2019. 04. 05

Kis ház, nagy hûtés - FSP CMT340 számítógépház

Bár az FSP nevét fõként tápegységek kapcsán szoktuk hallani, a cég jelen van a gépházak tervezése terén is, és január végén piacra dobták a CMT340 gamer gépházat, ami több szempontból is figyelemre méltó. Olcsósága mellett ez a világ legkisebb közepes tornya, ami alkalmas 360mm-es radiátor beszerelésére, emellett két edzett üveg oldallappal és RGB ventilátorokkal van ellátva.

Csomagolás

A CMT340 szokványos kartondobozban érkezik, ennek elején a gépház képe és szürkeárnyalatos artwork látható, hátoldalán pedig a gépház darabokban, valamint a fõbb jellegzetességei állnak ott pro érvként, hogy miért érdemes a CMT340-et választani.

Felnyitását követõen láthatjuk, hogy a dobozban a gépház mûanyag zacskóba van csomagolva, ez védi a nemkívánt ujjlenyomatoktól és kisebb karcoktól. Emellett két habszivacs réteg védi a fizikai sérülésektõl (ami szerencsére a gépházak 99%-a esetében így van).

Kiegészítõk

Az FSP CMT340 esetében a gyártó visszafogta a kiegészítõk osztogatását, a doboz tartalma a minimálisan szükséges kellékekre korlátozódik. Az összeszerelési útmutatón kívül egy csavarkészletet kapunk a komponensek beszereléséhez, valamint kábelkötegelõket. A csomag utoló darabja a tápegység rögzítõkeret, amire a gépház kis mérete miatt szükség van a beszereléshez (lásd késõbb).

Külsõ áttekintés

Kicsomagolását követõen rögtön látható, hogy ez a gépház a szokványosnál kisebb. Bár közepes toronyként van kategorizálva, mélysége mindössze 368 mm. Szélessége és magassága viszont tipikusnak mondható; 206 és 471 mm. Az átlagostól eltérõ arányokkal eléggé high-end külsõt kapott ez a gépház, ráadásul edzett üveg oldallap van a baloldalán és üveg az elülsõ panel.

A gépház baloldalára tekintve teljes méretû edzett üveg oldallapot láthatunk. Ez olyan módon lett kialakítva, hogy nincs rajta kiálló rögzítõcsavar vagy tolózár, ami így egyfajta letisztult megjelenést biztosít. Az oldalpanel szélei feketék, ez a gépház belsõ fekete keretét eltakarja. A gépház hátulján két hüvelykszorító található, ezek eltávolítása után az oldallap könnyedén lehúzható a gépházról ill. ugyanilyen könnyen visszahelyezhetõ. A CMT340 jobb oldalsó panelje szokványos sima oldallap, ezeket szintén két hüvelykszorító tartja a helyén.


A gépház elülsõ oldala szintén edzett üveg, emögött található három 120mm-es RGB ventilátor. Ezeknél nincs beszerelve porszûrõ, így nincs semmilyen akadály, ami az RGB fényszórást tompítaná.

Sajnos a légáramlás nem erõssége a CMT340 elõlapjának, mivel csak minimális hely van az edzett üveg lap és a gépház közt, így a beáramló levegõ csak egy jókora kanyarral tud beérkezni a gépházba.

Az elõlap négy belsõ hüvelykszorító eltávolításával vehetõ le, ide opcionálisan két 140mm-es ventilátor is beszerelhetõ.

A CMT340 felsõ részén megtalálhatók a szokványos I/O portok, köztük két USB 3.0 A, mikrofon és fejhallgató csatlakozó, bekapcsológomb és HDD indikátorok, valamint egy kétfunkciós gomb az RGB fények irányítására. Legtetején egy apró FSP brand logó is látható, közvetlen a kétfunkciós RGB vezérlõ gomb mellett.

A felsõ panelt ventilátorok beszerelésére tervezték, itt mágneses porszûrõ is található. Összesen két 120mm-es, vagy 140mm-es ventilátor beszereléséhez van hely, vagy ennek megfelelõ méretû radiátornak. Ehhez a szerelõnyílások nem középsõ elrendezésûek, ami az alaplap szerelésekor egy kedvezõ sajátosság.

A gépház hátoldalán a közepes tornyoknál megszokott elrendezést láthatjuk, 120mm-es ventilátor nyílással, itt találhatjuk a negyedik, gyárilag szerelt RGB ventilátort. Az alaplapi I/O panel alatt hét bõvítõhely van. A gépház alján lévõ négyszögletes kivágásnál lesz szerepe a tápegység rögzítõkeretének. Mint azt késõbb látni fogjuk, a kisebb méret miatt a ház belsõ felépítése nem teszi lehetõvé, hogy a tápegységet az oldallap felõl szereljük be. Ehelyett elõbb rá kell szerelni a mellékelt keretet, majd betolni a négyszögletes kivágáson, és onnan rögzíteni az egészet.

Azt érdemes említeni, hogy a gépház aljára nem gumi talpakat szerelt az FSP, hanem mûanyag talpakat kapott a CMT340 - ami ugyan nem probléma, de sokan érzékenyek arra, ha a gépet könnyen arrébb lehet tolni az asztalon és nem tapad, emiatt ez említendõ.

Betekintés a gépházba

A CMT340 hozzáférhetõség szempontjából számos örömhírt tartogat. Az edzett üveg oldalsó panel levételéhez mindössze a két hüvelykszorítót kell eltávolítani. Odabent elég minimalista elrendezést láthatunk, az egyszerû belsõ kialakítás miatt semmi nem áll a szerelés útjába, leszámítva, hogy kicsi a gépház és emiatt a tápegységet a hátlapon keresztül kell behelyezni. Az esetleg felmerülhet nehézségként, hogy - szintén a kisebb méret miatt – a kábelrendezésre szánt rések száma korlátozott, gyakorlatilag mindent az alaplap jobboldalán kell elvezetni. Ez nem nagy probléma, de némi odafigyelést igényel.

A beltér felsõ részén a CPU tápcsatlakozó számára látunk egy nyílást, valamint van hely egy 120mm-es ventilátornak. Ez alatt található egy nagy kivágás a processzorhûtõ számára hátsó hozzáférhetõségnek, az alaplapi hely jobboldalán pedig van két keskeny, de hosszú kivágás kábelek elvezetéséhez.

A lenti részen szellõzõrácsok láthatók a PSU számára, valamint egy kivágott, ablakos rész, hogy a tápegyéget is látható helyen tarthassuk. Ennek a válaszlapnak a felsõ része gondoskodik a passzív légáramlásról a rácsozott résszel, erre került a rögzítõkeret két 2,5”-os meghajtó számára. Egy külön nyílás található itt az alaplap irányába is, kábelek számára.


Ugyanitt az elõlap irányába nyíló rés lehetõséget teremt egy 360mm-es radiátor és ventilátorok beszerelésére, bár ekkor valószínûleg odébb mozgatjuk vagy eltávolítjuk a 3,5”-os merevlemez beépítõkeretét.

A ház másik oldalán szintén nagyon egyszerû elrendezést látunk. Van több kábelkötegelõ hely, és az alaplapi panel elsõ része kissé be van nyomva a gépházba, hogy a kábelek elrendezésére több hely maradjon. Közvetlen a CPU-hûtõ nyílása alatt van két további hely 2,5”-os meghajtók beszerelésére, itt lehetõség van elrejteni egy kevésbé szép SSD-t, viszont nincs elõreszerelt rögzítõkeret.

Szintén ezen a részen helyezték el az elõre szerelt RGB házhûtéshez a ventilátorelosztót és kontrollert. Ez a vezérlõ a gépház elsõ részébe csatlakozik, és az RGB fényeket a panelen található többfunkciós gombbal irányíthatjuk. Ez a vezérlõ ráköthetõ kompatibilis alaplapokra, ekkor szinkronizáni lehet az alaplap RGB szoftverével. Sajnos ennek SATA helyett 4-pines Molex csatlakozása van, így a helytakarékosnak szánt tápegységünkre mégegy kábel kerül.

Összeszerelés

A CMT340 esetében is kezdõdhet az összeszerelés a tápegység beépítésével, de ehhez elöbb rá kell tenni a rögzítõkeretet, majd úgy kell betolni a tápegységet a gépház hátsó oldalán keresztül.

A tápegység rögzítését követõen eltávolíthatjuk a fölösleges HDD keretet. Bizonyos esetekben inkább elõtte, mert ebbe a gépházba legfeljebb 170mm hosszú tápegység szerelhetõ, és egy átlagosnál hosszabb PSU-nak már nem lesz hely, vagy legalábbis nehezebbé válik a hozzáférés.

Az alaplap beszerelésével nincs különösebb probléma, bár kissé szûkös a hely és nincs nagy mozgástér a kezek számára. A CMT340-be legfeljebb 160mm magas processzorhûtõ szerelhetõ, videokártyából pedig legfeljebb 350mm hosszút választhatunk.

A kábelek elvezetése ebben a gépházban viszonylag tisztán megoldható, a tápegység válaszlapja alatt rengeteg hely van erre, a dobozban mellékelt kábelkötegelõk pedig igen nagy segítséget jelentenek, hogy minden a helyén maradjon.

Összegzés


Az összeszerelést és beüzemelést követõen a négy gyárilag szerelt RGB ventilátor szép látványt nyújt. Tekintve, hogy csomagban vásárolva három ilyen kaliberû RGB ventilátor ára megközelítõleg annyi, mint maga a gépházé, ezen már így látható, hogy a CMT340 hihetetlen kedvezõ ár-érték arányt képvisel. Ehhez hozzáadódik a két edzett üveg panel, és azt sem szabad elfelejteni, hogy elõl 360mm-es radiátort szerelhetünk bele, és a CMT340 a jelenleg létezõ legkisebb közepes torony, ami ezt lehetõvé teszi.

A CMT340 kiváló választás azok számára, akik gamer PC-t építenének, és ehhez elsõként jó külsõt keresnek, de nem akarnak aggódni azon, melyik RGB vezérlõt és ventilátort válasszák. A fentiek miatt jó vétel azok számára is, akik próbálják leszorítani a kiadásokat - az FSP CMT340 ehhez jó feltételeket ad, tényleg a legjobb ár-érték arányt képviseli.

NTG - PCX

2019. 04. 05

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.