2018. 10. 04

Új fény a házban. Kingston HyperX Fury RGB SSD

Ha úgy döntünk, nem félünk attól, hogy a gép minden egyes része világítson, érdemes kipróbálni a Kingston HyperX Fury RGB meghajtót, ami a korábbi modellel ellentétben már fényárban úszik. Gépházi buli!

Úgy tűnik, a gamer PC-k semelyik komponense nem menekülhet az új trend elől, miszerint a gépházban mindennek világítania kell. Ez az új szokás, egy ideje már az SSD is villoghat, ha erre van igényünk – és hogy ne lenne rá igényünk? Abban a pillanatban, ahogy nem a dobozban látjuk a terméket, hanem látunk egy fotót a sötétben világító Kingston HyperX Fury RGB SSD-ről, biztosak vagyunk benne, hogy szükségünk van egy ilyenre. Szerelem első látásra. Még a teljesítményét se ismerjük, de a fények láttán már tudni lehet, hogy be lesz szerelve. Lássuk, mire képes mindaz, ami a Kingston lidércfényei alatt van!

Az eredeti HyperX Fury SSD 2014-ben jelent meg, és 20nm-es sík MLC NAND technológiával kombinált SandForce vezérlőt használt. Az új HyperX Fury RGB SSD pedig – a belsőt tekintve - szinte semmiben nem hasonlít a régi kiadásra, annak ellenére, hogy a nem villogó részeinek dizájnja nagyon hasonlít a régi modellre. A Fury RGB újgenerációs Toshiba/SanDisk 64-rétegű 3D TLC NAND technológiát és Marvell 88SS1074 vezérlőt használ.

A Fury RGB fényeit egy a SATA és adatkábelek melletti csatlakozón keresztül lehet irányítani. A Kingston USB micro-B csatlakozót alkalmazott, de elektromosan ez nem kompatibilis USB-vel. Ehelyett egy a dobozban mellékelt adapter kábelt kell használni, amivel az alaplap 4-pines 12V RGB csatolófelületére rákapcsoljuk. Ezáltal lehetővé válik, hogy a színeket csoportosan beállítsuk, bár a LED-ek egyesével nem menedzselhetőek. Ha a LED kábelt nem használjuk, a meghajtó a gyári alapbeállításnak megfelően a vörös LED-eket villantja fel és a SATA kábel 12V tápját használja, az eszköz többi része pedig 5V erőforrást használ, mint egy normál SATA SSD. A LED-ek önmagukban is elláthatóak és vezérelhetőek a LED kábelen keresztül, akkor is, ha a SATA tápkábel nem ad áramot.

A HyperX Fury 75 RGB LED belső modulokat használ, ezek ugyanarra a PCB-re vannak szerelve, mint a tárhellyel kapcsolatos komponensek. A LED-ek úgy oszlanak el, hogy megvilágítsák a HyperX logót, és a meghajtó éleit. A fény eloszlik egy fehér-átlátszó műanyag felületen, valamint egy perforált fém felületen, ami sajátos textúrát ad a fényhatásoknak. Ez a két réteg elég sok fényt ki is blokkol, ezért található ennyire sok LED a Fury RGB felületén.

A kivilágítás miatt persze a szokványosnál kicsit vaskosabb a HyperX Fury RGB, a legtöbb SATA SSD 7mm-e helyett 9.5mm vastag.

A PCB tárhely részét tekintve elmondható, hogy a HyperX Fury tipikus SATA SSD komponenseket használ. A Kingston megadja a szekvenciális Input/Output adatokat, melyek SATA esetében szokványos csúcsteljesítményt mutatnak, de nem mondanak semmit arról, hogyan skálázódik a meghajtó teljesítménye a kapacitással, vagy hogyan alakulnak a dolgok, amikor az SLC írás gyorsítótár megtelik. A fogyasztásról megadott adatok látszólag arra az állapotra utalnak, amikor a meghajtót LED-ek nélkül működtetjük, és ez a 2.5W helytállónak bizonyul egy modern, alacsony fogyasztású 3D NAND SSD számára. A HyperX Fury RGB 0.46 DWPD mellett 3 év gyártói garanciával rendelkezik, ez némileg kevesebb, mint a 0.3 DWPD mellett 5 éves garancia, amivel a legtöbb SATA SSD érkezik.

A Fury RGB azonban nem úgy támadta be a piacot, mint egy szokványos SATA SSD 3 év garanciával, hanem mint egy belépő vagy közép kategóriás NVMe SSD. A Kingston saját low-end NVMe SSD-je, az A1000 ennél jóval olcsóbban kapható ennél, így a HyperX Fury RGB-t kifejezetten azok számára tervezték, akik az esztétikai élményért hajlandók némileg többet fizetni és kisebb engedményeket tenni a teljesítmény terén.

A Toshiba/SanDisk BiCS3 64-rétegű 3D TLC NAND flash memóriája került alkalmazásra a HyperX Fury RGB-ben. Azt nehéz lenne eldönteni, leginkább milyen más SSD-t hasonlítsunk ehhez az RGB csodához, mert az SSD-k többsége eleve nem rendelkezik LED-es kivilágítással. De ha lehunyjuk a szemünket és nem látjuk, hogy világít a Kingston SSD, akkor leginkább a Toshiba TR200 és Plextor M8V SATA-meghajtókat lehetne említeni, mint ugyanezen NAND technológiát, de más típusú vezérlőket használó meghajtókat. Említhetjük még a Crucial MX500 és Intel 545s gyártmányokat, ezek szintén mainstream meghajtók, melyek Intel/Micron 64-rétegű TLC-vel működnek.

A LED-es kivilágítás bizonyos többletköltséget jelent a Fury RGB számára, ezzel árkategóriát tekintve egy szintre hozza azt néhány olcsóbb NVMe SSD-vel. A Kingston saját A1000 modellje egy belépő szintű NVMe SSD, ami Phison E8 vezérlőt használ, és lényegesen olcsóbb, mint a Fury RGB MSRP-je. Eközben az ADATA XPG SX8000 a jobban teljesítő Micron 64L 3D TLC és SM2262 vezérlő kombinációját használja, és ugyanannyiba kerül, mint a nagyobb kapacitású Fury RGB.

A fogyasztást tekintve elmondható, hogy amikor a Fury RGB teljes fényerővel világít és SATA tápkábel látja el, 2.24W-al üzemel, ez sajnos bőven elegendő ahhoz, hogy melegen tartsa a meghajtót akkor is, ha nincs nagy terhelés alatt. Ha mindhárom fénycsatorna aktív, a LED fogyasztása meghaladja a 4W-ot, dehát azért vettük, hogy világítson, nem azért, hogy spóroljunk rajta. Amúgy a szépsége mellett azt is érdemes megemlíteni, hogy 240GB és 480GB kiszerelésben kapható nálunk - mindkét modell esetében 480MB/s az adatírási, és 550MB/s az adatolvasási sebesség.

NTG - PCX

2018. 10. 04

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Réthalmi Dávid
2019.04.30
Nem ajánlanám senkinek sem. :) Az RGB ledek miatt konkrétan a használhatatlanságig throttlingol tesztek alapján ez az SSD :/ A Kingstonnál quality test garantáltan nem volt!
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.