2019. 04. 05

Kis ház, nagy hűtés - FSP CMT340 számítógépház

Bár az FSP nevét főként tápegységek kapcsán szoktuk hallani, a cég jelen van a gépházak tervezése terén is, és január végén piacra dobták a CMT340 gamer gépházat, ami több szempontból is figyelemre méltó. Olcsósága mellett ez a világ legkisebb közepes tornya, ami alkalmas 360mm-es radiátor beszerelésére, emellett két edzett üveg oldallappal és RGB ventilátorokkal van ellátva.

Csomagolás

A CMT340 szokványos kartondobozban érkezik, ennek elején a gépház képe és szürkeárnyalatos artwork látható, hátoldalán pedig a gépház darabokban, valamint a főbb jellegzetességei állnak ott pro érvként, hogy miért érdemes a CMT340-et választani.

Felnyitását követően láthatjuk, hogy a dobozban a gépház műanyag zacskóba van csomagolva, ez védi a nemkívánt ujjlenyomatoktól és kisebb karcoktól. Emellett két habszivacs réteg védi a fizikai sérülésektől (ami szerencsére a gépházak 99%-a esetében így van).

Kiegészítők

Az FSP CMT340 esetében a gyártó visszafogta a kiegészítők osztogatását, a doboz tartalma a minimálisan szükséges kellékekre korlátozódik. Az összeszerelési útmutatón kívül egy csavarkészletet kapunk a komponensek beszereléséhez, valamint kábelkötegelőket. A csomag utoló darabja a tápegység rögzítőkeret, amire a gépház kis mérete miatt szükség van a beszereléshez (lásd később).

Külső áttekintés

Kicsomagolását követően rögtön látható, hogy ez a gépház a szokványosnál kisebb. Bár közepes toronyként van kategorizálva, mélysége mindössze 368 mm. Szélessége és magassága viszont tipikusnak mondható; 206 és 471 mm. Az átlagostól eltérő arányokkal eléggé high-end külsőt kapott ez a gépház, ráadásul edzett üveg oldallap van a baloldalán és üveg az elülső panel.

A gépház baloldalára tekintve teljes méretű edzett üveg oldallapot láthatunk. Ez olyan módon lett kialakítva, hogy nincs rajta kiálló rögzítőcsavar vagy tolózár, ami így egyfajta letisztult megjelenést biztosít. Az oldalpanel szélei feketék, ez a gépház belső fekete keretét eltakarja. A gépház hátulján két hüvelykszorító található, ezek eltávolítása után az oldallap könnyedén lehúzható a gépházról ill. ugyanilyen könnyen visszahelyezhető. A CMT340 jobb oldalsó panelje szokványos sima oldallap, ezeket szintén két hüvelykszorító tartja a helyén.


A gépház elülső oldala szintén edzett üveg, emögött található három 120mm-es RGB ventilátor. Ezeknél nincs beszerelve porszűrő, így nincs semmilyen akadály, ami az RGB fényszórást tompítaná.

Sajnos a légáramlás nem erőssége a CMT340 előlapjának, mivel csak minimális hely van az edzett üveg lap és a gépház közt, így a beáramló levegő csak egy jókora kanyarral tud beérkezni a gépházba.

Az előlap négy belső hüvelykszorító eltávolításával vehető le, ide opcionálisan két 140mm-es ventilátor is beszerelhető.

A CMT340 felső részén megtalálhatók a szokványos I/O portok, köztük két USB 3.0 A, mikrofon és fejhallgató csatlakozó, bekapcsológomb és HDD indikátorok, valamint egy kétfunkciós gomb az RGB fények irányítására. Legtetején egy apró FSP brand logó is látható, közvetlen a kétfunkciós RGB vezérlő gomb mellett.

A felső panelt ventilátorok beszerelésére tervezték, itt mágneses porszűrő is található. Összesen két 120mm-es, vagy 140mm-es ventilátor beszereléséhez van hely, vagy ennek megfelelő méretű radiátornak. Ehhez a szerelőnyílások nem középső elrendezésűek, ami az alaplap szerelésekor egy kedvező sajátosság.

A gépház hátoldalán a közepes tornyoknál megszokott elrendezést láthatjuk, 120mm-es ventilátor nyílással, itt találhatjuk a negyedik, gyárilag szerelt RGB ventilátort. Az alaplapi I/O panel alatt hét bővítőhely van. A gépház alján lévő négyszögletes kivágásnál lesz szerepe a tápegység rögzítőkeretének. Mint azt később látni fogjuk, a kisebb méret miatt a ház belső felépítése nem teszi lehetővé, hogy a tápegységet az oldallap felől szereljük be. Ehelyett előbb rá kell szerelni a mellékelt keretet, majd betolni a négyszögletes kivágáson, és onnan rögzíteni az egészet.

Azt érdemes említeni, hogy a gépház aljára nem gumi talpakat szerelt az FSP, hanem műanyag talpakat kapott a CMT340 - ami ugyan nem probléma, de sokan érzékenyek arra, ha a gépet könnyen arrébb lehet tolni az asztalon és nem tapad, emiatt ez említendő.

Betekintés a gépházba

A CMT340 hozzáférhetőség szempontjából számos örömhírt tartogat. Az edzett üveg oldalsó panel levételéhez mindössze a két hüvelykszorítót kell eltávolítani. Odabent elég minimalista elrendezést láthatunk, az egyszerű belső kialakítás miatt semmi nem áll a szerelés útjába, leszámítva, hogy kicsi a gépház és emiatt a tápegységet a hátlapon keresztül kell behelyezni. Az esetleg felmerülhet nehézségként, hogy - szintén a kisebb méret miatt – a kábelrendezésre szánt rések száma korlátozott, gyakorlatilag mindent az alaplap jobboldalán kell elvezetni. Ez nem nagy probléma, de némi odafigyelést igényel.

A beltér felső részén a CPU tápcsatlakozó számára látunk egy nyílást, valamint van hely egy 120mm-es ventilátornak. Ez alatt található egy nagy kivágás a processzorhűtő számára hátsó hozzáférhetőségnek, az alaplapi hely jobboldalán pedig van két keskeny, de hosszú kivágás kábelek elvezetéséhez.

A lenti részen szellőzőrácsok láthatók a PSU számára, valamint egy kivágott, ablakos rész, hogy a tápegyéget is látható helyen tarthassuk. Ennek a válaszlapnak a felső része gondoskodik a passzív légáramlásról a rácsozott résszel, erre került a rögzítőkeret két 2,5”-os meghajtó számára. Egy külön nyílás található itt az alaplap irányába is, kábelek számára.


Ugyanitt az előlap irányába nyíló rés lehetőséget teremt egy 360mm-es radiátor és ventilátorok beszerelésére, bár ekkor valószínűleg odébb mozgatjuk vagy eltávolítjuk a 3,5”-os merevlemez beépítőkeretét.

A ház másik oldalán szintén nagyon egyszerű elrendezést látunk. Van több kábelkötegelő hely, és az alaplapi panel első része kissé be van nyomva a gépházba, hogy a kábelek elrendezésére több hely maradjon. Közvetlen a CPU-hűtő nyílása alatt van két további hely 2,5”-os meghajtók beszerelésére, itt lehetőség van elrejteni egy kevésbé szép SSD-t, viszont nincs előreszerelt rögzítőkeret.

Szintén ezen a részen helyezték el az előre szerelt RGB házhűtéshez a ventilátorelosztót és kontrollert. Ez a vezérlő a gépház első részébe csatlakozik, és az RGB fényeket a panelen található többfunkciós gombbal irányíthatjuk. Ez a vezérlő ráköthető kompatibilis alaplapokra, ekkor szinkronizáni lehet az alaplap RGB szoftverével. Sajnos ennek SATA helyett 4-pines Molex csatlakozása van, így a helytakarékosnak szánt tápegységünkre mégegy kábel kerül.

Összeszerelés

A CMT340 esetében is kezdődhet az összeszerelés a tápegység beépítésével, de ehhez elöbb rá kell tenni a rögzítőkeretet, majd úgy kell betolni a tápegységet a gépház hátsó oldalán keresztül.

A tápegység rögzítését követően eltávolíthatjuk a fölösleges HDD keretet. Bizonyos esetekben inkább előtte, mert ebbe a gépházba legfeljebb 170mm hosszú tápegység szerelhető, és egy átlagosnál hosszabb PSU-nak már nem lesz hely, vagy legalábbis nehezebbé válik a hozzáférés.

Az alaplap beszerelésével nincs különösebb probléma, bár kissé szűkös a hely és nincs nagy mozgástér a kezek számára. A CMT340-be legfeljebb 160mm magas processzorhűtő szerelhető, videokártyából pedig legfeljebb 350mm hosszút választhatunk.

A kábelek elvezetése ebben a gépházban viszonylag tisztán megoldható, a tápegység válaszlapja alatt rengeteg hely van erre, a dobozban mellékelt kábelkötegelők pedig igen nagy segítséget jelentenek, hogy minden a helyén maradjon.

Összegzés


Az összeszerelést és beüzemelést követően a négy gyárilag szerelt RGB ventilátor szép látványt nyújt. Tekintve, hogy csomagban vásárolva három ilyen kaliberű RGB ventilátor ára megközelítőleg annyi, mint maga a gépházé, ezen már így látható, hogy a CMT340 hihetetlen kedvező ár-érték arányt képvisel. Ehhez hozzáadódik a két edzett üveg panel, és azt sem szabad elfelejteni, hogy elől 360mm-es radiátort szerelhetünk bele, és a CMT340 a jelenleg létező legkisebb közepes torony, ami ezt lehetővé teszi.

A CMT340 kiváló választás azok számára, akik gamer PC-t építenének, és ehhez elsőként jó külsőt keresnek, de nem akarnak aggódni azon, melyik RGB vezérlőt és ventilátort válasszák. A fentiek miatt jó vétel azok számára is, akik próbálják leszorítani a kiadásokat - az FSP CMT340 ehhez jó feltételeket ad, tényleg a legjobb ár-érték arányt képviseli.

NTG - PCX

2019. 04. 05

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.