Ezúttal egy nagyon olcsó és nagyon akciós alaplap tulajdonságait fogjuk áttekinteni; egy B350 mini-ITX formátumú alaplapét, ami hasonlít más AMD mini-ITX gyártmányokhoz, de az elrendezésében akadnak különbségek. Kifejezetten gamereknek szánták, a modell nevében is szerepel a Gaming megnevezés.
Ryzen rendszerek számára sokan választanak B350 alaplapot az X370 helyett. A B350 lapkakészlet nem rendelkezik SLI támogatással, kevesebb PCI-E sáv található rajta, kevesebb USB 3.0 port, és kevesebb SATA 6Gb/s csatolófelület. Ennek ellenére nem veszítünk sokat, mert ez egy mini-ITX alaplap, és egy ATX-nél kisebb formátummal dolgozó rendszerben egyébként sem használnánk ki az X370-ben rejlõ lehetõségeket.
Specifikációk
Az AB350 egy M.2 foglalattal, valamint USB 3.1, USB 3.0 és SATA 6Gb/s csatolófelülettel és RGB LED támogatással rendelkezik. Négy memóriafoglalatot találhatunk rajta, ezekbe legfeljebb 64GB memóriakártya szerelhetõ.
Csomagolás
Az AB350 doboza és csomagolása egyszerû és lényegretörõ. Az alaplap jól védett helyen van egy antisztatikus tasakban, amit habszivacs véd. A doboz tartalmaz két SATA 6Gb/s kábelt, driver DVD-t és felhasználói utasítást.
Az alaplapra két ventilátort lehet csatlakoztatni. PWM és DC mûködési módokat támogatnak, ezeket az UEFI-n keresztül a GIGABYTE Windows applikációjával (SIV) lehet beállítani. Az alaplap a VRM és a lapkakészlet felett egyaránt hûtõbordával rendelkezik, fekete és vörös színsémával.
A csatlakozók elhelyezkedése némileg eltér attól, mint amihez hozzászokhattunk. A 24-pines tápcsatlakozó az alaplap felsõ részén található, mellette USB és SATA portokkal. A 8-pines CPU csatlakozó az Input/Output port mellett van, ezen elérhetõ két USB 2.0, PS/2 billentyûzet/egér csatlakozó, HDMI, Displayport, két USB 3.1 A típusú csatlakozó és négy USB 3.0, emellett 1Gbit LAN és S/PDIF-el 7.1 audio kimenetek.
Az alaplapba van építve emellett x4 PCI-E 3.0 M.2 foglalat a PCB hátoldalán; ez SATA csatlakozású M.2 meghajtókat is támogat. Az AB350 négy SATA 6Gb/s porttal rendelkezik, valamint egy belsõ USB 3.0 és egy USB 2.0 csatolófelülettel.
Az egyetlen 8-pines CPU csatlakozót a tápellátó áramkör (VRM) hûtõbordája mögött találhatjuk, a CMOS elem mellett. Az alaplap bal peremén HD audio csatlakozás, mikrofonbemenet, CMOS fejrész, S/PDIF kimenet, 4-pines RGB LED csatlakozás és CPU ventilátor csatlakozás található.
Az alaplapon egy másik RGB LED fejrész is található, de ezúttal egy RGBW fejrész, ami normál RGB, RGBW és UV RGB LED szalagokat támogat.
Áramkör
Az AB350 Gaming hûtõbordái alatt is történnek érdekes dolgok. A VRM egy 4+2 fázisú konfiguráció, amit egy International Rectifier digitális PWM vezérlõ, az IR35201 irányít. Ebben az esetben a vezérlõ 4+2 fázisú módban üzemel. Mindegyik fázis egyetlen teljesen integrált International Rectifier IR3556 PowIRstage vezérlõt használ (legfeljebb 50A-ig), valamint egy CooperBussmann induktort, 76A telítési áramerõsséggel. Ebben az árkategóriában ez nagyon magas minõséget jelent, és több mint megfelelõ az ilyen nagysûrûségû VRM számára.
Ezen az alaplapon Realtek ALC1220-t alkalmaznak, és a GIGABYTE Nippon Chemicon hangkondenzátorokat adott hozzá. A fõ Input/Output felületnél ITE IT8686E vezérlõt használnak, ami nagyobb kontrollt biztosít a ventilátorok felett, ez némileg különösnek mondható, mert mindössze két ventilátor csatolófelület található az alaplapon. Található továbbá egy NXP gyorskapcsoló, ezzel a támogatott CPU-k számát növelték meg. Az RGB LED támogatásról egy IT7236AFN mikrovezérlõ gondoskodik.
Processzor overclockolás
Bár az AB350 Gaming nem X370-es lapkakészletet használ, majdnem úgy támogatja az overclockolást, mintha azt használna. A VRM-nek bizonyos esetekben aktív hûtésre lehet szüksége ehhez, különösen a nagyon erõforrásigényes processzorok esetében, de egy Ryzen 5 2400G processzorral nincs igény a VRM számára külön ventilátorra.
Az erõforrásigényesebb Ryzen 7 1800X használatakor problémamentesen támogatja az overclockolást, de ekkor már kelleni fog az aktív hûtés. Erõsen ajánlott, hogy a overclockolt Ryzen 7 1800X esetében gondoskodjunk a VRM hûtésérõl, itt a legjobb alternatívák közt gondolhatunk a Kraken és Cooler Master gyártmányokra. Maga az alaplap kifejezetten gamerek számára lett tervezve, és elég vad dolgokra képes, ha ehhez megfelelõ hûtést biztosítunk.