2017. 10. 06

MSI X370 alaplapok a célkeresztben

MSI X370 chipkészletű, AMD AM4 processzorfoglalatú alaplapok célkeresztben.

Ryzen processzorok piacra dobása után egyértelművé vált, hogy aki erre a platformra szeretne váltani, annak új alaplapra lesz szüksége, mivel az AMD hosszú idő után processzor foglalatot váltott, amely az AM4 elnevezést kapta. A Ryzennel tehát kötelezővé vált a foglalatváltás, így az alaplapcsere is, melyekre egyúttal új vezérlőhidak is kerültek. Az AMD három chipkészletet (A320B350 és X370) készített a Ryzen procikat kezelő deszkákhoz. Mi most ezek közül a csúcsot jelentő, legtöbb szolgáltatást nyújtó X370 chipkészletű MSI alaplapok 3 prominens képviselőjét fogjuk közelebbről megismerni:

MSI X370 SLI PLUS alaplap
MSI X370 GAMING PLUS alaplap
MSI X370 KRAIT GAMING alaplap

Ha a designt és a néhány egyedi tulajdonságot figyelmen kívül hagyjuk, akkor egyértelműen megállapítható, hogy ez a három alaplap bizony azonos jellemzőkkel bír, például a csatlakozók típusában, számában teljesen megegyezik. Az egyedi tulajdonságokat a cikk végén külön kiemeljük, ám először a közös vonásokat nézzük meg részletesebben.

A már említett AM4 processzor foglalat - mint minden alaplapnál - itt is a központi részen kapott helyett. Felépítéséről annyit érdemes tudni, hogy maradtak az eddig használt PGA-ZIF megoldásnál, azaz a tűk továbbra is a processzoron helyezkednek el. Az érintkezők számának növekedése miatt (1331 darab) a foglalat mérete is megváltozott, tehát emiatt szükséges az alaplapcsere. A jobb oldalán található a 4 db DDR4 DIMM memória foglalat, ami akár 64 GB memória kezelésésre is képes. Gyári beállításon 1866/2133/2400 MHz-en működteti a beépített modulokat, túlhúzás esetén akár 3200 MHz-et is ki lehet facsarni belőlük. Lentebb 2 db PCI Express 3.0 x16-os, 1 db PCI Express 2.0 x16-os és 3 db PCI Express 2.0 x1-es csatlakozó képes kiszolgálni a több VGA-s rendszerek szerelmeseit. Mivel az MSI az X370-es chipkészletű alaplapokhoz kicsengette az SLI-hez szükséges jogdíjat az NVIDIA-nak, ezért a CrossFire mellett SLI rendszerek is egyaránt kiépíthetőek.

Minden valamire való alaplap kötelező kelléke az M.2 csatlakozó. Nincs ez másként itt sem. A beépített M.2 csatlakozójával képes az akár 32 Gbps adatátviteli sebesség elérésére is. Az M.2 foglalat acél borítást kapott, ami nemcsak hogy erősítésként szolgál, de az elektromágneses interferencia szűrésében is nagy szerepet játszik. Tovább vizsgálódva az alaplapon 6 db SATA3 portot, pár darab USB 2.0-s és USB 3.1-es tűsort fedezhetünk még fel, illetve látható a külső RGB LED szalagok számára fenntartott csatlakozó is. A hűtésért felelős csatlakozók terén az összesen 6 db 4 pines PWM csatlakozóból egy a processzor ventilátoráért, egy pedig a pumpáért felel, a többire bármilyen egyéb ventilátor köthető a ház jobb hűtésének érdekében. A vízpumpa szabályzó (2 Amperig) biztosítja a tökéletes hűtés és a csendes működés vezérlését. A megfelelő tápellátás biztosítására 24+8 tűs tápcsatlakozás lett integrálva, tehát a megszokott 8 pines csatlakozón keresztül kapja a tápellátást a processzor. A hűtőbordák színvilága természetesen eltér, ám meg kell hagyni, rendkívül elegáns designnal rendelkezik minhárom alaplap, amely igen vonzó lehet az eleganciát kedvelő vásárlók számára.

A hátlapon található csatlakozók terén is bő a kínálat. A kivezetések közé az MSI becsempészte a jó öreg PS/2 portot, de USB-ből sincs hiány, a 4 db USB 3.1 Gen1 Type-A és az 1 db USB 3.1 Gen2 Type-A csatlakozók mellett a ma már kötelezőnek mondható USB 3.1 Type-C portból is fellelhető 1 db. A HDMI és DVI-D portok egymás mellett helyezkednek el. Ethernetből csak egyet kapunk és nem hiányozhatnak a 7.1-es hangzásra képes analóg audiokimenetek sem. Az Audio Boost technológia a lehető legtöbbet hozza ki a hangprocesszorból, így mindig a helyes és megfelelő hangminőséget kapjuk, legyen az sztereo vagy akár térhangzás.

Mint látható, rengeteg paraméterben megegyeznek az MSI alaplapjai, alább pedig az egyedi sajátosságok közül emeljük ki a legfontosabbakat.

MSI X370 GAMING PLUS alaplap

Érdekes, hogy a 3 vizsgált alaplap közül egyedül ezen nem található takarólemez a hátlapi I/O csatlakozókon. Szerencsére a tetszetős fekete-piros design eltereli erről a tekintetet. Kiemelendő az alaplap A-XMP támogatása, ami a memória névleges paramétereinek beállításában nyújt nagyon nagy segítséget. Az XMP profilok segítségével egyetlen gombnyomással beállítható az adott memóriamodul névleges órajele, a hozzá tartozó időzítés, valamint a működési feszültség. Ezzel szinte egy másodperc alatt beállíthatóak az értékek a memória optimális teljesítményhez. Fontos szempont, hogy csak olyan memóriákkal működik ez a dolog, amik az alaplap gyártói oldalán található memóriatámogatottsági listában szerepelnek. Érdemes tehát a kompatibilitást ellenőrizni, mielőtt kiválasztanánk a megfelelő memóriacsomagot.

Gaming Hotkey szolgáltatás segítségével különféle funkciókat rendelhetünk billentyűzetünk egyes billentyűi számára, mint például a kedvenc játékunk indítása mindössze a billentyű lenyomásával, vagy egy korábban beállított OC profil betöltése. Hasznos funkció lehet a Game Booster, ha a játék során nagyobb processzor teljesítményre és több memóriára van szükségünk a minél több FPS kisajtolására. Ennek segítségével egy kattintással optimalizálhatjuk a számítógép teljesítményét, mielőtt játszani kezdünk a gépen. A program automatikusan kilövi a háttérben futó, és a gép erőforrásait felemésztő felesleges folyamatokat, kipucolja a RAM-ot, s optimalizálja a processzor használatot. Ha végeztünk a játékkal, szintén egy kattintással visszatérhetünk az eredeti beállításokhoz.

Az MSI gondolt azokra is, akik játék közben szeretnek Youtube videót vagy Twitch Streamet nézni anélkül, hogy másik monitort kellene bámulniuk, vagy váltogatni az ablakok között, ezért kitalálták a Dragon Eye funkciót. Ez úgy működik, mint a televízióknál megszokott PIP funkcó (kép a képben). Néhány funkcióbillentyű segítségével tudjuk a kisebb ablak méretét, pozicióját a képernyőn és az áttetszőségét szabályozni. Másik érdekes funkció azoknak szól, akik minden körülmények között szeretnének visszajelzést kapni rendszerük egyes komponenseinek állapotáról, így például játék közben megjelenik az FPS számláló, a GPU vagy a CPU hőmérséklete, memória kihasználtság, stb.

A közös jellemzőkben említésre került az Audio Boost technológia, ám ez az alaplap tartalmazza a Nahimic 2 hangtechnológiát is, amelyik nem csupán megteremti a virtuális térhatású hangzást, de emellett olyan funkciókkal is bír, mint például a zajcsökkentés, vagy az automatikus hangszín szabályozás fejhallgatók használata esetén. Az alaplapokon helyet kapott egy VR Boost IC is, amely egyfajta jelerősítést ad a VR Boostra kifejlesztett USB foglalatokra. Így, ha kb. 1 méternél hosszabb kábeleket használ valaki, akkor sem fog veszteni a jelből és kevesebb lag-ot fog észlelni, amely azért nem csekély előnyt jelent a játék során.

MSI X370 KRAIT GAMING alaplap

Ha MSI, akkor nem lepődünk már meg a sárkányos motívumon, ami visszaköszön a Krait Gaming X370 chipkészleten lévő hűtőbordán. A három vizsgált alaplap közül egyedül ez kapta meg ezt a logót. 

Kiemelendő tulajdonság itt is az A-XMP támogatás, ami a memória névleges paramétereinek beállításában nyújt nagyon nagy segítséget. Ez az alaplap is tartalmazza a Nahimic 2 hangtechnológiát a tisztább, élvezhetőbb térhangzásért. A VR Boost IC itt is megtalálható, így, ha kb. 1 méternél hosszabb kábeleket használ valaki, akkor sem fog veszteni a jelből és kevesebb lag-ot fog észlelni, amely azért nem csekély előnyt jelent a játék során. A Dragon Eye funkcióról fentebb már szó esett, ennél az alaplapnál is lehet élvezni ezt az előnyt. A többi alaplappal ellentétben egyedül ez rendelkezik aranyozott jack kimenetekkel a hátlapon.

MSI X370 SLI PLUS alaplap

Az alaplap külső megjelenése az SLI PLUS sorozatnak megfelelően a megszokott fekete-ezüst. A chipset hűtőn egy méretes MSI felirat tetszeleg, ami ugyanabban az elegáns színvilágban pompázik, mint a VRM hűtőbordája. Itt is meg kell említeni a Gaming Hotkey szolgáltatást, mely segítségével különféle funkciókat rendelhetünk billentyűzetünk egyes billentyűi számára, mint például a kedvenc játékunk indítása mindössze a billentyű lenyomásával, vagy egy korábban beállított OC profil betöltése.

Összességében három kiváló X370-es chipkészlettel felfegyverzett MSI alaplapot láthattunk, melyek tudásukat tekintve nagyon közel állnak egymáshoz, így lényegében a külön kiemelt extrákban van több-kevesebb eltérés. Bármelyik alaplapra is essen a választásunk, az biztos, hogy a Ryzen processzorral kíváló párost alkotnak, így egy olyan stabil rendszer alapját képezhetik, amik megfelelnek a mai elvárásoknak.

Zolman

2017. 10. 06

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.