2019. 04. 01

Ha nem vettél RTX kártyát, itt az MSI GTX 1660 Ti Gaming X

Az MSI GTX 1660 Ti Gaming X edition a GeForce új GTX 1660 Ti sorozatának egyik high-end terméke. Gyári overclockolással érkezik, és teljesítménye láttán igen komolyan elgondolkozunk azon, hogy az RTX kártyák sajátosságai nélkül is jobb vételnek minõsülhet, mint az egyelõre bizonytalan jövõ elé nézõ raytracinges kártyák.

Mintegy fél évvel ezelõtt jelentek meg az NVIDIA GeForce RTX 2080 és 2080 Ti videokártyái, ami eléggé felzaklatta a gamer társadalmat. Fokozott lelkesedés fogadta a DLSS (Tensor) hozta elõnyöket, és sokan rákészültek már, hogy az új hibrid raytracing technológiával megspékelve játsszák a Battlefield V-öt. Az NVIDIA reklámai elég virálisak voltak ahhoz, hogy minden eldugott médiafelületen szembejöjjön az új RTX technológia. Az árak azonban nem voltak meggyõzõek, nagyon drágára sikerültek az új videokártyák, és gamer részrõl erõs szkepticizmus fogadta az új sorozatot, amiért egyelõre nem tudni, hogy a játékfejlesztõk kihasználják-e majd a raytracingben rejlõ lehetõségeket. Mindamellett, maga a raytracing a játékosok részérõl nem találtatott annyira lényeges elemnek, hogy emiatt horribilis összegeket költsenek videokártyára – a “látványosan visszaveti a teljesítményt” és a “homályos megjelenést ad a játéknak” kritikák csak a jéghegy csúcsa, igazából az RTX kiadását követõ negyedévben bezuhantak az NVIDIA bevételei és októberben 25%-kal beesett a részvényeik értéke. Ezt követõen jelentek meg az újabb GTX sorozat megjelenésével kapcsolatos pletykák.

Az új sorozat tagjait megfosztották az RTX és DLSS sajátosságaitól, vagyis nincsenek RT és Tensor magok az új kártyákon - ami kisebb visszalépés az elõzõ shader verzió irányába. A TU116-400 GPU 1536 shaderrel (CUDA maggal / stream processzorral), valamint 6GB GDDR6 memóriával rendelkezik. Ezzel az alappal két videokártyát adtak ki, a GTX 1660-at és 1660 Ti-t. A Ti változatot GDDR6 memóriával látták el, a nem-Ti változat pedig GDDR5 grafikus memóriát kapott, valamint február végén terjedtek hírek azzal kapcsolatban, hogy 6GB mellett 3GB-os változatok is megjelenhetnek (ám ezeket egyelõre cáfolták). Az 1660-as sorozat Turing architektúrára épül és nem rendelkezik raytracinggel és Tensor magokkal, emiatt változtatták vissza az RTX elõtagot GTX-re.

Az RTX 2060-hoz hasonlítva azt láthatjuk, hogy a GTX 1660 Ti 25%-kal kevesebb shader processzorral rendelkezik, ami jelentõs eltérés. Az órajel azonban elég meggyõzõ, 1850-1875 boost frekvenciával érkeztek az új videokártyák. Lényegesen alacsonyabb áron kifogástalan játékélményt adnak 1080p és 1440p felbontásban, így igazából RTX kártyák helyett az új GTX sorozat vált az NVIDIA új reménységévé.

MSI GAMING X 6G

Az 1660Ti videokártyák alapja a Turing architektúra. Az elérhetõ memóriakonfigurációk 6GB GDDR6 a Ti modellek és 6GB GDDR5 a nem-Ti modellek számára, 192-bit sávszélesség mellett. Ez a 120Wattos videokártya 1536 atív shader processszorral rendekezik (RTX 2060 esetében ez 1920 volt).

Kisebb TU116 szilikon felületen található a 6.6 milliárd tranzisztor, így nem forrósodik valami könnyen. Az MSI egy továbbfejlesztett TWIN FROZR 7 hûtõvel látta el a GeForce GTX 1660 Ti-t, ami két 90mm-es TORX 3.0 ventilátorból áll, melyek a hagyományos és a diszperziós ventilátorlapátok elõnyeivel egyaránt rendelkeznek, és igen nagy levegõáramlást generálnak. A hagyományos ventilátorlapátok újfajta elrendezése jobban összpontosított légáramlatot és ezáltal nagyobb légnyomást generál, alacsonyabb zajszint mellett. A Gaming X változatot láthatóan költséghatékony szemlélettel tervezték, mert alig valamivel drágább a referenciamodellnél. Jóféle kártya ez, kiváló hûtéssel és akkusztikai teljesítménnyel.

A videokártya egy HDMI és három Displayport csatolófelülettel rendelkezik, DVI és/vagy VirtualLink (USB) csatlakozó nincs rajta. Bár a GDDR6 memóriát nem módosították - az effektív órajel 12 GHz -, egy ujjmozdulattal felpörgethetõ 14-15 GHz-re, mint azt késõbb látni fogjuk.

Külsõ megjelenés

Az MSI videokártyája sötét PCB-vel és két ventilátorral van ellátva, ez a két dolog, ami elsõre szembeötlõ. A GTX 1660 Ti Gaming X változata az NVIDIA egy “szerényebb” ajánlatát képviseli abban az értelemben, hogy nem rendekezik RT és Tensor magokkal. Ez egy TU116 grafikus processzor, 6GB GDDR6 memóriával, amely 15 Gbps effektív értékkel üzemel, ez az RTX 2060/2070/2080 kártyákhoz képest egy alacsonyabb érték. Az aktív hûtés egy fémes kinézetû kettõs dizájnt kapott (TwinFrozr 7). Az MSI levette a GTX 1660 Ti-rõl a DVI és VirtualLink csatlakozót, a GTX 1660 Ti Gaming X ehelyett Displayport csatlakozókkal rendelkezik, melyek 60Hz-en támogatják a 8K felbontást. Mivel VirtualLink és NVLINK csatlakozók nincsenek, az SLI-t nem támogatja.


A videokártyát 12nm-es FinFet alapú Turing architektúrával látták el, közel 7 milliárd tranzisztorral, emellett 1536 aktív shader/stream magja van. A GDDR6 memória itt nem a Samsung, hanem a Micron gyártmánya.

A hátoldal fekete fedlapot kapott, ezen kisebb szellõzõnyílások láthatók, az áramkör viszonylag kis méretû. A kártya legfeljebb 65 fokra melegszik fel és a zajszint nem haladja meg az alig hallható mértéket.


A videokártya alsó, fölsõ és oldalsó szellõzõnyílásokkal egyaránt rendelkezik, a forró levegõ nagy része a felsõ nyíláson fog távozni. Az MSI egy extra hûtõlapot is felszerelt. Persze, a váz szellõzést elõsegítõ felépítése alapkövetelmény, különösen egy ilyen dizájn esetében. Növelték továbbá a hûtõborda felszíni felületét is, ez további súlyt ad hozzá, így a teljes kártya 0,7 kg.

Az NVIDIA referenciakártyájával ellentétben ennél a videokártyánál a tápcsatlakozó a felsõ részen található. Bekapcsolást követõen nagyon impozáns látványt nyújt, az RGB az alaplap áramköreit is megvilágítja.

Áramkör és komponensek

Az alábbi fotón látható a Micron által gyártott GDDR6 memóriacsip, ez 1750MHz-en (14 Gbps effektív) üzemel, valamint a 12nm alapú TU116 GPU. Mivel van két üres GDDR6 SMT hely, azt gondolnánk, elméletben lehetne 8GB memória is, de itt valószínûbb, hogy a gyártó az RTX 2060/2070 dizájnját újrahasznosította és elspórolta az új áramkör dizájn megtervezését.

Turing TU116 GPU specifikációk

A GTX1660 Ti számára gyártott TU116 GPU-n 6,66 milliárd tranzisztor található. Összehasonlításként: a Pascal esetében ez a szm 12 milliárd volt 471mm2 felületen. Gamerek azonnal a shader processzorokat veszik szemügyre - a Quadro RTX 8000 esetében 4608 van engedélyezve -, és mivel minden a 8 sokszorosa, 24 streaming multiprocesszor van rajta, mindegyik esetében 64 mag, ez összesen 1536 shader preocesszor. Ez a GPU egy optimizált 12nm-es FinFET gyártósorról érkezik, és a GPU egésze engedélyezve van.

Grafikus memória - GDDR6

Az NVIDIA Volta és Turing architektúrái közt egy fontos különbség éppen a grafikus memória. A HBM2 memória elavult a fogyasztói piacra szánt termékek számára, legalábbis egyre inkább annak tûnik - az iparág jelenleg egyértelmûen a GDDR6-ot részesíti elõnyben. Könnyebb és olcsóbb a gyártása, és teljesítményében felülmúlja a HBM2-t. A korábbi GeForce GTX 1080 a legfrissebb GDDR5X memóriával 11 Gbps sebességre képes, néha ez feltolható 12 Gbps-re. A GDDR6 ennél gyorsabb és energiahatékonyabb. Lekörözi a GDDR5X-et, és 14 Gbit/s sávszélességgel kétszer annyit nyújt, mint amit a GDDR5 ajánlani tud. A jövõben a GDDR6 16Gbps sebességgel is üzemelhet, ami szabályszerûen kétszer olyan gyors mint a szokványos GDDR5. A GeForce GTX 1660 Ti esetében egyelõre 12 Gbps GDDR6 memóriával van dolgunk.

Beüzemelés

A videokártya beszerelése egyszerû – miután elhelyeztük a PC-ben, mindössze a monitorkábelrõl és egy 6 vagy 8 pines tápcsatlakozóról kell gondoskodni. A gép elindítását követõen telepítjük a legrissebb drivert, és újraindítást követõen kész is van. További beállítások nem szükségesek, hacsak nem akarjuk módosítani a teljesítményt, amit az NVIDIA control panelben megtehetünk.

Manuális overclockolás

Mint az a játékosok körében többnyire ismert, a legtöbb videokártya esetében vannak olyan módszerek, amivel a teljesítményen kisebb javulást lehet elérni. Általában ez az alap órajel frekvencia és a feszültség növelésével érhetõ el. Ez többnyire néhány perc alatt kivitelezhetõ, bár kezdõk számára nem ajánlott több mint 5%-os növelés. Például, ha az alap órajel 1500 MHz, 25-50MHz-nél nagyobb változtatással nem ajánlatos próbálkozni, mert ez instabillá teszi a mûködést. Nagyobb gyakorlattal rendelkezõk szoktak próbálkozni az órajel sokkal magasabbra tolásával is, de ilyen esetben már elkezd különféle anomáliákat produkálni a videokártya, ami teljes fagyással is végzõdhet, így érdemes tartani azt a 25MHz-es határt.

Overclockolás az OC Scanner segítségével

Az NVIDIA az utóbbi idõben bevezetett egy új módszert arra, hogy a megvett videokártyából kihozzuk a maximumot. Ma már gyakorlatilag automatikusan megtörténhet az overclockolás. Az MSI AfterBurner programban a Control+F megnyomása után látható az OC Scanner gomb - ezzel egy szoftveres tesztet indíthatunk el, ami megvizsgálja a hardveres lehetõségeket és megpróbál meghatározni egy stabil overclock beállítást, amit késõbb egy gombnyomással alkalmazhatunk is. A “scan” gomb megnyomása után ez 10-20 percet vehet igénybe, majd az Afterburnerben az “apply” gombra kattintva ezt máris életbe léptethetjük. Az eredmények persze gépenként eltérõek lehetnek.

Miért GTX?

Az NVIDIA amiatt hozakodott elõ az új GTX videokártyákkal, hogy az RTX eladások kiábrándító bevételeit ellensúlyozza. A GTX 1660 Ti teljesítménye a GTX 1070 / Radeon Vega 56 körüli szinten helyezkedik el, helyenként kisebb elõnyökkel és hátrányokkal a riválisokhoz képest. Az MSI által kiadott Gaming X verzió teljesítménye 3%-os elõnyben van a referencia kártyához képest, és amiatt is érdemes ezt a modellt választani, mert aligha mondható el, hogy minden más kártya is ennyire könnyen, szoftveres úton overclockolva 10%-kal felpörgethetõ lenne, tehát ez a Gaming X verzió kifejezetten a játékosok életét hivatott könnyebbé tenni. 1920X1080 és 2560x1440 felbontásban nagyon jó megjelenést és játékélményt ad, bár nem kifejezetten az a kártya, amit a most frisen érkezett játékokhoz Ultra HD felbontásra ajánlanánk.

Külsõ megjelenés

Sötét tónusú külsõ megjelenésével és TwinFrozr 7 hûtõvel felszerelkezve, bekapcsolt állapotban lenyûgözõ benyomást kelt. Illeszkedik a gamer preferenciákhoz, bár kicsit sötétebb és fémesebb megjelenésû, de ennek is megvan a varázsa. Az RGB effekteket jó nézni, ezek teljes egészében személyre szabhatóak a Mystic Light szoftver segítségével, a választás itt a felhasználóé. Bár a fedlap megítélése kapcsán megoszlanak a vélemények (adott annak lehetõsége, hogy csapdába ejti a hõt és emiatt jobban melegszik az áramkör), az MSI erre a helyre ventilátorokat helyezett. Pozitív oldala azonban, hogy szilárd fedlappal jobban néz ki és védelmet nyújt az áramkörnek és minden komponensnek fizikai sérülésekkel szemben. Eleve egy stabil fedlap kinézete stílust ad a videokártyának, és az MSI GTX 1660 Ti Gaming X pusztán külsõ megjelenésével is “prémium” benyomást kelt.

Hûtés és akkusztika

A videokártya legfeljebb 65 fokra melegszik fel játék közben. Ez nem egy rossz érték, a zajszint is kifejezetten alacsonynak mondható, a kártya nem hívja fel magára a figyelmet onnantól, hogy beszereltük a házba. Készenléti állapotban a ventilátorok nem pörögnek, túlfokozott terhelés mellett azonban bármilyen videokártyánál elõkerülhet a coil whine jelenség (ez a furcsa, cicergõ hang, amikor túl van terhelve a kártya), ez alól a GTX 1660 Ti sem kivétel.

Overclockolás

Hagyományos módon és szoftveres támogatással egyaránt 10% körüli teljesítménynövekedést lehet elérni. Az OC Scanner a memóriahasználat, az áramfogyasztás, a feszültség optimalizálásával biztosít egy stabil overclock profilt, ezzel akár 14,5-15 Gbps-re is felpörgethetõ a memória.

Összegzés

Az új GeForce GTX 1660 Ti pontosan azt adja, amire az iparágnak és a felhasználónak szüksége van. A vásárlók tekintélyes hányada bizalmatlanul tekintett az új RTX kártyákra, fõként azok túlságosan magas ára miatt. A GeForce GTX 1660 Ti ezt a problémát kezelte - gyakorlatilag kiadtak egy olcsóbb videokártyát, amibõl kivonták azokat a tulajdonságokat, amiért a felhasználó nem volt hajlandó megvenni a drágábbat. Az új sorozat tagjai a GeForce GTX 1070 teljesítményét felülmúlják, ezért elõrelépést jelent azok számára, akik GTX 1050-es vagy 1060-as kártyát akarnak lecserélni.

A GAMING X jól sikerült, gyári beállításai kedvezõek és nagyon jól overclockolható. Gyorsasága miatt megfelelõ választás a legújabb játékokhoz és 2560x1440 Quad HD monitor felbontáshoz. A 8 helyett 6GB grafikus memória azonban nem a legelõnyösebb, különösen, ha ragaszkodunk a legmagasabb tartományokhoz. Kompetíciót tekintve, az MSI GTX 1660 Ti Gaming X a két Vega kártya közt helyezkedik el teljesítményben, legközelebbi riválisa a Radeon Vega 56. A raytracinget és DLSS-t természetesen eltávolították, ennek köszönhetõ az alacsonyabb ár. Maga a videokártya így jó, ahogy van, a célnak megfelelõ és kielégíti a célközönség igényeit, a kérdés inkább az, hogy a bolti árak hogyan változnak majd a jövõben.

NTG - PCX

2019. 04. 01

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.