eszközre van szükséged.
Viszont ha grafikai munkára vagy komoly multitaskingre használnád, akkor máris szűkül a kör, és sokk

Tablet vagy laptop? 8 kérdés, ami segít dönteni

Tablet vagy laptop? 8 kérdés, ami segít dönteni
Tablet vagy laptop? Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit az emberek feltesznek maguknak, amikor új eszközt szeretnének venni. Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai, és a választás attól függ, mire használod majd a készüléket, milyen igényeid vannak, és milyen környezetben szeretnéd használni.
Ebben a cikkben végigvezetlek egy nyolc pontból álló gondolatmeneten, ami segíthet tisztábban látni, hogy számodra tablet vagy laptop a jobb választás.
Mire szeretnéd használni?
Mennyire vagy mobil?
Milyen operációs rendszerre van szükséged?
Mennyi időt töltesz gépeléssel?
Milyen a teljesítményigényed?
Mennyi időt töltesz egyhuzamban az eszköz mellett?
Milyen az akkumulátoridő?
Milyen csatlakozási igényeid vannak?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mire szeretnéd használni?
Az első és legfontosabb kérdés, hogy milyen feladatokra kell az eszköz. Ha főként böngészésre, közösségi médiára, egyszerű levelezésre, videónézésre, vagy olvasásra keresel valamit, egy tablet tökéletesen megfelel. Könnyű, kézbe simul, és az érintőképernyő miatt sokszor gyorsabb és kényelmesebb az ilyen jellegű feladatokhoz.
Ha viszont dolgozni is szeretnél vele, például szövegszerkesztésre, táblázatok kezelésére, vagy akár komolyabb programok futtatására, akkor egy laptop sokkal praktikusabb lesz. Egy teljes értékű operációs rendszer, bill
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.