2019. 04. 26

A legolcsóbb Turing videokártya - MSI GTX 1650 Gaming X

Az NVIDIA tegnap elõtt jelentette be a GTX 1650 videokártya kiadását, ami jelenleg a Turing architektúra legkisebb és legolcsóbb változata. Annak ellenére, hogy Turing alapú, a GTX 16 sorozat más tagjaihoz hasonlóan az RTX valósidejû sugárkövetésének hardveres háttere nélkül értékesítik, ezzel lehetõvé téve a barátságosabb árképzést. Az NVIDIA közlése szerint a GTX 1650 ésszerûen magas grafikai beállítások mellett Full HD 1080p felbontású játékra alkalmas.

A GeForce GTX 1650 az NVIDIA új "TU117” GPU-jára épül. Ez a csip 896 CUDA maggal, 56 TMU jellemezzel, valamint 32 ROP egységgel rendelkezik, és 128-bit széles GDDR5 memóriainterfész gondoskodik a 8Gbs sebességrõl és 4GB memóriakapacitásról. Nem is olyan régen ezek a specifikációk még prémiumnak számítottak ebben az árkategóriában, egészen addig, míg az AMD a kriptovaluták árfolyamának bedõlése után le nem árazta a bányászok körében népszerû Radeon “Polaris” videokártyákat. A Radeon RX 570 4 GB egy szegmenssel magasabbra tehetõ, mint a GTX 1650, mégis bizonyos modelljei alacsonyabb áron elérhetõek.

Mindössze 75W fogyasztással – ez fele annyi, mint az RX 570-nek – a legtöbb GeForce GTX 1650 videokártya nem igényel PCIe tápcsatlakozót, ami kifejezetten elõnyös, ha gyenge PSU-val rendelkezõ OEM rendszert akarunk továbbfejleszteni és esetleg nem áll rendelkezésre a high-end videokártyák által igényelt tápkábel. Bizonyos, gyárilag overclockolt modelleknél lehet 6-pines tápcsatlakozó (pl. a Gaming X esetében), de a GTX 1650 többnyire nem igényel ilyet. A videokimenetek közt általában DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b és DVI-D csatlakozót találhatunk. Emellett a csipet ellátták a Turing architektúrával bevezetett hardveresen erõsített HDR videó dekódolással.

Csomagolás

Az MSI GTX 1650 Gaming X a gyártótól megszokott stílusú dobozban érkezik, felbontását követõen látható, hogy a terméket minõségi védelemmel látták el, a fekete habszivacs borításban jól rögzítve fekszik a videokártya. A habszivacson belül további mûanyag borítás védi az esetleges karcoktól. A dobozban emellett egy stílusos fekete borítékban található a dokumentáció és a driver telepítõ lemeze.

Külsõ megjelenés

Az MSI GTX 1650 Gaming X ugyanazt a vizuális sémát követi, amit az MSI más Turing alapú videokártyáitól megszokhattunk. 25 cm hosszú, 13,5 cm széles. Hátlapja nincs, ami ebben az árkategóriában nem túl meglepõ.

Beépítése két helyet igényel.

A csatlakozási lehetõségek közt van két standard méretû DisplayPort 1.4 és egy HDMI 2.0b.

Az NVIDIA Turing mikroarchitektúrával javította a képalkotást, ami támogatja a DisplayPort 1.4a-t, ez a VESA Display Stream Compression technológiájával kombinálva egyetlen kábelen keresztül lehetõvé teszi nem csak a 8K felbontás engedélyezését 30Hz-en, de akár 8K-t is 60Hz-en, ha a DSC aktív. A DisplayPort 1.4a a legújabb standard, 2018 áprilisban jelent meg.

Az NVIDIA idén az összes, általa gyártott videokártyán engedélyezte a VESA Adaptive Sync (vagy FreeSync) technológiáját. Bár csak nagyon kevés FreeSync monitor rendekezik G-SYNC-re hiitelesítéssel, az NVIDIA vezérlõfelülete lehetõvé teszi az engedélyezését attól függetlenül, hogy a montior rendelkezik-e ehhez megfelelõ hitelesítéssel.

A GTX1650-nek ez a változata 6-pines tápcsatlakozóval rendelkezik, input konfigurációja szerint 150 watt teljesítményre képes.

A GeForce GTX 1650 SLI támogatással nem rendelkezik.

Belsõ felépítés

Az MSI hûtõrendszere egyetlen, dupla hosszúságú hõelvezetõ csõre épül, ez tartja hûvösen a GPU-t. Ugyanez hûti a memóriacsipeket is, a tápellátó áramkört pedig a két ventilátor által keltett légáramlat.

A GPU tápellátó áramköre 3 fázisú, és egy UPI uP9509S kontroller vezérli. A memória VRM pedig egyfázisú, és GS7256 vezérlõvel van ellátva.

A GDDR5 memóriacsipeket a Micron gyártja D9VVR modellszámmal, ezek 2000Mhz-en üzemelnek (8Gbps GDDR5 effektív).

Az NVIDIA TU117 grafikus processzora a gyártó legkisebb csipje, ami Turing architektúrát használ. 12nm-es gyártási eljárással készül Tajvanban, és az áramkör teljes területe 200 mm2, ezen mintegy 4,7 milliárd tranzisztor található.

Fogyasztás

A GeForce GTX 1650 fogyasztása alacsony terhelés mellett (amikor nem futtatunk játékot) a legjobbak közé sorolható. A gaming erõforrásigénye szintén alacsony, a GTX 16 sorozatú kártyákéhoz mérhetõ (a teljesítménnyel arányban). Alig 71W-tal az MSI GTX 1650 Gaming X bármilyen tápegységgel problémamentesen üzemel.

Zajszint

Az MSI GTX 1650 Gaming X-hez hozzátartozik a méltán népszerû félpasszív funkció, tehát leállnak a ventilátorok, amikor a videokártya üresjáratban vagy alacsony terhelés alatt van. Nagy terhelés mellett, játék közben a zajszint nem haladja meg a 29 dBA-t, ami egy suttogásnak megfelelõ hangerõ, szinte nem is hallható.

Overclocking

Manuális overclockolással legfeljebb mintegy 2460MHz érhetõ el a memória esetében (23% javulás) és +190MHz a GPU alap órajelével, ami az átlagos órajelnél 1941MHz-rõl 2117MHz-re növekedést (9%-os javulás) jelent.

Biztonsági korlátok

Minden NVIDIA videokártya esetében van egy a BIOS-ban definiált felsõ korlát, ami a maximális teljesítményt állapítja meg a boost órajel maximálásával. Ez az MSI GTX 1650 Gaming X esetében 85W. Emellett létezik egy második limit, ami a maximális TDP-t határozza meg manuális OC esetén, utóbbi a Gaming X kártyánál 100W (+18%).

Mire jó?

Az MSI GTX 1650 Gaming X elõnye az olcsóságában rejlik, ennek megfelelõen azt adja, amit várunk tõle: hozza azt a stabil játékélményt, amit a casual játékosok elvárnak, de fõként hétköznapi használatra, és – értelemszerûen - nem az elérhetõ legmagasabb grafikai beállításokkal. ASUS Maximus X Hero alaplappal, Intel Core i7-8700K processzorral és 16GB DDR4 memória mellett a lent látható eredményeket hozza. Az alábbi értékek 1920x1080 képernyõfelbontásra vonatkoznak, ami ma nem a legjobb, de kétségkívül a legelterjedtebb és legnépszerûbb képminõség.

Miért éri meg?

Az NVIDIA új GTX 1650 gyártmánya a TU117 köré épült, jelenleg ez a legkisebb grafikus processzoruk. Ez magában foglalja a Turing architektúra új vívmányait, kivéve a valósidejû sugárkövetést, tehát jelenleg ez a legkisebb összeg, amiért ma Turing gyártmányhoz juthatunk. Ami hiányzik belõle, az a valósidejû sugárkövetéssel összefüggõ hardveres háttér, de ha ebben az árkategóriában keresünk videokártyát, valószínûleg nem a raytracingben rejlõ lehetõségeket akarjuk kiaknázni, így ez aligha említhetõ negatívumként.

Az MSI gyárilag overclockolta a videokártyát 1860MHz-re, ami az eddig megjelent 1650-es videokártyák körében az egyik legmagasabb érték - legmagasabb az EVGA XC Ultra esetében kapott 1875MHz, ami nem lényegesen erõsebb. Sajnos a memória nincs gyárilag overclockolva, annak ellenére, hogy van mit kihozni belõle. Mindezt összevetve az MSI GTX 1650 Gaming X 35%-kal gyorsabb, mint a GTX 1050 Ti és 9%-kal lemarad a Radeon RX 570 mögött. Ezáltal 11%-kal lassabb, mint a GTX 1060 3GB és 25%-kal lassabb, mint a GTX 1060 6GB, a GTX 1660 mögött pedig – ami következõ lépcsõfok a Turing gyártmányok közt) 49%-kal marad le. Ez a látványos különbség arra utalhat, hogy az NVIDIA ki fog adni egy GTX 1650 Ti változatot, hogy ezt a tátongó ûrt betöltse. Ezzel a teljesítményszinttel a GTX 1650 nem elég ahhoz, hogy 1080p felbontás mellett mindent maximumra állítva adjon 60 FPS-t, de a grafikai beállításokat némileg visszavéve a legtöbb játékban hozni fogja ezt a szintet.

Az MSI hûtõrendszere kétventilátoros dizájn mentén készült és elég jó munkát végez, nagy terhelés mellett legfeljebb 63C-ra melegszik a kártya. Általánosságban véve a GTX 1650 Gaming X elég csendesen mûködik, játék közben nem haladja meg a 29dBA szintet, így a videokártya gyakorlatilag hang nélkül megy, hacsak nincs jelen egy másik aktív hûtéses komponens. Az MSI félpasszív opciójának köszönhetõen a ventilátorok mûködése leáll, ha csak internetböngészésre vagy alacsony erõforrásigényû játékra használjuk a gépet. A hang nélküli mûködés miatt ez a videokártya jó választás a nappaliban elhelyezett közös családi gépbe is.

Akár az összes többi Turing GPU esetében is, a GTX 1650 energiahatékonysága kiváló. A GTX 1660 és GTX 1660 Ti modellekhez hasonlítva azt láthatjuk, hogy játék közbeni energiagazdálkodásuk egyezõ, és több mint kétszer olyan hatékony, mint az AMD Radeon RX 570-é. Amit érdemes még egyszer hangsúlyozni, hogy az alacsony terhelés melletti erõforrásigény nagy mértékben javult – üresjáratban mindössze 4W-ot fogyaszt. Nagyobb erõforrásigényû játékok esetében a max. fogyasztás mindössze 71W, így bármilyen tápegység képes kezelni ezt a kártyát. Míg az NVIDIA által kiadott referenciakártyák tápellátásáról PCIe csatlakozó gondoskodott, az MSI a saját gyártású modellhez hozzáadott egy 6-pines tápcsatlakozót, valamint megemelte a fogyasztás felsõ korlátait.

A GTX 1650 overclockolása gördülékenyen megy, különösen a memória esetében lehet jó eredményt elérni (23%), ezzel nagyjából be is hozza a lemaradást az RX 570-hez képest, mert az kevésbé hatékonyan overclockolható. Az OC-vel nyerhetõ átlagos teljesítményjavulás az MSI GTX 1650 Gaming X esetében 16%.

Az MSI gyártmányába jobb ventilátorokat szereltek és része a félpasszív mód, gyárilag jókora OC-vel érkezik és növelték az erõforráslimitet. A videokártya ára az egy érdekes utat jár le, mire eljut a magyar felhasználóhoz. Az NVIDIA referenciakártyához képest az MSI modellje némileg drágább (a fentiek miatt), erre jön a vámköltség és forgalmi adó, így a 160 dolláros gyártói árból 65000 Ft lesz, mire elér Kelet-Európába, emiatt sokak számára vonzóbb lehet az RX 570. A két videokártya árazása amúgy annyiban tér el, hogy a 1650 esetében az NVIDIA lõtte be kicsit magasra az árat. Cserébe jobb energiahatékonyságot és alacsonyabb zajszintet kapunk. Másik jelentõs vetélytárs az NVIDIA GTX 1060-as sorozata, ami hasonló vagy némileg jobb teljesítményt hoz. További meggondolandó opció a GTX 1660 is, ami jobb ár-teljesítmény aránnyal bír, bár eggyel magasabb árkategóriát képvisel.

NTG - PCX

2019. 04. 26

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.