2018. 01. 08

Intel Core i5-7600K VS AMD Ryzen 5 1600X GTX1050Ti mellett

Egy igazi konkurencia harc következik, a felső-közép ligából. A kék sarokban az Intel egyik legerősebb középkategóriás procija a 7. generációs 7600K, míg a vörös sarokban a sokat dícsért AMD Ryzen 1600X. Mindkét processzor rendelkezik némi tuningpotenciállal, bár most ezt nem vizsgáltuk és mindkét proci a 60-70 ezres ársávban mozog. Ami viszont még érdekesebb, hogy ez alkalommal nem az Intel proci a a tesztben szereplő drágább alkatrész, hanem az AMD prociért kell pár ezressel többet leszurkolni. Persze ebben az árszegmensben alig 3 ezer Ft nem tétel, AMD oldalról bizakodásra ad okot, hogy a közvetlen konkurenst az Intel fölé merték árazni. Lássuk, hogy vajon a túlzott önbizalom volt az oka, vagy a Ryzen 1600X tényleg jobb, mint a jól bevált i5-7600K?

Az Intel tesztkonfig alapját adó PCX I5 N2212 7600K/GTX1050Ti számítógép összetevő alkatrészei:

Gigabyte Z270-HD3P alaplap

Intel Core i5-7600K BX80677I57600K processzor

Corsair 8GB DDR4 2400MHz Vengeance LPX BLACK CMK8GX4M1A2400C14 memória

Asus GTX1050 Ti 4GB GDDR5 EX-GTX1050TI-4G videokártya

AMD Radeon R3 120GB R3SL120G SSD meghajtó

Seagate 2TB 64MB SATA3 ST2000DM006 merevlemez

Cooler Master 500W RS500-PCAPI3-BU tápegység

Cooler Master MasterBox 5 MCY-B5S1-KKNN-01 számítógép ház

Az AMD tesztösszeállítás PCX Ryzen N480 1600X/GTX1050Ti számítógép összetevő alkatrészei:

Gigabyte GA-AB350M-Gaming 3 alaplap

AMD Ryzen 5 1600X YD160XBCAEWOF processzor

Corsair 8GB DDR4 2400MHz Vengeance LPX BLACK CMK8GX4M1A2400C14 memória

MSI GTX1050 TI GAMING X 4G videokártya

Kingston 120GB SUV400S37/120G SSD meghajtó

FSP 500W HEXA+ tápegység

Zalman Z3 Plus fekete számítógép ház

Cooler Master Hyper TX3 EVO RR-TX3E-22PK-R1 processzor hűtő

MSI GTX1050 TI GAMING X 4G videokártya

4096 MB-os NVIDIA GTX1050 Ti, 7008 MHz-es, 128 bites GDDR 5-ös memóriával, 1354 MHz-es GPU órajellel, 75 W maximális fogyasztással, 6 pines tápcsatlakozóval, 1 DisplayPort, 1 DVI-D és 1 HDMI kimenettel, Open GL 4,5 és DirectX 12-es támogatással.

Asus GTX1050 Ti 4GB GDDR5 EX-GTX1050TI-4G videokártya

PCX Ryzen N480 1600X/GTX1050Ti számítógép és PCX I5 N2212 7600K/GTX1050Ti számítógép

Kingston 120GB SUV400S37/120G SSD meghajtó

120 GB-os SATA III-AS UV400 SSD meghajtó, 350/550 MB/s-os adatírási és olvasási sebességgel.

Összehasonlított processzorok és videokártyák

A PCX I5 N2212 7600K/GTX1050Ti számítógép és a PCX Ryzen N480 1600X/GTX1050Ti számítógépet a szokásos tesztprogramok és játékok alatt teszteltük, közepes beállítások és Full HD felbontás mellett.

Az elért eredmények diagramon ábrázolva:

A játékok alatti videokártya most "csak" egy GTX1050Ti" volt, mert a videokártya árak horrorisztikus megemelkedésével ez a kártya lett a "Best Buy" és vette át a jelentősen megdrágult GTX1060 szerepét a népszerűségi lista élén. Azzal azért a legtöbben tisztában vannak, hogy ez a két összeállítás ezzel a két prominens processzorral, ennél bőven erősebb, akár felső kategóriás videokártyákat is kiszolgál, ezért ha most csak egy GTX1050Ti kártyára futja, később még gond nélkül bővíthető a rendszer egy jóval erősebb videokártyával is.
Na de nézzük a teszteredményeket. 

Még ha nem is okoz gondot egyik procinak sem a videokártyát meghajtani, az azért jól látszik, hogy többnyire a Ryzen összeállítás jobb egy hajszállal, ami akár betudható annak is, hogy nem azonos a két konfigban szereplő GTX1050Ti. Ennek ellenére ez az eltérés olyan minimális, hogy lényegében észrevehetetlen a játékok alatt. Ha tehát a legfőbb szempont a játékok alatti teljesítmény, nagyjából mindegy, hogy melyik procit vagy GTX1050Ti kártyát választjuk a tesztben szereplőek közül.

Na de a proci erejét demonstráló tesztek már egészen más képet mutatnak. A 3D Mark fizikai számításait közel 50%-kal hatékonyabban hajtja végre a Ryzen, míg a processzorokra kihegyezett Cinebench alatt nagyjából 80-90% a teljesítménytöbblete az AMD-nek, ami nem, hogy nem kevés, de bődületesen sok.

Amit tudtunk már korábban, itt is bebizonyosodott, az AMD Ryzenek már a középmezőnybe is brutál erősek az Intel 7. generációjához képest és gyakorlatilag lemossák az Intel azonos ársávban mozgó processzorait és ezért hatalmas teljesítménykülönbségért, nem pénz az a pár ezer forint .

Más kérdésmó, hogy ha elsősorban játékra kell a teljesítmény, hiába a nyers proci erő, egy 6. vagy 7. generációs Intel is bőven elég akár erősebb kártyákhoz is, ezt már számtalan korábbi tesztünkben sikerült bizonyítani.

Ha már van otthon egy 6. vagy 7. generációs Intel gépünk és nem futtatunk nagy számítási igényű alkalmazásokat, hanem elsősorban játékra használjuk, nem feltétlenül éri meg lecserélni a gépet, hiszen számottevő különbséget csak a VGA cseréjével tudunk elérni.

Ha viszont most szereténk új számítógépet összerakni, erősen megfontolandó egy AMD Ryzen rendszer, mert szinte azonos áron kínál lényegesen nagyobb processzor teljesítményt, ami később még jól jöhet. 
Persze megjelentek már a 8. generációs Intel procik is, amik teljesítményben és mag számban már jobban megközelítik az AMD Ryzeneket, de ott még az ár az, ami nem az igazi, mert közel 30.000 forinttal kell többet leszurkolni a kasszánál egy hasonló teljesítményű 8600K-ért, ami mégsem 3 ezer Ft, mint a jelen tesztben szereplő procik elhanyagolható árkülönbözete.
Egy szónak is, ha új gépet veszel nézz szét az AM4 foglalatos procik és alaplapok között is, mert nem véletlenül dícsérik az új AMD szériát (a régi FX sorozatra már nem érdemes beruházni), tényleg jól sikerültek a Ryzenek és az áruk is egészen baráti a teljesítményükhöz képest.

A PCX I5 N2212 7600K/GTX1050Ti számítógép és a PCX Ryzen N480 1600X/GTX1050Ti számítógépet megtalálod a PCX számítógépek között és a “Konfigurálom” gombra kattintva tetszés szerint át is alakíthatod.

2018. 01. 08

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Laci19
2018.04.02
Az eredmény nem lett meglepetés. A Ryzennek magasabb a turbó órajele, több a cache, és 6 mag / 12 szál. De én mégis az Intelt választanám. Az is elég jó, és AZ atomstabil. Különben izomból máig erősebb az Intel. Az AMD csak magasabb órajellel, több cachesel, több maggal és szállal képes legyőzni. Amint láthatjuk, még így sem minden esetben. Mérjünk ehhez az i5-höz egy hasonló, négymagos, négyszálas AMD-t, és máris mosolyoghatunk csupán az AMD teljesítményén. Vagy mérjük össze ezt a Ryzent egy hasomló tudású, hatmagos Intellel, pl. i7-7800X :D (a paramétereik kb. egyeznek!) Oké, az Intel drágább, de jobb is! Visszatérve a tesztre, ennyiért valóban jobb választásnak tűnik a Ryzen, csak azok a teljesítmény anomáliák ne lennének. Nem pont ebben a tesztben, de olvasni lehet ilyenekről. Nekem nem lenne egy megnyugtató érzés az AMD cpu, míg az Intel esetében húzhatok egy pipát, problem solved.
Jordan Martin
2018.01.27
Nagyon meglep ez benchmark, youtubeon intel processzorral mindig jobb fps-eket érnek el. Ezért nem értettem mire fel ez a nagy ryzen hype, hisz intel még mindig körözi. Egy ryezen, coffe lake intel összehasonlítást szívesen látnék.
Dr. Szabó Dávid
2018.01.26
Tisztelt PCX-esek! Szeretem a tesztjeiteket és hogy a tesztben látott gépeket meg lehet venni nálatok! DE kérlek benneteket, 1%-low értékeket, ma minden modern tesztben látni és nem véletlenül. Jók legyetek! Csak így tovább!
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.